SEO

SEO İçin En İyi Chrome Eklentileri

seo chrome eklentileri
Yazar - Editor

Chrome Uzantıları Nelerdir?

Hepimizin de aslında ufak bir bilgiye sahip olduğu bir konu olan Google Chrome uzantısı, tarama deneyiminizi özelleştirebilen küçük bir yazılım programıdır diyebiliriz. Yüklediğiniz ve şu anda kullanmakta olduğunuz uzantı türüne bağlı olarak, çeşitli şekillerde özelleştirebilme imkanına sahip olduğunuz bu eklentiler sizlerin işinin kolaylaştırmak için varlar. Bu uzantılar, kullanıcıların Chrome tarayıcısının işlevselliğini, kullanıcı tarafından belirlenen özel ihtiyaçlara ve tercihlere göre ayarlamasına olanak tanır. Bu uzantılar HTML, JavaScript ve CSS gibi teknolojilere dayanmaktadır.

Chrome’da anahtar kelime araştırmasında size yardımcı olacak bazı uzantılara odaklanacağız. Bu uzantılar VPN gibi değil daha çok SEO amaçlı kullanabileceğimiz işimize yarayan araçlar olacak. Çeşitli SEO ve anahtar kelime araştırma araçları sağlayan düzinelerce Chrome uzantısı yer alıyorken biz sizler için en iyi olanları listeledik. Bir SEO stratejisi geliştirmenize yardımcı olmak için yalnızca birkaç tıklama yeterlidir. Chrome’da SEO’yu analiz etmenize yardımcı olabilecek en iyi eklentilere göz atmak için makalenin tamamını okumalısınız.

SEO İçin En İyi Chrome Eklentileri

Mozbar

Seo chrome eklentileri listesinden en iyilerinden olan Mozbar, SEO yapmak için hizmet veren bütün kullanıcıların en çok kullandığı eklentilerden bir tanesi olan MozBar uzantısı, istediğiniz zaman, istediğiniz yerde araştırma yapmanızı sağlayan hepsini bir arada tutan yapısıyla bir SEO araç çubuğu içerir. Bu Chrome uzantısı, Chrome tarayıcısından anahtar kelimeleri ve diğer SEO konularını araştırmak için önemli bir araçtır. Uzantı, kullanıcıların tek bir tıklama ile tarayıcılarında SEO’yu kontrol etmelerini sağlar. Bir web sayfasını görüntülerken gereken tüm göstergeleri sağlaR. Bahsettiğimiz uzantı genel olarka bir çok özelliğe sahip osla da işe yarayan özelliklerin bazıları şu şekildedir;

 • Sayfa izinlerini ve etki alanı izinlerini kolayca değerlendirin
 • Herhangi bir bağlantı ölçümünü ziyaret edin ve bunları karşılaştırın
 • Sayfada anahtar kelimeleri bulma ve vurgulama yeteneği
 • Arama motoru sonuçlarını dışa aktarın

SEOquake

Seo chrome eklentileri listesi en çok kullanılanlardan biri de SEOquake aracıdır. En çok kullanılan eklentilerin ikincisi olarak tanımlayabiliriz. SEOquake kullanımı tamamen ücretsizdir ve kullanıcılara ayrıntılı SEO göstergeleri sağlamasıyla bilinir. Uzantı ayrıca kullanışlı SEO denetim araçlarına erişmenizi sağlar.

Uzantı aslında Alexa Rank gibi önemli sıralama bilgilerini içeren SEMrush tarafından sağlanmaktadır. Uzantı sayesinde ücretsiz bir şekilde bakmak istediğiniz site hakkında derin bir bilgiyi sizler için araştırır ve raporlar. Bu raporlama birçok SEO araçlarından farklı olarak çalışır. SERP’deki sayfa hakkında bilgi ve aşağıdakiler dahil diğer bilgileri alacaksınız:

 • Bağlantı
 • Dizin sayfası
 • Site yaşı
 • Alexa sıralaması

Bu uzantı yalnızca yukarıdaki tüm verileri sağlamakla kalmaz, aynı zamanda gerçekleştirmeniz gereken SEO türüne bağlı olarak kullanmanız için başka araçlarla birlikte gelir. Yukarıda belirtilen SEO inceleme araçları, anahtar kelime yoğunluğu raporları ve dahili ve harici bağlantı analiz araçları ile anahtar kelime araştırmasını tekrar kullanmaya başlamak istiyorsanız SEOquake mutlaka görülmesi gereken bir Chrome uzantısıdır.

