SEO

Bir SEO Uzmanına Gerçekten İhtiyacınız Var Mı ?

Kurumsal SEO Uzmanı İstanbul

SEO Uzmanı ile Çalışmak Gerçekten Önemli mi?

Günümüzde en gerekli uzmanlık alanlarının başında, teknolojik gelişmeler ve mesleklerin git gide internet ortamına aktarılması sebebiyle elbette Seo Uzmanları geliyor. Seo uzmanı; web sitelerini Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarına ve ziyaretçilere göre en uygun hale getiren ve bunun yanında arama motorlarında mümkün olan en iyi iyileştirmeyi sağlayan, sitesi arama motorlarında üs sıralarda çıkarmayı sağlayan bir alandır. Seo oldukça komplike bir alandır. Analiz, değerlendirme, uygulama, takip, detaylandırma, raporlama gibi süreçlerin devamını sağlamayı da kapsar. Tüm bu meşakkatli işleri üstlenen uzman ise Seo Uzmanı olarak  isimlendirilir. Seo uzmanı; mutlaka her sene Google başta olmak üzere yayımlanan Seo kural ve yapılarını da takip etmelidir. Anahtar kelime takibi seo araçlarını etkin kullanma gibi terimleri ezbere bilmelidir.

Başarılı Bir SEO Uzmanı ile Çalışmak

Çalıştığınız Seo uzmanının başarısı ve işindeki tecrübesi; sitenizin de başarısınız etkileyecektir. Bu aşamada tercih ettiğiniz uzmanın yalnızca işinde iyi olması elbette yeterli değil. Bu aşamada sizinle sağlıklı iletişim kurabilen, teknik detay ve sistemleri sade ve anlaşılır şekilde anlatıp, sizin de fikrinizi alabilecek, güven duyabildiğiniz bir Seo uzmanı ile çalışmanız elbette en önemli unsurlardan biri.

SEO Çalışmalarınız İçin Yararlı Olacak Olan Ücretsiz Yerel SEO Araçları

 

 

SEO Nedir?

Seo günümüzde en önemli kavramlardan biridir. Seo; Search Engine Optimization kısaltması olarak arama motoru optimizasyonudur. Google başta olmak üzere tüm arama motorlarının web sitelerini indexleyebilmek, sorgu sonuçlarında yararlı bir site olarak Google tarafından tanınmak ve arama sonuçlarında ilk sayfalarda çıkabilmek Seo kapsamında gerçekleştirilen bazı işlemlerdir. Her Seo uzmanı kendine has teknik ve yöntemlere sahip olsa da bu teknik ve yöntemler, Google başta olmak üzere arama motorlarının belirlediği Seo kuralları çerçevesinde gerçekleştirilir. Bu kurallara uzak olarak gerçekleştirilen yöntemler, etkin ve kalıcı sonuçlardan uzak, geçici çözümler sunacaktır. Bunun dışında kurallar dışına çıkılarak yapılan hızlı Seo çözümleri, sitenin kalıcı olarak banlanmasına da yol açabileceğinden, profesyonel Seo uzmanları ile çalışmak gerekmektedir. SEO danışmanlığını her firma yada freelance ile anlaşma sağlayarak alabilirsiniz. Fakat SEO yaptıracağınız kişi yada firmaların seo konusunda uzman olduğunu anlamak için daha önce yapılan çalışmalar ile referansları mutlaka talep edin.

