SEO

Sosyal Medya ve SEO İlişkisi ?

sosyal medya seo
Yazar - Editor

Sosyal medya SEO, insanların sürekli vakit geçirdikleri yer haline gelen sosyal medya sayesinde şirketlerinde yönelimleri büyük oranda değişim gösterdi. Son birkaç yılda sosyal medya platformlarının değeri oldukça yükseldi. Facebook, 2004 yılında bir sosyal platform olarak kullanılmaya başladığında, çoğu insanın hatta kimsenin aklına sadece on yıl sonra sosyal medya platformlarının çevrimiçi pazarlama ve arama motoru optimizasyonunda bu kadar önemli bir faktör olacağını gelmezdi. Pazarlama araçlarında artık sokağın yanı ıra sosyal medyaya yapılan yatırımlar daha da etkili olmaya başlamıştır. Şirketler, sosyal medya platformlarını müşteri kazanmak ve marka sadakati oluşturmak için oldukça önemli bir konum olduğunun farkına vardılar. Sosyal medya platformları, insanların fikir alışverişinde bulunabilecekleri ve en sevdikleri markalardan görmek istediklerini tartışabilecekleri dünyanın en havalı platformu haline geldi. Bu nedenle, sosyal medya pazarlaması, bu bilgileri potansiyel müşterilerle bağlantı kurmak, ilişkiler kurmak ve nihayetinde şirketi yeni zirvelere taşımak için kullanmasına olanak tanıdı. Sosyal medya, etkili pazarlama stratejileri bulmak ve geliştirmek için önemli bir kanal olduğu için bütçeleri ve planlamaları arasına almıştır.

Sosyal Medya SEO

Markanızın Mesajını Belirleyin

Sadece işletmeleri baz alarak konuşmak yerine bireysel web sitesi kullananların ya da hizmet vererek geçimini sağlayanların da uğrak adresi olmuştur. Instagram’da iyi bir SEO oluşturmanın ilk adımı, çabalarınızı markanın mesajıyla uyumlu hale getirmektir. Düzenli kullanım için bazı kısa anahtar kelime öbekleri ve anahtar kelimeyle ilgili hashtag’ler oluşturun. Bunu instagram, facebook ya da twitter gibi platformlarda yapabilirsiniz. Her platformun kendine özgü özellikleri bulunduğu için hepsinde aynı stratejiyi uygulamak yanlış olur. Instagram’ın amacının daha çok fotoğraflarla ilgili olduğunu unutmayın. Markanızın hangi sektörde olduğuna göre sloganınıza göre bu bağlamda hareket edebilirsiniz. Markanızı canlı bir şekilde temsil etmeye odaklanmanız gerekebilir, bunun için de videolar veya modellemeler oldukça önemlidir. Bu kısaltılmış etiketler markanızın mesajı olacak ve Instagram’daki tüm yeni fotoğraf içeriğiyle düzenli olarak kullanılacaktır. Instagram fotoğrafları açıklamasında belirli anahtar kelimeleri bulundurmak, Instagram hesabınızın İnternette ilgili kategorilerde indekslenmesini sağlayacaktır. Instagram köklü bir yapıya sahip ve Google da otorite bakımından yüksek değerlere sahip olduğu için kendi sitenizden önce sayfa adınızın yukarılarda çıkmasını sağlayabilirsiniz.

social media seo

Ödüller için Yarışmalara Ev Sahipliği Yapın

Son dönemde sizlerin de fark edeceği gibi reklamların sıklığı çoğaldı. Reklamlarla markanızın potansiyelini artırabilir ürünlerinize bağlantı verebilir ya da hizmetlerinizin tanınabilirliğini artırabilirsiniz. Ya da farklı olarak yapabileceğiniz çekilişler ve yarışmalar için belirli sayıda ödül sağlamak adına Instagram’da biraz para harcamak size binlerce yeni hayran getirebilir. Instagram etkisini artırmak için bir ödül yarışması düzenlemeyi planlıyorsanız, Instagram’ın fotoğraf tabanlı bir uygulama olduğunu ve kullanıcıların akışlarında fotoğrafların tadını çıkarabileceklerini unutmayın. Bu, rekabetinizin de fotoğraflara dayalı olması gerektiği anlamına gelir. Bunu kendiniz de yapabilirsiniz fakat profesyonel bir şekilde yaptırdığınızda daha fazla geri dönüşüm alabilirsiniz.

