Nedir ?

Tavşan Türleri (Cinsleri) Nelerdir?

Tavşan Türleri (Cinsleri) Nelerdir_

Tavşan Türleri (Cinsleri) Nelerdir?

Tavşanlar, eski yıllardan beri evlerde beslenen bir hayvan türüdür. Tavşanlar, en ortamına rahat bir şekilde ayak uydurabilir. Aşırı hassas olmalarından dolayı, bakımlarının da titizlikle yapılması elzemdir. Tavşanlar, aşırı yüksek seslerden ve ani hareketlerden ürkebilen hayvanlardır.

Elle dokunulmasından hiç haz etmeyen tavşanlar, yavru ve yetişkin zamanlarında sahiplenilebilir. Yaşadığı ortama neşeli bir hava katan tavşanlar, 7-9 yıl boyunca yaşamlarını sürdürebilirler. Tavşanlar, gündüzleri uyuması aşırı sever. Gündüz uyumayı seven tavşanlar, geceleri ise oldukça aktiftir. Bakımında yaşam koşulları ve hava şartlarına dikkat edilmesi gereken tavşanlar, çok iyi koku alabilme özelliğine sahiptir.

Rex Tavşanı         

Rex Tavşanı, Fransa’nın bir köyünde yetişir. Rex Tavşanının yaklaşık olarak ağırlığı, 4 kg’dır. Orta boy dik kulak yapısına sahip olan Rex Tavşanı, diğer tavşanlar türleri ile kıyaslandığında oldukça büyüktür.

Pek çok türden daha farklı bir görünüme sahip olan Rex Tavşanı, kısa tüy yapısı ile öne çıkar. Bunun yanı sıra, kadifemsi bir görünümü vardır. Dokunulduğunda tüyleri aşırı yumuşaktır. Rex Tavşanı tüylerinin, sık sık fırçalanmaması gerekir.

Genel olarak fazla bakım gerektirmeyen Rex Tavşanının, annelik iç güdüleri çok fazla gelişmiştir. Rex Tavşanı; lahana, hindiba, ısırgan ile beslenebilir. Aynı zamanda tavşan paleti ve saman ile de beslenebilir. Rex Tavşanı, en zeki tavşan türüdür. Çocuklar ile oyun oynamak oldukça hoşuna giden bu tür, ailelerin beslemesi için uygun bir tavşan türüdür.

Ankara Tavşanı

Ankara Tavşanı, Angora Tavşanı olarak da bilinir. Ankara tavşanının öne çıkan özellikleri şöyledir;

  • En çok bilinen türdür,
  • Tüyleri ince ve parlak bir yapıdadır,
  • Tüyleri çok uzundur,
  • 3,4 veya 4 kilogram ağırlığa ulaşabilir,
  • 15-20 santim uzunluğa ulaşabilir,
  • Kulak yapısı diktir,
  • Baş yapısı yuvarlaktır,
  • Genel olarak renkleri beyazdır,

Ankara Tavşanı, bir zaman önce İngiliz denizciler tarafından, Avrupa ülkelerine götürülmüştür. Ankara Tavşanının kökeni Anadolu’ya dayanır. Dik kulak yapısı ve yuvarlak görünümlü bir baş yapısına sahip olan bu türün, tüyleri çok değerlidir. Ankara Tavşanı, özel olarak beslenir.

Gümüş Tavşan Irkı

Önceleri yalnızca kürkleri için beslenen Gümüş Tavşan Irkı, büyük tavşan türleri arasında yer alır. Gümüş tavşan ırkları, aşırı bakıma ihtiyaç duymayan türlerdir. 7 veya 10 sene aralığında yaşayabilen bu türler, farklı renklerde görülebilir. Oldukça sevimli bir surat yapısına sahip olan gümüş tavşan ırkı, 4-4,5 kg ağırlığa kadar ulaşabilir. Bu türler, ilk tüy döküm dönemlerinin ardından gümüş renk ortaya çıkarır. Bu gümüş rengin ortaya çıkması da, Gümüş Tavşan Irkına adını veren en önemli özelliktir.

Ayrıca bkz: Sincap Özellikleri ve Bakımı

California Tavşanı

California Tavşanı, ABD California’da geliştirilen bir tavşan türüdür. Bu tavşanların yüzü, oldukça karakteristik ve sevimlidir. Yüzleri dolgun bir görünümdedir. California Tavşanının hem yününden, hem de etinden faydalanılır. Vücut yapısı dikkat çekici derecede bembeyazdır.

Tüyleri orta uzunlukta olan California Tavşanı, oldukça sıkı bir tüy yapısına sahiptir. Bu türün; kolları, bacakları ve burunları koyu renklerde olabilmektedir. 3-5 kg ağırlığa kadar ulaşabilen California Tavşanı, çok hızlı gelişir ve büyür.

Yapılan araştırmalara göre, bir California Tavşanı ilk üç haftada günlük 5gr ve 15 gr arasında gelişim gösterebilir. 3 hafta sonrasında ise, 300 gr ağırlığa kadar ulaşabilir. Etler ve post bakımında, öteki tavşan türlerinden çok daha verimli olan California Tavşanı, ticari amaçlar için de kullanılmaktadır. Ticari amaçlar yüzünden pek çok California Tavşanı öldürülmektedir.

Hollanda Lop Tavşanı

Hollanda Lop Tavşanı, evde beslemek için en ideal türdür. Hollanda Lop Tavşanı, aşırı nadide bir tavşan türüdür. Bu sebeple, pek çok kişinin ilgisini üzerinde tutar. Hollanda Lop Tavşanı, inanılmaz bir güzelliğe sahiptir. Hollanda Lop Tavşanında öne çıkan en önemli özellik, kemirme iç güdüsünün olmamasıdır.

Bu türün, yalnızca ilk döneminde, etrafı tanıma amacı ile yaptığı kemirmeler gözlemlenir. Zaman içerisinde bu huyunu terk eden Hollanda Lop Tavşanı, evde bakmak için en ideal özelliklere sahip olan tavşan türüdür. Hollanda Lop Tavşanı, oldukça temiz bir tavşan türüdür. Bu sebeple yıkanması da gerekmez. Zaten, genel olarak tavşanlar, yıkanmaktan hiç haz etmeyen hayvanlardır. Tavşanlar, yalnızca ekstra bir kirlenme durumu olduysa yıkanmalıdır.

Hollanda Cüce Tavşanı

Hollanda Cüce Tavşanı da evde beslemek için uygun bir tavşan türüdür. Yine son derece sevimli olan Hollanda Cüce Tavşanı, Lop tavşanı ile karşılaştırılır. Fakat, bu tür, Lop tavşanından ayrı bir türdür. Hollanda Cüce Tavşanı, en popüler tavşan türlerinden birisidir. Hollanda Cüce Tavşanı, oldukça evcildir ve insana kolay bir şekilde uyum sağlar. 1940 senesinde melezleme yöntemi ile üretilen Hollanda Cüce Tavşanı, kısa kulak ve boyun yapısına sahiptir.

500 gram ve 1,5 kilo arası ağırlığa ulaşabilir. Oyun oynaması çok fazla seven Hollanda Cüce Tavşanı, elde tutulmaktan asla haz etmez. Elde tutulmayı hiç sevmemesinden dolayı, çocuklu aileler bu tavşan türünü beslemeyi iki kere düşünmelidir. Eğer ailede çocuk varsa, Hollanda Cüce Tavşanı doğru bir tercih olmayacaktır.

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

Yorum yap!

casino siteleri