SEO

Site Dışı Seo (Off Page SEO) Nedir? Nasıl Yapılır?

site dışı seo nedir
Yazar - Editor

Site dışı SEO nedir?

Site içi SEO konusunda sizlere bahsettiğimiz detaylardan farklı olarak yapabileceğiniz bir işlem olan site dışı SEO ile Google’de ön sayfalara çıkabilir ve kalıcı barınma ile uzun süre kalabilirsiniz. Arama motoru optimizasyonu, web siteniz dışında gerçekleştirilen tüm etkinlikleri ifade eder ve arama motoru sonuç sayfasındaki sıralamanızı değiştirir, tabii ki bu nereden nasıl işlem yaptığınıza göre değişiklik gösterir. Site dışı SEO sıralama faktörlerini optimize etmek, web sitesinin alaka düzeyini, güvenilirliğini ve otoritesini iyileştirmek için çok önemlidir. Bu, sıralama faktörlerinin %50’sinden fazlası için site dışı SEO olarak yapabileceğiniz düzenlemeler ya da alabileceğiniz backlinkler yer alır. Güçlü bir site dışı SEO stratejisine sahip olmak, siz ve rakiplerinizin SERP’lerdeki işlevlerini belli aralıklarla takip ederek nasıl daha yukarılarda yer aldığını tespit edebilir sizler de düzenlemelerinizi o yönde gerçekleştirebilirsiniz.

Site Dışı SEO Neden Önemlidir?

Sizin çabalayıp çıkmak istediğiniz üst sıralar aslında birçok işlemden sonra barınan işletmeler ya da web siteleridir. Yani kısaca Google arama motorunun ana sayfasında yer bulmak zordur bunun için zaman faktörü devreye girmektedir. Sitenize yeterli zamanı ayırdığınızda kelimelerde yükseldiğinizi ve trafiğin geldiğini fark edeceksiniz. Sadece zaman değil doğru işlemlerin katkısı büyüktür. Site dışı olarak sadece backlink değerini bilmek yanlış olur. Site dışı SEO stratejisinin devreye girdiği yer burasıdır. İyi optimize edilmiş bir web sitesi yalnızca SERP’de bir yer bulmakla kalmaz, aynı zamanda daha fazla ziyaretçi ve web sitesi trafiği çekebilir. Sayfa dışı arama motoru optimizasyonu, web sitesi sıralamalarını, alan adı yetkilendirmesini iyileştirebilen ve hedef kitlesini artırabilen, zaman içinde test edilmiş bir stratejidir. Site dışı SEO performansının iyileştirilmesi, doğrudan etki alanı yetkilendirme puanınızla ilgili olacaktır.

DA ne işe yarar diye soracak olursanız sizin kaliteli bir site olduğunuzu gösterir buda reklam almak isterseniz ya da işletmelere sitenizi gösterdiğinizde doğru yapılmış işlemleri görerek size olan güvenini tazeleyebilir. Web sitenizin DA’sı, web sitenizin SERP’de sıralama yeteneğini belirleyen bir sıralama puanıdır. Pek çok faktöre bağlı olarak puan, bağlantılar ve toplam bağlantılar dahil olmak üzere 1-100 arasında değişir. Google, sıralamanızı belirlemek için web sitenizin DA’sını kullanmaz, ancak bu, web sitenizin site dışı SEO’daki performansının iyi bir göstergesi olabilir. Web sitenizin etki alanı otoritesini artırmak ve SERP’lerde daha üst sıralarda yer almasını sağlamak için aşağıdaki verdiğimiz tekniklere göz atmanızı önermekteyiz.

Site Dışı SEO Teknikleri

Bağlantılar oluşturma

Bağlantılar Google tarafından en çok dikkate alınan özelliklerden bir tanesidir. Bağlantılar daha çok site dışı SEO denilince akla gelen ve ana sayfada sıralanmak isteyen siteler için hayati önem taşıyan bir tekniktir. Google sitenizin sıralamasını belirlediğinde, eğer farklı ve kaliteli yerlerden aldığınız bağlantılar sizin o içerikte yükselmenizi sağlarken Alexa sıralamanıza ve DA PA değerlerinize olumlu etki edecektir. Bir alanda ne kadar çok bağlantı varsa, Google’ın sitedeki sıralaması o kadar yüksek olur.

