SEO

SEO Çalışmalarınız İçin Yararlı Olacak Olan Ücretsiz Yerel SEO Araçları

local-seo

SEO dünyası, çok çabuk kabuk değiştirebilen, hassas ve çok değişken bir dünya! 2014 yılında ücretsiz veya ücretli yerel SEO araçlarının sayısı oldukça azdı ancak günümüzde birçok ücretli veya ücretsiz SEO aracı mevcut. Bu yazımızda, pazarlama tekniklerinizi geliştirecek yerel ve ücretsiz SEO araçlarını sizlerle paylaştık.

Aşağıdaki bazı araçlar, ücretsiz olmasına rağmen size sınırlı kullanım ve sınırlı süre hakkı tanımaktadır. Diğer araçlar ise ücretsiz ancak kısıtlı erişim sağlanabilen ve online satın alınabilen araçlardır. İçlerinden sadece birkaçı tamamen ücretsiz araçlar ancak bu araçlar, ücretli araçlar kadar katkı sağlamayacak seviyedeki araçlar.

SEO Araştırmaları Yapmak İçin Etkili Araçlar

US Census Bureau Tool Set

Pazarlama kabiliyetinizi geliştirmek amacıyla bir hedef kitleyi daha iyi anlamak için o hedef kitle hakkında bilgilere mi ihtiyacınız var? O kitleye ait nüfus istatistikleri, ekonomik veriler, haritalama ile coğrafi kodlamalar ve grafik bileşenleri, gelir ve dil bilgileri… Daha fazlası için US Census Bureau tam size göre.

Client Onboarding Questionnaire & Phone Script

Yeni bir müşteri mi arıyorsunuz? Moz’un kapsamlı ve takip edilmesi kolay olan soru-cevap ile size sürekli soru sorulmasının önüne geçin. Bu araç sayesinde müşterilerinize bir soruyu neden sorduğunuza ilişkin açıklama yapabilirsiniz. Tarafınızca müşteriye açıklaması yapılmayan bir soru, pazarlama ve satış konusunda sizi mutsuz edecek olan kötü sonuçlara neden olabilir. Pazarlama stratejinizi uygulamadan önce hitap ettiğiniz hedef kitlenin müşteri profilini analiz etmek zorundasınız.

Location Information Spreadsheet

Pazarlamanın en önemli püf noktalarından biri de bilgileri tek bir elden toplama stratejisidir. Çalıştığınız veya çalışacağınız yerel ve küresel firmalara ait önemli bilgileri tek bir çatı altında toplamak istiyorsanız Location Information Spreadsheet (LIS) sistemi tam size göre.

Uyarı: Özellikle büyük işletmelerle çalışırken bu tür firmalarla ilgili bilgileri e-tabloya kayıt etmeden önce girdiğiniz bilgilerin doğruluğunu ilgili departmanlardan onaylatın. Bu tarz bilgilerin yanlışlığı, hiç iyi sonuçlar doğurmaz.

Local Competitive Audit Spreadsheet

İnternet dünyasında bir siteyi yönetirken hepimizin o bildiği meşhur soruya gelelim: “Bu site beni neden ve nasıl geçti? Bu sitenin hangi özellikleri benden daha iyi?”. Bu soruyu kendinize sorduğunuzda bir cevap bulamıyorsanız bu araç size rakipleriniz ve kendiniz ile ilgili önemli verileri belgelendirmenize yardımcı olacaktır ki neden rakip sitenin sizden daha iyi olduğunu anlayın. Bu formu doldurduğunuzda rakip siteyle kendi sitenizin analizini yapmış olacaksınız. Bu analiz sayesinde rakiplerinizin güçlü ve zayıf yönlerini göreceksiniz.

Manual GeoLocation Chrome Extension

Kullanıcıların konumlarıyla yaptıkları aramaların nasıl bir etkileşimi var öğrenmeniz için size bu aracı tavsiye ediyoruz.

The MozBar SEO Toolbar

Rekabetçi pazarlardaki yerel işletmeler, geleneksel SEO yöntemlerine hakim olmalıdır ve ücretsiz MozBar sayesinde yerel işletmeler, müşterilerinin profilleri ile rakiplerinin güçlü ve zayıf yönlerini analiz edebilirler.

Google Advanced Search Operators

Yazılarınızın SEO kriterlerine uyumlu olup olmadığını daha detaylı bir şekilde araştırmak için Google’ın arama operatörünü kullanmalısınız. İnternet dünyasında bir yazıyı yayımlamadan önce; başlık araştırması ile içerik araştırması yapmalı, yazınızın intihal kontrolünün yapıldığından emin olmalısınız. İntihal kontrolünden geçemeyen yazılarınızı asla yayımlamayın. Kontrolden geçemeyen yazılar, Google tarafından “çalıntı yazı” olarak adlandırılırlar.

Google Search Console

Google’ın analiz servisini kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. SEO’nun esas kaynaklarının başında gelen Google ile işbirliği yapmak, size büyü kazanç sağlar.

