SEO

SEO ve Sosyal Medya İlişkisi Nedir?

SEO veya Sosyal Medya
Yazar - Editor

Web sitenizin performansını site dışı etkenlerle artırmak istiyorsanız sosyal medya bunun için en verimli yollardan bir tanesi olacaktır. Anahtar kelimelerini Google tarafından kaliteli sayfalara vermek ve bunları kullanıcıların fark etmesini sağlamak sizin için oldukça avantajlı olacaktır. Daha önce sitenize herhangi bir SEO yaptıysanız, anahtar kelime araştırmasının son derece önemli olduğu bildiğinizi varsayıyoruz. Benzer şekilde, sosyal medya tarafını daha etkili bir şekilde yürütmekle birlikte, sosyal medya varlığınız olan sitelerde anahtar kelime odaklı araştırmalar yapmak oldukça planlama açısından sizlere yarar sağlayacaktır. Aslında burada daha çok kullanıcıların merak ettiği ve son dönemin etkili konularını saptamanız da önemlidir. Örneğin sosyal medya sitelerinde gündemdeki konuşma konuları neler? Bunu araştırmak SEO ve sosyal medya kampanyalarınız üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Bir işletmenin etkileşimlerini ve içeriğini sosyal medya platformlarında değerlendirme ve süreç hakkında planlama yapma durumudur diyebiliriz. Bu, Facebook, Twitter veya Instagram gibi sitelere yüklenen içeriği oluşturma, analiz etme, planlama ve bunlarla etkileşim kurma sürecini içermektedir. Ancak sosyal medya yönetimi, sosyal medya profillerini düzenlemenin ötesine geçer. Bu hizmeti sunan bir SEO şirketi , kullanıcılarla aktif olarak etkileşime girecek ve bir işletmenin erişimini genişletmek ve görünürlüğünü artırmak için yeni yollar keşfetmek için uğraşacaktır.

Sosyal Medya ve SEO

Kullanıcıların Google’da sorguladıkları aramalar söz konusu olduğunda, sosyal medya ve SEO birlikte oldukça önemli etkenlere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Google, sosyal medyada paylaştığınızda gönderilerinize, url’lerinize bakacak ve oradaki bilgileri arama sıralamalarında dikkate alacaktır. Sıralamalarda yükselmeye yardımcı olmak için sosyal medyadaki açtığınız hesaplardaki tüm şirket bilgilerinizi doldurmalı ve gerekli bilgileri çekmesi için Google’a yardım etmeniz gerekmektedir.

Gönderilerinizin ve sayfalarınızın görünürlüğü ne kadar yüksek olursa, sıralamanıza da yardımcı olur, bu nedenle sayfanız ne kadar fazla etkileşim alırsa sıralamanız o kadar iyi olur. Daha çok kullanıcıya hitap eden ve göze çarpıcı gönderiler ile sayınızı yükseltebilir daha fazla insanı bünyenizde tutabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta sadece sayılar değil, kitlenizin kaliteli olması da önemlidir. Kaliteli dediğimiz daha çok etkileşimde kalan takipçilerdir. Diğer şirketlerin yaptığı gibi çok sayıda takipçi satın almak, sıralamanıza yardımcı olmaz. Sosyal medyada sadık bir takipçi kitlesi oluşturmaya odaklanmak istiyorsanız gerçekten ilgilenmeniz gerekecektir. Sosyal medya söz konusu olduğunda akılda tutulması gereken en büyük şey dürüst olmak ve takipçilerinizin başkalarıyla paylaşmak isteyeceği kaliteli içerik oluşturmaktır.

Sosyal Medya ve SEO İlişkisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sosyal Bağlantılar Sıralamayı Potansiyel Olarak Artırabilir

Kullanıcılar son güncelleme ile birlikte web sitesine yapılan bağlantıların sıralamalar üzerinde büyük bir etkisi olacağına inanmaktadır. Geçmişte Google tarafından açıklanan özellik güncellemesinde sosyal medyadan gelen hitlerin organiklere göre değersiz olduğunu belirtmişti bunun haricinde de adsense gelirleri de bu yönde etkilenmektedir. Özellikle Instagram gibi profillerde yer alan takipçi sayısı yüksek olan hesaplar yukarı kaydırma link ile takipçilerini bloglarına yönlendirmektedir. onun dışında profillerine ekleyebildikleri linklemeler ile de satışlarınızı artırabilir veya içeriğinizi daha fazla kişiye açabilirsiniz.

Mutlaka göz atın => SEO Uyumlu Makale En İyi Nasıl Yazılır?

Arama Motoru Gibi Çalışır

İnsanlar artık internette ürün ararken Google ve Yandex gibi arama motorlarına yönelmekle kalmıyor Facebook ve diğer sosyal medya platformlarını arama motoru olarak kullanıyorlar. SEO faktörü için etkili bir durum olarak görülmese de, şirketlerin sosyal medya platformlarında çok fazla bilgiye sahip yer vermeleri durumunda daha iyi gelir elde edeceklerini belirtmekte fayda var. Sosyal medya platformları şirketlere iki şekilde yardımcı olur. Öncelikle, bir marka Twitter veya Facebook’ta aktifse, yayınladıkları içerik ile keşfedilmeleri oldukça yüksektir.

Şirketler ayrıca, yeterli sayıda takipçi ve gönderiye sahip oldukları takdirde, keşfete ve beğenilebilecek sayfalar arasında az çok görüneceklerinden, Pinterest veya Instagram gibi görsel merkezli platformları kullanmaktan da yararlanabilirler. İkinci yol ise basitçe aramaktır. Bir kişi bir marka aramak isterse, büyük olasılıkla önce Facebook veya Twitter’da arama yapmayı deneyecektir. Şirketler bu platformların arama sonuçlarının en üstünde görünmek istiyorlarsa, SEO sosyal medya pazarlama stratejilerine sahip olmaları gerekir. Sizde gelirlerinizi artırmak ve daha fazla kitleye sahip olmak için etkili bir şekilde sosyal medya hesaplarınızı kullanmanız gerekmektedir.

Yazar hakkında

Editor

Yorum yap!

casino siteleri