İnternet Dünyası

Google Play Hizmetleri Durduruldu Hatası Çözümü

Google Play Hizmetleri Durduruldu Hatası Çözümü
Yazar - Enes Sivri

Google Play, android cihazlar için olmazsa olmaz yazılımlardan birisidir. Telefon ve tabletlerimize oyun, uygulama, kitap gibi birçok farklı kategoriden indirme yapmak için mağaza görevi üstlenmektedir. Android kullanıcılarının sıklıkla kullanmış olduğu Google Play, her geçen gün bünyesine daha fazla uygulama ve oyunu katmaktadır. Diğer platformlara göre daha hızlı ve seri bir mağaza görevini üstlenmektedir.

Son zamanlarda forum ve internet sitelerinde bazı hata konuları açılmaktadır. Bu konulardan biriside Google play hizmetleri durduruldu hatasıdır. Bu konu üzerine daha önce bazı bilgi birikimlerim yer almaktaydı. Bunun üzerine bazı araştırmalar yaptım ve sizlerle birlikte paylaşmak istedim. Güncel cevapları konu başlıkları halinde aşağıda paylaşacağım.

Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan konu başlıklarımıza geçiş yapabiliriz. Bu sayede bizi ne tür bilgilerin beklediğine kısaca göz atmış olabiliriz.

Google Play Hizmetleri Durduruldu Hatası Çözüm Yolları

Bu hata Google Play’in bir hizmeti olan yazılımlardan dolayı meydana gelmektedir. Genel olarak birçok kişinin başına gelen bir hata durumudur. Fakat hiç endişe etmenize gerek yoktur. Bu konu ile alakalı farklı çözüm yolları yer almaktadır. Birazdan bu çözüm yolları ile birlikte hatayı ortadan kaldıracağız ve düzgün bir şekilde çalışmasını sağlayacağız.

İnternet Bağlantınızı Kontrol Edin

Bu tür hata alımlarında internet bağlantısı önemli bir konudur. Kullanmış olduğunuz WiFi ağını değiştirin yada yeniden bağlanın. Eğer mobil veri kullanıyorsanız, bağlantınızı kesin ve bir kaç dakika bekleyerek yeniden mobil verinizi açın. Bu bekleme sürelerinden sonra her iki ağda da tekrar bağlanma sonrası hata ortadan kalkmış olacaktır.

Google Play Hizmetlerinin Önbelleğini Temizleme

Hata aldığımız Google Play Hizmetleri Durduruldu konusunun bir diğer çözümü ise önbellek temizlemektir. Genel olarak %90 işe yarayan bir yöntemdir diyebilirim. Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

  • Telefonumuzdan Ayarlar menüsüne gelin,
  • Buradan Uygulamalar ekranına gelin,
  • Açılan listeden Google Play Hizmetleri’ni bulun ve tıklayın,
  • Şimdi de Verileri temizle ve önbellek temizleme seçeneklerine tıklayın,
  • Ekrana gelen onay kutularını onaylayın,
  • Telefonu yeniden başlatın ve cihazın açılmasını bekleyin.

Buradaki adımları takip ettiğiniz taktirde önbellek temizleme işlemi tamamlanmış olacaktır. Bu uygulama sonrasında aldığımız google play hatasını ortadan kaldırmış olacağız.

Google Play Hizmetleri Durduruldu Hatası Çözümü

Google Play Hizmetleri Durduruldu Hatası Çözümü

Tarihi ve Saatinizi Kontrol Edin

Android cihazlarda yanlış ayar sonucunda bazen tarih ve saat ayarlarımız değişebiliyor. Eğer tarih ve saat bilgilerimiz yanlış ise bu hata ile karşılaşma ihtimaliniz yüksek bir durumdur. Ayarlar bölümünden telefonunuzun Tarih ve saat ayarlarını otomatik olarak ayarlamanız gerekmektedir. Sonrasında ise hatanın çözümüne kolaylıkla ulaşabiliriz.

Yazılım Güncellemesi Yapın

Kullanmış olduğunuz android sürümünün daha yeni bir versiyonu varsa, mutlaka yazılım güncellemesi yapmanızı tavsiye etmekteyim. Bazı yazılım ve android güncellemelerinde, bu tür hatalar meydana gelebilmektedir. Eğer telefonunuzu daha yeni bir sürüme yükseltirseniz, kolaylıkla bu hatayı ortadan kaldırabilirsiniz.

Google Hesabınızı Değiştirmeyi Deneyin

Google Play Hizmetleri Durduruldu hatası durumunda google hesabımızı değiştirmek işe yarayabilmektedir. Bazen google hesaplarımızda güvenlik ile alakalı sorunlar yaşanabiliyor. Bu tür durumlarda google hesabımızı cihazdan tamamen silmeli ve başka bir hesap eklemeliyiz. Eğer sorun çözülürse, kendi hesabınızı sonra yeniden giriş yapabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle birlikte Google Play Hizmetleri Durduruldu Hatası Çözümü başlığı altında bilgilendirme yapmaktayız. Umarım sizler için faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur. Aşağıda yer alan yorum kısmına konu ve hata ile alakalı görüşlerinizi yazabilirsiniz.

Ayrıca bu içerikler de dikkatinizi çekebilir: 

Yazar hakkında

Enes Sivri

Yorum yap!

casino siteleri