SEO

Tıklama Oranı nedir? Nasıl Artırılır ?

tıklama oranı
Yazar - Editor

Tıklama Oranı, yazılarınız artık hiç tıklanma almıyor ya da bu sayı oldukça aşağılara mı indi? Tıklama oranı genellikle reklamların, e-postaların veya sayfaların etkinliğini ölçmek için kullanılan, dijital pazarlamada önemli bir performans göstergesi olan önemli bir unsur olarak nitelendirebiliriz. Bağlantınızı tıklayan kişi sayısına ve bağlantınızı gören kişi sayısına göre hesaplanır.

Tıklama oranı nedir?

Kısaca açıklamak gerekirse tıklama oranı, içeriğinizin başarılı olup olmadığını belirlemenin önemli bir parçasıdır. Ancak, yüksek bir tıklama oranının her zaman içeriğinizin başarılı olduğu anlamına gelmediğini unutmamak önemlidir. Tıklama oranı yüksekse, ancak kampanyanızdan herhangi bir satın alma görmüyorsanız, bu, reklamınızın yanlış hedef kitleyi hedeflediği anlamına gelebilir. Bu yüzden çok fazla tıklama olsa bile size etki etmiyorsa tekrar bir analiz yapma durumu söz konusudur.

TO nasıl artırılır?

İçeriğinizi mümkün olduğunca alakalı ve benzersiz hale getirerek TO’yu artırın. Alakalı anahtar kelimeleri kullanın ve kopya içerikten kaçının, uygun kitleyi hedefleyin ve içeriği özelleştirin. Örneğin, bir reklamda geri sayım sayacını kullanmak, kullanıcının reklamı görüntülerken aciliyet hissini artırmaya yardımcı olabilir. Bu aciliyet, daha fazla tıklamaya ve daha yüksek tıklama oranlarına yol açar çünkü kullanıcılar, reklamın süresinin dolmasına zaman olmadığına inanır. Her zaman sınırlı stok ya da süre gibi değerler verildiğinde daha pozitifi geri dönüşler olacaktır.

E-postalar sizler için küçük bir detay gibi gelebilir fakat önemi oldukça yüksektir. E-postlara yardımıyla tıklama oranını artırabilirsiniz. Güçlü bir başlığa ve göz alıcı bir reklam metnine sahip olan bu reklamlar kullanıcıların dikkatini çeken başlıkları kullanmak, onları reklamı tıklamak için bir sonraki adıma götürmek açısından önemlidir. E-ticaret e-posta kampanyaları genellikle mağazanın web sitesine giden bağlantılarını içerir. Açılma oranı, kullanıcıların konu satırına nasıl yanıt verdiğini açıklarken, tıklama oranı yalnızca e-postayı açan okuyucularla ilgilidir. Yüksek değere sahip nitelikli ve performanslı e-posta, okuyucuları sitenin bağlantısını tıklamaya başarılı bir şekilde teşvik eder.

  • Herhangi bir anahtar kelime için sıralamanız 1 numaradan düşükse, lütfen sıralamanızı iyileştirmek için bağlantı seçeneklerini değerlendirip doğru noktalara bağlantılar oluşturun, çünkü 1 sıralamayı yakalamak çok fazla trafik çekebilir.
  • Arama motoru sonuç sayfasını kontrol edin ve web siteniz sonuç bölümünde görüntülendiğinde gördüğünüz kodun doğruluğundan olduğundan emin olun. Bu sizin meta açıklamanızsa, önemli noktaları göstererek onu daha çekici hale getirin. Meta açıklamalarını eklentiler yardımıyla oluşturabilirsiniz. All in one SEO veya Yoast SEO gibi araçlar ile bunu yapabilirsiniz.
  • Meta açıklama eksikliğinden dolayı sayfa içeriğinde bir alıntı görüntüleniyorsa, hedef anahtar kelimenin bazı eş anlamlılarını ekleyerek sayfa için güzel bir açıklama yazın.
  • Aslında en önemli noktalardan bir tanesidir. Meta başlığı gibi anasayfa başlığı da kullanıcının siteye girdiğinde ilk gördüğü bölümdür. Daha çekici hale getirmek sizin elinizde.
  • Sayfa bağlantınız anahtar kelime açısından zengin değilse, yeni bir URL oluşturun ve ardından eski URL’yi yeni URL’ye 301 yönlendirin. Böylelikle kullanıcılara daha çok etki eden ve tıklamalarını kolaylaştıracak bir bağlantıya sahip olursunuz.

tıklama oranı nedir

Tıklama Oranı (TO) Nasıl Hesaplanır?

Kampanyanızın Tıklama Oranını belirlemek için, toplam gösterim sayısını toplam tıklama sayısına bölmeniz ve 100 ile çarpmanız gerekir. Örneğin, bir telefon markası için bir reklam 100 tıklama ve 8000 gösterim ürettiyse , TO % 0,8:

TO = 8000: 100 x 100 =% 0,8

Tıklama Oranı (TO) Önemli Mi?

Kısacası, tıklama oranı, bir pazarlama kampanyasının başarısının en önemli etkilerinden bir tanesidir. Reklamı gördükten sonra gerçekten tıklayan kişi sayısını sayarak, reklam metninin, resimlerin, yerin ve anahtar kelimelerin avantaj ve dezavantajları ortaya çıkarılabilir. Tıklama oranını artırmak, dönüşümleri artırmanın ve daha fazla satış oluşturmanın en hızlı yollarından biridir. Görüntülü reklam, SEO veya e-posta pazarlama kampanyalarında iyi performans gösterdiğinizi anlamak için TO’yu sektör ortalamalarıyla karşılaştırmayı deneyebilirsiniz.

