Nedir ?

Veteriner Hekimlik Nedir?

veteriner hekimlik nedir

Veteriner Hekimlik Nedir?

Veteriner Hekim, genel olarak hayvanları inceler, tedavi eder, iyileştirir. Halk arasında “Hayvan Doktoru” olarak geçen Veteriner Hekimler hayvanlar ile çok fazla vakit geçirirler. Bu sebepten dolayı kişi Veteriner olmak istiyor ise hayvanlar ile arası iyi olmalıdır. Başka bir tabir ile hayvanları sevmesi gerekir. Hayvanlardan nefret eden, iğrenen, tiksinen, çekinen kişiler maalesef Veteriner Hekim olmak için uygun kişiliğe sahip değillerdir. Bunun yanı sıra hayvanları ne kadar sevmeleri gerekse de soğukkanlı olmaları gerekmektedir. Çünkü Veteriner Hekimler ile hayvanlar arasında her zaman iyi bir bağ olmaz ve bazen yapması gereken işi yaparken hayvanın canını acıtacak bir şey yapması gerektiğinden hayvan Veterinerden çok hoşlanmaz ve canı yanar. Yine de soğukkanlı davranılıp yapılması gerekeni yapması gerekir. Bu tarz durumlarda hayvan Veteriner Hekime saldırabilir bunun için önlemler alınmalıdır.

Veteriner Hekimin Görev Tanımı Neleri Kapsar?

 • Mesleğin etik kurallarına uygun bir şekilde çalışmak.
 • Eğer bir hayvan toplu bir ortamda türünün diğer örnekleri ile yaşıyorsa olası bir hastalık durumunda hasta olan hayvandan diğer hayvanlara hastalık bulaşmaması için gerekli tüm önlemleri alması gerekir.
 • Hayvanları cerrahi, tıbbi veya fiziksel olarak tedavi edip eski sağlığına kavuşturmaları gerekmektedir.
 • Olası bir durumda hayvanlardan insanlara geçebilecek hastalıklara önceden teşhis konulup hastalığın hayvanlardan insanlara bulaşmasını önlemek ve bunu diğer insanlara bildirip diğer insanları bilinçlendirmek.
 • Yaşlı ve ölümcül hastalığı olan hayvanlara ötenazi uygulamak (Ötenazi = Ölmesi tam olarak kesin olan hayvanı yüksek dozda uyuşturup acısız bir şekilde hayatını sonlandırmak).
 • Sağlık sorunlarını teşhis etmek için hayvanları incelemek.
 • Hayvanların üremesini ve çeşitliliğini artmasını sağlamak.
 • Hayvanların doğumlarını gerçekleştirmek.
 • Hayvan doğum esnasında doğan yavrunun sağlık kontrollerini gerçekleştirmek.

Ayrıca bkz: Motivasyon için gerekli olan tek şey sensin!

Veteriner Hekim Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Veteriner Hekim olmak için Veteriner Fakültelerinin birinden mezun olmak gerekir. Türkiye’de bulunan Veteriner Fakülteleri 5 yıl eğitim verir. Son dönemde intrönlük eğitimi alan öğrenciler, yüksek lisans derecesi ile mezun olurlar. İşte Türkiye’deki Veteriner Fakülteleri listesi:

 1. Afyon Kocatepe Üniversitesi Veteriner Fakültesi,
 2. Aksaray Üniversitesi Veteriner Fakültesi,
 3. Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi,
 4. Erzurum Atatürk Üniversitesi Veteriner Fakültesi,
 5. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi,
 6. Balıkesir Üniversitesi Veteriner Fakültesi,
 7. Bingöl Üniversitesi Veteriner Fakültesi,
 8. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Veteriner Fakültesi,
 9. Bursa Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi,
 10. 1Adana (Ceyhan) Çukurova Üniversitesi Veteriner Fakültesi,
 11. 1Diyarbakır Dicle Üniversitesi Veteriner Fakültesi,
 12. 1Kayseri Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi,
 13. Elazığ Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi,
 14. Şanlıurfa Harran Üniversitesi Veteriner Fakültesi,
 15. Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Veteriner Fakültesi,
 16. İstanbul Cerrahpaşa Üniversitesi Veteriner Fakültesi,
 17. Kars Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi,
 18. Kastamonu Üniversitesi Veteriner Fakültesi,
 19. Kırıkkale Üniversitesi Veteriner Fakültesi,
 20. Muğla (Milas) Sıtkı Koçman Üniversitesi Veteriner Fakültesi,
 21. Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Veteriner Fakültesi,
 22. Konya Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi,
 23. Siirt Üniversitesi Veteriner Fakültesi,
 24. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Veteriner Fakültesi,
 25. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Veteriner Fakültesi,
 26. Van 100. Yıl Üniversitesi Veteriner Fakültesi.

Veteriner Hekimin Nitelikleri Nelerdir?

Hayvanlara karşı tutku duyması ve merhamet beslemesi beklenen veterinerin diğer özellikleri şunlardır;

Cerrahi manevralar yapabilecek el kabiliyetine sahil olması zorunludur. Çünkü hayvan o anda irkilebilir geri atılabilir Veteriner Hekime vurabilir bundan ötürü el kabiliyeti çok önemlidir.

