Nedir ? SEO

Ajax Sitelerde Google Analytics Sorunu Nasıl Çözülür?

ajax-analytics

Ajax kullanan sitelerde en büyük problemlerin başında standart Google Analytics kodu sayfa geçişlerini algılamaz. Ajax altyapısına sahip olan sitelerde, sayfa geçişleri sayfalar yenilenmeden yapılmaz. Bundan dolayı da bu siteler Google Analytics kodunu algılamaz. Bu sebeple Analytics veriler doğru şekilde çalışmaz ve ziyaretçilerin hangi alanları ziyaret ettiğine dair veri alınamaz. Bundan dolayı da sorunları çözmek ve bazı püf noktalara özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir. Ajax sitelerde yaşanan Google Analytics sorunu genel olarak yanlış ve hatalı eklentiler, uygulamalar ve kullanım alışkanlıkları sebebiyle meydana gelmektedir. Bu sorunları engellemek için Google tarafından düzenlenmiş talimatlara uygun şekilde Ajax kullanmak ve kurmak gerekir.

Ajax Sitelerde Google Analyics Kullanım için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ajax, Asynchronous JavaScript and XML eş zamanlı olmayan JavaScript ve XML anlamını taşır. Genel olarak web geliştiricileri tarafından iletişim formu olarak bu sistem kullanılmaktadır. Öte yandan, E-ticaret sitelerinde listeleme ve sıralama adımları, Otomatik tamamlama, Yorum, beğeni, paylaşım, kayıt, uyarı, reklam vb alanlar da Ajax sistemi kullanılmaktadır. Ajax kullanmak için JavaScript alanına çok iyi bir şekilde hakim olmak gerekmektedir. Her arama motoru, başta Google olmak üzere Ajax içeriklerini okumakta güçlük çeker. Bu durumu engellemek için dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki gibidir:

  • Ajax alt yapılı bir site kullanacaksanız, erişilebilir bir site olmaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Google arama motorları yalnızca web sitelerin kodlamalarına dikkat etmez. Kullanıcının yaşadığı deneyimler de bu noktada önemlidir.
  • Ajax altyapılı siteler genellikle mobil cihazlarda kullanılmaz. Bu durum potansiyel ziyaretçilerin engellenmesine yol açar. Bu durumda da site SEO açısından Google gözüyle olumsuz algılanır. Bundan dolayı da siteyi yaparken öncelikli olarak JavaScript’in pasif olması gerekmektedir. Ardından Lynx gibi salt metin tarayıcıları aracılığıyla sitenin analiz edilmesi gerekmektedir. Bu analiz sırasında problemleri alanların düzeltmesini sağlayabilirsiniz.
  • Google ile bir sorun yaşamamak için arama motorunun resim ve medya dosyalarını görmesi gerekmektedir. Bu öncelikli konu olmaktadır.
  • İçeriklerde özellikle İframes kullanılması önerilmemektedir. BU kullanımda arama motor botları siteyi taramayacaktır. Bunun yerine iç çerçeveler kullanılması gerekmektedir.
  • Ajax kullanımı sırasında Hijax yönteminin kullanılması önerilmektedir. Google ve diğer arama motorları genellikle HTML bağlantıların kullanılmasını önerir ve destekler.
  • Özellikle Ajax kullanacak kişilerin gizli Java Script yönlendirmelerinden kaçınması ve uzak durması gerekmektedir.
  • Kullanıcı deneyimini arttırmak için özellikle Java Script ve Flash kullanımı konusunda titiz olmak gerekmektedir.
  • Özellikle ek web site oluşturma sırasında CSS ve JS kullanmamaya da dikkat etmeniz gerekmektedir.
  • Sitenin yanlış yapılandırılmış olması SEO çalışmalarını olumsuz etkileyen en önemli detayların başında gelmektedir.
  • Ajax kullanımı sırasında sitenin taranabilir olması önceliğiniz olmalıdır.

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

Yorum yap!

casino siteleri