Nedir ?

XML Dosyası Nasıl Açılır?

excel

XML dosyaları genişleme işaretleme dili olarak kendi başına bir işe yaramamaktadır. XML dosyaları, diğer programlar tarafından kolay şekilde okunabilecek verileri depolama özelliği olan araçlardır. Birçok program; veri depolama işlemlerini tamamlamak için XML kullanmaktadır. XML dosyaları, metin düzenleyicide açılabilmekte ve düzenlenebilmektedir. XML veri depolama sistemidir. Dosyayı oluşturan kişinin ihtiyacı olan etiketleri kullanmaktadır.

İçindekiler

Metin Düzenleyici Nasıl Kullanılır?

Metin düzenleyici kullanmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak açma istediğiniz XML dosyasını bulmanız gerekmektedir. XML dosyaları yalın metin şeklinde kodlanmış olan dosyalardır. Bu özelliği sayesinde XML dosyalarını metin düzenleyici ile açabilirsiniz.
 • XML dosyasına sağ tıkladıktan sonra ‘’Birlikte Aç’’ kısmını seçmeniz gerekmektedir. Dosyayı açmak için bu noktada bir dizi program görüntülenecektir.
 • Windows için ‘’Not Defteri’’ kısmını açmanız, Mac için ‘’TextEdit’’ kısmını açmanız gerekmektedir. Bunlar, işletim sistemlerindeki metin düzenleyicilerdir. Şayet programlar listede bulunmuyorsa, Notepad ++ ya da TextMate gelişmiş kod düzenleyicilerinde yer almaktadır.
 • XML dosyasını metin düzenleyicisinde açmanız gerekmektedir. Dosyanın ne denli karmaşık olacağı da ne amaçla oluşturulduğuna bağlı olmaktadır. Buna göre bilgiyi bulmak için etiketleri kullanabilirsiniz. Etiketler, dosyanın ne olduğunu belli etmektedir. Bu sayede verilerin arasında gezinerek aradığınız bilgiyi de bulabilirsiniz.

Web Tarayıcısı Nasıl Kullanılır?

XML dosyalarını web tarayıcısı ile kullanmak için açmak istediğiniz XML dosyasını bulmanız gerekmektedir. XML dosyasını açmak için basit bir metin düzenleyici kullanabilirsiniz. Ancak dosyaları web tarayıcısında açmak, veriler arasında daha kolay gezmenize de destek olur. Web tarayıcıları yuvalanmış olan etiketleri otomatik şekilde iç içe sıralamakta ve XML ağacının her bir bölümünü daraltmaya olanak tanımaktadır.  Web tarayıcısında XML dosyası açmak için:

 • Dosyaya sağ tıkladıktan sonra ‘’Birlikte Aç’’ bölümünü seçmeniz gerekmektedir. Bu özelliği ile dosyayı açmak için istediğiniz tüm programları seçebilirsiniz.
 • Daha sonra program listesinden bir web tarayıcısı seçmeniz gerekmektedir. XML dosyasını da herhangi bir web sitesinde açabilirsiniz. Tarayıcıda genellikle önerilen programlar listesinde dosyanın bulunması gerekmektedir. Listede bulunmuyorsa, tarayıcıya bilgisayar üzerinden ulaşabilirsiniz.
 • XML dosyasını tarayıcıda okumak için XML dosyasını tarayıcınızda yeni bir sekmede açmanız gerekmektedir. İçeriğin tamamını görüntüledikten sonra tarayıcıda yuvalanmış etiketleri otomatik olarak iç içe sıralayabilirsiniz. Bu sayede verilerin hangi kümeye ait olduğunu daha kolay ve pratik şekilde tespit edebilirsiniz.
 • XML dosyalarını okumak için tarayıcı kullanmanın en büyük avantajlarından biri de gördüğünüz verileri kontrol edebilirsiniz. Dosyaları daha kolay okumak için genişletmek ya da daraltmak için artı ya da eksi tuşlarına basabilirsiniz.

 

Excel Kullanarak Nasıl Açılır?

Excel üzerinden XML dosyası açmanız sayesinde bilgiyi görsel açıdan işleyebilirsiniz. Bunun için:

 • İlk olarak Excel dosyası üzerinden ‘’Dosya’’ kısmına tıklamanız ve ‘’Aç’’ bölümünü seçmeniz gerekmektedir.
 • Daha sonra ‘’Göz at’’ butonuna tıklamanız gerekmektedir. Bu sayede bilgisayarınızdaki dosyaları arayabilirsiniz.
 • XML dosyasını bilgisayarınızda açmanız gerekmektedir. Daha sonra varsayılan olarak dosya konumuna giderek, dosyayı görebilirsiniz. Ancak göremiyorsanız, biçim menüsü kısmından XML dosyalarınızı seçmeniz gerekmektedir.
 • ‘’XML tablosu olarak’’ yazan kısma tıklamanız gerekmektedir. XML dosyasını bu sayede Excel tablosuna dönüştürebilirsiniz.
 • XML dosyasını okumak için XML dosyasını etiket yapısına göre düzenlemeniz gerekmektedir. Tabloyu özelleştirmek için bu alanda bulunan Excel’in sıralama ve filtreleme araçlarını kullanabilirsiniz. Şayet XML dosyalarında çok fazla yuvalanmış etiket bulunuyorsa, bunun yerine XML görüntüleyici kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.

XML Görüntüleyici Nasıl Kullanılır?

XML görüntüleyici kullanmak için XML görüntüleme programı indirmeniz gerekmektedir. XML dosyaları ile yoğun işiniz varsa, bu noktada XML düzenleyici kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. Bu programlar, komplike XML dosyalarını idare etmeyi sağlamaktadır. Ücretsiz şekilde kullanabileceğiniz ya da ücretli şekilde kullanabileceğiniz programlar bulunmaktadır. Her ihtiyaç için farklı programlar bulunmaktadır. Eğer çok fazla XML dosyası oluşturmanız gerekiyorsa, profesyonel bir XML düzenleyici kullanmanız gerekmektedir. Bunun için:

 • XML dosyasını yeni programda açmanız gerekmektedir. Genel olarak XML programları kendisini XML dosyalarını açmak için varsayılan programlara da ayarlamaktadır. Bu sayede XML dosyasını 2 kere tıklayarak açabilirsiniz. Şayet dosyayı açamıyorsanız, dosyaya sağ tıklamanız ve ‘’Birlikte Aç’’ kısmını seçmeniz gerekmektedir. Daha sonra yeni yüklediğiniz programı bulmanız gerekmektedir.
 • XML dosyasını okumak için; XML Explorer gibi programlar bölümleri daraltmaya ve söz dizimi vurgulama özelliğin açıp kapatmanızı sağlamaktadır. Daha gelişmiş programlar sayesinde düzenleme yapmanız ve daha fazla girdi oluşturmanızı sağlayacaktır.

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

1 Yorum

 • Bazı android apk dosyaları var xml olan bunu Notepad++ ile acıyorum fakat icerisindeki kodlamalar kare şeklinde gözukuyor layout_weight NULL gibi, bu tür dosyaları ne ile acabilirim? bilginiz varsa paylaşırsanız sevınırım.

Yorum yap!

casino siteleri