Nedir ? SEO

Google AMP Hataları için Çözüm Yöntemleri

AMP Hataları

Accelerated Mobile Pages, AMP hızlandırılmış mobil sayfaları ifade eder. Google tarafından düzenlenmiş ve oluşturulmuş yönergelere bağlı olarak mobil sayfaların daha hızlı açılması AMP’ye bağlı olmaktadır. Doğru AMP yönergeleri sayesinde kullanıcılar internet sitesine çok daha kısa süre içinde ulaşmaktadır. Bu sayede kullanıcı sayısının artmasına destek olunur.

Tavsiye içerik => AMP – PWA – Mobil sayfa hızı artık bir numaralı etken ✅

Google AMP hataları birçok farklı sebeple meydana gelebilir. Oluşan AMP hataları genellikle kısa sürede, kolay şekilde çözülebilir. AMP hatası söz konusu olduğunda Google siteyi ve içerikleri indexlemeyebilir. SEO açısından herhangi bir olumsuzluk yaşamamak için AMP hatalarının çözümünü kısa sürede tespit etmeniz en önemli unsur. En sık karşılaşılan AMP hataları ve çözümleri:

Sayfaya ulaşılamıyor hatası genellikle mevcut bir sayfa olmamasından ya da robots.txt tarafından engellenmesi sebebiyle meydana gelir. Çeşitli durumlarda sorunun en büyük sebebi anlık bağlantı hatalarıdır. Sayfayı yenilemek ve ardından AMP testi yapmak sorunu çözmek için yeterli olacaktır.

  • Özel JavaScript’e İzin Verilmiyor:

AMP sayfalarında JavaScript kodlarının kullanılması mümkün değildir. AMP sayfalarının kendine has JavaScript kullanımları bulunmaktadır. Bu hatanın düzeltilmesi için ana sayfada bulunan JavaScript kodlarının kaldırılması gerekmektedir.

  • AMP Sayfası Değil:

URL bir AMP sayfası değil ya da bağlantı vermiyor hatası alıyorsanız, sitenizde canonical etiketi kullanmıyor ya da hatalı kullanıyorsunuz demektir. Bu eksikliği gidermek, sorunun çözülmesini sağlayacaktır. AMP işaretlemesinin eksik ya da yanlış olması ise HTML sürümündeki ‘’HTML AMP’’ etiketinin hatalı olması sebebiyle meydana gelir. Bu hatayı düzeltmeniz durumunda sorun ortadan kalkacaktır.

Geçersiz AMP sayfalarının, Google arama sonuçlarında AMP’ye özgü özellikleri olmaz

Bu hata genellikle sayfanızda canonical etiketinin olmamasından kaynaklıdır. Canonical linki; AMP sürümü görüntülenen sayfanızın orijinal sürümüne link vermelidir.

Örnek Canonical Kullanımı

Sayfanızın AMP sürümü linki: http://www.siteadresiniz.com/konu/amp
Sayfanızın Orijinal (AMP sürümsüz) linki: http://www.siteadresiniz.com/konu/
Olması gereken canonical linki: <link rel=”canonical” href=”http://www.siteadresiniz.com/konu/” /> şeklinde olması gerekiyor. Eğer bu şekilde olmazsa hata verir ve desktop üzerinde de amp indexlenir. Buda crawl eden botların kafasını karıştıracağı için tarama bütçenizi olumsuz etkileyebilir.

Tavsiye içerik => 2020’DE HARİKA Çalışan 21 SEO Taktiği 🤑

WordPress’te AMP İptali Nasıl Yapılır?

Çeşitli sebeplerle kullanıcılar sitede AMP’yi iptal etmek isteyebilir. İptal işlemlerini başarılı şekilde gerçekleştirmek, sitenin herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmaması için oldukça önemlidir. AMP iptali için:

  • İlk olarak site içerisinde kurduğunuz AMP eklentisini ya da eklentilerini deaktif ( disable ) hale getirmeniz gerekmektedir.
  • Ardından şayet kurulu değilse Redirection eklentisini siteye kurmanız gerekmektedir.
  • Daha sonra Add New Redirection bölümüne tıklamanız gerekmektedir.
  • Ardından Source url kısmına /(.*)\/amp yazmanız gerekmektedir.
  • Target Url bölümüne ise https://www.sitenizinismi.com/$1 yazın.
  • Regex seçeneğini tıklamanız gerekmektedir.
  • Ardından AMP sayfasını redirect-checker.org sitesi üzerinden test etmeniz gerekmektedir. Bu site aracılığıyla artık AMP yüklü olmayan sayfanıza 301 ile yönlendirmeyi kontrol etmeniz gerekir.
  • Bu adımlardan sonra işlemleri başarıyla gerçekleştirmeniz durumunda WordPress’ten AMP iptali sağlanabilmektedir.

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

11 Yorum

Yorum yap!

casino siteleri