BrightLocal’s Search Results Checker

Bu popüler araç, bir şehir veya posta kodu ile arama yaptığınızda yerel arama sonuçlarını önünüze sunmak konusunda mükemmel bir iş çıkarıyor. Bazı durumlarda, şehir bazında (örneğin, tek bir posta kodu ile birden fazla kasaba bulunduğu zamanlarda) arama yapmak en iyisidir, ancak diğer zamanlarda, posta kodu ile daha iyi arama yapılır (birden fazla posta koduna sahip büyük bir şehir olması durumunda olduğu gibi).

Bu aracın kullanıcı düzeyi sonuçlarını yeniden oluşturma yeteneği bulunmadığından, bu aracı kullanan bir kullanıcının bir işletmeye yakın olmasının, bir şehir veya posta kodu düzeyinde arama yaparken göreceğinizden çok daha farklı sonuçlar yaratabileceğini hiçbir zaman unutmayın.

Bu araç, yaşadığınız bölgede bulunan rakiplerinizi analiz etme konusunda çok iyi bir araç.

Offline Conversion Tracker Form

Bu kullanışlı formu, telefonunuza cevap veren herkese iletin ki işletmenizi ilgilendiren bazı – her işletme tarafından sorulan – önemli sorulara cevap verebilsinler. “Hakkımızda ne duydunuz? sorusu gibi.” Gönderilen bilgiler Whitespark’ın veritabanına kaydedilir ve gelecekte müşterilerinize göstereceğiniz referanslar ile yapacağınız analizleriniz için Google Analytics’te takip edilir. Yerel işletmeler için çevrimdışı ve hazır sunulan bilgiler paha biçilmezdir.

İçerik Araştırmaları İçin

Answer the Public

Dijital pazarlama dünyasındaki en çok sevilen anahtar kelime araştırma araçlarından biri olan Answer the Public, bir anahtar kelime öbeği girmenizi ister ve aramanızla ilgili çok sayıda soru / konu oluşturmanızı sağlar. Bu aracın en müthiş yönlerinden biri, .CSV indirme özelliğine sahip olmasıdır. Hızlı bir şekilde, büyük anahtar kelime listeleri üretmek için mükemmel olan bu araç, size en güçlü ve en çok kazandıran anahtar kelimeler listenizi oluşturma konusunda çok yardımcı olacaktır.

Buzzsumo

Buzzsumo da tıpkı Answer the Public gibi sizden bir anahtar kelime araştırması yapmanızı ister. Buzzsumo’nun bir diğer özelliği, anahtar kelime araştırması sisteminin yanında, bir konu başlığı araştırması veya bir alan adı araştırması yapabilmenizi sağlamaktır. Araştırmalarınızı, içerik türüne göre sıralayabilirsiniz (makaleler, videolar, infografikler vb.). Buzzsumo aracını kullanarak sitenizde internet dünyasında popüler olan konular hakkında yazı yazabilirsiniz.

OSHA Standard Industrial Classification (SIC) System Search

İçerik geliştirme konusunda potansiyel anahtar kelime araştırması yapmak istiyorsanız, bu araç tam size göre.

USPS Look Up a ZIP Code Widget

Hizmet bölgesi işletmeleriyle çalışmayı düşündünüz mü? USPS sitesinde bulunan “Cities by ZIP Code” düğmesini kullanmayı unutmayın. Eğer ticaret yaptığınız bir işletmenin posta kodunu biliyorsanız, bu posta kodunu bu sistemde aratın ve bu posta koduna sahip olan her şehrin kaydının bulunduğu listeyi elde edin. Bu adımda yapmamanız gereken bir şey var: Hiçbir internet sitesinde, şehir isimlerini veya büyük çaplı posta kodu listelerini yayımlamayın! Bu sistemi sadece şu işler için kullanın: Bağlantı tasarımı, marka oluşturma, ticari ilişkileri geliştirme, sosyal medya pazarlaması ve PPC (tıklama başına maliyet).

Schema/JSON-LD Generators

Herhangi bir konuda soru-cevap formu hazırlamak istiyorsanız burayı kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bu araç, son derece kullanışı basit ve hızlı bir araçtır.

Alıntılamak/Bahsedilmek/Örnek Olarak Gösterilmek

Moz Check Listing

İşletmenizin ve rakip işletmelerin analizini yapmak adına en iyi araçlardan biri olan “Moz Check Listing” sistemini sizlere tavsiye ediyoruz. Bu analizler sayesinde markanızın bilinirliğini artırabilirsiniz. “Marka bilinirliğinizi artırmak, internet sitenizin SEO inşasını doğru bir şekilde yapmanızdan geçer.

Whitespark’s Local Citation Finder (Ücretsiz Sürüm)

Whitespark’daki bu harika aracın ücretsiz sürümü, temel bilgilerin ötesinde, listelenmesini istediğiniz yerlerin keşfedilmesinde size yardımcı olacaktır. Ayrıca rakiplerinizin marka bilinirliğini ve kullandığı kaynakları analiz eder.

