Sosyal Medya

Tavsiye Ettiğimiz 14 Sosyal Medya Blogu

social-media-for-seo

Önünüzde birçok seçenek var ancak hangisini seçeceğiniz konusunda hiç kararsızlık yaşadınız mı? Pazarlama ve sosyal medya konuları hakkında içeriklerin bulunduğu blogları keşfetmeyi denediyseniz kararsızlık hissi size tanıdık gelebilir. Yaşadığınız kararsızlığın sebebi, internet dünyasının bir okyanus gibi büyük olmasından kaynaklanmaktadır. Bu bağlamda, hangi içeriklerden bilgi edinmeye başlamanız gerektiğini düşünme aşamasından icraat aşamasına geçiş yapamamış olmanız son derece normal bir durum. Buradan hareketle,   okunabilecek birçok makale ile karşılaştığınızda nereden başlayacağınızı bilememek  son derece olağan. Yeni bir sosyal medya pazarlamacısı veya iyi ve deneyimli bir profesyonel olsanız da mevcut bilgi kaynakları gözünüze olduğundan daha büyük gelebilir.

Kendi iş alanında, başkaları tarafından “otoriter” olarak görülmesini sağlayan yeteneklerini ve bilgilerini paylaşmaya istekli  sosyal medya uzmanlarının sayısı her geçen gün artıyor. Bu nedenle, mutlaka okumanız gerektiğini düşündüğümüz on dört bilgi kaynağını sizler için listeledik. Listelemiş olduğumuz sosyal medya blogları, kendi pazarlama stratejilerinizi geliştirmenize ve bu iş alanında kullanmanız gereken bazı temel sosyal medya tekniklerini anlamanıza ve öğrenmenize yardımcı olabilir. Periscope rehberleri, Pinterest satış teknikleri, Instagram’ın en iyi uygulamaları gibi işinizi kolaylaştıracak içerikleri, listemizde bulabilirsiniz.

Tavsiye Ettiğimiz 14 Sosyal Medya Blogu

 1. Danny Brown

Danny-Brown1
Danny Brown’un sitesi, sosyal medya konusunda ipuçları ve püf noktaları veren bir site değil. Bu site, sizin sosyal medyada daha iyi yerlere gelebilmenizi sağlayacak ipuçları ve püf noktalarını sizlere anlatmak yerine, sosyal medya ve pazarlama kavramlarının ne anlama geldiğine dair derin analizler içeren bir blog.

 

 1. Socialmouths

Socialmouths
Francisco Rosales; “bloglama, sosyal medya, web trafiği, içerik pazarlaması, dönüşüm ve e-posta pazarlaması” adı altında sosyal medya uzmanlarının bilmesi gereken beş önemli konuyu, ücretsiz bir şekilde tavsiyeler halinde internet kullanıcılarına anlatmak adına bir rehber olarak SocialMouths sitesini kurdu.

Francisco Rosales gibi başarılı bir girişimcinin sitesi olan Socialmouths, otoriteler tarafından 2010-2014 yılları arasında en iyi sosyal medya sitesi seçildi. Ayrıca bu blog, bu başarısının yanında bir de Cision isimli kuruluşun “en iyi 50 içerik pazarlayıcısı” listesinde yer almaktadır.

Rosales, kendi içeriğiyle birlikte Twitter’daki en iyi sosyal medya uzmanlarından biri olarak gördüğümüz Peg Fitzpatrick gibi bazı uzmanlardan mesajlar yayınlıyor.

 1. Pamorama

Pamorama
Pamorama’nın amacı, internet dünyasındaki bilgilerin kullanıcılara aktarımı sağlamaktır, tıpkı yazar Pam Dyer’ın yaptığı gibi. Pam Dyer’ın görevi, bir sosyal medya stratejisti olarak, binlerce kişiye ve şirketlere, sosyal ağlar aracılığıyla sosyal medya hakkındaki önemli bilgileri ulaştırmak, bu bilgileri yönetmek ve bu bilgilerin işlevselliğinin ölçülmesi adına yardım etmek.

