Nedir ?

Guinea Pig Hastalıkları ve Tedavisi

Guinea Pig Hastalıkları ve Tedavisi

Guinea Pig Hastalıkları ve Tedavisi

Hastalıklar, şüphesiz insanlar için de, hayvanlar için de zor bir süreçtir. Evcil hayvanlar, her ne kadar iyi bakılırsa bakılsın, bazı durumlarda istenmeyen rahatsızlıklar oluşabilir. Guinea Pig de, bu evcil hayvanlardan birisidir. Son zamanlarda ülkemizde de çokça sahiplenilen hayvanlardır. Guinea Pig, çok ürkek bir yapıdadır. Bu sebeple, sakin bir ortamda barındırılması gerekir. Özellikle yavrular, uzun bir süre sessiz bir odada kalmalıdır. Sahibine alışması uzun süren Guinea Pig, zamanla sahibinin sesine alışır ve benimser. Guinea Pig, dikkatli bakım yapılmasını gerektiren bir türdür. Aşırı yüksek sese maruz kalırsa, kalbi durabilir. Ve bunun sonucunda ölebilir.

Oldukça sevimli bir yapıya sahip olan Guinea Pig, hastalandığında, yoğun bir ilgiyle bakılmalıdır. Aksi taktirde ölüm gibi istenmeyen sonuçlar olabilir. Bu sebeple, herhangi bir problemle karşılaşıldığında, mutlaka acil bir şekilde veterinere ulaşım sağlanmalıdır.

Guinea Pig Hastalıkları Nelerdir?

Bu hayvanlarda, insan hastalıklarına benzeyen pek çok hastalık görülebilir. Bu hastalıkların başını, deri hastalıkları çeker. Hayvanın tüy durumuna göre, bu hastalıkların nüksetme olanağı vardır.

Guinea Pig, belirli zamanlarda kaşınır. Bu durum, oldukça normal karşılanabilir. Bu kaşınmalar sebebi ile cilt tahrişi meydana gelebilir. Eğer bu kaşınmalar sık sık ve sürekli değilse, endişelenecek bir durum yoktur. Eğer hayvan sık sık kaşınıyorsa, bu durum hastalığın habercisi olabilir. Guinea Pig bakımında karşılaşılabilecek sorunlar şu şekilde listelenebilir;

  • Parazit,
  • Kene,
  • Bit,
  • Pire,

Sık sık kaşınan bir Guinea Pig, bu hastalıklara yakalanmış olabilir. Bu sebeple, kaşıntı rutinleri dikkatli gözlenmelidir. Eğer kaşıntılar sık sık tekrarlanıyorsa, bu bir sorun olduğunun habercisidir.

Bu durumda, artık beklenmemeli ve hızlı bir şekilde harekete geçilmelidir. Hayvanlarda oluşan hastalıklarda, ivedi bir şekilde veteriner tavsiyesinin alınmasını tekrar hatırlatmak gerekir.

Şüphesiz, hayvan sağlığında kesin otorite, veteriner hekimlerdir. Hayvanlar için en doğru tedaviyi uygulayacak olanlar da, yine veteriner hekimler olacaktır. Profesyonel bir destek almadan, hayvanı ilkel yöntemlerle tedavi etmeye çalışmak, hayvana zarar vereceği gibi, ölümüne de neden olabilir.

Guinea Pig Parazit Hastalığı

Uyuza bağlı olarak görülen parazit, oldukça yaygın bir türdür. Söz konusu parazitler, gözle bakıldığında seçilemez; fakat, hayvan için oldukça rahatsız edici bir durumdur. Parazite bağlı hastalıklarda, tedavi sürecine hemen başlanmalıdır. Bu tedavi için, genel olarak “Ivermectin” isimli ilaç tercih edilir. Hayvanda meydana gelecek olan parazit, belirli bir sebebe bağlıdır. Bu sebepler, genellikle kene veya kene türü böceklerdir.