Tavsiye içerik => Turhost kupon

Seo ifadesinin daha kolay anlaşılması için örnek vermek gerekirse; Organik olarak elma satışı yaptığınız bir siteniz olduğunu ele alalım. Organik elma satın almak isteyen kullanıcılar, arama motoruna, ‘’organik elma’’, ‘’organik elma satın al’’, ‘’İstanbul organik elma satan yerler’’ vs. Gibi anahtar kelimeler yazacaktır. İlk sayfada çıkan linklere tıklayarak, alışverişlerini tamamlayacaktır. Çoğu kullanıcı arama motorlarında ikinci sayfaya geçme oranı bakımından oldukça düşük oranlara sahiptir. Seo, bu aşamada organik elma kelimelerinde sitenizi ilk sayfaya çıkartmaya ve ilk sayfaya çıkmasından sonra üst sıralarda sizi tutmaya çalışacaktır. Seo, asla bitmeyen bir çalışmadır. Sitenin başarısı da Seo çalışmalarına bağlıdır. Sabır, dikkat, zeka ve profesyonellik Seo için en önemli anahtar kelimelerden bazıları…

Sem Nedir?

Sem olarak ifade edilen kavram;  Türkçe haliyle “arama motoru pazarlaması” olarak ifade edilir. Search Engine Marketing kelimelerinin ilk harflerinin yan yana getirilmesi ile oluşturulmuş olan bu kavram;  dijital pazarlama metriklerinden biri olmaktadır. Ciddi bir pazarlama stratejisi kullanmak için en önemli unsur Sem kullanmaktır. Sem sayesinde reklam, metin ve görseller hazırlanır. İnternette, hedef kitle müşterilere reklamlar gösterilerek ciddi bir müşteri kitlesi oluşturulur. Örnek vermek gerekirse; kullanıcı eğer kırmızı bot satın almak için internet üzerinde araştırma yapıyorsa, karşısına sizin sitenizde bulunan kırmızı botlar reklam olarak sunulur.

Trafiğinizi %700 Arttıracak 21 SEO Tekniği!

 

Google Seo Uzmanı Hangi Durumlarda Gereklidir?

Google Seo Uzmanı, internet sitesi olan ve bu siteyi bilinir kılmak isteyen herkes için gereklidir. Web sitenizdeki ziyaretçi sayınızdan memnun değilseniz, online müşteri rakamlarınız oldukça düşükse, reklam harcamaları için bütçeniz kısıtlıysa, başarıya ulaşmak için en kısa yol elbette Google Seo Uzmanı ile çalışmaktadı.  Çünkü arama motoru optimizasyonu reklama bütçe ayırmadan, yüksek paralar harcamadan, organik arama sonuçlarından ziyaretçi çekmenin en akıllıca yoludur.

Seo için başlıca hedef; arama motorlarında üst sıralarda kalmaktır. Bunun için de birçok kural, yöntem ve detay vardır. Sitenin tamamı ve tüm detayları da Seo’yu etkiler. Site İçi Seo ve Site Dışı Seo çalışmaları yapılır. Site için yapılan Seo çalışmaları ne kadar başarılıysa, sitenin görünürlüğü de o kadar artar. İstanbul SEO Uzmanı sayfamıza bakmayı unutmayın

SEO’nun Avantajları ve Faydaları Nelerdir?

Arama motorları, başarılı bir Seo’ya sahip olan siteyi üst sıralara çıkartır. Özellikle rakip siteler ve aynı sektörden olan diğer sitelerden bir adım önde olarak, daha bilinir ve kalıcı bir isim yapmış olursunuz. Organik ziyaretçiler, siteyi kalıcı olarak büyüten, en önemli unsurlardandır. Arama motorlarında çeşitli arama sonuçlarında web sayfalarının görünürlük yüzdesi arttırılır. Bu sayede de kullanıcıların web siteyi daha kolay bulması sağlanır.

Turhost İndirim Kuponu İçin Tıklayın!

Özellikle E-commerce ya da farklı bir deyişle e-ticaret sitelerindeki ürünlerin satış oranlarında yükselmeler görülür. Siteniz ilk sayfalarda çıktıkça, organik ziyaretçileriniz artacak, satışlar yükselecektir.

Seo Uzmanı tarafından rakiplerinizin potansiyel reklam hacimleri de analiz edilir. Bu sayede, SEO çalışmalarında alakalı teknik çalışmalar yapıldığında ise sizin de web siteniz Arama Motoru Optimizasyonu sayesinde belli bir reklam hacmine sahip olmanız mümkün olur. Daha sade bir anlatımla; rakiplerinizin geniş bütçeler ayırarak ve paralar harcayarak elde ettiği ziyaretçi kitlesini, siz Seo çalışması ile doğal olarak elde edeceksiniz.

