SEO

Google Ads nedir? Nasıl Kullanılır ?

google ads
Yazar - Editor

Google Ads son dönemde oldukça popüler olup firmalara veya kişisel hesaplara kazandırması ve diğer toollara göre tamamen gerçekçi verileri aktarması ile oldukça kullanışlıdır. Son yıllarda pazarlama dünyasında yaşanan büyük değişiklikler ile Google Ads bu dönüşümü yönlendiren platformlardan biri. Aslında Google Ads, ücretli çevrimiçi reklamcılığın en etkili yöntemlerinden biridir. Pankartlarda gördüğünüz reklamların daha dijitalini düşündüğünüzde Google Ads devreye giriyor.

Google Ads, işletmelerin çevrimiçi olarak bilgi, ürün ve hizmet aramak için Google’ı kullanan herkese ulaşmasını sağlaması ile bilinmektedir ve bu kadar popüler olmasının da sebebi budur diyebiliriz. Doğru kullanılırsa, Google Ads bunu size sağlamanızı isteyen çok sayıda insanı çekebilir. Şu anda işletmenize uygun bir Google Ads hesabınız yoksa veya Google Ads hesabınızın potansiyelinden tam olarak yararlanmıyorsanız, bu platformdan en iyi şekilde yararlanmayı ciddiye almalısınız. Geleneksel reklamcılığın çoğu biçimi -televizyon, radyo, gazete- son derece sınırlı analitik yeteneklere sahiptir. Aslında, reklamınızı kaç kişinin gördüğünü veya bu yüzden harekete geçtiğini bilmediğiniz için kampanyanızın ne kadar başarılı olduğunu bilmiyorsunuz. Yazımızda sizlere Google Ads ile ilgili bilmeniz gereken bütün detayları aktaracağız. Makalemizin sonuna kadar okursanız, genel anlamda bir fikir sahibi olursunuz.

Herhangi bir google araması yaptığınızda ilk sayfalarda genelde sitelerin kendi uğraşları sayesinde geldikleri sıralamalar çıkmayacaktır. Firmalar tarafından verilen reklam ile çıkan siteler genelde en başlarda yer alıyor. Bir sitenin açılış sayfası sıralama reklamını bir Google aramasındaki ilk veya ikinci veya üçüncü arama sonucu olarak düşündüğünüzde, bu yalnızca iyi SEO’nun bir sonucu değil, dediğimiz gibi Google Ads Kampanyası yapılmış demektedir.

Google Ads ile, işletmenize Google reklamları göstermek için Google Arama ve Haritalar’da alakalı terimler arayan müşteriler için ödeme yapabilirsiniz. Google Ads, hedef kitlenin önünde anlamlı reklam metni göstermek isteyen her işletme için önemli bir dijital pazarlama aracıdır.

İşletmeler genelde yüksek bütçeler ayırarak önemli ölçüde anahtar kelime tarama yapması için Google Ads’i görevlendirir. Google Ads ile, yalnızca web sitesi tıklamaları ve iş aramaları gibi gerçek, ölçülebilir sonuçlar için ödeme yaparsınız. Bu yapı, tıklama başına ödeme  kampanyası olarak adlandırılır. Google’ın otomatik olarak uygulayacağı Google Ads kampanyaları için aylık bir reklam harcama limiti belirleyebilir ve hedef kitlenizi global veya yerel olarak belirlemeyi seçebilirsiniz.

google ads taktiği

Neden Google Ads’de reklam vermelisiniz?

Bütçe kontrolü

Google Ads planlamada bütçe oldukça önemlidir. Eğer bütçeniz yapacağınız işe göre düşük kalıyorsa Google Ads tarafından doğru sonuçları elde edemeyebilirsiniz çünkü bunun için Google zamana ihtiyacı vardır. Bir Google Ads hesabı oluşturmak veya bir Google Ads kampanyası yürütmek için kesinlikle minimum yatırım gereksinimi içine girmeyin. Sonuçlarınız yine seçilen anahtar kelimelerin rekabet gücüne bağlı olacaktır, ancak önemli olan bütçenizi gerektiği gibi artırabilmenizdir. Örneği yatırmak istediğiniz kadar yükleme yapın. Google Ads hesabına yükü para atıp her gün içinden harcarım gibi düşünmeyin çünkü Google bazı kelimelerde gereksiz yere para çekmektedir. Bu durumu siz takip etmezseniz istenmeyen paraların gittiğine şahit olabilirsiniz.

