İnternet Dünyası

Disk Yazmaya Karşı Korumalı Hatası Çözümü

Disk Yazmaya Karşı Korumalı Hatası Çözümü
Yazar - Enes Sivri

Windows, günümüzde en çok kullanılan ve tercih edilen işletim sistemlerinden birisidir. Microsoft tarafından geliştirilen ve her geçen gün kendini daha iyi bir şekilde güncelleyen Windowspiyasada büyük bir rağbet görmektedir. Günümüzde üretilen birçok oyun ve program genel olarak windows ile uyumlu olarak geliştirilmektedir. Bu sebepten dolayı da yoğun bir kullanım olduğunu görmekteyiz.

Özgür bir işletim sistemi olması, diğer yazılımlara göre çok büyük bir avantaj olarak bizleri karşılamaktadır. Son zamanlarda birçok kişinin Disk Yazmaya Karşı Korumalı Hatası ile karşılaştığını fark ettim. Bu tür sorunların genel olarak çözüm yolları yer almaktadır. Sizler için bu konuyu güncel olarak araştırdım ve paylaşmak istedim. Umarım sizler için de faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur.

Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan hatamız ile alakalı konu başlıklarımıza geçiş yapabiliriz. Bu sayede bizleri ne tür bilgilerin beklediğine de göz atmış olabiliriz.

İçindekiler

Disk Yazmaya Karşı Korumalı Nedir?

Birçok zaman aralığında bellek yazma korumalı gibi hatalar meydana gelebilmektedir. Genel olarak bu hata türü USB ve SD kart taktığımızda bizleri karşılamaktadır. Peki disk yazmaya karşı korumalı nedir? Sizler için bu soruyu cevaplamak istiyorum.

Disk Yazmaya Karşı Korumalı, taktığınız usb yada sd kartın içerisindeki dosyaları silemeyeceğiniz yada taşıyamazsınız anlamına gelmektedir. Genel olarak bu tür problemler USB arızalandığında yada kilitlendiğinde başımıza gelebiliyor.

Disk Yazmaya Karşı Korumalı Hatası Nasıl Çözülür?

Windows işletim sisteminde aldığımız bu hatanın farklı çözüm yolları yer almaktadır. Sizler için birkaç farklı çözüm yolu buldum ve aşağıda paylaşmak istiyorum.

Belleklerinizin Etrafına Göz Atın

Belleklerinizin Etrafına Göz Atın

Belleklerinizin Etrafına Göz Atın

Günümüzde üretilen onlarca farklı usb ve sd kart modelleri yer almaktadır. Birçoğunda ufak bir tuş yer almaktadır. Bu tuş ile birlikte belleklerimizi tamamen kitleme imkanına sahip olmaktayız. Bu sayede ise belleklerimizden herhangi bir dosya kopyalama yada silme işlemi yapamıyoruz.

Genel olarak cihazlarda bulunan bu kilit, ufak olduğu için fark edilmeyebiliyor. Belleğinizin etrafını kontrol edin ve eğer kilit varsa ters yöne iterek engeli açabilirsiniz. Bu sayede Disk Yazmaya Karşı Korumalı Hatası çözümü uygulanmış olacaktır.

Dosyaların Salt Okunur Olup Olmadığına Göz Atın

Dosyaların Salt Okunur Olup Olmadığına Göz Atın

Dosyaların Salt Okunur Olup Olmadığına Göz Atın

Bazen USB üzerinden aldığımız hatalar windows ile alakalı bir hata sebebi olabilmektedir. Bilgisayarlarda aldığımız disk yazmaya karşı korumalı hatası, salt okunur özelliği sebebinden de karşımıza çıkabilmektedir. Salt okunur özelliğinin aktif veya pasif olmasını kontrol etmeniz gerekmektedir.

Salt okunur özelliğini test etmek basit bir işlem ile gerçekleşmektedir. Kısaca liste halinde bir göz atalım:

  • USB belleğe giriş yapın,
  • Herhangi bir klasöre sağ tuş yapın,
  • Sonrasında ise Özellikler butonuna basın,
  • Açılan ekrandan Salt Okunur özelliğini kontrol edin.

Bu işlemleri tamamladığınızda salt okunur olup olmadığını kolaylıkla kontrol edebilirsiniz.

Kayıt Defterini Kontrol Edin

Kayıt Defterini Kontrol Edin

Kayıt Defterini Kontrol Edin

Disk yazmaya karşı korumalı kaldırma işlemi için genel olarak kayıt defterini kontrol etmek doğru bir adım olacaktır. Sizler için gerekli adımları liste halinde paylaşmak istiyorum. Bu maddeleri uygularken dikkatli olmanız gerekiyor, aksi taktirde bilgisayarınızda başka hatalara sebep olabilirsiniz.

Kayıt defteri ile işlem yapmak için bu adımları takip edebilirsiniz:

  • Win + R tuşu ile çalıştır komutunu açın,
  • Açılan ekrana Regedit yazın,
  • Şimdi ise HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Control \ StorageDevicePolicies yolunu izleyin,
  • Açılan klasörden WriteProtection seçeneğine çift tıklayın,
  • Açılan ekrandan Değer Verisi kısmını ”0” olarak ayarlayın.

Bu adımları tamamladıktan sonra da işlemlerimiz tamamlanmış olacaktır. Bu yolu takip ederek aldığınız hatayı çözüm yoluna kavuşturabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle birlikte Disk Yazmaya Karşı Korumalı Hatası Çözümü başlığı altında paylaşımda bulunmaktayım. Umarım sizler için faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur. Aşağıda yer alan yorum kısmına konu ile alakalı görüşlerinizi yazarak bizlerle paylaşımda bulunabilirsiniz.

Ayrıca bu içerikler de dikkatinizi çekebilir:

Yazar hakkında

Enes Sivri

Yorum yap!

casino siteleri