İstanbul Kurumsal SEO

Seo Uzmanı ile Google’da En Üst Sıralarda Çıkmak

Bir web sitesine sahipseniz ve hedeflenen anahtar kelimeler ile yapılan Seo çalışmaları başarılıysa, web siteniz rakip sitelerden daha üst sıralarda çıkacaktır. Bu sayede de ziyaretçi kitleniz organik olarak artacaktır. Hitap ettiğiniz kitle Seo sayesinde yükselir ve geri dönüş isteyen kullanıcı sayısı da artar. Sıralamalar ve kaliteli içeriklerin oluşturulması sayesinde yerel ve genel anlamda kullanıcıların size en kolay yoldan ulaşmasını sağlamak, popülaritenizi artırmakla beraber Google botları tarafından daha sık ziyaret edilmenizi sağlayacaktır. Yalnızca bu avantaj değil; önerilen sorgulama sonuçlarında yer almanızı sağlayarak doğal ve bütçesiz şekilde reklam yapmanızı sağlayacaktır.

Seo Çalışmaları için Hangi Araçlar Kullanılır?

Reddit-NoFollow-DoFollow-Links

Türkiye’de Premium SEO yazılımları henüz aktif halde bulunmamaktadır. Bundan dolayı dünyaca ünlü SEO Tools‘larını kullanmak genel olarak en pratik yöntemlerdir. Bu tools’ları kullanmanın esas amacı ise; hem çalışma yapılacak siteyi hem de rakip siteyi karşılaştırarak onların hangi potansiyel ve değerlere sahip olduğunu öğrenmektir. Bu veriler sayesinde de teknik detay çalışmaları planlanmaktadır. Seo için kullanılan araçlar için en önemli unsur; bu araçların profesyonel olarak kullanılmasıdır. Bundan dolayı da ilk olarak müşterilerin web sitelerini detaylı şekilde analiz etmek ve daha sonra site için en uygun Seo yöntemlerinin belirlenmesi gerekmektedir.

Seo Hizmetleri ve Süreçleri

Seo hizmeti; mutlaka profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır. Müşteriler bir hizmet satın aldığında, beklentileri de olmaktadır. Bundan dolayı da en ufak Seo gelişmesinin dahi içerisinde bulunduğu raporlar müşteriye düzenli olarak gönderilmelidir.  Çünkü web site sahibinin yapılan kademeli işlemlerden haberi olmaması ya da bu aşamalardan yalnızca teknik terimlerle bahsetmek; iletişim uyumsuzlukları yaşanmaya başlayacaktır. Doğal olarak her çalışma yaptıran aldığı seo hizmetlerinin karşılığı olarak On page seo ve Off page seo işlemleri ile ilgili grafiksel veya Text halinde hizmet faaliyetlerinden haberder olması oldukça önem teşkil eder.  Profesyonel olarak web site analizi ve rakip analizlerinin sağlanması ile birlikte yapılacak çalışmalar karşı tarafa aktarılmalıdır. Anlaşma süreci Seo Uzmanı müşterinin kabulüne göre sözleşmeli veya sözel anlamda yapılmalıdır.

Teknik Seo Nedir?  Nasıl Yapılır ?

Get-Backlinks-from-Product-Reviews-

Teknik seo; web sitesinin daha sağlıklı çalışması için, mevcut web sitenin data altyapısını analiz ettikten sonra, konu ile ilgili gerekli doneleri elde etmeyi amaçlar. Bu veriler sayesinde yazılım bilgisi ışığında gerekli tüm çalışmalar planlanır. Bu çalışmalar genel itibari ile web hostingin ve web site scriptin kurulumu gibi daha birçok etkeni içinde barındırmaktadır. Teknik SEO genel itibari ile dijital medya çalışması statüsüne girer. Bundan dolayı da aynı kategorilerdeki web siteleri üzerinden hareket edilerek backlink alım işlemleriyle süreç kontrol altına alınır.