Pam Dyer, kendi tecrübelerinin ışığında “işletmelerin markalarını optimize etmesine, müşteri katılım oranlarını artırmasına ve sosyal medya kanallarıyla beraber içerik pazarlama programlarını kullanarak satışlarını artırmasına yardımcı olmaktadır.

 

 1. Jenn Herman

Jenn-Herman
Jenn Herman, – bize göre – Twitter üzerinden takip edilmesi gereken 15 sosyal medya uzmanlarından birisidir. Jenn’in blogu, Jenn’s Trend, Jenn’in sosyal medya pazarında dünyaca tanınmış bir uzman haline gelmesine ve Instagram’a odaklanmasına yardımcı oldu.

 

 1. Rebekah Radice

Rebekah-Radice
Rebekah Radice’in ödüllü sosyal medya blogu, sosyal pazarlamanın üç alanını değiştirmeyi amaçlıyor: Algılama, yürütme ve kârlılık. Radice’in uzmanlık alanları; marka bilinci oluşturma, sosyal medya, içerik pazarlaması ve kolay okunabilir içerik oluşturmak.

 

 1. Jon Loomer

Jon-Loomer
Jon Loomer, iyi bir dijital pazarlama uzmanı ve iyi bir girişimci olmasının yanı sıra, Facebook üzerinde çalışmalar yapan en iyi sosyal medya blog yazarıdır. Loomer, sosyal medya blogu aracılığıyla işletmelere ve markalara “bilgilendirici ve ayrıntılı mesajlar aracılığıyla sosyal medya ile fark yaratmalarına” yardımcı olmayı amaçlıyor.

 

 1. Convince and Convert

Jay-Baer
En İyiler” isimli listemizde yer alan sosyal medya uzmanlarından biri olan Jay Baer tarafından 2008 yılında kurulan Convince and Convert, dijital pazarlama alanlarındaki şirketlere uzman danışmanlar sağlayan bir şirkettir.

Convince and Convert şirketinin uzmanları, şirketin ödüllü sosyal medya blogunda, içerik pazarlamacılığı konusundaki fikirlerini ve bilgilerini, ziyaretçileriyle paylaşmaktadır.

Bu sitenin yazarları, pazarlama alanıyla ilgili yeni haberleri ve yeni raporları, hem internet dünyasının yeni pazarlamacıları adına hem de bu konuda deneyimli profesyoneller adına yararlı bir içerik haline dönüştürerek onlara bilgi dolu içerikler üretmektedirler .

 

 1. {grow}

grow
Mark Schaefer, Businessesgrow.com’un sahibi. Kendisi, sosyal medya blogu {grow} ile birlikte Schaefer Marketing Solutions kuruluşunun işlerini yürütmekte. Sayısız haber yayınında (BBC, CNN, CBS Haberleri ve The New York Times) yer aldı ve çoğu zaman “internet üzerindeki en etkili pazarlama uzmanlarından biri” olarak gösterildi. Businessgrow.com sitesine giriş yaparak; “kariyer hakkında tavsiyeler, sosyal medyada etkili olma yöntemleri ve ilham yöntemiyle içerik oluşturma”  gibi çeşitli alanlarla ilgili işinize yarayacak makaleler bulabilirsiniz.

Pazarlama ile ilgili içeriklerin ve iş kitaplarının bolluğu yüzünden her birine vakit ayıramayacağınızı biliyoruz. Bu yüzden bu konu hakkında bir uzmanın görüşünü almalısınız.

 1. Ohsopinteresting

Ohsopinteresting
Bazı pazarlamacılar, Pinterest’i niş bir platform olarak değerlendiriyorlar, ancak durum hiç de düşünüldüğü gibi değil. Mashable’ın açıkladığı üzere Pinterest, bir yayınevine organik trafik kazandıran en büyük faktörlerden biri ve sadece Facebook tarafından alt edilebildi. Bu bilgilere dayanarak Cynthia Sanchez, 2012’de Ohsopinteresting blogunu piyasaya sürdü ve o günden beri Pinterest hakkındaki pazarlama bilgilerini paylaştı. Ohsopinteresting sitesi üzerinden ulaşılabilen bilgiler, şirketler ve markalar tarafından kullanılmaktadır. Bu bilgileri kullanan şirketler ve markalar, pazarlama stratejilerinde Pinterest sistemini kullanmaya devam ediyor.

