Sosyal Medya

Sosyal Medya Uzmanlarının Facebook Hakkında Bilmesi Gereken 30 İstatistik

facebook-istatistik

Sosyal medya pazarlama stratejinizi planlamanız için; her sosyal ağın kullanıcı tabanını, her sosyal ağın kullanıcı tabanının demografik bilgilerini, gerçekleştirilen yatırımların sonuçlarını ve size kattığı kazançları analiz etmeniz gerekmektedir. Bu yazımızda, etkili bir Facebook pazarlama planı geliştirmek adına bilmeniz gereken önemli Facebook istatistiklerini inceledik.

İçindekiler

Facebook Kullanıcı İstatistikleri

1. Facebook’un diğer sosyal ağlardan daha çok kullanıcısı var

Facebook, tam olarak, 2,07 milyar aylık aktif kullanıcıya sahip. Bu, dünya nüfusunun üçte birinden fazlasını oluşturuyor.

Bu sayı gözünüze fazla görünebilir ancak tam olarak bu kullanıcıların kimliğini ve ağın onlar tarafından nasıl kullanıldığını bilmeden etkili bir strateji üretemezsiniz. Yapmanız gereken hitap ettiğiniz kullanıcı kitlesinin en önemli müşterilerini bulup onlarla etkileşimde bulunmak için bir strateji geliştirmektir.

2. Amerikalı Yetişkinler, Facebook’u diğer sosyal medya ağlarından daha fazla kullanıyor

facebook-istatistik

Pew Research’e göre, Amerikalı yetişkinlerin yüzde altmış sekizi Facebook’u tercih ediyor. Bu istatistiği, en çok kullanılan sosyal platformlardan biri olan Instagram ile karşılaştırın ve durumun ciddiyetini anlayın. (%28)

3. Altmış beş yaş ve üzeri yetişkinler de Facebook’u tercih ediyor

18 ila 29 yaş arası Amerikalı yetişkinlerin yüzde 88‘i Facebook’u kullanırken bu oran, 65 yaş ve üzeri kişilerde %36.

Facebook’un kullanım oranları, 29 yaş ve üzerinde – görece olarak – azalmaktadır. Bu bağlamda, 30 – 49 yaş arasındaki yetişkinlerin Facebook kullanım oranı %79, 50 – 64 yaş arasındaki yetişkinlerin Facebook kulanım oranı % 61.

4. Cinsiyet ayrımı oldukça eşit

ABD’deki erkeklerin yüzde 67’sine kıyasla kadınların Facebook’u kullanma oranı, erkeklerin oranından daha fazla: %69. Bu farklılık, her iki cinsiyetin gerçek kullanıcı sayısı söz konusu olduğunda bir önem arz etmiyor. Bu yüzden pazarlamacılar, iki cinsiyete de yönelik pazarlama yapmak zorundalar.

5. Facebook kullanıcılarının bazıları muhtemelen eğitimli kişilerdir

En az bir kolej eğitimi almış olan Amerikalı yetişkinlerin %77’si Facebook kullanıyor. Buna karşın lise eğitimi veya daha az düzeyde eğitim almış olan kişilerden %56’sı Facebook’u kullanmaktadır.

6. Ve Biraz Para

Yüksek öğrenim seviyeleri gösteriyor ki Facebook kullanıcılarının bir bölümü nispeten yüksek gelir düzeyine sahip: Facebook’u en çok benimseyen gelir grubu 75.000$ ve üstü olmasına karşın (%76), Facebook’u en az benimseyen gelir grubu 30.000$ altı.  (%65).

30,000$ – 49,000$ gelir düzeyinin %68’i Facebook’u benimserken 50.000$ – 75.000$ gelir grubunun %70’i Facebook’u benimsedi.

Şunu aklınızdan çıkarmayın: Yüksek gelirli çalışanların en iyi temsil edildiği platformun Facebook olmasının yanı sıra tüm gelir düzeyindeki insanların büyük çoğunluğunun Facebook’ta olduğunu göz ardı etmemelisiniz. Bu yüzden bir pazarlama stratejisi inşa ederken herhangi bir gelir grubunu göz ardı etmeyin.