Görsel Optimizasyonu Nasıl Yapılır ?

Resim Optimizasyonu – Resimler İçin SEO [13 Harika Teknik Bilgi]

Görsel optimizasyon olarak ifade edilen ve web siteniz içerisinde bulunan fotoğraf ve resimlerin kalitesi, isim başlıkları, özgünlüğü, uzantıları gibi detaylar, sitenin Seosu için de oldukça önemlidir. Site içinde kullanılan görsellerin siteyi yormaması, yavaşlatmaması gerekir. Sitede mevcut olan görseller eğer Seo için uygun değilse, bu görseller kaldırılmalı ve aynı kalitede olan, sıkıştırılmış boyutlarda bulunan resimlerin eklenmesi gerekmektedir. Görsel optimizasyonda resimlere verilen isimlerin hizmetlerle ya da  sitenin kategorisiyle, anahtar kelimesiyle eşdeğer ifadeler taşıdığını unutmamanız gerekir. Hatta konu başlıkları üzerinden yön izleyecek kadar detaylı bir çalışma yapmanız Seo açısından ciddi faydalar sağlayacaktır.

Page Speed Değeri Arttırma

Page Speed, sayfa hızı anlamına gelir. Web siteniz; arama motorlarında görünüm – açılış hızı bakımından ne kadar hızlı ve kaliteli ise Google web sitenize o denli yüksek puan verecektir. Bunun en önemli avantajı, Google arama sıralamasında yükselmeniz olacaktır. Genel itibari ile web site hızını test etmek için çeşitli araçlar bulunuyor. Bu araçlar arasından en iyisi elbette Google Pagespeed. Buradan page speed hızınızı test edebilirsiniz.   https://developers.google.com/speed/

Mobil Uyumluluk Kontrolü Nasıl Yapılır?

5 Adımda Çok Detaylı Mobil SEO Anlatımı [Mobil SEO Yapın!]

Build-Backlinks-by-Guest-Posting

Günümüzde hemen hemen herkes akıllı telefon kullanıyor. Bundan dolayı da internet kullanıcıların %50’den fazlası tablet, telefon üzerinden web sitelerine giriş yapıyor. Bundan dolayı da web siteniz ne kadar çok mobil telefonlara (her model, her marka, her boyutta mobil telefon için) ya da diğer cihazlara uygun hale gelirse, Seo puanınız o kadar yükselecektir. Web sitenizin mobil uyumluluk kontrolünü test etmek için https://search.google.com/test/mobile-friendly?hl=tr web sitesi üzerinden gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Tekrarlanan Kopya İçerikler ( Duplicate Content ) Nedir?

Web sitesinde en önemli yapılardan biri; site içindeki içeriklerdir. Web sitesinde kullanılan içerikler daha önceden yayınlanmamış olmakla beraber yüzde yüz özgün olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra herhangi bir kullanıcının site içerisinde bulunan içerikleri kolay bir şekilde okuyabilmesi oldukça önemlidir. Anlamlı cümleler ve akıcı bir uslup kullanılması gerekir. Bundan dolayı da özgün, akıcı, kaliteli, okunabilirliği olan içerikler en önemli detaylardan biri.

Kırık 404 Sayfaların 301 Yönlendirilmesi

Kırık 404 sayfaların 301 yönlendirilmesi; açılmayan sayfaların otomatik olarak anasayfaya yönlendirilmesini ifade eder. Site içerisinde kullanıcıların yanlış yönlendirilmemesi için herhangi bir arama sayfasına ya da anasayfaya yönlendirilmesi daha faydalı olmaktadır. Bu sayede ziyaretçinin web sitesi içerisindeki gezintisini devam ettirmesi mümkün olur ve site içinde geçirilen zaman bu şekilde artar ve Seo açısından oldukça olumlu etkiler elde edilir. Gitmek istediği başka herhangi bir sayfa varsa site içerisinde turlamaya devam ettirmek bu aşamadaki amaçtır. Kırık bir linke tıklayan kullanıcı; sayfaya ulaşamadığı durumlarda rakip sitelere gidebilir. Hemen çıkma oranını düşürmek için kullanıcıyı site içinde tutmak oldukça önemlidir.

