SEO

Pogo Stick Nedir? SEO Açısından Ne Kadar Önemli?

pogo stick nedir
Yazar - Editor

Pogo Stick yani pogo yapışması ya da zıplaması olarak geçen bu durum kullanıcılar tarafından sıkça yapılmakta, belki sizde aynı durumu defalarca yapıyorsunuz fakat bunun farkında değilsiniz. Bu yazıyı okuduktan sonra yapmaya da devam edebilirsiniz çünkü doğru içeriği doğru boyutlarda ve hızda karşınıza çıkmıyorsa kimse beklemek istemez. Daha genelleme yaparak anlatacak olursa, Google, hemen çıkmayı web sitenizdeki tek bir sayfadaki oturum olarak tanımlar. Başka bir deyişle, ziyaretçiyi giriş sayfasına çekersiniz ve ziyaretçi daha sonra siteden ayrılmayı seçer fakat sekmeyi tamamen kapatmaz tekrar Google aramasına gelerek başka bir sayfada aradığını bulmaya çalışacaktır. İçeriğin kullanıcılarla hiçbir ilgisi olmadığı için onu yanlış anlamak kolay olsa da tamamen bunu kesin bir yargıyla dile getiremeyiz. Bu kısa süre içerisinde alacağını almış ve ziyaretçinin sorusunu yanıtlamış ve görüntülenen içerikten memnun kalmış olabilir.

Pogo Stick Nedir?

Pogo Stick aksine, yüksek bir hemen çıkma oranı, SEO’nuz için bir sıralama sorunu değildir. Sıçrama, kullanıcının sizi istememesi değil sayfa teknik şartlarından dolayı doğrudan bir memnuniyetsizliğin işaretidir. Ayrıca, hemen çıkma oranının Google Analytics’te önemli bir değer olduğunu unutmayın. Pek çok nedenden ötürü, Google’ın arama algoritmalarında Google Analytics’teki web sitesi verilerini kullanma olasılığı düşüktür. Hemen çıkma oranının kendisi sıralamayı doğrudan etkilemese de, sıralamanızı olumsuz etkileyen başka sorunlarınız olduğunu gösterebilir. Örneğin, uzun bir yükleme süresi olabilir buna bağlı olarak resimleriniz çok fazla boyutlara sahip olabilir ve bu da ziyaretçilerin tıklamadan oturum açma sayfasından çıkmasına neden olabilir. Hiç endişelenmeyin artık Pogo Stick yani zıplama durumunun nasıl oluştuğunu biliyorsunuz. Kafanızda oluşan “hemen çıkma oranı nasıl düşürülür” sorusunun cevabı olarak bu makalemizi okuyabilir, aşağıda belirttiğimiz maddeleri tek tek uygulayabilirsiniz.

pogo stick

Pogo Stick Hesaplanabilir Mi ?

Pogo Stick, Google’ın web sayfalarını değerlendirmesinin ve aramayla alaka düzeyini değerlendirmesinin bir yoludur. Hemen çıkma oranının aksine, bu algoritma bir kullanıcının bir web sayfasında ne kadar iyi olduğunu daha iyi gösterebilir. Bu zamana kadar herhangi bir tool ya da farklı bir araç tasarlanmadığı için Pogo Stick oranınızı bilmenin kolay bir kısa yolu yoktur. Bunun için endişelenmeyin sizler için etkileyen faktörleri sıraladık ve bunlara bakarak daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Yüksek Pogo yapışması nasıl onarılır?

Çoğu sayfa sahibi ilk sayfalarda olmanın çok olacağının farkında fakat atladıkları bir durum var. Kullanıcıların hemen başka sayfalara atlamamasını sağlamak gerekmektedir. Bu yüzden teknik sorunlara göz atmalı sayfa değerlerinizi yükseltmelisiniz. İlk sayfada çıktığınızda eğer bu gibi durumları önceden yaptıysanız hiç endişelenmeyin. Eğer SEO kriterlerine uygun bir siteniz varsa Google bunu, kullanıcı aradığını buldu ve çıktı olarak da algılayabilir.

