Nedir ?

Pazarda Ne Satılır?

Pazarda Ne Satılır

Pazar kişilerin sebze ve meyve almak için marketten daha fazla tercih ettiği yerdir. Belediyelerden izin alıp mahalle aralarında kurulan uzun tezgahlarla halka belli fiyatlar ile ürünler satılır.

Pazarda Hangi Ürünler Bulunur?

Pazarda ihtiyaç ve gereksinim olarak birçok çeşitli ürünler vardır. Bunlar ise şunlardır:

  • ​​​​​​Pazarda sebze ve meyveler sofraların en gerekli malzemeleri olarak satılır.
  • Pazarda kahvaltı ürünleri bulunur. Bunlar ise, peynir, zeytin, kaşar peyniri, reçel gibi ürünler bulunur.
  • Pazarda yumurta organik olarak satılır. Koli şeklinde alabilirsiniz.
  • Bebekler için oyuncaklar bulunur. Erkek ve kız bebekler için ucuz fiyatta oyuncaklar bulunur.
  • Kadınlar için aksesuarlar vardır ve bunlar ise, çanta, küpe, kolye, cüzdan gibi ürünler bulunur.
  • Kadın ve erkekler için çorap ve iç giyim bulunur.

​​​​​​Genel olarak pazarda insanların kullanacağı her türlü ürün vardır ve hem kaliteli ürünlerdir hem de kullanışlı ürünler olarak karşımıza çıkarlar.

Pazarda Satış İçin Gerekli Tedbir Nelerdir?

Pazarda satış için gerekli tedbirler ise, öncelikle satan kişinin sabırlı ve nezaketli olması gerekir. Daha sonra sabah erken vakitte tezgahı kurması gerekir. Ürünlerini düzenli şekilde dizmesi gerekir. Pazar şemsiyesi olması gerekir çünkü hava şartları ürünleri koruması gerekir. Genel olarak yüzünüzün sevimli ve güler yüzlü olması müşteri için iyi olacaktır. Müşteriye saygılı olması en önemli noktadır. Müşteri üründen memnun değilse değişimi yapmak gerekir.

Ayrıca bkz: Pizzacı Açmak

Pazar Yeri Açmak İçin Hangi Belgeler İstenir?

Pazar yeri açmak oldukça kolay gibi gözükse de birtakım belgeler olması gerekir. Bu belgeler ise, açacak kişinin kimlik fotokopisi önlü arkalı olacak şekilde, vergi levhasının olması gerekir, kişinin sabıka kaydının temiz olması en önemli nokta, kişinin vesikalık resmi, kişinin adres bilgileri ve başvuru dilekçesi vermesi gerekli belgeler olarak belirlenmiş. Bu yeri açmak için zabıta müdürlüğünden izin alınması ve bu gerekli belgelerin teslim edilip onaylanması gerekir. Daha sonra şartlar uyuyorsa bu yeri açabilirsiniz.

Pazar Yeri Satın Almanın Fiyatı Nedir?

Pazar yeri satın almak için belli bir miktarda paranızın olması gerekir. Bu miktar ise, 50 bin 70 bin civarında bir maliyeti bulunur. Bu maliyeti karşılayamayacak kişiler ise sadece kiralayabilir ve satış yapabilirler. Genel olarak pazar yeleri satın almak zor olsa da kiralamak oldukça kolay olabiliyor. Bu nedenle kişiler genellikle zaten kiralıyorlar.

Pazarda Ürünün Kalitesi Nasıl Olmalı?

Pazarda bazen akşama doğru ürünler bekledikçe çürüyebiliyor. Ancak bu ürünleri satmak için pazarcılar günün sabah saatlerinde satmaya başlıyorlar. Çürüyen ürünler zaten çöpe dökülüyor. Ürünlerin kaliteli olması daha çabuk satılmasına yol açar. Bu durumda müşteri kalite ürün tercih edeceği için ürünleri taze şekilde muhafaza etmek gerekir.

Genel olarak pazar ürünleri geldiği gün içinde bitmesi gerekir. Bir iki gün beklediği zaman ürünleri tazeliği kalmıyor. Bu nedenden ötürü pazarcı ürünlerin tazeliğini korumak için elinden geleni yapmalı ki ürünler bozulup çürümesin. Yoksa ürünler satılacağı gün tezgaha koyulmadan çöpe dökülür. Bu da israftan başka bir şey olmaz.

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

Yorum yap!