Twitter aylık 288 milyon aktif kullanıcı

Twitter sanılanın aksine hala popülerliğini koruyan en büyük şirketlerden bir tanesidir. İnsanların fikirlerini ve düşüncelerini paylaşmaları için girdiği bir platform olan twitter ile yüksek takipçilere ulaşmak mümkün. Gönderideki karakter sayısı 140 karakterden az olmalıdır, ancak gönderinizi kolayca iletebilmeniz için 120 karakteri aşmamak en iyisidir. Tartıştığınız konuyu çekmek için # etiketini kullanmak isteyeceksiniz, böylece gönderileriniz kolayca aranabilir. Resim Twitter’da dikkat çekebilir. Özellikle gündem olan konularda paylaştığınız etiketler insanlar tarafından kolayca görünmesini sağlar. Belki düşüncelerinizin altında belirtebileceğiniz bu etiketlere görseller ekleyerek insanların takip etmesini sağlayabilirsiniz.

LinkedIn 300 milyon aktif kullanıcı

LinkedIn, profesyonellerden oluşan bir ağdır ve bu, platformla ilgili tüm içeriğe yansır. Platformdaki kişiler en çok meslekleriyle ilgili içerikle tanınmaktadır. Sektör düşüncesini ve diyaloğunu teşvik eden çalışmaları takip etmeniz burada çok önemlidir.

Google 300 milyon aktif kullanıcı

Google’nin kendi ağı olan birçok platformu bulunur. Bunlardan bir tanesi olan Youtube ile SEO yapmak artık çok kolaydır. Burada videolarınıza eklediğiniz açıklamalar, etiketler ve bir çok değer Google tarafından olumlu algılanacaktır. Genel olarak markaların da platformda çeşitli içerik türleri yayınlaması önerilir. Resimler, eğitim içeriği ve hatta videolar iyi performans gösterebilir. Özellikle eğitim videoları uzun soluklu olacağı için insanların tercih edeceği bir video türüdür.

Mutlaka göz atın => SEO Uyumlu Makale En İyi Nasıl Yazılır?

Sosyal Medya SEO – Araştırma Anahtar Kelimeleri ve Hashtagler

İşe giriş yapmadan önce belirleyebileceğimiz anahtar kelimeler sektörümüzü belirler hatta nasıl ilerleyeceğimize dair bir planlama yapmamızı da sağlar. Bu anahtar kelimeleri hasthtag olarak kullanabilmemiz için önce belirlemek gerekir. Belirledikten sonra sosyal medya tarafında örneğin Instagram için, Instagram hesabını optimize etmek için kullanılan anahtar kelime ve hashtag verilerini fotoğraf veya videolarda kullanabilirsiniz. Kullanıcıların Instagram’da kullandığı hashtag’leri görüntülemek için uygulamayı kullanabilirsiniz. Instagram’da popülerlik ve SEO kazanmak için hangi etiketin en iyi olduğunu belirlemek içerik sahibine bağlıdır. Büyük bir marka değilseniz, kendi hashtag’inizi oluşturmak Instagram’da SEO kullanmanın bir yolu olmayacak hatta hiç etkilemeyecektir. Bunun için tanınır etiketler kullanmak önemlidir.

Sosyal Medya SEO – Reklam için Instagram Business’ı kullanın

Reklam vermek isteyenlerin en çok tercih ettiği facebook business ile markanızın mesajını duyurmak ve görünürlüğünü artırmak için Instagram’ı aktif olarak kullanabilirsiniz. Instagram’daki sosyal pazarlamanız için en iyi hangi anahtar kelime öbekleri ve hashtag’lerin işe yarayacağını belirledikten sonra, artık reklama girebilirsiniz. Çok fazla çaba harcamadan ölçümleri arayabilir ve SEO’nuzu kolayca artıracak uygun hedef kanalları atayabilirsiniz. Instagram işinde reklam için kullanmak üzere reklam ücretlerini bir kenara ayırmaya zaman ayırmak, markanızın geleceği için büyük bir yatırım olacaktır. Sosyal medyadan trafik gelmesini istiyorsanız kazancınız tamamını olmasa bile büyük bir bölümünü feda etmeniz gerekecektir. Bunun için üzülmeyin çünkü ilerde iyi ki yatırmışım diye sevineceksiniz.

Yazar hakkında

Editor

Yorum yap!