Bu, birçok SEO şirketinin yapması gereken bir durum olsa da kişiler de bunları tespit ederek çalışmalar başlatabilir. Başlangıçta, iyi sıralanması için sayfadaki gelen bağlantılar ve optimizasyon yoluyla bir içeriğe erişebilirler, ancak içeriğin kendisi son kullanıcının niyetlerini ve sorunlarını tam olarak çözemezse, içerik yakında kaybolacaktır.

Kullanıcıların web sitenize pogo yapıştırmasını önlemek için bazı önlemler aşağıda verilmiştir. Kısa basış yüzdeniz yani hemen çıkma oranı yüksekse, diğer işlemleri kontrol etmelisiniz.
İçeriğin başlangıç ​​satırını oluşturmak için fazladan zaman ayırın. Kullanıcıların dikkatini çekmeli ve gönderilerin geri kalanıyla etkileşimde bulunmalarını sağlamalıdırlar.

Mutlaka göz atın => SEO Sürecinde Marka ve Domain Önemi Nedir?

Hangi kitleye hitap ediyorsanız o hedef kitlenizin sorgularını doğru çözün

Çözülmemiş sorunları bırakmayın veya kavramları sadece kısmen açıklamayın gereken ve aranan bilgiyi eksiksiz fakat uzun satırlarla listelemeyin. İnsanlar eksiksiz bir çözüm arıyor.

pogo stick nasıl kullanılır

Ayrı uzun içerik

İnsanlar internette çok fazla metin okumaz. Bu yüzden aslında yukarıdaki paragrafta da dediğimiz gibi daha çok maddeleme yoluyla içeriklerinizi çeşitlendirin. Yani uzun satırlar ve boşluklar koymadan oluşturun. Böyle yaparsanız kullanıcı için daha pozitif sonuçlar oluşmasını sağlamış olursunuz. Onlara hızlı yanıtlar verin ve büyük içerik parçalarını yok etmek için altyazılar kullanın.

Hızlı sayfa yükleme süresi

İnsanlar beklemekten nefret eder. Sayfanızın yüklenmesi on saniye sürerse, insanlar ayrılacaktır. Bunu genelleme yaparak değil de kendinizden bile düşünebilirsiniz. Aradığınız veya acele bakmanız gereken bir bilgi için uzun bekleme süreleri olan bir siteyi tercih eder misiniz ? Bu durumda kullanıcının gözünden bakmak çok önemlidir. Eğer açılma veya yüklenme sorununuz varsa hız optimizasyonu için bizden destek alabilirsiniz.

Pogo Stick için Neler Yapılmalı ?

Kullanıcılara doğru içeriğin sunulmasını sağlamakla ilgilidir.
UX, web sitesinin kullanıcı dostu olmasını sağlar
İyi bir kullanıcı deneyimi sağladığınızdan emin olun.
Teknik performans incelemesi yükleme süresi ve optimizasyonlar
Ziyaretçilerin hangi cihazı kullanırlarsa kullansınlar içeriğinizin keyfini çıkarabilmeleri için teknik yapıya sahip olduğunuzdan emin olun. Mobil ya da tablet içinde uyumlu hale getirmelisiniz çünkü bütün kullanıcılar sadece bilgisayar yoluyla sitenizi ziyaret etmemektedir.

Sonuç

Örneğin bir sayfanız varsa Google bunu birinci sırada kullanıcılara göstermektedir. Eğer hemen çıkma oranı yüksekse Google uzun süre sizi birinci sırada tutmaz çünkü Analytics sonuçlarını baz aldığı için bu değerler oldukça önemlidir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için bahsettiğimiz bu noktalara dikkat etmelisiniz. Ancak başka faktörler de olabilir. Eksik gördüğünüz ya da eklemek istediğiniz durumlar varsa yorumda belirtebilir ve kullanıcılarla paylaşabilirsiniz.

Yazar hakkında

Editor

2 Yorum

Yorum yap!

casino siteleri