İncelemeler İçin Araçlar

The Hoth’s Online Business Review Checker Tool

The Hoth’ın sistemini kullanmanız için bu sistemin veri tabanına kayıt olmanız gerekiyor. Bu ücretsiz aracı kullandığınızda çeşitli platformlarda yer alan yerel işletmeler adına yapılmış incelemelerin ve değerlendirmelerin genel bir raporunu elde edeceksiniz. Bu raporlar sayesinde rakip işletmelerin güçlü yanlarını ve zayıf özelliklerini analiz edebileceksiniz.

Free Review Monitoring

Bu sistemin sahipleri kendi sistemini şu şekilde tanıtmaktadır: “Yerel işletmeler adına yapılmış incelemeler, yerel işletmeler için büyük önem taşır ancak tüm inceleme sitelerinde iyi bir şekilde popüler olmanız adına biraz vakit harcamanız gerekir. Aynı anda birçok inceleme sitesinde popüler olmak istiyorsanız bu araç isteğinizi yerine getirecektir.”

Bu sistemin bir diğer özelliği ise herhangi bir inceleme sitesinde markanız ile ilgili yeni bir inceleme yazısı yayımlandığına size haber vermesidir.

Review Handout Generator

Hali hazırda sizinle çalışan müşterilerinize ve/veya potansiyel müşterilerinize kendi hakkınızda elle tutulur somut bilgiler vermek, kendinizi başkalarına tanıtmanın veya başkalarına kendiniz hakkında yeni bilgiler vermenin en iyi yollarından biridir. Bugün artık orta derece rekabetçi coğrafyalar da dahil bütün coğrafyalarda aktif inceleme yönetimi yapmak, bir mecburiyet haline geldi. Kendinizi nasıl inceleyip nasıl tanımladığınız, müşterilerinizin sizi nasıl tanıdığıyla bağlantılıdır.

Google Review Link Generator

İş bilgilerinizi paylaşmak, bilinirliğinizi artıracaktır. Bu sistemi kullanmanız sayesinde kullanıcılar tarafından yapılan adres bazlı aramalarda daha fazla bir şekilde kendinize yer bulabileceksiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta şu: Bu servisi kullanmak için ev tabanlı işletme veya gizli adresli işletme olmamanız gerekiyor.

Sosyal Medya İçin Araçlar

Notify

Markanız veya markanızın adını kullanarak yaptığınız bir iş ile ilgili, – Facebook, YouTube, Twitter, Linkedin, Reddit ve benzeri diğer platformlarda –  bir konu açılırsa bu bildirim servisi sizi hemen bilgilendirecek. Bu servis sayesinde markanızla ilgili önemli sohbetlerin ve tartışmaların farkına varabileceğiniz gibi markanız ile ilgili konuşmalara katılabilir, sizinle ilgili iddialara cevap verebilirsiniz. Sosyal medya, müşteri hizmetleri kavramının bir parçası haline geldi. Bu özelliği ile Notify, işletmeler adına bulunmaz bir fırsat.

Followerwonk

Ücretsiz bir deneme sürümü bulunan Followerwonk mekanizmasının en önemli özelliği, Twitter’da sizi takip edenlerin profillerini analiz etmesidir. Sizi takip eden kişilerin profillerinin (ortak beğeniler, benzer fotoğraf arşivleri, benzer re-tweetler vb.) analiz edilmesi, sizin pazarlama dünyasında doğru bir pozisyon almanızda etkili olacaktır. Pazarlama stratejinizi doğru inşa etmek aradığınız müşterileri size getirecektir.

Character Count Online

Bu basit ve kullanışlı aracın üç ana görevi mevcut:

  1. Yazdığınız bir metinde bulunan karakter sayısını saymak.
  2. Sayfanızın başlık etiketlerinin ve meta açıklamalarının SERP (arama motoru sonuç sayfaları) sisteminde doğru analiz edilmesini sağlamak.
  3. İçerik pazarlaması yapan yayınların çoğunda üst karakter sınırı mevcuttur. Character Count Online, yayın kuruluşu tarafından size verilen üst karakter limitini aşmadan size reklam yazınızı yazdırmayı sağlar.

Bu içeriğimizi okuyan kullanıcılarımız;

Bir SEO uzmanına ihtiyacınız var mı ? içeriğimizi çok beğendiler!

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

5 Yorum

  • SEO Araştırmaları Yapmak İçin Etkili Araçlar bölümünde verdiğiniz sitelerden kaç tanesi ücretsiz acaba ve burada yer alan araçları ücretsiz olarak kullanmamız mümkün mü?

  • Bilgilerini saklayanlara inat faydalı paylaşımlar yaptığınız için tebrik ediyorum sizi.
    Bu tarz paylaşımlara devam edecek misiniz?

  • Her biri birbirinden değerli SEO araçları. Bir çoğunda ücretler baya yüksek olmasına karşın ücretsiz özellikleri de bu işe yeni başlayanlara yeterli gelebilir.

Yorum yap!