GrowthBar

Hangi verileri görmek istiyorsanız tam anlamıyla sizlere yansıtan bir eklenti olduğunu biliyor muydunuz? Bir web sitesi için geçerli olan tam anahtar kelimeleri sizler için listeleyen Growthbar gün geçtikçe birçok yenilikle karşımıza çıkmaya devam ediyor. SEO için başka sitelere girip veri almaya uğraşmayın, bu listedeki diğer Chrome uzantıları gibi, Google Chrome tarayıcısından çıkmanıza gerek kalmadan ayrıntılı anahtar kelime araştırması yapabilirsiniz. GrowthBar aracı şunları yapmanızı sağlar:

 • Web sitesindeki en değerli anahtar kelimeleri keşfedin.
 • Alan adı yetkilendirmesine bakın
 • Geri bağlantı verilerini alın
 • Sayfa kelime sayısını görüntüle
 • Herhangi bir web sitesinden Facebook reklamlarını ve analizlerini görüntüleyin.

Bu SEO aracının da en beğenilen özelliği çok sayıda değerli SEO ve anahtar kelime bilgisi hakkında fikir edinebiliyor olmanızdır. Ardından, arama motorlarında sıralamanızı iyileştirmek için sağlanan tüm metrikleri kullanabilirsiniz, çünkü hangilerinin işe yarayıp hangilerinin yaramadığını görebileceksiniz. Buna göre planlamayı yapabilir ve çalışmaya başlayabilirsiniz.

BuzzSumo

Digital Pazarlama tarafında daha çok işinize yarayabilecek olan bu eklentiyi SEO içinde kullanabilmeniz mümkün. SEO, anahtar kelimeler ve diğer önemli sosyal verileri sosyal ağ sayfalarından ayırmak görevini tam anlamıyla yapan bir eklentiyi sizler için yazımıza ekledik. BuzzSumo daha çok verilerin nasıl geldiği ve nereden geldiği ile ilgilidir. Sosyal medya pazarlama stratejisinin büyük bir parçası olan bu araç görüntülediğiniz sayfadan sosyal etkileşim verilerini hızlı ve kolay bir şekilde alabilmeyi kolaylaştırmaktadır.

 • Belirli bir URL için geri bağlantı sayısını görün
 • Sitenin en çok paylaşılan içeriğini görüntüleyin
 • En iyi performans gösteren tüm içerik formatlarını kontrol edin
 • Sosyal içeriği kolayca paylaşın

Eğer sosyal medya işinizin bir parçası ya da büyük bölümü ile kullanıcıların gelmesini sağladığınız bir araç ise kesinlikle kullanmalısınız. İşinizi daha çok büyütmek için eklentiler sizin işimize çok yarayacaktır. Aynı şekilde, bu özel SEO Chrome eklentileri , anahtar kelime araştırması ve diğer optimizasyon tekniklerinin sosyal yönleri için mükemmeldir.

Serpstat

Serpstat, diğerlerine göre daha çok veriyi ücretsiz bir şekilde sizlere aktarmasıyla bilinen bir eklentidir. Mozzbar kadar popüler olmadığı için pek bilinmez fakat etkisi gözle görülecek kadar fark edilmektedir. SEO ve anahtar kelime araştırmaları için kullanabileceğiniz bir eklenti olduğunu söylemekte fayda var. Başka sitelerin SEO ayarlamalarını yapıyorsanız bu eklenti tamda size göre. Ardağınız siteyi hemen analiz edecek ve size çevrimiçi pazarlamanızda kullanabileceğiniz güçlü arama verileri sağlayacaktır.

Başka sitelere girmeden sadece eklentiye tıkladığınızda karşınıza çıkan bu araç sayesinde pratik bir şekilde verileri görebilirsiniz. Ayrıca size çok ayrıntılı ve kapsamlı bir SEO ölçümleri, analizler ve diğer ipuçları listesi sunar.