 

 1. Seth Godin

Seth-Godin
New York’un satış istatistiklerine bağlı olarak New York bölgesinde en çok satış yapan yazar ve girişimci olan Seth Godin, pazarlama ve sosyal medya dünyasında tanınmış bir isimdir. Seth Godin’in blogu, 2009 yılında yayımlanan “AdAge’s Power 150”  listesinde birinci olarak yer aldı ve Seth, o zamandan beri kendi sitesi aracılığıyla birinci sınıf kalitesindeki pazarlama önerilerini paylaşmaya devam etmektedir.

 1. Peg Fitzpatrick

Peg-Fitzpatrick
Tıpkı Jenn Herman gibi Peg Fitzpatrick de bize göre Twitter üzerinden takip edilmesi gereken 15 sosyal medya uzmanlarından birisidir. Fitzpatrick, kısa süre önce, “en iyi sosyal medya sanatçısı” olarak lanse edilen Guy Kawasaki ile birlikte dünya üzerinde en çok satış yapan kitaplardan biri olan “The Art of Social Media” adlı kitabın ortak yazarlığını yaptı.

 

 1. <Pam Moore

Pam-Moore
Pam Moore, sosyal medya ve marka bilinci oluşturma ajansı olan Marketing Nutz’un CEO’su ve kurucusudur. Pam Moore, yazılarında “sosyal yakınlık faktörü” (Social Zoom Factor) kavramından ve sosyal medyanın en iyi kullanım yöntemlerinden bahsetmektedir. Bu konuların yanında kendisinin pazarlama teknikleri hakkındaki konuşmalarını da siteden dinleyebilirsiniz.

 

 1. RazorSocial

RazorSocial
Dünyanın en çok ziyaret edilen sosyal medya bloglarından biri olan RazorSocial, sosyal medya ve içerik pazarlama dünyasındaki araçlar ve pazarlama teknolojileri hakkında bilgiler arıyorsanız sizin için mükemmel bir kaynaktır. RazorSocial’ın kurucusu Ian Cleary tarafından yazılmış yazıların yanı sıra bazı pazarlama uzmanlarının da yazılarına ulaşabilirsiniz. Çevrimiçi pazarlama yapmaktan korkan ya da bu konuda kendine güvenmeyen girişimcilere yardım etmeyi amaçlayan bu site, dünyanın en büyük sitelerinden bir tanesi.

RazorSocial, kategorilere ayrılmış içeriklerden oluşmaktadır. Bu kategorilerden bazıları şunlardır: “Blogging and SEO”, “Social Media Tools”, “Analytics”  ve “Conversion Optimization”. (Bloglamak ve SEO, Sosyal Medya Araçları, Analitik ve Dönüşüm Optimizasyonu).

 1. Socially Sorted

Socially-Sorted
Avustralyalı Donna Moritz, sosyal medya ve görsel pazarlama uzmanı bir kişi ve kendisi bu uzmanlık bilgilerini dünyanın en büyük medya organlarına katkıda bulunmak için paylaşmaktadır (Forbes, Yahoo !, vb.). Kendisinin sosyal medyaya olan tutkusunu blogunda görüp hissedebilirsiniz. Yazarın sahip olduğu bu tutku sayesinde okumak bir zevk teşkil ediyor. Socially Sorted, pazarlama dünyasına yeni bir bakış açısı kazandıracak görsel uyarıcı grafikler ve resimlerle kullanıcılara eşlik ediyor.

 

Ne düşünüyorsunuz? Sizi daha iyi bir sosyal medya pazarlamacısı haline getiren – bu içerikte yer alan kişiler hariç – diğer sosyal medya uzmanlarından söz etmek ister misiniz?

Bugün işe başlayın ve bir sosyal medya uzmanı olma yolundaki yapılması gereken görevleri yerine getirin.

 

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

13 Yorum

Yorum yap!

casino siteleri