SEO

Hemen Çıkma Oranı Nedir ve Neden Önemlidir?

hemen çıkma oranı nedir
Yazar - Editor

Hemen Çıkma Oranı Nedir ve Neden Önemlidir?

Aslında içeriğinizin ne olduğunu görüntülemeden çıkan insanları ifade edeceği gibi beğenmeyip çıkan kullanıcıları da içermektedir. Bir web sitesinin hemen çıkma oranı, yalnızca bir sayfayı görüntüledikten sonra ayrılan ziyaretçilerin yüzdesini ifade eder. Örneğin herkesin ortak bir bildiği yanlış olan örneğin oyun kategorisinden SEO kategorisine giden ziyaretçileri kapsamaz. Hemen çıkma oranı neleri kapsar hangi durumlarda gerçekleşir gelin yakından bakalım.

 • Web sitesinde veya e-ticaret mağazasında yalnızca bir sayfayı görüntüledikten sonra tarayıcıdan tamamen çıkarsanız bu hemen çıkma oranına yansır. Herhangi bir web sitesine giriş yapıp çeşitli nedenlerden dolayı sayfayı hemen terlettiyseniz Google bu web sitesinin yararlı olmadığına dair kanaate varmaktadır.

Google’da her sektörden web sitesi yer alsa da bir araştırmaya göre, e-ticaret sitelerinin ortalama hemen çıkma oranı %45,68’dir. Bazı sektörlerin hemen çıkma oranları diğerlerinden daha yüksektir örneğin SEO için ya da site yapılandırması için aradığı bir kodu hemen bulup çıkma oranı bu sektörde oldukça yüksektir.

Google oldukça dikkat ettiği konulardan bir tanesi de sıçrama durumudur. Kullanıcı sizin sitenizi terketttiğinde farklı aramalara yönlendirse bu sıçramaya girmektedir. Eğer bir ürün ya da hizmet satışı yapıyorsanız açıkçası, bunun satışlar üzerinde doğrudan bir etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Yüksek hemen çıkma oranı, düşük web sitesi sıralamalarına yol açar. Sorunun arkasındaki sebep ne olursa olsun, Google hemen çıkma oranı arttıkça sitenin otoritesini hızla azaltacaktır. Buda ay sonundaki kazancınıza büyük oranda etki edecektir.

Yeni hedefler belirlemek

Bir kullanıcı sitenizde birkaç dakika kaldıktan sonra, aslında karşılaştırmalı alışveriş yapıyor veya bilgi topluyor olsa bile, hemen çıkma oranına etki eder. Arama motorları, ziyaret edilen her sayfayı hemen çıkma olarak kaydeder, ancak çözülmesi gereken web sitesi analizi, insanların hemen ayrıldığı durumdur. Yeni hedefler belirlerken ve hemen çıkma oranını düşürürken göz önünde bulundurulması gereken bir diğer faktör, site genelindeki hemen çıkma oranı ile sayfa düzeyinde hemen çıkma oranı arasındaki farktır. E-ticaret mağazalarının web sitesinde genellikle birkaç tür sayfası vardır ve sayfa düzeyindeki hemen çıkma oranı, web sitesinin iyileştirilmesine yardımcı olmak için ilgili sayfaların türünü dikkate alır. Blog gönderileri gibi, bazı sayfaların hemen çıkma oranı diğerlerinden daha yüksektir.

Hemen çıkma oranlarını düşürmek için en iyi araçlar ve stratejiler hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıda verilen maddeleri okumanızı öneririz.

hemen çıkma oranı

Hemen Çıkma Oranlarının Nedenleri

Sorunun nerede olduğunu daha iyi anlamak için hemen çıkma oranının artmasına neden olan en yaygın sorunlardan bazıları şunlardır.

 • Tıklayacağı sayfa yerine sizin bağlantınıza gitmesi
 • Girdiği sayfalarda edinmek istediği bilgiye ulaşamaması
 • Yeterli içeriğin sitenizde yer almaması
 • Kullanıcı açısından kötü içerikler ya da sayfa tasarımlarının kullanıcıya hitap etmemesi
 • Sayfanın yüklenmesi çok uzun sürüyor ise
 • Çok fazla reklam varsa
 • Mobil cihazlara karşı siteniz uyumlu değilse

Bu maddeleri göz önünde bulundurarak gereken planlamayı yapabilirsiniz. Hemen çıkma oranının yüksek olduğu çevrimiçi mağazalar, tüm bu yaygın sorunları kontrol ederek ve etkili çözümler belirleyerek iyileştirme çalışmalarına başlayabilir.

Hemen çıkmaları azaltmak için ipuçları

Bu ipuçlarını okumak için gelmişseniz sizde kurduğunuz web siteye önem veriyor ve kullanıcılar için çaba harcıyorsunuz anlamına gelmektedir. Yazımızı okuyan bir çok kullanıcı e-ticaret sitesine sahip olup bu kullanıcıların her biri için önemli gözüyle bakmaktadır.

