SEO

SEO için En İyi Backlink Araçları

en iyi backlink araçları
Yazar - Editor

En iyi backlink araçları içeriğimize giriş yapmadan önce backlinkler hakkında kısa bilgi verelim. Backlinkler başka bir web sitesinden web sitenize giden bağlantılar olarak açıklanabilir. Arama motorlarından backlinkler, web sitenize trafik çekmek için oldukça önemli unsurladır. Ne kadar çok bağlantınız olursa, web sitenizin arama motorlarındaki sıralaması o kadar yüksek olur ve tıklanma sayılarınız artacağı için sitenizin kalite oranları da yükselecektir. Tabii ki her bağlantı aynı olmamakla birlikte bağlantının türü ve kalitesi burada farklılık gösterecektir. En iyi geri bağlantılar, tanınmış büyük web sitelerinden gelenlerdir. Spam veya şüpheli web sitelerinden gelen geri bağlantılar, web sitenize ciddi şekilde zarar verebilir. WordPress SEO eklentilerini yükledikten ve en iyi uygulamaları izledikten sonra, bir sonraki adım backlink stratejinizi düşünmektir. Web sitenize geri bağlantı almanın birçok yolu vardır, ancak süreç her zaman sitenizin ve rakiplerinizin mevcut geri bağlantılarını kontrol etmek için bir geri bağlantı denetleyicisi kullanmakla başlar. Sadece kendi işletmenizi ya da sitenizi takip etmek iyi bir fikir olmayabilir. Rakipleriniz nasıl bir yol izlemiş bunun hakkında bir fikir sahibi olursanız gelişmeniz açısından yarar sağlayacaktır.

Bağlantının Kalitesi Önemlidir

Google için oldukça önemli olan backlinler, kaliteli bir siteden çıkış yapıldığında iyi bir içeriğe sahip olmanızı düşündürecek ve DA PA değerlerinize etki edecektir. Google backlinkleri bir derecelendirme ve popülerlik ölçüsü olarak görür ve en fazla sayıda arama kalitesi ve ilgili backlinklere sahip şirketlere ve web sitesi sahiplerine öncelik verir. PR, bunları oluşturmanın en iyi yollarından biridir ve arama sıralamasını optimize etmek ve arama hacmini artırmak için satışları önemli ölçüde artırabilir. Yüksek kaliteli içerik ihtiyacına ek olarak, bağlantılar ayrıca Google’ın yüksek etki alanı otoritesine sahip algoritma medyasında üst sıralarda yer alan saygın ve güvenilir medya kaynaklarından gelmelidir. Yüksek trafikli ve saygın web sitelerindeki bağlantılar, arama yaparken size yardımcı olabilir. Backlink alırken dikkat etmeniz gereken nokta sitenin kaç senedir aktif bir faaliyet gösterdiği ve konumu oldukça önemlidir.

En İyi Backlink Araçları

SEMRush

Daha önceden bir kere bile olsa arkadaşlarınızdan duymuş olduğunuz SEMRush nasıl bir araç gelin yakından bakalım. Yeni bir web sitesi açtıktan sonra müşterilerinizi en doğru şekilde bulmak için doğru anahtar kelimeleri seçmek gerekir. Öte yandan, SEMrush size potansiyel müşterilerin bulunabileceği en fazla görünümü ve anahtar kelimeyi sağlayacaktır. Bu nedenle SEO teknolojisi ile birleştiğinde, gerekli optimizasyon ve içerik stratejileri ile de en iyi konumlandırmayı elde edebilirsiniz. Web sitenizin hangi bağlantılara sahip olduğunu kontrol etmek için SEMRush’ı kullanabilirsiniz. Bu araç sayesinde düşük bağlantı kalitesi gibi sorunları belirlemeniz daha da kolay bir hal alacaktır. Aslında, SEMRush, sayfanın size bağladığı toplam bağlantı sayısını görmenize izin vererek bu işlemi basitleştirir. Sayfada yüzlerce bağlantı varsa, bunun bir spam web sitesi olduğunu gösterebilir. Rakip backlinkleri söz konusu olduğunda, onlara bağlantı web sitelerini, hangi anahtar kelimeleri sıraladıklarını ve daha fazlasını görmek için SEMRush’ı kullanabilirsiniz. Bu size backlink yapınız için hedeflenmesi gereken tüm sitelerin bir listesini sağlayacaktır. SEMRush ile birlikte sitelerinizi bir proje gibi ekleyip, her gün takip edebilecek ve gerçek zamanlı şekilde sıralamalarınızda düşüş veya yükseliş mi yakaladığını tespit edebileceksiniz.

backlink araçları

LinkMiner

SEMRush’a göre daha az kullanılsa da sadece belli bir yere odaklandığı için alanında oldukça başarılı bir aracı tanımlamaktayız. Diğer araçlar gibi, LinkMiner da bağlantıları nofollow olarak filtrelemenize, silmenize, oluşturmanıza ve kaybetmenize olanak tanır. Bu araç sayesinde, rakiplerin backlinklerini kolayca tanıyabilir ve değerlerine göre listeleyebilirsiniz. Bu özelliği, düzeltmek istediğiniz backlinkleri izlemek için de kullanabilirsiniz. Örneğin, kurtarmaya odaklanmak istediğiniz kayıp geri bağlantıların bir listesini oluşturabilirsiniz. Bu backlinkler ücretsiz bir şkeilde veya ücretli bir şekilde alınmış olabilir. Ücretli alınanların takibi oldukça önemli olup sitenize etki etmemesi halinde tekrar tercih etmeyeceğiniz bağlantılar arasına tanımlayabilirsiniz.