7. Amerikalı gençlerin bir kısmı, Facebook’un modası geçmiş ve sıkıcı bir platform olduğunu düşünüyor

Forrester Research’a göre Amerikalı gençlerin %34’ü, Facebook’un yaşlı insanlar için olduğunu düşünüyor.

8. Ama yine de kullanıyorlar

facebook-istatistik1

12 ile 17 yaş arasındaki gençlerin yüzde yetmiş altısı (%76) internet kullanıyor. Bu veriden hareketle, bu genç nüfusun Facebook’tan daha çok tercih ettiği bir site varsa o da Youtube. Buna bağlı olarak, YouTube’un benimseme oranı gençler arasında artarken (2014’te %87, 2017’de %96) Facebook’ta hafif bir düşüş mevcut: 2014 – %78 | 2017 – %76.

9. Ailelerinin “arkadaşlık” talebini kabul ediyorlar

Aileler ve onların evlatları, “çok kuşaklı Facebook kullanıcıları” olma eğilimindeler:  Gençlerin %79’u, ailelerinin arkadaşlık isteklerini kabul etti.

10. Facebook kullanıcıları, uluslararası bir kalabalık

Facebook’un 2,07 milyar aylık aktif kullanıcılarının (MAU) yalnızca 239 milyonu ABD’de veya Kanada’da yaşıyor – bu oran, %100’ün sadece yüzde 11,5’lik kısmını oluşturuyor.

Avrupa’da 364 milyon aylık aktif kullanıcı varken, Asya-Pasifik’te 794 milyon adet aylık aktif kullanıcı bulunmaktadır. Dünya’nın geri kalanında ise 675 milyon aylık aktif kullanıcı mevcut. Bu kullanıcı kitlesiyle Facebook, küresel bir topluluk olma yolunda mükemmel bir şekilde ilerleyen mükemmel bir sosyal ağ olma özelliğini kazandı.

11. Facebook ayrıca birçok dilde hizmet veriyor

Facebook kullanıcılarının yarısından fazlasının İngilizce dışındaki bir dilde konuşması belki de şaşırtıcı değil.

Facebook’un yapay zekası, her gün 4,5 milyar mesaj ve yorumu çeviriyor. Bu çeviri hizmeti, bir kişinin bir başka dildeki bir metni kendi ana dilinde çevirmesine olanak sağlar ancak bu otomatik çeviri sistemi asla tam olarak anlatılmak istenilen ifadeyi karşıya aktaramaz. Birden fazla ülkede müşterileriniz varsa, her bir gruba ana dilde hizmet vermek için birden fazla Facebook sayfası oluşturmanız yararlı olabilir.

12. Facebook gerçekten küresel bir şirket

Uluslararası kullanıcı tabanını desteklemek adına Facebook, Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere Avrupa genelinde 11 veri merkezine sahip. Bunun yanında Facebook, dünya çapında 40’tan fazla şehirde uluslararası ofise sahip.

Facebook kullanım istatistikleri

“Facebook’u kimin kullandığını bilmek kadar onun nasıl kullanıldığını bilmek de çok önemlidir.” Kullanıcıların; en çok kullandıkları özellikleri bilmeniz, ağa erişmek için kullandıkları platformları tespit etmeniz ve RSS servisini açtıklarında neyi bulmayı umduklarını anlamanız, pazarlama stratejilerinizin başarılı olmasında büyük rol oynar.

13. Facebook kullanıcıları, 24 saatin yaklaşık yarım saatini Facebook’ta harcıyor

eMarketer sitesinin tahminine göre Amerikalı yetişkinlerin Facebook’ta günlük vakit geçirme süresi ortalama 25.29 dakika.

14. Ve Facebook’a diğer sosyal medya platformlarından daha fazla giriş yapılıyor

Pew Research, Facebook kullanıcılarının bu platforma diğer sosyal ağ kullanıcılarından daha sık eriştiğini tespit etti. Facebook kullanıcılarının yüzde 71’i her gün Facebook’u ziyaret ederken, Instagram kullanıcılarının yalnızca yüzde 51’i bunu yapıyor ve diğer sosyal ağlar bu konuda daha az orana sahipler.

