SEO

Ziyaretçi sayınız bu yüzden artmıyor!

JavaScript ile neler yapılır

Dünyada 1.5 milyardan fazla internet sitesi var ve bunların yüzde doksan beşinde (%95) JavaScript kullanılıyor. Bu yüksek oran bir tesadüf değil. Peki JavaScript ile neler yapılır? Ziyaretçi sayısını arttırmak için gerekli mi?

JavaScript kullamazsam ne olur?

Ziyaretçi sayınız belli bir süreden sonra artmaz. Verdiğiniz emeğin karşılığını alamazsınız.

JavaScript ile SEO arasındaki ilişki nedir?

Bir sitenin Google'dan tam puan alabilmesi için o platformun insanlara kaliteli bir kullanıcı deneyimi sunması gerekir. Eğer Google sizin hazırladığınız yararlı, ilginç ve yaratıcı içerikleri doğru bir şekilde anlayamazsa size hak ettiğiniz ödülü vermez. Bu bağlamda internet sitenizin hak ettiği yere gelmesini sağlayan en önemli faktörlerden biri JavaScript altyapısıdır.

Ziyarretçi sayımı arttırmak için neler yapmam gerekli?

Dijital mecranızı Google'a doğru bir şekilde pazarlamanız gerekli. Arama motoru devine kullanıcı deneyimi hakkında en iyi olduğunuzu söylemelisiniz. Bunun sırrı bu makalede mevcut.

 

JavaScript kullanımını denetlemeyi çok önemli bir görev olarak gören Google, böyle hassas bir konuda asla affetmiyor. Buradan hareketle sizin sağladığınız hizmet ile elde ettiğiniz ziyaretçi sayısı birbirine bağlı.

Bir müfettiş gibi davranan Google’ın sizin sitenizi nasıl denetlediğini öğrenmelisiniz. “JavaScript Crawling” olarak adlandırılan bu süreç, dilimize “JavaScript Taraması” olarak çevrildi.

Ziyaretçi Sayısını Arttırmak Artık Çok Kolay!

JavaScript Taraması olarak bilinen bu hususta birçok problem ortaya çıkabiliyor. Tespit edilemeyen arama motoru optimizasyonu sorunları, toplam ziyaretçi sayınızın bir numaralı düşmanıdır. Google bu sorunları sizden önce tespit ediyor.

Sitenizin yavaş bir şekilde yüklenmesi, sayfalarınızın her tarayıcıda etkili bir şekilde gösterilememesi ve dışarıdan çağırılan JS kodları gibi sorunlar, Google’ın kırmızı çizgileridir. Eğer böyle sorunlar ile vakit kaybediyorsanız ziyaretçi sayınız oldukça düşer.

Peki müfettişlik görevini üstlenen arama motoru devinden önce davranıp avantajı ele geçirmek mümkün mü? Kesinlikle mümkün. “JavaScript ile neler yapılır?” sorusunun yanıtlarından biri de budur. JavaScript ile ziyaretçi sayısını arttırmak için yapılması gerekenler gayet basit.

Ziyaretçi sayısını arttırmak

 

 

Site denetim araçları, internet sitenizin tüm zayıf noktalarını tespit etmenizi sağlar. Böylece teknik hataları kullanıcılardan önce görürsünüz ve onları düzeltme şansını elde edersiniz. Bu sayede sizinle rekabet halinde olan diğer platformların önüne geçersiniz.

SEO denetim araçları olarak da adlandırılan site denetim araçları, sitenizin boyutuna veya JavaScript mimarisine bakmadan bulduğu bütün sayfaları tarar. Ayrıca bu araçların anlaşılması kolay olan raporlar hazırladığını da belirtelim.

Sürekli gelişen ve güncellenen arama motoru algoritmaları eşliğinde sıralamanızı kaybetmemek ve otoritenizi yükseltmek için verimli bir çözümün bulunması esastır. Tek bir tıklama ile herhangi bir site için JavaScript taraması yapabilirsiniz.

