İnternet Dünyası

İnternet Ortamında Güvenlik Nasıl Sağlanır? Güçlü Bir Parola Nasıl Oluşturulur?

Günümüzde internet kullanımı yaygınlaştıkça birçok işimizi sanal ortamda halletmeye başladık. Bankacılıktan işlemlerinden resmi işlemlere kadar neredeyse tüm işlemler, internet üzerinden yapılabilir hale geldi. İnternet üzerinden herhangi bir işlem yapmak için ise çeşitli güvenlik yöntemleri geliştirildi. Bu yöntemlerden bir tanesi, oluşturulan hesaplar için kişilerin kendilerine özel bir şifre oluşturmasıdır. Şifreler, sosyal medya hesaplarından devlet işlemlerini gerçekleştirdiğimiz platformlara kadar her alanda karşımıza çıkar. İnternet ortamında gizlilik ve çevrimiçi güvenliğin sağlanabilmesi için oluşturulan şifrelerin güçlü, kimseyle paylaşılmayan benzersiz şifreler olması gerekir. Hesaplarınıza kolay tahmin edilebilir ya da basit şifreler koyduğunuzda kötü niyetli kişiler tarafından hesaplarınıza erişim sağlanabilir ve hesaplarınız kötü amaçlarla kullanılabilir. Zayıf bir parola kullanmak; bilgisayar korsanlığı, şantaj, gizlilik kaybı, kimlik hırsızlığı, veri ihlalleri gibi sonuçlara yol açabilir. Bu sebeple çevrimiçi güvenliği sağlamak için güçlü bir şifre belirlemek önemlidir.

İçindekiler

Güvenli Bir Parola Nasıl Oluşturulur?

Güvenli ve güçlü bir parola oluşturmak, gizlilik ve çevrimiçi güvenliği sağlamak için oldukça önemlidir. ExpressVPN’in anketi, katılımcıların yüzde 76’sının şifrelerini unuttuğunu ve deneme yaparken hesaplarını kilitlediğini ortaya koyuyor. Hesaplar için güçlü şifre kullanmak kadar onları yönetebilmek de çok önemli.

Öncelikle Güçlü şifre belirlemek için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Bu noktalar:

  • Şifrelerinizde isim, doğum tarihi, adres gibi kişisel bilgilere yer vermeyin.
  • Hesaplarınızın herhangi bir saldırıya uğramaması için en az 16 karakter uzunluğunda güçlü bir şifre belirlemeniz gerekir.
  • Parolalarınızda harf, sayı ve çeşitli simgeler kullanarak çözülmesi zor bir birleşim oluşturun.
  • Aynı şifreyi farklı hesaplarda tekrar tekrar kullanmamaya özen gösterin.
  • Parolalarınızda gerçek kelimeler kullanmak yerine kelime birleşimleri ya da yabancı kelimeleri kullanın.

Bilgisayar korsanları, şifrelerinizi patlatmak için sözlükteki kelimeleri işleyebilen programlar kullanır ve daha birçok farklı yöntemle şifrelerinize erişmeye çalışırlar. Eğer şifrenizin güvenlikli olduğunu düşünmüyorsanız yukarıdaki parola oluşturma kurallarını dikkate alarak yeni bir şifre oluşturabilir, çevrimiçi güvenliğinizi artırabilirsiniz.

Gizlilik ve Çevrimiçi Güvenlik için Hangi Önlemler Alınabilir?

İnternet ortamında güvenlik sağlamanın ve bilgisayar korsanlarından korunmanın çeşitli yöntemleri bulunur. Bu yöntemler uygulandığında, çevrimiçi güvenliği sağlamak çok daha kolaylaşacak ve tehlike ortadan kalkacaktır. Gizlilik ve çevrimiçi güvenliği sağlamak için kullanılabilecek yöntemlerden bazıları:

VPN Kullanmak

VPN kullanarak çevrimiçi güvenlik ve gizlilik sağlanabilir. VPN sanal özel ağ anlamına gelen, bireylerin ve kurumların verilerini güvende tutmak için kullanılan bir teknolojidir. İnternete VPN kullanarak erişim sağladığınızda, verileriniz hem ağ içerisinde bulunan kişilerden hem de internet sağlayıcısından korunur. VPN programları, kullanılmak istenen cihaza indirilip aktifleştirilerek kolaylıkla kullanılabilir. Bu programlar cihazın internet protokol adresini VPN programının IP adresi ile gizler. Örnek vermek gerekirse; eğer VPN kullandığınız cihaz Ankara’da yer alıyorsa fakat internete VPN kullanarak Almanya’dan bağlanıyorsanız cihazınız Almanya’da gözükür. VPN kullanım,ı internete güvenli yollarla erişim sağlamak ve veri ihlallerini engellemek için oldukça önemlidir.

Tarayıcı Güvenliğini Sağlamak

İnternete bağlantı sağladığınız tarayıcıya VPN benzeri eklentiler kurarak gerçekleştirdiğiniz işlemlerin şifrelenmesini sağlayabilirsiniz. Bu eklentiler, tarayıcıda farklı hesaplar oluşturarak çerezlerin internet üzerinde ziyaret ettiğiniz yerlerin gizlenmesini sağlayabilir. Tarayıcınızı gizli modda kullanmak da, internette ziyaret ettiğiniz sitelerin kaydedilmesini engelleyerek veri güvenliğinin korunmasına katkı sağlayacaktır.

Antivirüs Programı Kullanmak

Etkili bir antivirüs programı kullanmak ve programın güncelliğini korumak birçok kötü amaçlı yazılıma karşı koruma sağlar. İnternete erişim sağladığınız cihaza güvenilirliğine inandığınız bir antivirüs programı kurarak gizlilik ve çevrimiçi güvenlik oluşturabilirsiniz.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Kullanın

Çevrimiçi gizlilik ve güvenliği sağlamanın yollarından bir tanesi de güçlü şifre haricinde iki faktörlü kimlik doğrulama kullanmaktır. Bu işlemi yapmak, internet üzerinde oluşturduğunuz hesapları daha güvenlikli bir biçimde kullanmanızı sağlar. Hesaplarınızda iki faktörlü kimlik doğrulamayı aktif hale getirdiğinizde, parola tek başına hiçbir işe yaramaz. Herhangi bir kişi ya da siz, hesaplarınıza erişmek istediğinizde size farklı yöntemlerle bildirim gönderilerek giriş yapan kişinin siz olup olmadığı doğrulanır ve güvenlik sağlanır.

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

Yorum yap!

casino siteleri