Nedir ?

Bilgisayardaki Gereksiz Dosyalar Nasıl Temizlenir?

windows

Bilgisayarın kullanım süresine bağlı olarak gereksiz dosyalar bilgisayarda ve diskte daha fazla yer kaplamaya başlar. Bundan dolayı da geçici ya da çift dosyaları temizlemek, bilgisayarın daha hızlı çalışmasına da yardımcı olacaktır. Gereksiz dosyaları silerek, bilgisayarın performansını arttırabilir ve yeni dosyalar için gerekli alanı da oluşturabilirsiniz.

İçindekiler

Diski Temizleyin

Diski temizlemek için ilk olarak ‘’Bilgisayarım’’ klasörünü açmanız gerekmektedir. Daha sonra izlemeniz gereken adımlar:

 • Temizlemek istediğiniz sürücünün üzerine gelerek, sağa tıklayın ve menünün altında yer alan ‘’Özellikler’’ kısmını tıklamanız gerekmektedir.
 • Daha sonra ‘’Diski Temizle’’ kısmını tıklamanız gerekmektedir. Bu kısmı ‘’Disk Özellikleri Menüsünde’’ bulmanız mümkün olacaktır. Disk temizleme özellikle Windows’ta yüklü olan bir özellik olarak gereksiz dosyaları silmenizi sağlar.
 • Ardından silmek istediğiniz dosyaları seçmeniz gerekmektedir. Geçici dosyalar, günlük dosyalar ve diğer önemsiz dosyaları silmek için dosyanın yanındaki kutuyu işaretlemeniz gerekmektedir.
 • Silmek istediğiniz dosyaları seçtikten sonra ise ‘’Tamam’’ kısmına tıklamanız gerekmektedir. Bu butona tıklamanız halinde, yaptıklarınızı onaylamak için ‘’Evet’’ kısmını tıklamanız gerekmektedir.
 • Eğer disk temizleme kısmında olmayan ancak silmek istediğiniz dosyalar varsa, bunlara erişmek için de Disk Temizleme kısmının altında yer alan ‘’Sistem Dosyalarını Temizle’’ kısmına tıklamanız gerekmektedir.
 • Daha sonra ‘’Diğer Seçenekler’’ kısmına tıklamanız gerekmektedir. Bu alan üzerinden ‘’Sistem Geri Yükleme ve Gölge Kopyalar’’ kısmının altındaki ‘’Temizle’’ kısmını seçmeniz gerekmektedir.
 • Ardından bilgisayarınızdaki gereksiz ve geçici dosyaları sildiğinizde bilgisayarınızın daha hızlı çalışması gerekmektedir. Ne kadar dosyanın silindiğini görmek için sabit disk alanından kontrolleri sağlayabilirsiniz.

 Geçici İnternet Dosyalarını Silme Yöntemi

Geçici internet dosyalarını silmek için ilk olarak ‘’İnternet Seçenekleri’’ kısmına girmeniz gerekmektedir. Başlangıç simgesine tıklamanızdan sonra ‘’Denetim Masası’’ kısmını açmanız gerekmektedir. Daha sonra ‘’Ağ ve İnternet’’ kısmını tıklamanız gerekmektedir. Bu sayede internet sitelerini ziyaret etmenizde biriken geçici internet dosyalarını da kolaylıkla silebilirsiniz.

 • Tarama geçmişinin altında yer alan ‘’Genel’’ kısmını seçtikten sonra ‘’Sil’’ kısmını seçmeniz gerekmektedir. Sil kısmını seçtikten sonra bu dosyaları silmek istediğinizi onaylamanız gerekmektedir. Dilerseniz ‘’Tümünü Sil’’ kısmını seçtikten sonra ‘’Evet’’ diyerek dosyaları silebilirsiniz.
 • Daha sonra ‘’Tamam’’ kısmını seçmeniz gerekmektedir. Diskte yer açılması için bilgisayarınızda bulunan İnternet Dosyaları klasörlerinin tamamı da silinir.
 • Bu işlemleri yaptıktan sonra ise pencereyi kapatmanız gerekir. Bu sayede sabit disk alanında ne kadar alan açıldığını da görebilirsiniz. Bilgisayarım klasörüne tıklayarak sabit diski seçmeniz sayesinde kalan alanı da görebilirsiniz.

 Çift Dosyaları Silme Yöntemi

Çift dosyaları tespit eden bir uygulama ile çift dosyaları seçebilirsiniz. Diskte yer açabilmek için çift dosyaları bulan ve silen birçok uygulama kullanmanız mümkün. Bu uygulamalar ise; depeGURU, VisiPics, Duplicate, File Finder, DigitalVolcano ve Duplicate Cleaner Free kullanabilirsiniz.

 • Uygulamayı indirdikten sonra uygulamayı açmanız gerekmektedir. Taranmasını istediğiniz dosyaları ve klasörleri girebileceğiniz pencereye yönlendirilecektir. İstediğiniz dosyaları seçtikten sonra ise ‘’Tara’’ kısmını seçmeniz gerekmektedir.
 • Daha sonra çift dosyaları silebilirsiniz. Program, seçili dosyaları tarar. Daha sonra çift dosyaların nerede olduğunu görebilirsiniz. Bu dosyaları seçerek, ‘’Sil’’ kısmını tıklamanız yeterlidir.
 • Ardından seçtiğiniz klasörleri tarayarak programdan çıkın. Daha sonra sabit disk üzerinde ne kadar alan açıldığını görebilirsiniz.
 • Bu işlemleri her gün tekrarlamanız gerekmemektedir. Ancak ayda bir tekrarlamanız bilgisayarların daha hızlı çalışmasına yardımcı olacaktır.

Sizinde gereksiz dosyaları temizlemek için tavsiyeleriniz & önerilerileriniz varsa konu altından belirtebilirsiniz.

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

Yorum yap!

casino siteleri