HTML Crawler, Google Chrome Crawler veya Cognitive Crawler gibi tarama işlemlerini gerçekleştiren araçlar son derece verimli araçlardır. Bunun dışında başka benzer araçlar da kullanabilirsiniz. Bu yazıda Cognitive Crawler yer alıyor.

 

JavaScript ile neler yapılır

Bu işlevselliğin yanı sıra sorunlarınızı en iyi şekilde tespit edebilmek için bazı özel seçenekleri de kullanabilirsiniz. Bu seçenekler arasında tarama yapısı, taramanın ne zaman yapılacağın, neyin taranacağı ve kaynakların taranması gibi çok elzem yöntemler bulunuyor.

Kapsamlı bir JavaScript taraması yapmak size neden istediğiniz düzeyde organik ziyaretçi trafiğini elde edemediğinizi gösterecek. Ayrıca verdiğiniz emeğin karşılığını alamamanızın neden olduğu düşük motivasyondan da kurtulacaksınız.

Bu yöntemler satış yapan site sahipleri için de geçerli. Zira yüksek ziyaretçi trafiği demek daha fazla satış şansı demektir. Detaylı bir tarama analizi yapmak çok vakit alır ancak potansiyelinize ulaşmanızın en iyi yollarından birisi de derinlemesine bir analiz yapmaktır.

JavaScript Taraması Neden Bu Kadar Önemli?

JavaScript kullanan milyarlarca internet sitesinin tamamı yanlış olamaz. Peki JavaScript neden bu kadar popüler? Cevabı gayet basit. İnternet sitelerinin tasarlanmasında ve oluşturulmasında etkileşim sağlayan dinamik içerikler gerekmektedir.

Dinamik içerikler kullanıcıların sayfanızda daha çok vakit geçirmesini sağlar. Vakit geçirdiğiniz internet sitelerine şöyle bir göz atın. Sizi orada tutan nedeni düşünün. Aynı durum ziyaretçileriniz için de geçerli.

Görsel animasyonlar oluşturmak, kullanıcıların davranışlarına göre çeşitli dinamik içerikler üretmek ve site içi navigasyon sistemleri kurmak, JavaScript ile yapabilecekleriniz arasında yer alıyor.

Ziyaretçi sayısını arttırmak

Eğer bu işlemleri yaparsanız nasıl avantajlar elde edeceğinizi kısaca özetleyelim:

  • Harika olarak nitelendirdiğiniz site şablonlarının ardında var olan teknik aksaklıkları tespit etmenize imkan tanır. Bazı teknik aksaklıklar farklı programlama dilleri ile yazılan sistemlerden kaynaklanır. İşte bu problemin aşılması için JavaScript taraması gerekmektedir.
    Varsayımların veya tahminlerin esiri olmak yerine analizlerin ve raporların size sağladığı doğru bilgilerin sahibi olursunuz.
  • Ziyaretçi sayınızı azaltan, bu sayının artmamasına sebep olan ve gözle görülemeyen hataların zararlarından arınırsınız.
  • Sitenize ziyaretçilerinizin gözünden bakabilirsiniz. Bu sayede onların sitenizi nasıl gördüğünü anlayabilirsiniz.
  • JavaScript kullanan ve JavaScript kullanmayan sayfalarınızın size kazandırdıklarını veya kaybettirdiklerini görebilirsiniz.

JavaScript Nedir ve Nasıl Çalışır?

Daha önce de belirtildiği üzere JavaScript en popüler programlama dillerinden bir tanesidir. Bu dil, bir internet platformunda yer alan bir sayfada bulunan farklı öğelerin (dinamik, statik ve benzeri) aktif bir şekilde çalışmasını sağlar. Kendisi bir internet tarayıcısı tarafından yorumlanır.

Nesneye tabanlı bir yapıya sahiptir. Bir nesneye yeni özellikler ekler ve o nesneden yararlanılmasını sağlar. Nesneye verilen görevleri çalışma zamanında kontrol eden JavaScript, hem istemci bazlı hem de sunucu bazlı çalışıyor.