 • Görünürlük
 • Trafik
 • Anahtar kelime sayısı
 • En iyi bölgesel rekabet
 • Sayfa kaynağı
 • Google Önbelleği
 • PageSpeed ​​içgörüleri
 • Meta etiketi
 • HTML etiketleri

Kimsenin farkında olmadığı fakat farklı eklentileri de orta kullanabileceğiniz Serpstat aslında tek bir yerde kullanılabilen birçok farklı SEO aracını bir araya getiriyor. Bu, sizi her işlev için farklı araçlar kullanma zorunluluğundan kurtarır. Zaman tasarrufu için oldukça önemlidir.

Redirect Panth

Yönlendirme hakkında pek bir şey bilmiyorsanız saatlerce video izleyip öğrenmek için çabalamanıza gerek kalmadan kolayca yönlendirme yapabileceksiniz. Yapıdan yeniden yönlendirmeye çoğu URL bir noktada bir şekilde değişecektir. Uzantı, URL değişikliklerinden kaynaklanabilecek yönlendirmeleri ve hataları işaretlemek için güçlü ve kullanışlı bir araçtır. Uzantı, sizin için aşağıdaki HTTP durum kodlarının tümünü kapsayacak ve sizlerin yönlendirmesi ile işleminizi basitleştirerek halledecektir.

 • 301
 • 302
 • 404
 • 500

Ayrıca, Meta ve JavaScript gibi istemci tarafı yönlendirmelerini de kapsadığını belirtmekte fayda var. Bu şekilde, daha önce görülmemiş olası sorunları kendiniz bulmaya çalışabilirsiniz. Tabii ki yönlendirmeleri manuel olarak yapmak daha garanti bir yoldur fakat yeterli zamanınız yoksa eklentiler aracılığı ile de tam anlamıyla yönlendirme yapabilirsiniz.

Mutlaka göz atın => SEO Uyumlu Makale En İyi Nasıl Yazılır?

SimilarWeb

Yine etkili bir SEO aracı olarak bu listeye ekleyebiliriz. Bir Web Chrome tarayıcı uzantısı, kullanıcıların herhangi bir web sitesi için ayrıntılı trafiği ve temel ölçümleri görüntülemesine olanak tanır.

 • Katılım
 • Trafik sıralaması
 • Anahtar kelime sıralaması
 • Trafik kaynağı
 • Site sıralaması
 • Zaman içinde ziyaret edin
 • Coğrafya
 • Trafik kaynağı

Sizin elde etmek istediğiniz verileri başka web sitesi aracılığı ile önünüze koyan bu eklenti sayesinde birçok veriye kolayca ulaşmak mümkün. Uzantının ana işlevi, basit ve kullanımı kolay bir uzantı aracılığıyla SameWeb web sitesi tarafından sağlanan tüm kapsamlı verileri ve anahtar kelime araştırmasını size sağlamaktır. Tek bir tıklama ile detaylı trafik ve etkileşim istatistikleri alabilir ve bunu kendi SEO pazarlama planınıza uygulayabilirsiniz.

Sonuç

SEO Chrome eklentileri için eskiye bakacak olursak bütün SEO taraflarında analizleri yapmak için gerekli bağlantılara kendiniz uğraşmanız gerektiğini biliyorduk. SEO’yu doğrudan Chrome tarayıcınızdan analiz etmeniz için eklentiler tasarlandığında artık her türlü veriye ulaşmak mümkün hale gelmişti. Google Analytics ve diğer uygulamalardan çıkmak zorunda kalmadan yukarıda bahsedilen güçlü Chrome uzantılarından birini seçebilirsiniz ve planlama yaparak yolunuza devam edebilirsiniz. Bununla birlikte, uzantıları kullanmak en azından çok zaman kazandırabilir, çünkü karmaşık arama görevlerini bir eklenti sayesinde gerçekleştirebilirsiniz.

Kişisel web sitesi kullanımı için veya kurumsal bir SEO pazarlama planının bir parçası olarak anahtar kelime araştırması yapıyor olun, yukarıdaki Chrome uzantılarından herhangi biri size diğer web siteleriyle rekabet etmek için ihtiyacınız olan tüm bilgileri sağlayacaktır.

Yazar hakkında

Editor

Yorum yap!