Ana sayfaya bağlantı vermeyin

İnsanların yaptığı en büyük sorunlardan bir tanesi de reklam bannerları verirken direkt ana sayfaya vermesinden kaynaklanmaktadır. Kullanıcılar reklama tıkladıklarında ana sayfaya giderek hizmetleri incelemeye geçmektedirler fakat siz direkt hizmeti almaları için sayfaya yönlendirmeniz gerekmektedir. İnsanlar reklamda gördükleri ürüne ya da hizmete bağlantıya giderek ulaşamadıkları için aradıkları sonucu bulamamaktadırlar.

Belirli ürünler veya hizmetler satın almak veya bunlar hakkında daha fazla bilgi edinmek isterler. Ana sayfaya yönlendirme neredeyse her zaman daha yüksek bir hemen çıkma oranıyla sonuçlanır. Ziyaretçileri ilgili sayfalara yönlendirmek yani ürün sayfasına direkt bağlantı vermek görüntülemeleri artırmak için ve sayfada kalma oranı için olumlu sonuçlar verecektir.

Ürün sayfasını optimize edin

Tasarım ayarları insanlara basit gibi gelse de aslında etkisi oldukça yüksektir. E-ticaret ürün sayfalarının anlaşılması ve satın alınması kolay olmalıdır. Fiyatlandırmanın görüntülenmesi kolay olmalı ki insanlar nasıl yapacağı ile alakalı kafalarında soru bulundurmasın. Günlük hayatta karşımıza çıkan göz alıcı ve dikkat çeken renkler ya da şekiller ile sepete ekle butonuna sahip olmalı ve ürünle ilgili incelemeleri bulmak da kolay olmalıdır.

Bunların dışında kullanabileceğiniz farklı detaylar da vardır. Örneğin simgeler, kısa açıklamalar ve görseller, ziyaretçilerin hızlı ve verimli bir şekilde hiç beklemeden ya da karar verip hemen satın alma doğrultusunda hareket etmelerini sağlar. Tüketicinin alışveriş deneyimi için ürün sayfalarını optimize eden siteler daha fazla satış aksamlarına ulaşmış sitelerdir. Tabii ki tek başına sadece bu etken değil birçok etken kullanıcıyı satın almaya yönlendirmektedir.

Satın alma aşamasını basitleştirin

Normal bir internet kullanıcısı herhangi bir ürünü satın alırken hiçbir sorunla karşılaşmamalı. Bunun için doğru optimizasyon çok önemlidir. Ödeme sürecinin karmaşıklığı nedeniyle, işlem sırasında alışveriş sepetinden ayrılanların birçoğu bu yüzden satın almaktan vazgeçmektedir. Hangi sektörde bulunuyorsanız listenin başında yer alan rakiplerinizi kontrol edebilir neler yaptıklarına yakından bakabilirsiniz.

Mutlaka göz atın => SEO Uyumlu Makale En İyi Nasıl Yazılır?

Çıkışta açılır pencereleri kullan

Günümüzde sitelerin pek fazla tercih etmediği bir durumdur. İnsanların dikkatini çeken detaylar arasında yer alan açılır pencereleri, biri siteden ayrılmaya çalıştığında görüntülenmek üzere tasarlanmıştır ve hemen çıkma oranını düşürmede çoğu kişinin düşündüğünden daha etkilidir. Birisi hemen çıkmaya başladığından, site, son arama satışları veya anında işlem için özel indirimler gibi dönüşüm için son bir şans sağlayabilir. Bu şekilde kullanıcıyı tekrar kazanabilir ve satın almaları için geri dönüş yaptırabilirsiniz.

Sektör hemen çıkma oranları

 • Kurumsal Site % 30- 50
 • Hizmet Sunan Siteler için % 25 -30
 • Alışveriş sitesi %25 – 35
 • Ulusal ve Yerel Haber Sitesi %45 -65
 • Blog Siteleri için %80 – 85
 • İçerik Siteleri için % 50
 • Forum siteleri %75- 85

Hemen çıkma oranlarını düşürmeye yardımcı en iyi arac

Bu düşüşleri farketmeniz için bir çok tool yer alır fakat bu yazımızda sizlere ne çok kullanılan Google’nin kendi aracı olan bir sisteminden bahsedeceğiz. Hemen çıkma oranlarını düşürmeye ve web sitesi dönüşümlerini iyileştirmeye yardımcı olabilecek düzinelerce farklı araçtan en iyisi olan Google Analytics son güncelleme ile daha çok detayı web sitesi sahiplerine aktarmaktadır. Bu araçlar sayesinde hemen çıkma oranlarını tespit edebilir gereken planlamaları yaparak bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Google Analytics

Google, Analytics programının en popüler programlardan biri olmasıyla birlikte eksiksiz bir pazarlama araçları ve kaynaklarını kullanıcılar için hazırlar. Bu ayrıntılı analiz aracı, kullanıcıların mevcut hemen çıkma oranlarının, oturum sürelerinin ve diğer öğelerin ayrıntılı bir açıklamasını alma dahil olmak üzere her tür istatistiği ve web sitesi etkinliğini izlemelerine olanak tanır.

Yazar hakkında

Editor

Yorum yap!