15. Facebook’un kullanılmasının bir nedeni daha: Canlı olayları keşfetmek ve onları paylaşmak

Bir organizasyonu insanlara pazarlamaya çalışıyorsanız ya da organize ettiğiniz etkinliklerinizi işinizi tanıtmak için kullanıyorsanız, Facebook en önemli sosyal aracınız olabilir. Bir StubHub anketine göre ankete katılanların yüzde 62’si, canlı bir etkinlik hakkında bilgi almak için diğer sosyal ağları kullanmak yerine  Facebook’u kullandı. 1980 ila 2000 yıllar arasında doğmuş kişiler arasında yapılan bir ankette ise bu oran %72’ye çıktı.

Canlı bir etkinliğine katılan kadınların %55’i ile canlı bir etkinliğe katılan erkeklerin %46’sı, katıldıkları canlı etkinlikleri Facebook’ta paylaşmaktadırlar.

16. Yeni perakende ürünler keşfedin

Curalate şirketi tarafından yapılan bir ankete göre, son üç ay içinde, katılımcıların yüzde 52’si, satın almak istedikleri yeni bir perakende ürünü Facebook’ta keşfettiler. 18-34 yaş aralığında ise bu sayı yüzde 78’e yükseldi.

Facebook’un kendi verilerine göre altı ülkedeki Facebook kullanıcılarının yüzde 46’sı, son üç ay içinde moda reklamlarından etkilenip moda ürünleri satın aldı.

17. İnsanlar, haber almak için Facebook’u kullanıyor

Pew Research’e göre, ABD’li yetişkinlerin yaklaşık yarısı (yüzde 45) haber almak için Facebook kullanıyor.

18. İnsanlar, mobil cihazlar üzerinden Facebook’a oldukça fazla vakit ayırıyor

Dünyanın dört bir yanından Facebook’a katılan 14 ticari topluluğun sahip olduğu Facebook kullanıcılarının en az dörtte biri sadece mobil kullanıcılar.

Bazı ticari topluluklarda bu rakamlar çok daha yüksek: Hindistan’da yüzde 70, Endonezya’da ise yüzde 67. Güneydoğu Asya’da, kullanıcıların yüzde 96’sı ile Sahra Altı Afrika kullanıcılarının yüzde 97’si, her ay mobil platform üzerinden Facebook’a ulaşım sağlıyor.

19. Video oldukça önemli

Facebook kullanıcıları – toplam olarak – her gün 100 milyon saatlik video izliyor.  Video izleyenlerin %65’i, mobil cihaz üzerinden Facebook’a giriş yapıp bu platformdan video izleyen kişiler.

20. Tıpkı video gibi mesajlaşmak da önemli

Facebook kullanıcıları, Facebook Messenger’ı kullanarak 2017’de ortalama olarak her gün yedi milyondan fazla görüşme gerçekleştirdi. Facebook kullanan müşterilerle bağlantı kurmanın yollarını düşündüğünüzde, Facebook Messenger’ı planlarınıza dahil etmeyi unutmayın.

21. Facebook, Dünyayı daha küçük bir yer haline getiriyor

“Altı Derecelik Ayrılık” (Six Degrees of Separation) teorisini unutun; Facebook üzerindeki tüm insanlar birbirine sadece 3.57 arkadaş uzaklıkta.

İş için Facebook istatistikleri

22. İş Dünyası, Facebook’u kesinlikle tercih ediyor

Facebook’un kendi verilerinin bizlere aktardığı bilgiler ışığında, iş karar organlarında çalışanlar, Facebook kullanan diğer insanlara göre iki kat daha fazla aktif bir şekilde Facebook’u kullanıyor.

Ayrıca iş karar organlarında çalışan kişilerden yüzde 40’ı, 200’den fazla arkadaşa sahip. Bunların yarısından fazlası (% 58), Facebook Messenger’ı her gün kullanıyor.

23. İş Dünyası, Facebook’un bütün nimetlerinden yararlanıyor

70 milyondan fazla işletme, Facebook sayfalarını kullanıyor. 20 milyon kişi, müşterileri ile iletişim kurmak için Messenger kullanıyor ve 5 milyondan fazla işletme, düzenli olarak Facebook’ta ücretli reklam satın alıyor.