Ek olarak, Google bağlantının kalitesini hesaba katar ve daha yüksek etki alanlarına sahip siteler, daha düşük DA’ya sahip sitelerden gelen bağlantılardan çok daha etkilidir. Ancak Google’ın algoritması, size bağlı olan alanın alaka düzeyini dikkate alır. Yani istediğiniz her yerden bağlantı almak olumsuz yönde etkileyebilir. SEO uzmanlarının ve önemli yazarlarının bahsettiği üzere rakiplerinize göre değerlendirme yapmalısınız. Rakiplerinizin hangi alanlardan bağlantı alıp yükseldiğine bakarak sizde o tarz siteleri bulabilir ya da onların aldığı yerden almayı deneyebilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlaması

Google aslında son açıklamasında organik bağlantılardan yani Google’de aratılan kelimelerden gelen trafiğin daha değerli olduğunu ayrıca Adsense değerlerine de bu şekilde yansıdığını belirtse de sosyal platformların verileri web’deki diğer sitelerle aynı şekilde taradığını belirtirler. Sosyal platformlardan gelen geri bağlantıların SEO üzerindeki etkisi hala belirsiz olsa da, kesin olan şey sosyal profilinizin SERP’deki sıralamasıdır. Sosyal medya sayesinde içeriklerinizi ön sıralara çıkartmanız çok kolaydır fakat tıklama oranı düşük olacağı için de buna göre planlamalar yapmak gerekecektir.

Sosyal profiliniz yalnızca üst sıralarda yer almakla kalmaz, aynı zamanda markayla ilgili herhangi bir arama teriminde en üst sırada yer alabilir. Bunu akılda tutarak, sosyal profilinizin şirketinizi olumlu bir şekilde yansıttığı ve özellikle markanıza aşina değilseniz, kullanıcıların ilk izlenimlerini etkileyeceği anlamına gelir. Ek olarak, sosyal platformlar aracılığıyla ona göre içerikleri hazırlayabilirsiniz. Elinizdeki gücü doğru oranda kullandığınızda siteniz için oldukça faydalı olacaktır.

Konuk İçeriği

Bu durumun en büyük artılarından bir tanesi de ücretsiz geri bağlantı alabileceksiniz. Konuk yazarınız geri bağlantı sağlamayı kabul ederse sitenize çok iyi bir geri bağlantı sağlayacaksınız. Genellikle misafir olarak bloglarda yazmanın amacı geri bağlantı elde etmektir. Yeni insanlarla tanışabilir onların güvenini kazanarak belki ilerde farklı işlerde yardım etmesini de sağlayabilirsiniz. Bu blogun takipçileri makalenizi okuyabilir ve web sitenizi merak edebilir. Bu nedenle web sitenizi ziyaret ederek belki de abone olacaklardır. Konuk yazma konusunda gerçekten bilgili ve deneyimli olduğunuzu biliyorsanız buna göre site arayışına başlayabilirsiniz.

Bu şekilde, potansiyel müşterilerin görünürlüğünü ve marka farkındalığını artıracak ve bu web sitesinden yönlendirme trafiğini yönlendirme şansını artıracaksınız. Anlayışlı içerik sağlayarak çevrimiçi ilişkileri geliştirmek, nitelikli trafik ve potansiyel müşteriler için vazgeçilmez bir kaynak olabilir. Değerli DA PA olan sitelerden ücretsiz bir şekilde backlink almak için yapabileceğiniz bu yöntem sitenize büyük oranda trafik sağlayacak ve kaliteyi yükseltecektir.

Forum

Forum yayıncılığı diğer durumlara nazaran hemen yapılma işlemi olmayan bir tekniktir. Forumun diğer üyeleri arasında güvenilir bir itibar oluşturmak için uzun vadeli bir yöntem gerektirir. Sağladığınız hizmetleri tartışmak için mevcut topluluklar aracılığıyla forumları belirleyin. Dediğimiz üzere doğru konularda bağlantı verirseniz sitenize trafik akışı oldukça fazla sayıda olacaktır. Bunu sadece trafik olarak düşünmemiz gerekir. Bu durumda işletme sahibi kişiler ya da ürünlerini satan insanlar tarafından değerli görülen bu bağlantılar sayesinde satış rakamlarınız bir anda artacaktır.