Bu noktada hem istemci bazlı hem de sunucu bazlı sorunlar ortaya çıkabiliyor. Sorunların neden ortaya çıktığını ve nasıl önlenebileceğini tam olarak anlamak adına arama motorlarının nasıl çalıştığını bilmek önemlidir.

JavaScript ile neler yapılır

JavaScript taramasından öncesi ve sonrası

Yukarıda bir sitenin kontrol işlemini gösteren bir görsel yer alıyor. JavaScript taramasından hemen önce yüzde 66 olarak gözüken sağlamlık puanı, tarama işleminden sonra yüzde 54’e düşmüş. Bu da demek oluyor ki bu sitede daha önce tespit edilmeyen sorunlar mevcuttu.

Tarama, endeksleme (içerikleri kendi dizinine kayıt etme) ve sıralama işlemleri, arama motorlarının en temel çalışma mantığıdır. Google’ın yaptığı ilk işlem sitenizi taramaktır. Arama motoru devi bu işlemden sonra sitenizden elde ettiği bilgileri kendi dizinine ekler.

Son olarak da içeriklerinizi diğer rakipler ile karşılaştıran Google, size bir değer biçer ve sizi bu değere göre konumlandırır. JavaScript ve SEO ilişkisi bu kadar net iken JavaScript teknolojisinin arama motoru optimizasyon yöntemlerini nasıl etkilediğini de öğrenmelisiniz.

JavaScript Crawling

JavaScript Arama Motoru Optimizasyonunu Nasıl Etkiler?

İnternet sitenizin ziyaretçi sayısını çeşitli ve garanti yollarla yükseltebilirsiniz ancak önce halihazırda var olan hataları temizlemek sizi potansiyelinize ulaştırır.JavaScript daha yüksek yükleme süresi hızı ve daha hızlı sunucu işlemleri anlamına gelir.

Bunun sebebi sunucunun yanıt vermesini beklemek yerine kod işlevlerinin hemen çalıştırılmasıdır. Ayrıca daha zengin arabirimler ve daha yüksek işlevsellik de JavaScripti’in marifetleri arasında yer alıyor. Buna ek olarak JavaScript’in oldukça pratik bir dil olduğunu da söyleyelim.

Bu pratikliğe rağmen JavaScript’in getirdiği sorunlar, kullanıcıları JavaScript’ten şüphelenmesine sebep oldu. Bazı kişiler Google’ın JavaScript verilerini tarayıp tarayamadığını merak etmeye başladı.

Bu soru yanlış bir soru. Sorulması gereken soru şu: “Arama motorları JavaScript tarafından yorumlanan ve sunulan içerikleri analiz edip anlayabiliyor mu?” Bu sorunun cevabı evet çünkü JavaScript kullanımı giderek artmaya devam ediyor. Google bu artış karşısında kayıtsız kalamaz.

JavaScript taraması

Google henüz bütün JavaScript verilerini taramıyor fakat bu denli gelişmiş bir kurum bunun peşini bırakmamakla kararlı. Bu bağlamda Google’ı JavaScript tabanlı birçok yeni ve modern siteyi taramaya çalışırken görüyoruz.

Ayrıca HTML sayfaları da rahatlıkla dizinine ekleyebilen Google, JavaScript kullanımına çok dikkat ediyor. Bu hassasiyetini 2020 yılında da devam ettirecek olan başarılı şirketin gözünde yükselmek adına JavaScript’in neden olduğu hataları çözmeye odaklanmalısınız.

Özet

1 – Google JavaScript’i tarayabiliyor mu?

Cevap: Evet. Gün geçtikçe bu konuda daha fazla yetkinlik kazanıyor.

2 – Google JavaScript bazlı sayfaları dizinine kayıt edebiliyor mu?

Cevap: Evet.

3 – JavaScript kullanmalı mıyım?

Cevap: Bu sorunun cevabı sizin ihtiyaçlarınıza ve isteklerinize bağlı.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

İlginizi Çekebilecek Olan Diğer Kazançlı Yöntemler

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

8 Yorum

Yorum yap!