24. Ve çabalarının karşılığını alıyorlar

Sosyal medya pazarlamacılarından yüzde 95.8’i, Facebook’un sosyal paylaşım ağları arasında en iyi yatırım getirisini sağlayan ağ olduğunu söylüyor.

25. İnsanlar birbiriyle etkileşime hazır

Facebook kullanıcıları, her ay Facebook sayfalarına yaklaşık 5 milyar yorum bırakıyor.

26. Facebook Audience Network, bir milyardan fazla insana ulaşıyor

Bir milyardan fazla kişi ilgili kurumların reklamlarını Facebook üzerinden görmektedir. Facebook Audience Network’ü kullanan reklam verenler, bu servisi kullanmayan reklam verenlerden %16 oranında daha fazla insan sayısına ulaşıyorlar.

Facebook reklam istatistikleri

27. Facebook reklam gelirlerinin çoğu mobilden geliyor

Facebook reklam gelirlerinin %86’sı, mobil cihazlardan gelmektedir. Aslında bu oran, Facebook’a mobil cihazlar üzerinden ulaşan kitlenin büyüklüğünü göz önüne getirdiğiniz zaman sürpriz değil ancak mobil yerleşim yönteminin her zaman işletmeniz için en iyi seçenek olduğunu düşünmeyin.

28. Birçok Facebook kullanıcısı, videoların belirli yerlerinde çıkan reklamları izliyor

Videolar başlamadan önce çıkan reklamların yüzde 70’inden fazlası (15 saniyeye kadar uzayan reklamlar) sonuna kadar izlenmektedir.

29. Facebook reklam fiyatları yükseliyor

Facebook, Temmuz-Ağustos-Eylül döneminde paylaştığı kazanç raporunda belirttiği üzere reklam başına ortalama fiyatın üçüncü çeyrekte yüzde 35 arttığını ve reklam gösterimlerinin sayısının sadece yüzde 10 arttığını bildirdi.

ABD’de 2014 yılının 4. çeyreğinde Facebook reklamlarının tıklama başına ortalama maliyeti 0,22 dolardı, ancak bu maliyet, ülkeler arasında çok değişken bir yapıya sahip. Japonya’da oran 0.73 $ iken Yunanistan’da 0.17 $ idi.

30. Pazar ve Pazartesi günleri, reklamlarınızı yerleştirmek için en ucuz günlerdir.

Pazar ve Pazartesi günleri, 2016 yılının dördüncü çeyreğinde TBM’si (Tıklama Başına Maliyet) en düşük günler olarak kayıtlara geçti. Cuma günü ise 2016 yılının en yüksek TBM’sine sahip olan gün.

Bonus :Facebook reklamlarının yalnızca yüzde 56’sında bir harekete geçirici mesaj mevcut

Bir harekete geçirici mesaj, reklamınızın tam olarak ne yapmak istediğini izleyicilere anlatan bir semboller dizini olup aynı zamanda reklamınızın izleyicilerden ne istediğini onlara anlatan bir dildir; yani tam anlamıyla bu tarz reklamlar, izleyicileri harekete geçmeye davet etmektedir.

AdEspresso’nun yaptığı bir analize göre 37.000 Facebook reklamının yaklaşık 18.500’ünde, harekete geçirici bir mesaj mevcut değil. İşletmeniz için en etkili harekete geçirici mesajlar kullandığınızdan emin olun.

AdEspresso’nun yaptığı bir diğer analize göre “daha fazlasını öğren” (Learn More) butonu, kullanıcıları harekete geçiren en iyi mesajlardan biridir. Bunun yanında “kaydolun” (Sign Up) butonu ise en iyi sonuç veren mesaj olarak AdEspresso’nun site sahiplerine tavsiye ettiği bir harekete geçirici mesaj.

 

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

4 Yorum

Yorum yap!

Bonus veren siteler casino siteleri hoşgeldin bonusu hoşgeldin bonusu veren siteler/a> güvenilir casino siteleri en iyi casino siteleri/a>