Nedir ?

Pardus Nedir? Neden Tercih Etmeliyiz?

Pardus Nedir? Neden Tercih Etmeliyiz?
Yazar - Enes Sivri

Günümüzde farklı türlerde işletim sistemi bir hayli yaygınlaşmaya başlamış durumdadır. Bildiğiniz üzere genel olarak en çok Windows işletim sisteminin yaygın olarak kullanılmaya başlandığını görmekteyiz. Bunun yanında Apple cihazlarda da macOS kullaımı sağlanmaktadır. Sıklıkla adını duyduğumuz bir diğer isim de Pardus olmaktadır. Açık kaynak kodlu ve yerli bir işletim sistemi olması, avantajlı kılan durumlardan birisidir.

Birçok kişinin internet üzerinde Pardus işletim sistemi ile alakalı araştırmalar yaptığını fark ettim. Bunun üzerine sizler için bu makaleyi hazırlamak ve sizlerle birlikte paylaşmak istedim. Umarım sizler için faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur.

İçindekiler

Pardus Nedir?

Pardus, Debian GNU/Linux temelli olan ve Açık Kaynak Kodlu bir işletim sistemi türüdür. İnternet üzerinden ücretsiz bir şekilde indirilme sağlanarak bilgisayarlara kurulum sağlanmaktadır. Kurumsal alanlarda yada kişisel kullanımlarda birçok kişi tarafından sıklıkla kullanılmaktadır.

Günümüzde Pardus işletim sisteminin kamu kurum ve kuruluşlarında kullanılması için Açık Kaynak Kodlu alt projelerin geliştirilmesi devam etmektedir. Etkileşimli Tahta Arayüzü Projesi, Engerek Kimlik Yönetim Sistemi gibi projeler sadece bazılarıdır. Pardus, temelinde özgür yazılımları ele alan bir işletim sistemi modeline sahiptir. Açık kaynak kodlu olması da birçok yazılımcı için büyük avantaj türlerinden birisidir. Bunun yanında Pardus ekibinin Teknofest, Özgür Yazılım gibi farklı organizasyonlarda katılım sağlayarak eğitim verdiklerini söyleyebilirim.

Pardus Nedir? Neden Tercih Etmeliyiz?

Pardus Nedir? Neden Tercih Etmeliyiz?

Pardus Tarihçesi

Pardus işletim sisteminin ilk olarak planlanması 2003 yılında başlanmıştır. Sonrasında 2004 yılında oluşturulan bu proje TUBİTAK UEKAE tarafından faaliyete geçirilmiş durumdadır. Sistemin ilk kararlı sürümü 27 Aralık 2005 tarihinde yayınlandı ve 2012 itibariyle KAMU’da açık kaynak yazılımların yaygınlaştırılmasının sağlanması hedefi güncellenmiştir. 2004-2011 yılları arasında da UEKAE bünyesinde yürütülmüş olan Pardus, ULAKBİM’e devredilmiştir.

Yapılan analiz çalışmalarına bakıldığında projenin daha fazla aktif bir şekilde sürdürülebilmesi için manifestonun ilk maddesinde şu açıklama yer almaktadır:

Debian sistemi ve bütün bileşenlerinin Özgür Yazılım Yönergeleri uyarınca özgür olacağına söz veriyoruz. Özgür olmayan yazılımları geliştiren ve kullanan kullanıcılarımıza destek vereceğiz. Sistemi özgür olmayan yazılımlara ait bir unsura asla bağımlı kılmayacağız.” 

2013 yılında donanım ve yazılımsal konuda uyumluluğun sağlamış olduğu avantajlar nedeniyle Debian GNU/Linux temelli olarak sürdürülmeye karar verilmiştir. Debian tabanlı geliştirilmeye başlandıktan sonra ilk sürüm Pardus 2013 ile Pardus 2013 GNOME sürümleri çıkarılmıştır. O günden bu yana kamu kuruluşların ve bireysel kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda güncellemelere ve faaliyetlere devam etmektedirler.

Pardus İşletim Sistemi Özellikleri?

Pardus işletim sistemini diğer sistemlerden ayıran bazı özellikleri yer almaktadır. Tabi bu özellikler uzun yıllardan bu yana geliştirilen ve artık işletim sisteminin olmazsa olmaz özellikleri arasında yer almaktadır.

  • Açık kaynak kodlu sistemdir.
  • Özgür bir yazılım modeline sahiptir.
  • İster bireysel isterseniz de kamu kuruluşlarında ücretsiz olarak kullanıma açıktır.
  • Hızlı ve akıcı bir yapıya sahiptir.
  • GPL Lisansı mevcuttur.
  • Virüslerden ve siber tehditlerden en az şekilde etkilenir, güvenlidir.
  • Diğer işletim sistemlerinde yapabileceğiniz birçok işlemi, Pardus ile yapabilirsiniz.
  • Kolay kullanımı mevcuttur.
  • Geliştirmeye açık bir yapısı vardır.

Buradaki özellikler Pardus özellikleri kısmının sadece bazılarıdır. Daha birçok farklı özelliği yer alıyor fakat listeyi uzun tutmamak için ekleme gereği duymadım. Pardus’u kullanmaya başladığınızda birçok özelliği keşfederek daha fazla seveceksinizdir.

Pardus’u Neden Kullanmalıyız?

Gelelim popüler bir soru olan neden Pardus kullanmalıyız sorusuna. Bildiğiniz gibi Pardus öncelikle milli bir işletim sistemidir. Bu sebepten dolayı da geliştiriciler güvenliği ön planda tutmaktadır. Aynı zamanda arka planda çalışan gizli program ve yazılımların olmaması virüs, trojen gibi zararlı yazılımları da engellemektedir. Ücretsiz bir kullanım sağlanması tabi başlıca sebeplerden birisi olabilir. Ayrıca bilgisayarlar için yüksek sistem özelliklerinin istenmemesi, Pardus’u çok daha avantajlı hale getirmektedir.

Bu yazımızda sizlerle birlikte Pardus Nedir? Neden Tercih Etmeliyiz? başlığı altında genel bir bilgilendirme yapmaktayım. Umarım sizler için faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur. Pardus’u genel anlamıyla ele aldım ve bilgileri sizlerle paylaşmak istedim. Eğer açık kaynak kodlu bir işletim sistemi arayışındaysanız, mutlaka denemeniz gereken sistemlerden birisidir.

Ayrıca bu içerikler de dikkatinizi çekebilir:

Yazar hakkında

Enes Sivri

Yorum yap!

casino siteleri