Kullanıcıların sorularını yanıtlamaya yardımcı olacak belirli bir konudaki uzman bilgisi gibi işletmenize değer katabileceğiniz forum konularını belirleyin. Ancak, bu olaya her zaman yalnızca dikkatli bir şekilde devam ettiğinizden emin olun ve sitenize yalnızca sohbetle son derece alakalı ve diğer kullanıcıların sorularını yanıtlamada gerçekten yardımcı olduğunda geri bağlantıları yayınlayın.

site dışı seo nasıl yapılır

Influencer yatırımı yapın

Son dönemde oldukça popüler olan ve reklama vereceğiniz paranın iki katı belki de üç katı gibi geri dönüşler alacağınız yöntemdir. İnsanlar artık özellikle instagram gibi sayfalardan buldukları insanlara para vererek reklam yapmalarını sağlıyor. İnsanlar influencer dediğimiz kişileri örnek ve rol model aldıkları için yaptıkları her şeyi kendileri de yapmak istemektedirler. Belki de ihtiyacı olmayan ürünleri sırf onlar önerdi diye satın alan binlerce insan vardır. site dışı SEO için sosyal medyanın bir diğer önemli kullanımı, ürünleriniz hakkında konuşmak için dijital etkileyicilerle iletişim kurmaktır.

Tanınma, çok sayıda etkileşim sağlayabilir ve Google bunu markanızın değerinin olumlu bir işareti olarak ele alacaktır. Ancak, doğru partneri seçmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Sonuçta, dönüşümleri hedefliyorsanız, tek başına sayılar o kadar önemli değildir. SEO açısından çok yararı olmasa da, başka bir iyi teknik de bu ortaklık etrafında genel bir plan geliştirmektir. Bu, yalnızca ürünleri gösteren videoları değil, aynı zamanda daha fazla geri bağlantı oluşturan multimedya etkinleştirmelerini de içerir. Günümüzde çoğu firma bu durumu sıklıkla kullanmaktadır. Sizde gerekli bütçe ayırmanız durumunda ciddi oranda satış rakamları yakalayabilirsiniz.

Mutlaka göz atın => SEO Uyumlu Makale En İyi Nasıl Yazılır?

Sürekli yaptıklarınızı ölçüp değerlendirin

Tabii ki bütün bu saydıklarımızı yaptıktan sonra tamam deyip bırakmamalısınız. Bu işlemleri takibini yapmak teknikleri gerçekleştirmek kadar önemlidir. Sonuçta, ölçüm yapmadan site dışı SEO gerçekleştirip gerçekleştirmediğinizi bilmek gerçekten zor olacak ve ne oranda ilerlediğinizi göremeyeceksiniz. Bağlantıların sayısını, özellikle de bağlantıların kaynağını ve arama motorlarındaki konumlarını sürekli takip etmeniz için Ahrefs gibi araçları kullanabilir sizler için grafik ve verileri aktarabilir.

Bu verileri olası müşteriler ve dönüşümlerle çapraz referans alarak, ekibiniz harita üzerinde hangi kanalların içerik pazarlamasında size daha iyi bir yatırım getirisi sağlayabileceğini gösterebilir. Bu şu anki konumunuzdan çok gelecek için planlamalarınızı da dahil edecektir. Doğru araçları ve planları bulmak, şirketlerin dijital pazarlamayı doğru şekilde yürütmelerine olanak tanır. Zaman geçtikçe, başlangıçta yaptığınız tüm işler daha kolay hale gelecektir. Aldığınız tüm organik trafik daha fazla trafik getirir. SEO büyük oranda optimizasyon ve bütçe gereksinimi sunar. Eğer bu ikisini iyi bir oranda götürebilirseniz ilk sayfalarda çıkabilir ve trafiğinizi artırabilirsiniz.

Yazar hakkında

Editor

Yorum yap!