Başlığı geliştirin

Sayfa başlığındaki metin, arama sonuçlarının en önemli kısmıdır. Başlık yazarken belirlediğiniz anahtar kelimelerin başlıkta geçmesini fakat doğru cümlelerle kurduğunuzdan emin olun. Öncelikle duygu katan farklı sayfa başlıklarını deneyebilirsiniz böylelikle yazıyı okumaya başlamadan önce iyi bir izlenim yaşatırsınız.

Başlığınızı tamamlayın

Eğer doğru başlık seçmede zorluk yaşıyorsanız bunun için yardım alabileceğiniz araçlar bulunmaktadır. hangi aracın SEO için en iyi olduğunu görmek için bazı araçları kullanabilirsiniz. Başlığımızı belirlemek için SEMRush gibi anahtar kelime araçlarını kullanıyoruz. SEMRush, başlıkta kullanabileceğiniz birden fazla soru ve anahtar kelime seçeneği sunar. Hem SEO için hemde kullanıcılar açısından oldukça önemlidir.

Açıklayıcı URL

Sayfanın URL’si, tıklama oranında önemli bir faktördür. URL, anahtar kelimelerin yerleştirilebileceği yerlerden biridir. Siz çok önemsemeseniz de Google ve kullanıcılar URL’nin yapısına dikkat ediyor. Bağlantı yapısında kategorileri ve alt kategorileri kullanmak, okuyucuları sitedeki daha ilginç makalelerden haberdar edebilir.

Meta açıklamayı değiştir

Meta açıklama çoğu arama sonucunu kaplar ve sonuç başlıklarının ve bağlantılarının altında görünen metindir. Meta açıklamada, ziyaretçiye içerikten ne bekleyeceği hakkında daha fazla bilgi verebilirsiniz. Her gönderinin, ana anahtar kelimelerinizi ve güçlü bir kelimeyi içeren belirli bir açıklamaya ihtiyacı vardır. 160 karakterden uzun meta açıklamalar yapmaktan kaçının çünkü bunlar Google aramalarında görünmeyecektir. Meta açıklamaları daha etkili hale getirmenin bir yolu güçlü kelimeler kullanmaktır. Bu sadece meta açıklamalar için değil, aynı zamanda genel olarak içeriğiniz için de geçerlidir. Bahsettiğimiz gibi SEO tool araçları kullanmanız bunları görmenize yardımcı olur. Meta açıklamayı kesilemeyecek kadar uzun yapmaktan kaçının.

Mutlaka göz atın => Pogo Stick Nedir? SEO Açısından Ne Kadar Önemli?

Web sitesi hızını artırın

Google araştırmalarına göre çoğu kullanıcı uzun sayfa açılmalarını beklemez ve %51 gibi yarısından fazla oranda kullanıcılar siteden çıkmaktadır. Gtmetrix ile web sitenizin nerede yavaş olduğunu test edebilir ve gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz. Sadece GTMetrix ile değil Google araçlarıyla da bunları tespit etmek mümkündür.

Sonuç

Tıklama oranınızı iyileştirmenin işletmeniz üzerinde geniş kapsamlı etkileri olacağı gibi site değerlerinizi artırma yollarından da bir tanesidir diyebiliriz. Ayrıca arama motorlarının web sitenizi daha olumlu görmeye başlaması anlamına da gelir. Bunun nedeni, daha yüksek organik TO, kullanıcı sorgusunun başarıyla yanıtlandığının bir işaretidir. Bu, web sitesinin daha iyi sıralamasına neden olur. İşletmeniz veya siteniz için daha fazla trafik, daha fazla potansiyel müşteri ve daha fazla gelir anlamına gelir. Bu nedenle, şu anda SERP’lerde 4. ila 10. sıralarda yer alan sayfalarınızı araştırmak ve kullanıcının dikkatini çekmek ve daha yüksek organik tıklama oranı sağlamak için yukarıda belirtilen önerileri dahil etmeye çalışmak mantıklıdır.

Tıklama oranınızı artırmak için atabileceğiniz birçok adım vardır, ancak en iyi başlangıç ​​noktalarından biri, yazdığınızda kolayca üst sıralara çıkabileceğiniz yazıları veya konuları belirlemek için Google Arama Konsolu’nu kullanmak ve ardından bunlarla başlamaktır. Siteyi optimize etmek, kullanıcıları tıklamaya teşvik etmek için sayfa başlığı oluşturmayı, çekici meta açıklamalar oluşturmayı ve URL’nizi kısa olacak ve hedef anahtar kelimeler içerecek şekilde optimize etmeyi unutmayın. Ardından, kısa ama bilgilendirici özetler ve ek bağlantılar almak için içeriği optimize etmeye devam edebilirsiniz, bu durum arama motorunun görünümünü daha da iyileştirecek ve hatta sıralamanızı iyileştirecektir. Yazımızı beğendiyseniz ya da eksik gördüğünüz yerleri belirtmek için yorumlarda bahsedebilirsiniz. SEO yazıları ve daha fazlası için takip etmeyi unutmayın.

Yazar hakkında

Editor

1 Yorum

Yorum yap!