Ayrıca bkz: Köpek Gezdirerek Para Kazanma

Guinea Pig Bit

Genel olarak tüm hayvanlar üzerinde görülebilen bitler, Guinea Pig üzerinde de sıklıkla görülebilir. Bitler, hayvanlar için aşırı büyük tehlikeler taşımaz, fakat, rahatsız edici bir böcektir. Bitler, aşırı zarar veren bir böcek türü değildir. Guinea Pig üzerinde aşırı kaşıntıya sebep olurlar. Hızlı müdahale edilmezse, hayvanda ciddi cilt problemlerine sebebiyet verebilir.

Kene

Kene, Guinea Pig için en tehlikelisidir. Kene yapıştığında, hayvana virüs de bulaştırabilir. Çok ciddi sorunlara sebebiyet verebilen kene, beyinde iltihaba neden olabilmektedir. Kırım kongo kanamalı ateşi olarak bilinen hastalıkta, kene yolu ile bulaşmaktadır. Hayvan üzerinde kene yapışması durumu fark edildiğinde, hiç vakit kaybetmeden veterinere götürülmelidir. Tedavi sürecine hemen başlanmalı ve hayvanla özel olarak ilgilenilmelidir.

Pire Hastalığı

Evcil hayvanlarda sıklıkla görülen pireler, istilacı bir türdür. Bir çeşit böcek türü olan pire, hayvanın tüyleri içerisinde rahatça dolaşabilir. Zıplama yeteneğinin oldukça gelişmiş olduğu pire, istediği yere rahatlıkla zıplayabilir. Ağız kısımları kan emmek için gelişmiştir. Pireler kan emerek beslenir ve Guinea Pig için yüksek riskler taşır.

Pire sorunu, Guinea Pigde kansızlığa sebep olur. Hayvanın yaşam kalitesini en alt seviyeye kadar düşürür. Hayvanda alerjik dermatit hastalığını tetikler. Pire hastalığı gözlemlendiğinde, hızlı bir şekilde müdahale edilmeli ve hayvanın arınması için gerekli önlemler alınmalıdır.

Ayrıca bkz: Dermovate Krem Faydaları Nelerdir?

Guinea Pig Tedavisi Nasıl Olur?

Guinea Pig bakımı, tüm açılardan özen ister. Herhangi bir sorun meydana geldiğinde, hemen tedaviye başlanması gerekir. Pireler ve bitler için “Advantage” isimli ilaç kullanılabilir. Bu ilaç oldukça etkili olduğu gibi, düzenli kullanıldığında, soruna kesin çözüm getirir. Çeşitli bit ve pire ilaçları, pet shoplarda da satılmaktadır.

Sprey olarak satılan bu ilaçlar, uygun doz ile kullanıldığında sonuç verir. Bu ilaçların bazıları, Guinea Pig için uygun değildir. Bu sebeple, ilaç açıklaması mutlaka okunmalı, Guinea Pig için uygun bir ilaç tercihi yapıldığına dikkat edilmelidir.

Yalnızca evde beslenen ve dışarıya çıkmayan Guinea Pig’e, kene yapışması mümkün değildir. Yalnızca, dışarıya çıkan hayvanlar bu riski taşır. Keneler, otluk ve bahçe gibi yerlerde barınır. İnsanlara da yapışabilen keneler, hayvanlara da sıklıkla yapışır.

Eğer kene yapıştıysa, keneyi elle çıkartmayı denemek doğru bir davranış değildir. Böyle durumlar ilk yapılacak şey, doğrudan veterinere gitmek olmalıdır. Keneyi çıkartmak kolay olmadığı gibi, elle çıkartmayı denemek daha büyük sorunlara yol açabilir. Keneler oldukça hızlı bir şekilde virüs yayarlar. Kene yapışmasında, Guinea Pig yüksek risk altındadır. Derhal veterinere gidilmesi gerekmektedir.

Bilinçsiz ilaç kullanmaktan veya bilinçsizce, profesyonel olmaya tedavi yöntemlerini kullanarak hayvanın hayatını riske atmaktan kaçınılmalıdır.

 

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

Yorum yap!