Veteriner Hekimlerin mutlaka soğukkanlı olmaları gerekir.

Hızlı olmaları gerekir çünkü eğer bir inek hayati durumda ise çiftliğe en hızlı şekilde gitmesi ve hayvana çok hızlı müdahale etmesi gerekmektedir.

Hayvan sahibi ile iletişime geçerek tanının ne olduğunu ve tedavinin nasıl yapılacağını net bir biçimde anlatabilme ve hayvanın ihtiyaç duyduğu yardımı belirleyebilme yeteneği.

Veteriner Hekimin Zorlukları Nelerdir?

Eğer bir Veteriner Hekim olmayı hedef belirlediyseniz bu işin iyi yanları kadar kötü ve zor yanları olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Birincisi sürekli olarak aktif olmanız gerekiyor her an uykunuzdayken telefonunuz çalıp kliniğe gitmek zorunda kalabilirsiniz. Daha da kötüsü tam eve geldikten sonra çok acil bir hayvan doğumu başlar ve yine evinizden ayrılıp gitmek zorunda kalabilirsiniz. Kısaca size kesintisiz bir uyku yoktur. Veteriner Hekim seçiminize göre örneğin Sığır Veterineri iseniz hayvanlar size gelemeyeceği için sizin onlara gitmeniz gerekiyor artı olarak Türkiye’de hayvanlarının çoğunun köylük yerleşimlerde olduğunu farz edersek sürekli köylere gitmeniz gerekiyor. Bunun üstüne siz şehirde yaşıyorsanız ve köyler bulunduğunuz bölgeye uzak ise gitmeniz bir hayli zorlaşıyor. Bir diğer zorluk ise istatistiklere göre çoğu hayvan sahibi; Veteriner hekim elinden geldiğini yapmasına rağmen hayvan ölürse suç Veteriner Hekimlere yükleniyor. Bu sebeplerden dolayı bazen sizin suçunuz olmasa bile tüm gününüz üzüntü ile geçebilir. Diğer kötü yanı ise eğer Sığır Hayvanları ile ilgili bir Veterinerlik okuyorsanız sürekli olarak stres altında çalışıyorsunuz. Eğer stres ile ilgili bir probleminiz var ise bu bölümü tercih etmemenizi öneririm.

Veteriner Hekimlerin Ortalama Maaşı Nedir

2020 Yılı itibariyle Veterine29r Hekim maaşları şu şekildedir:

Kamuda Veteriner Hekim Maaşları Ne Kadardır?

 • 1. bölgede 5 bin 900 TL,
 • 2. bölgede 6 bin TL,
 • 3. bölgede 6 bin 125 TL,
 • 4. bölgede 6 bin 330 TL,
 • 5. bölgede 6 bin 450 TL,
 • 6. bölgede 6 bin 600 TL ve
 • 7. bölgede 6 bin 759 TL olarak farklılaşmaktadır.

Devlette En Fazla Veteriner Maaşları Ne Kadar?

 • 1. bölgede 6 bin 570 TL,
 • 2. bölgede 6 bin 700 TL,
 • 3. bölgede 6 bin 785 TL,
 • 4. bölgede 7 bin TL,
 • 5. bölgede 7 bin 150 TL,
 • 6. bölgede 7 bin 250 TL ve
 • 7. bölgede 6 bin 400 TL

Özel Sektörde Çalışan Veteriner Maaşları Ne kadar?

Özel sektörde çalışan bir veterinerin maaşı, personelin tecrübe ve uzmanlığına göre değişmektedir. Özel sektörde hizmete yeni başlayan deneyimsiz Veteriner Hekimlerin başlangıç ​​maaşları 2500 Türk lirası olmakla beraber, bu sektördeki en yüksek maaşın 10.000 Türk lirası ile 15.000 Türk lirası arasında olduğu bilinmektedir. Özellikle binlerce hayvan türünün bulunduğu geniş ayrıntılı bir hayvan sağlığı merkezinde çalışan bir veterinerin maaşı çok yüksek bir seviyeye ulaşabilir. Ayrıca, serbest meslek sahibi bir veteriner hekimin mesleki statülerine göre ortalama maaşı 7-8.000 Türk Lirası’dır.

Büyükbaş Hayvan Veterinerliği Nedir?

Büyükbaş Hayvan Veterinerliği, “Büyükbaş Hayvan” sınıfında olan hayvanlara bakan Veteriner Hekimlere denir. Bu hayvanlara örnek olarak İnek, Dana ve benzeri hayvanlar verilebilir.

Küçükbaş Hayvan Veterinerliği Nedir?

Küçükbaş Hayvan Veterinerliği, “Küçükbaş Hayvan” sınıfında olan hayvanlara bakan Veteriner Hekimlere denir. Bu hayvanlara örnek olarak Koyun, Keçi ve benzeri hayvanlar verilebilir.

Evcil Hayvan Veterineri Nedir?

Evcil Hayvan Veterinerleri “Pet” sınıfında geçen hayvanlar ile sorumludur. Bu hayvanlara örnek olarak Kedi, Köpek verilebilir.

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

Yorum yap!