Ölçeklenebilirlik

Diğer reklam araçlarına göre Ads ile yaptığınız her şey gerçek zamanlı olarak gerçekleşir. Bu, başarılı bir kampanya belirlediğiniz anda daha da üstüne gidebileceğiniz veya düşük performans gösteren bir kampanya görür görmez kendinizi geri çekeceğiniz anlamına gelir. Herhangi bir sözleşme, aylık gerekli masraflar veya benzeri masraflarla bağlı değilsiniz. İstediğiniz oranda bunu yaparsınız.

Analiz

Aslında en önemli noktalardan bir tanesi burası diyebiliriz. Sadece parayı yatırıp kampanyayı başlatmak önemli değil takibini yapmak gerekli yerlerde müdahalede bulunmak çok önemlidir. Ads ile, kampanyalarınızın performansıyla ilgili en son verilere erişebilirsiniz. Reklamınız kaç kez yayınlandı, kaç kişi tıkladı, tıkladıktan sonra kaç kişi dönüşüm sağladı, reklam ne zaman hangi saatler arasında başarılı sonuçlar verdi ya da reklamınızı ne tür kullanıcılar tıkladı hangi sitelere giren kullanıcılar sizin verdiğiniz reklamları görüp geldi bunları takip edebilirsiniz. Diğer toollara göre hem kelime bilgisi edinebilirsiniz hem de erişebileceğiniz veri miktarı %100 fayda sağlama oranıyla karşınıza çıkar.

Artık Ads hakkında ufak da olsa bir bilgiye sahip olduğunuza göre biraz daha detaya inebiliriz. Google reklam harcamanıza başladığınızda ne gibi politikalar izlemeniz gerektiğine dair özet bilgileri sizler için derledik.

İnsanları web sitenize veya şirket hedef sayfanıza yönlendirmeye özen gösterin. Ardından, reklam metninizin nerde olmasını istiyorsanız yani hangi bölgede eyer almasını istiyorsanız ona göre hedef kitleye hizmet edip etmeyeceğini belirlersiniz. Daha sonra, Google’a işletmenizi neyin öne çıkaracağını anlatmak için resimler veya 150 kelime civarında açıklayıcı bir metin ile Google bu verilere ulaşıp reklam metni oluşturmanıza yardımcı olmak için kullanacak. Son olarak, Google’ın, Google Ads kampanyasının başarısını tahmin etmek için kullanacağı bütçeyi belirleyecek ve ardından Google reklamlarınızı yerleştirecektir.

google ads nedir

Kullanıcıların kafasında oluşan ve en çok sorulan bir konu olan Google Ads kampanyası başlatmak için şu adımları izleyin

  • Google Ads hesabınıza giriş yapın.
  • Sol taraftaki Kampanyalar’ı tıklayın.
  • Artı düğmesini tıklayın.
  • “Yeni kampanya” yı seçin.
  • Kampanya hedefinizi seçin veya hedefi olmayan bir kampanya oluşturun.
  • Bir kampanya türü seçin.
  • Devam et’i tıklayın.
  • Kampanya ayarlarınıza karar verin.
  • Kaydet ve devam et’i tıklayın.

