SEO

Backlink Nedir ? Alırken Nelere Dikkat edilir ?

backlink nasıl alınır
Yazar - Editor

Web site sahiplerinin içeriklerini ne kadar iyi düzeyde tasarladığı oldukça önemlidir fakat çok önemli başka faktörler de yer alır. Örneğin rakipleriniz backlink aldığı zaman, kullanıcıların zorlandığı en yaygın sayfa dışı SEO faktörlerinden biri haline gelmektedir. Diğer web sitelerinden doğal backlinkler elde etmek zor olabilir, özellikle web siteniz yeniyse veya tanıdığınız pek fazla insan yoksa backlink almak sizin için ilk adım olmayacaktır. İşletme açısından büyük bir öneme sahip olan bu unsur, potansiyel müşterilerle çalışırken iç SEO alanından sonra yaptığımız önemli bir etkendir. SEO denetimi, onlara fırsatları nerede kaçırdıklarını, hangi geri bağlantılara sahip olduklarını ve bu geri bağlantıların web sitelerine nasıl yardımcı olduğunu gibi detayları aktararak neler yapabileceğimiz hakkında bilgi veririz.

İçindekiler

Backlink Nedir

Backlink, genelde satın almanız üzerine web sitenize diğer web sitelerinden gelecek olan bağlantılardır. Kendiniz yazdığınız bir makalenin yeterince popüler ve kaliteli bir sitede yayınlanmasını istiyorsanız bunu satın alacağınız siteye atabilir ve bu içeriğin içindeki linklemeler sayesinde sitenizin değer artacaktır. Makalenin herhangi bir yerinde web sitenize bir bağlantı eklemesi ile gerçekleşir. Backlink alacağınız yerleri iyi bilmek ve tespit etmek bu işin en önemli noktalarından bir tanesidir diyebiliriz.

Doğal backlinkler: daha çok iyi bir websitesi olduğumuzda karşımıza çıkabilecek unsurlardır. Başka bir site sitenize bağlantı verdiğinde, doğal backlinkler yalnızca sahip olduğunuz içeriği beğendikleri ve o siteye bağlanmayı seçtikleri için oluşur. Bunlar, geri bağlantıların en nadir biçimleridir. Çok sık rastlanmaz fakat iç SEO için oldukça önemli olduğu için daha çok kurumsal siteleri ya da kaliteli kaç senedir faaliyette bulunan siteleri tercih etmektedirler.

Backlinkler Neden Önemlidir?

İnsanların backlink alımlarını aslında iç SEO’dan fazla önemsediğini biliyor muydunuz? Tabii ki her web site sahibi aynı olmayabilir fakat günümüzde backlink satın alarak üst sıralara çıkmak artık zor değil. Backlinkler, ilk olarak Google’a diğer web sitelerinin içeriğiniz için ne kadar önemli olduğunu gösterir. Bu özellik, özellikle sektördeki diğer şirketlerden veya ilgili sitelerden bağlantılar aldığınızda kullanışlıdır. Örneğin, oyun şirketi olarak, oyunları satışa çıkarıyorsanız bu rakiplerinizin önüne geçmenize olanak sağlar. Bu bağlantılar yalnızca Google’a web sitenizin alakalı olduğu konusunda bilgi vermekle kalmaz, aynı zamanda doğal olarak bağlantı kurduğunuz web sitesinden web sitenize trafik çeker. Kullanıcılar, içeriğin konusu hakkında daha fazla bilgi edinmek veya hatta sadece web siteniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için genellikle bu bağlantıya tıklar. Maliyet açısından kaliteli backlinkler sizleri zorlayabilir fakat uzun süreçte büyük etkisini göreceksinizdir.

Doğal bağlantılar için aslında pek bir şey yapmanıza gerek kalmaz. Sadece işinizi en güzle bir biçimde Google için değil kullanıcılar için yazmaya çalışın böylelikle siteniz yükselecek ve backlink talepleri artacaktır. Organik ve doğal olarak bağlanmanın en iyi yollarından biri, sürekli olarak yüksek kaliteli içerik oluşturmaktır.

Manuel bağlantılar, bağlantı kazanma aktiviteleri aracılığıyla elde edilir. Son dönemde oldukça fazla talep edilen bu yöntemle ile birlikte yükselme yaşayabilirsiniz. İlgili web siteleri için konuk blogları yazmak, manuel bağlantılar almanın başka bir stratejik yoludur. İçerik içerisinde web sitenize link verdiğinizden emin olun. Site yöneticileri forumlara, blog yorumlarına veya çevrimiçi dizinlere manuel olarak backlinkler eklediğinde de yarar sağlar.

backlink nasıl alınır

Backlinklerde Dikkat Edilecekler

Backlinkleriniz varsa daha önceden bilgi sahibi olmuşsunuz demektir. Fakat yoksa ilk olarak buradan başlamanız daha yararlı olacaktır.
backlinkleriniz saygın bir kaynaktan mı yoksa rastgele mi satın aldınız. Bazen insanlar negatif SEO kampanyaları başlatır ve sizi nişinizle tamamen alakası olmayan veya Google ile kötü durumda olan sitelere bağlar. Bu yüzden doğru kaynaktan olup olmadığını kontrol etmelisiniz.
Sahip olduğunuz backlinkler web siteniz için iyi mi? Geri bağlantının hangi siteden geldiğini, etki alanı yetkilisini ve sitenize trafik çekip çekmediklerini kontrol etmelisiniz. Bu, Google’daki sıralamanızı iyileştirmek için ve bir geri bağlantı stratejisi geliştirmek için genel bir başlangıç ​​noktasıdır.

