Nedir ? SEO

SEO Sürecinde Marka ve Domain Önemi Nedir?

Marka olma yolunda Hosting ne derece önemli?

SEO oldukça komplike bir alandır. Sitenizin kalıcı ve uzun vadeli olarak arama motorlarında ilk sırada çıkmasını sağlamak ve sırasını korumasını sağlamak, başlı başına efor ve mesai gerektirir. Doğru adımları attığınızda ve bu konuyla ilgili doğru sitelerden destek aldığınızda emeklerin karşılığını almanız ise elbette kaçınılmaz. SEO anlamında en önemli konuların başında ise marka adınız ve domain gelmektedir. Domain, markanın kimliğini gösteren bir unsurdur. Domain kapsamında sitemize gelen ziyaretçi sayısı artar, internetteki yeriniz sağlamlaşır. Bunun için dikkat çeken bir alan adı almanız ve kriterleri karşılamanız gerekmektedir.

Marka olma yolunda ilk adım domain sorgulama!

Marka olma yolunda ilk adım domain sorgulama!

Domain Nasıl Seçilir Neye Dikkat Etmeliyim?

Domain seçerken ilk konu, site içeriği ile domainin uyumlu olmasıdır. 

  • Türkçe karakterleri tercih etmeyin
  • Kısa ve marka olabilecek alan adlarını tercih edin
  • Türkiye için hizmet verecekseniz markanızla alakalı tüm alan adlarını satın almayı unutmayın
  • Whois açık kalmasına dikkat edin
  • Uzun alan adları çok mantıklı bir seçim olmayacaktır

Yemek üzerine bir siteniz varsa, yemekler.com ya da yemekyemek.com gibi marka olabilecek ve insanların aklına kazınacak alan adları tercih etmelisiniz. Yada Sefinmutfagi.com gibi. Burada önemli olan olay domain(alan adı) seçerken kaliteli & marka olacak alan adı ile start vermeniz çok fayda sağlar. 

Sitenizde hiçbir SEO çalışması yürütülmüyor iken  bile, doğru bir domain ismi site SEO fark yaratacaktır. Fakat günümüzde neredeyse tüm domainler alınmış ve bu konuda tercihler daralmıştır. Bu noktada size en uygun ve doğru domaini bulması için Hosting.com.tr üzerinden destek alabilirsiniz. Hosting.com.tr kesintisiz ve yüksek performanslı sınırsız hosting sunmasının yanı sıra, aradığınız domainlerin orjinal olup olmadığını da sizlere bildirmektedir. Kurumsal e-posta, SSL sertifikası, domain sorgulama, wordpress hosting, hazır web sitesi dışında reseller hosting hizmetlerinden de tek bir site üzerinden faydalanabilirsiniz. Özellikle bu alana yeni adım atıyorsanız, hem profesyonel hem de çok uygun fiyatlı olmasına rağmen güvenilir bir hosting ve domain sitesinden faydalanmanız önemlidir. 

Neden Profesyonel Bir Firma İle Çalışmalısınız?

Çünkü seneler önce bipixel.net isimli bir sitem vardı. Bu siteyi o kadar popüler bir hale getirmiştim ki web sitesi üzerinden aylık 5.000 TL para kazanıyor ve bir çok markayla çalışmalar yürütüyordum. Sitenin popülerliği artınca yazar sayımda 18’e yükselmişti. Ve hepsi web sitemde ücretsiz yazıyordu. Benim için gerçekten harika bir dönemdi! Ama sonrasında ne oldu bilin bakalım? Alan adını yeraltı bir firmadan aldığım için (çok ucuz diye) ödemesini göndermeme rağmen alan adımı yenilemediler! Ve yaklaşık olarak 10.000 TL miktarında ödeme yapmak zorunda kaldım benim siteme reklam veren insanlara. Eğer o dönemlerde bu profesyonellikte olsaydım 3-5 farktan kaçmaz gerçekten işin uzmanıyla çalışırdım. Size de bu nedenle bu tavsiyeyi veriyorum aslında. Önemli olan burada ilk başta 3-5 fazla vermeniz değil markanız büyüdüğünde yapacağınız hamleler. Siz daha ilk aşamada paradan ve marka olgusundan kaçarsanız işte o zaman kaybetmeye mahkumsunuz!

 

Daha önce böyle bir konu sizin başınıza geldi mi ? Eğer geldiyse siz nasıl bir yol izlediniz? 

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

3 Yorum

  • Site sahibi para kazandığında masraf yapmaya çekinmemeli, hosting olsun, cdn olsun, ücretli eklentiler olsun, reklam olsun bunlar hep geri dönüşümü olacak masraflardır yatırım olarak düşünülmeli.

  • Hem oluşturudğunuz içeriğe göre bir site adı mutlaka yapılmalı ki gelen ziyaretçininde unutmayacağı bir domain üzerinden web sitesi açılmalı. Tekrara dönüşmeli ziyaretçinin gelebilmesi sğlanabilmeli diye düşünmekteyim.

Yorum yap!

casino siteleri