Google Reklam Türleri

Arama Ağı

Google Adwords ile reklam vermenin en yaygın yolu arama ağı reklamlarıdır. İnsanlar sunduğunuz hizmetleri aradığında, arama reklamları Google’ın arama motorunda görünür. Reklam verenler anahtar kelimeleri veya kelimeleri hedefler, böylece birisi bu terimleri aradığında reklamları görünür. Google arama reklamı örneği Arama reklamcılığında, yalnızca birisi reklamınızı tıkladığında veya arama motoru sonuç sayfasından işletmenizi aradığında ödeme yaparsınız. Bu, birisi reklamınızla etkileşime girmediği sürece ödeme yapmayacağınız anlamına gelir. Arama ağı reklamlarıyla, belirli bir anda hizmetlerinizi aktif olarak arayan kişilere reklam veriyorsunuz. El ilanları veya haber bültenleri gibi daha geleneksel reklamların aksine, arama reklamları, sizi aradıklarında hedef kitlenizle iletişim kurmanıza yardımcı olur. Arama ağı kampanyalarında, reklamlarınız yalnızca Google Arama ve Haritalar’da değil, aynı zamanda diğer yüzlerce Google arama ortağında da yani YouTube gibi platformlarda da gösterilecektir.

Mutlaka göz atın => Pogo Stick Nedir? SEO Açısından Ne Kadar Önemli?

Görüntülü Reklam Ağı

Google arama motorunun neredeyse dünya da bütün kullanıcılar tarafından kullanıldığını söylemekte fayda var. Google bünyesinde barınan veya reklamdan gelir kazanan bir çok site bulunmaktadır. Böylece potansiyel müşterilere internette gezinirken reklam gösterebilirsiniz. Bu reklamlar basit metin reklamlar olabilir veya bir görsel açıdan zengin ama amacınızı belli eden reklamlar da görebilir. Google görüntülü reklam örneği Arama reklamlarında olduğu gibi, tıklama başına ödeme yapmayı seçebilir veya tercih ederseniz, insanlar reklamlarınızı gördüğünde ödeme yapabilirsiniz. Reklamlarınızı gören kişilere göre ödeme yaptığınızda, genellikle BGBM olarak adlandırılan 1000 reklam gösterimine göre ödeme yaparsınız. Belirli türdeki web sitelerinde reklam verebilir veya hedef kitleleri ilgi alanlarına ve tercihlerine göre hedefleyebilirsiniz. Görüntülü Reklam Ağı kampanyalarıyla, Gmail ve YouTube dahil olmak üzere Google Görüntülü Reklam Ağı’ndaki ürünleri kullanan kişilerin önünde görsel reklamlar görebilirsiniz.

google ads nasıl kullanılır

Video

Dünyada en çok kullanılan video platformu olan Youtube video tarafında kullanabileceğimiz en iyi reklam aracıdır. Özellikle zorunlu reklam bölgeleri sayesinde geçilmek istense de o reklamlar görülmektedir. Bu yüzden 5 saniye de olsa müşteriye verdiğiniz kaliteli reklam formatıyla hitap edebilirsiniz.

Adwords’teki diğer reklamcılık yöntemleri gibi, yalnızca birisi reklamınızla etkileşime geçtiğinde ödeme yaparsınız. YouTube’da reklam verme şeklinize bağlı olarak, birisi reklamınızı tıkladığında veya videonuzun en az 30 saniyesini izlediğinde ödeme yapabilirsiniz. Görüntülü reklamlar gibi, reklamlarınız belirli video kategorilerinde görünebilir veya ilgi alanlarına ve tercihlere göre kitleleri hedefleyebilirsiniz. Video reklam kampanyalarıyla, şirketiniz YouTube’da ve diğer Google Görüntülü Reklam Ağlarında görüntülenen video reklamlar aracılığıyla tanıtılacaktır.

Uygulama

Uygulama kampanyaları aracılığıyla, reklamlarınız Google Arama, YouTube, Google Play, AdMob, Google Görüntülü Reklam Ağı, Google Keşfet, Google’ın arama ortakları ve uygulama reklamları gösteren diğer birçok yayıncıda gösterilecektir. Özellikle oyunların arasında zorunlu olarak izleyebileceğiniz reklamlar çok önemlidir. Reklam verirken nereden nasıl daha fazla kitle çekebilirsiniz bunun planını yapmanızı önermekteyiz.

Yazar hakkında

Editor

1 Yorum

  • kelime analizi için kullanıyorum oldukça verim alıyorum çok açıklayıcı ve güzel bir anlatım olmuş teşekkür ederim

Yorum yap!