Yeni web sitesi açacaksanız mutlaka göz atın => Turhost İndirim Kuponları 2020

Başlık ve Açıklama Kullanımı

Web sitenin kendi kategorisinde lider konuma ulaşabilmesi için verdiği hizmet kategorisi ya da sektörüyle ilgili güncel ve en çok kullanılan kelimeleri kullanılması gerekir. Bu kelimeler; başlık ve açıklamalarda da sık sık kullanılmalıdır. Bu kuralın görmezden gelinmesi ya da önemsenmemesi, Google’ın sizin sitenizi görmemesini sağlayacaktır.

H Etiketlerinin Kullanımı

Build-Backlinks-by-Creating-Remarkable-Content

H etiketleri en önemli detaylardan biri. Her Seo uzmanının yöntemi farklı olsa da H1 etiketlerinin kullanılması mutlaka gerekli. Kullanılan etiketlerin düzeni olması da oldukça önemli. H etiketlerinin kullanımında, hiyerarşik düzenin bozulmaması gerekiyor. Yani h4 etiketini kullandıktan sonra h6 etiketi kullanmamanız oldukça önemli.

Bir sayfa içerisinde;

1 adet h1, 4 adet h2  ve h3, 6 adet h4 – h5 kullanılabilir.

Fakat siz daima bu etiketleri özet şekilde minimalize ederek kullanırsanız; Google ürün ya da içerik tanımlamalarınızı daha kolay, pratik ve sade olarak algılayacaktır.

Link İnşa Süreçleri

Link inşa süreçleri; genel itibari ile Seo için eğitim alan ve öğrenme sürecinde olanlar için, link kurulumu anlatılırken kullanılan bir terim. Web sitesi içinde ve dışındaki geri bağlantılarının uyum içinde olması oldukça önemli. Menü uzantılarından, site içindeki yönlendirmelere kadar tüm yapıların vücut sistemleri gibi bir bütün olarak çalışması gerekiyor. Bir kullanıcı, web sitenizi ne kadar çok gezer ve ne kadar çok süre kalırsa, Google web sitenizi o kadar faydalı bulacaktır. Link inşaaları da bu aşamada yayınlanan içerikler veya belirlenen kategorilerde web sitesinin kendi kulvarında yer etmesi amacıyla yapılan işlemlerden biridir. Link inşa kısmında amaç; her zaman ana siteye yönlendirme yaparak onu beslemektir.

İçerik Metni / Kod Oranı

Web sitesinin arama motorlarında üst sıralarda bulunabilmesi için en temel kurallardan biri; kaliteli, faydalı ve özgün içerikler bulunmasıdır. İçerik oluşturulması için; içerisinde anahtar kelimelerin kullanım oranları, konuların başlıkları, alt başlıklar, gramer yapısı, özgünlük kontrolü gibi birçok unsurun yerine getirilmesi gerekiyor.

Bunun yanı sıra Url uzantıları da her zaman minimumda tutulmalıdır. Google, en kısa ve en özet Url yapılarını sever. Bundan dolayı da Seo yaparken; her konu için ayrı başlıklar, basit ve sade anlatımla bezenmiş Url yapıları, öncelikli hedefiniz olmalı.

Site Dışı (Off Page) Seo Nedir? Nasıl Yapılır?

