Nedir ?

Halk Ekmek Bayiliği

Halk Ekmek Bayiliği

Halk ekmek bayiliği bayilik açmak isteyen ve fazla sermayesi olmayanların aklına gelen ilk seçeneklerden birisidir. Fakat her bayilik sisteminde olduğu gibi halk ekmek bayiliğinde de belirli şartlar vardır. Bu bayiliği açabilmek ve işletmek için uygun olanların kolayca alabileceği bir bayilik türüdür.

Bayilik Nasıl Alınır?

Halk ekmek bayiliği almak için bayiliği alacak kişinin asgari ücretten daha az gelirinin olması ve bunu Sgk’dan aldığı belgeyle kanıtlaması gerekmektedir. Bu şartı yerine getirenler bayilik veren belediyelere başvuru yaparak bayilik alabilir ve işletebilirler. Son dönemlerde rağbet gören bu bayilik için etrafta oldukça karışık ve şüpheli bilgiler dolanmaktadır. Bu tarz bilgilerin doğruluğunu öğrenmek ve bayilik açmak için uygun olup olmadığınızı anlamak için öncelikli yapılması gereken bayilik veren belediyelerle yüz yüze görüşüp bilgi almaktır.

Bayilik İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Bayilik almak için bazı belgeleri bulundurmanız ve bu belgelerle bayilik veren belediyelere başvurmanız gerekmektedir. Bu belgeler şöyledir;

 • Nüfus cüzdanı,
 • İkametgâh belgesi,
 • Gelir belgesi,
 • Adli sicil kaydı,
 • Vergi belgesi,

Bayilik alacak kişinin asgari ücretten az aldığını kanıtlayan Sgk belgesi. Bu belgelerle bayilik veren belediyelere başvuru yapılabilir.

Bayiliğin Aylık Kazancı Ne Kadar?

Özellikle bayiliğin kurulacağı konum aylık kazancı doğrudan etkileyen bir faktördür. Orta gelirlilerin yoğun olarak yaşadığı bir bölgede bayilik kurmak gelir açısından avantajdır. Bölgeden bölgeye değişiklik göstermekle beraber halk ekmek bayiliğinin ortalama kazancı aylık 4.000 TL ile 6.000 TL arasındadır. Özellikle dar gelirli vatandaşların bayilik alabildiği bu sistemle kazanılan para ev geçindirmeye yetecek miktarda olmaktadır.

Bayilik Veren Belediyeler Hangileri?

Her ilde bulunmayan halk ekmek bayiliklerini veren belediyeler şöyledir;

 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi,
 • Ankara Büyükşehir Belediyesi,
 • Konya Karatay Belediyesi,
 • Çorum Belediyesi,
 • İzmir Çeşme Belediyesi,
 • Eskişehir Büyükşehir Belediyesi

Belediyelerin desteği başlatılan Halk Ekmek projesi hem ekmeği ucuza satarak halk için avantaj sağlamakta hem de dar gelirli vatandaşlar için iş imkânı sunmaktadır.

Ayrıca bkz: Pizzacı Açmak

Bayilik Kurma Maliyeti Ne Kadar?

Bayilik kurmak için talep edilen tutarlar belediyeden belediyeye fark etmektedir. Bu bilgilerin doğru ve güvenilir olması için halk ekmek bayiliği veren belediyelerin internet sitelerine girmek ya da belediye gidip görüşmek gerekmektedir. Dar gelirli vatandaşlar için uygun olan bu bayiliklerin çok yüksek maliyetli olmaması için belediyeler çalışmalar yapmaktadır.

Belediyelerin belirlediği ilk tutar ödendikten sonra yine belediyeden belediyeye fark eden kira bedeli ödenmektedir. Bu kira bedeli ortalama olarak aylık 350 TL ile 750 TL arasındadır. Ayrıca satmanız için getirilen her kasa için en az 12 TL ödemek gerekmektedir. Satılan her kasadan ortalama 1,75 TL kar elde edilir. Bunların dışında 3 ayda bir ödenen yer kirası da vardır. Bu kira bedeliyse ortalama 75 TL’dir.

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

Yorum yap!