Ubersuggest

Daha önce duymadığınız fakat son dönemde adından söz eden Ubersuggest, Neil Patel’in aracıdır. Peki kim bu Neil Patel derseniz, araştırmanızı öneririz. Özellikle anahtar kelime araştırma işlevi sağlayan bu aracın ek olarak web sitesi backlinklerinin ayrıntılarını görüntülemek için kullanılabilecek bir backlink aracı da vardır. Ubersuggest, aradığımız diğer araçlara benzer işlevselliğe sahiptir. Örneğin, size yeni geri bağlantıları, kayıp geri bağlantıları, nofollow olarak işaretlenmiş geri bağlantıları vb. gösterebilir. Bu bilgileri görüntülemek için ücretsiz sürümü kullanabilirsiniz, ancak her etki alanı için yalnızca az sayıda geri bağlantının ayrıntılarını alabilirsiniz. Büyük bir işletmeniz varsa ve sürekli backlinkler alıyorsanız ücretli sürümü mutlaka tercih etmelisiniz.

Ahrefs

Bağlantı araçları arasından belkide en iyilerinden biri olarak kabul edilen Ahrefs backlink konusunda en çok uğranılan siteler arasında yer almaktadır. Rakiplerin değerlendirilmesi konusunda oldukça fazla bilgi alabileceğiniz bu araç ile birçok bağlantı gidişlerine erişebilirsiniz. Bununla birlikte, büyük ölçekte backlink elde etmek için test edilmiş ve optimize edilmiş bir sistemin kullanılması uzun ömürlü çalışmalar açısından oldukça önemlidir. SEMRush kadar kullanımı kolay olan bu araçda seçilen etki alanına genel bir bakış sağlar ve geri bağlantılarla ilgili birçok ayrıntıyı görmek için ayrıntıya inebilirsiniz. Ahrefs ayrıca kayıp geri bağlantıları görüntülemeyi kolaylaştırır. Örneğin, web sitesi sahibi size bağlantı veren sayfayı silmiş olabilir. Bozuk geri bağlantıları da tanımlayabilirsiniz. Bu sorunları çözmek için web sitesi sahibiyle iletişime geçmeniz gerekebilir. Rakiplerden gelen geri bağlantıları görüntülerken, bunları bağlantı türüne göre filtreleyebilir ve hedeflemek istediğiniz etki alanını tam olarak belirleyebilirsiniz. Manuel olarak takip etmek yerine bunu bir araca bırakmanız zaman tasarrufu açısından büyük katkılar sağlayacaktır.

Mutlaka göz atın => SEO Uyumlu Makale En İyi Nasıl Yazılır?

Moz Pro

Bağlantıları karşılaştırma açısından en çok kullanılan web sitelerinden bir tanesidir. Her web sitesinin üstün olduğu bazı noktalar vardır. Bağlantı tarayıcısı size web sitenizin ayrıntılı bir bağlantı profilini sağlayabilir ve bunu 4 adede kadar rakibin profilleri ile karşılaştırabilir. Sizin projeleriniz dışında farklı olarak neler yapıyor bakabilir planlarınızı ona göre şekillendirebilirsiniz. Ayrıca, hangi sitelerin rakiplerinize bağlı olduğunu ancak size bağlı olmadığını görebileceğiniz Link Intersect adlı kullanışlı bir araca sahiptir. Bu siteler, bağlantı kurmak için ideal sitelerdir. Araştırdığımız diğer araçlar gibi, Moz da kayıp backlinkleri görüntülemenize izin verir. Bu size bu bağlantıları değiştirmeye fırsatı verir. Backlink aracına ek olarak, Moz’dan diğer tüm SEO araçlarına da erişebilirsiniz. Bu faaliyetler, web sitenizin kampanyalarını izleme ve analiz etmeyi, arama motoru performansınızı değerlendirmek için sıralama kontrollerini ve daha fazlasını içerir. Ücretsiz sürümünde pek fazla veriye ulaşamamanız açısından olumsuz düşünülebilir fakat büyük bir işletmeniz varsa moz pro hayatınızı kurtarabilir.

BuzzSumo

BuzzSumo daha çok içerik tarafında büyük işler başarsa da backlink araçları sayesinde kitlesi de artmış ve artmaya devam etmektedir. Kısaca tanımlayacak olursak Buzzsumo, yazılı içerik, fikir üretimi ve rakiplerin keşfi üzerinde farklı analizler gerçekleştirebilir ve birçok konu hakkında raporlar sunabilir ve fikirler önermenize yardımcı olabilir. Ayrıca, rakip kategorisindeki makalelere dayanarak kendi web sitelerinizi karşılaştırabilir. İçeriğinizi ve rakiplerinizin içeriğini analiz etmenize olanak sağlayan sistemi sayesinde Google’da ön plana çıkmak için birçok veriyi kullanabilirsiniz. Dediğimiz gibi biz bu yazımızda backlink tarafından bahsedeceğiz. Yazmış olduğunuz içeriğin geri bağlantılarını görüntülemek için herhangi bir sonucun yanındaki bağlantı simgesini tıklayabilirsiniz. Hatta belirli bir içeriğin URL’sini girebilir ve yalnızca o içeriğe işaret eden backlinkleri görebilirsiniz. Bu, hangi web sitelerinin rakiplerin nerelere bağlantı verdiğini görmek için kullanılabilir. Backlink aracı kullanarak, belirli bir URL’ye veya etki alanına bağlanan sayfaları bulabilirsiniz. En iyi backlink araçları neler bu yazımızda bunlara bakmış olduk. Artısı eksisi ile sizin de değerlendirmeniz üzerine en iyi backlink araçları

Yazar hakkında

Editor

Yorum yap!