SEO İçin Kelime Araştırması: Bölüm 7 -Final-

Build-Backlinks-by-Interviewing-Influencers

Site dışı yani Off Page Seo, web sitesinin anahtar kelimelerine verilen geri bağlantılarını yani back linklerini benzer kategorilerde bulunan web siteleri arasında paylaştırma ya da çoğaltma olarak tanımlanabilir. Örnek vermek gerekirse web sitenizde mevcut olarak bulunan ve Seo Uzmanı desteği ile hazırlanmış olan faydalı içeriğiniz, haber sitesinde paylaşılabilir ya da profil üzerinden paylaşılan normal bir url uzantısı ile yapılabilir. Site dışı Seo çalışmaları; domain ve sayfa değerinin görünürlüğünü değerini artırmak için yapılır. Bu işlem; rakiplerin backlink geçmişleri sorgulanarak veya sorgulama sonuçları üzerinden web sitelerin link geçmişleri analiz edilerek de yapılabilir.

Sosyal Medya Çalışmaları

Özellikle E-ticaret ya da kurumsal anlamda hizmet sağlayan işletmeler için olmazsa olmaz unsurlardan biri olarak kurum için en önemli detaylardan biridir. Sosyal medya platformu, sosyal medya algoritması üzerinden yayınlanacak olan reklamların kategorisi, tercih edilen kelimeler, müşterilerinize ya da kullanıcılarınıza aynı oranda yaklaştıran en önemli mecradır. Sosyal medya çalışmaları sayesinde kendi alanınızda ve kendi hedef kitleniz için sesinizi sitenizin karakterine en uygun şekilde, en kaliteli biçimde duyurmanız sağlanır.

Nofollow Backlink – Dofollow Backlink Nedir?

Web sitenizin dış geri bağlantılarını alırken; linkin Google gözünde referanslı olup olmadığına dikkat etmek oldukça önemlidir.  Nofollow backlink ise backlink çıkışı yapılacak olan web sitesinin, kendi sitesi üzerinden çıkılan linklere referans olmamasını ifade etmektedir. Dofollow backlink ise yapılan link çıkışlarına referans olunduğu anlamına gelen link yapılarıdır. Bu tanımlar göz önünde bulundurulduğunda Seo uzmanı sizin için en iyi dengeleme yolunu seçecektir.

Özgün ve Doğal Backlinkler

Sıralamanızı etkileyecek önemli unsurlardan biri de; spam oranı en düşük olan Google gözünde DA –  PA değerleri yüksek olan web sitelerinden backlink almaktır. Şayet, web sitenizi temsil eden dinamik web siteleri kullanmayı tercih ederseniz; aynı kelimelere aynı linkleri sürekli vermeden yani spam yapmadan zamana yayarak back link alımı gerçekleştirilirse, sitenizin rakipleri ile olan rekabet hızında artış meydana gelecektir. Bu süreç de yalnızca profesyonel ve işinde tecrübeli Seo uzmanları tarafından kontrol altında tutulabilir.

 

Bu yazımızı okuyanlara tavsiye yazımız;

SEO İçin Anahtar Kelime Araştırması: Bölüm 4

Yazıda bahsettiğiniz büyüme gerçek mi ?

Evet! Tamamiyle gerçek. Fakat SEO alanı gerçekten çok emek isteyen bir alan. Eskisi gibi backlink aldım sitem çıktı olayı yok. Artık Pagespeed , Internal links ve popülasyona uygun siteler yapmak gerekiyor. Google dan çok kullanıcıyı düşündüğünüz zaman er yada geç karşılığını alıyorsunuz.

Forum tanıtımı zararlı mı ?

Eğer kendi sitenizle eşleşen forumlarda yapıyorsanız hayır! Örnek vermek gerekirse sizin bir yurt siteniz olduğunu var sayalım. Bu yurt sitesini öğrenci forumlarında tanıtırsanız hem trafik hemde kaliteli link ağı kurmuş olursunuz.

SEO hizmeti sunuyor musunuz?

Evet. İletişim bölümünden iletişime geçebilirseniz hemen bir analiz ve strateji oluşturabiliriz!

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

3 Yorum

Yorum yap!

casino siteleri

Online casino siteleri