Kaliteli Backlink Nasıl Elde Edilir

Alaka düzeyi

Bazı backlink fırsatları sizin için mükemmel olacaktır. Bunlar, doğrudan ürününüz veya hizmetinizle ilgili sayfalardan alınan içeriktir. Örneğin, şirketiniz spor kıyafetleri üretiyorsa, sporcular için bir ürün inceleme sitesinden geri bağlantılara geçebilirsiniz. Cebinizde paranız olsa bile çok fazla backlink almayın, bu zamanla zararlı olacaktır. Farklı sektörlerden bağlantı almak kullanıcıların dikkatini çekse de genellikle yaptığınız işle ilgili sitelerden bağlantılar almak daha fazla kullanıcının gelmesi açısından önemlidir.

Yer hedefleme

Markanız tamamen e-ticaret ise, yer hedeflemenin backlink aramasında çok az etkisi vardır. Bununla birlikte, konumunuz gerçek bir yerde çalışıyorsa veya yüz yüze hizmetler sağlıyorsa, en alakalı backlinkler, doğrudan işletmeniz ve bölgenizle ilgili olanlar olacaktır. İlgili bağlantılar kullanmak ikinci planda tutulmalıdır.

Mutlaka göz atın => SEO Uyumlu Makale En İyi Nasıl Yazılır?

Bağlantı kalitesi

Aslında bağlantı kalitesini test etmeden önce de sektörünüzle alakalı birkaç araştırma yapmışsanız nerelerin daha güçlü ve kaliteli olduğunu tespit etmişsinizdir. Üçüncü taraf inceleme sitelerinde yüksek puan alan sitelere güvenebilirsiniz. Ancak, sistemin nasıl sürdüğünü ve hangi bağlantılar daha kuvvetli olacağına dair ve bunu bilen bazı siteler vardır. İncelemeleri, önerileri ve derecelendirmeleri listeleyerek, DA PA değerlerine bakarak bunları tespit edebilir ve alan adının genel kalitesi de size bilgi verecektir. Web siteleri izinleri taklit edebilir, ancak doğal anahtar kelime sıralamalarını ve doğal aramayı taklit edemezler. Ahrefs gibi üçüncü taraf bir araç kullanırsanız ve geri bağlantılarınızın geldiği alanı analiz ederseniz, birden çok anahtar kelime için iyi sıralama ve trafik getirip getirmediğini görebilirsiniz.

Backlink Sorgulama Siteleri

aHrefs: Ahrefs, SEO analizi ve backlink alanında en çok bilinen araçlardan biridir. Ücretli web sitesi Ahref, ücretsiz sürümünde yalnızca 100 sonuç gösterir. Ayrıntılı raporlama ve analiz fonksiyonları size çok fayda sağlayabilir. Rakiplerinizi kolayca analiz etmenizi sağlar. Marka sıralamalarının görüntülenmesine yardımcı olur. Anahtar kelime yardımı alabileceğiniz bir araçtır.

Majestic SEO: Yaptığı backlink analizi sonucunda çeşitli veriler sağlar. Bu nedenle, iki rakibin saha analizi yapılmış ve sitenin durumu kontrol edilmiştir. İşlem giriş bağlantısından başlar, bu nedenle iç ve dış bağlantı kontrollerini detaylı bir şekilde düzenler.

Cognetive SEO: Site denetimi konusunda adından söz ettirmiş olan araçlardan biri olan CognitiveSEO ile sitenizle ilgili incelemeniz gereken bütün özelliklere göz atma şansı yakalarsınız. Bu site, backlink sorgu siteleri arasındaki kullanışlı arayüzü ile insanların ilgisini çekmektedir. Site ve rakip site bilgilerini girdiğinizde size net ve detaylı bir analiz raporu sağlayacaktır.

Sonuç

Backlink alan insanların yaptığı ve düşündüğü en büyük yanlışlardan bir tanesi de bu bağlantıların hemen etki etmesidir. Zamanla oturan bağlantılar tarafından siteniz hareketlilik görecektir. Hemen yansıması söz konusu olmamakla birlikte Web siteniz için SEO başarısını artırmak istiyorsanız, Google ve diğer arama motorları bir sayfanın otoritesini anlamanın bir yolu olarak kullandığından bağlantılara dikkat etmeniz gerekir.

Yazar hakkında

Editor

Yorum yap!

casino siteleri