SEO

7+ Harika Backlink Edinme Methodları!

Build-Backlinks-Through-Reddit

Not: Bu yazı backlink almanın 50 Yolunun sadece 10’unu içerir. Geri kalan 40 yolu periyodik bir şekilde paylaşacağız. Eğer bu 10 yöntemi beğenirseniz ve devamını isterseniz takip etmeyi unutmayın.

Backlinkler SEO stratejinizde önemli bir parçadır. Nasıl backlink alabileceğinizi öğrenirseniz sitenizin trafiğini çeşitli yollarla arttırabilirsiniz. Bu yazıda yorumlarınız bizim için çok önemli. Lütfen sizde kendi aldığınız teknikleri paylaşırsanız bir çok kişi yararlansın. SEO bildiğiniz gibi dijital pazarlamanın dalları arasında. Harika backlink edinme yöntemlerimiz ile birlikte sitelerinizi bir adım daha ön plana taşıyabilirsiniz.

SEO stratejisinde hassas bir noktada olduğu için, backlink almak sitesine uzun vadede organik trafik sağlamak isteyen e ticaret sitesi sahipleri için zorunludur. Backlink almanın en zor ve zaman yiyen kısmı bu backlinklerin nasıl elde edileceği ve bu elde edilenlerin arama motorları tarafından geçerli olup olmadığını öğrenmektir. Backlinkler sizin sitenizden değil de dışarıdaki bir siteden geldiği için diğer site sahiplerini sizin sitenize link çıkması için dürüst ve çift taraflı bir yolla ikna etmek uğraştırıcı olabilir.

Bu yazıda sitenize backlink kazandırmak için diğer site sahiplerine nasıl yaklaşılmalı onu tartışacağız. Ama onun ötesinde arama motorları tarafından cezalandırılmayacağınız dürüst backlink almak metodlarından da söz edeceğiz.

İlk olarak, bir backlink nedir onu çözelim.

İçindekiler

Öncelikle Backlink Nedir?

Backlink bir siteden başka bir siteye giden bir hyperlinktir.

Mesela Shopify sitesiyle ilgili bir yazı yazarken şöyle bir cümle kurduğumda:

Shopify sitesi son zamanlarda yükselişe geçen Kanada merkezli bir site.”

Burada yer alan Shopify kelimesine bir link ekledik. Bu link Shopify sitesini referans gösteriyor. Yani biz, Shopify sitesine backlink verdik.

Sitenizin herhangi bir köşesinden başka siteye giden bir link varsa o backlinktir. Bir site sahibi olarak sizin amacınız diğer sitelerden kaliteli (buraya sonradan geleceğiz) backlinkler elde etmektir. Kaliteli backlinkler arama motorlarının gözünde sizin sitenizin itibarını arttırır ve daha yüksek sıralamalarda yer almanızı sağlar.

Backlink Neden Önemli?

Bir sitenin başka bir siteye backlink vermesi backlink verilen sitenin kayda değer olduğunu gösterir. Arama motorları da bu verilen linklere büyük önem verir. Bir site başka bir siteye link çıktığında link çıkan site “link gücünü” alana geçirir. Backlinkten link gücü elde eden sitenin otoritesi güçlenir ve arama motorlarına sitesinin kaliteli olduğunu çünkü kaliteli linklerin ona çıkıldığını gösterir.

Yukarıdaki örneği tekrar canlandıracak olursak: Shopify sitesine link çıktığımızda Google bunu görüyor ve iki sonuca varıyor:

 • Shopify muhtemelen kaliteli bir site çünkü bu site ona link çıkmış.
 • Bu site muhtemelen kaliteli bir site çünkü başka bir kaliteli site olan Shopify’a link çıkmış.

Backlinkler arama motorlarınca güvenirlik oyu olarak görünüyor. Ne kadar saygın site size link çıkarsa sizin sitenizin saygınlığı da arama motorlarınca o kadar artıyor. Örnek vermek gerekirse: CNN’den alınmış bir link Mehmetin 2 hafta önce başlattığı rastgele bir blogtan çıkılmış linkten çok daha kayda değer ve önemli.

Sitenizin organik aranmada sıralamasını bu siteye link çıkarak arttıracak başka yüksek kaliteli sitelere sahip olduğunuzda daha hızlı index alırsınız ve aynı zamanda size link çıkmış sitenizle benzer konuya sahip sitelerden anında çıkışın düşük olduğu direkt trafik alırsınız.

Backlinkler Nasıl Değerlendirilir

Konu saygınlığa geldiğinde farklı siteler farklı yollarla sıralanıyor. Bu farklı yollar backlinkin ölçülmesinde yol oynuyor. Hiçbir backlink aynı derecede öneme sahip değil. Çoğunlukla spekülasyondan oluşan çeşitli sıralama faktörlerine dayalılar.

That being said, different websites are ranked differently in a variety of ways when it comes to reputation, and that, amongst other variables, affects how backlinks are measured.

Domain & Sayfa Gücü

Site otoritesi iki farklı yolla ölçülebilir:

 • Domainin genel gücü
 • Sayfanın gücü

Örnek vermek gerekirse, oguzhantemiz.com domain olarak site otoritesine sahip. Bunun yanında oguzhantemiz.com/resim-seo/ (ya da bu sayfa) domaine bağlı ama gene de kendi sayfasına sahip olduğu için kendi bağımsız otoritesine sahip.

NOFOLLOW & DOFOLLOW LİNKLER

Backlinkler aynı zamanda nofollow ve dofollow linkler olarak da ölçülebilir.

 • Nofollow linki bir site sahibi başka bir sitenin linkini yazısında geçirmek istemesine rağmen o sitenin güvenilirliğine katkı sağlamak istemediğinde kullanır ve bu linklere “nofollow” link denir. Nofollow linkler aynı zamanda sponsorluk durumlarında da kullanılıyor. Çünkü Google’ın kurallarına göre sponsorluk anlaşmalarında kullanılan linkler nofollow olmalı.
 • Dofollow linki bir site sahibi başka bir sitenin linkini yazısında geçirip o sitenin kayda değer olduğunu düşündüğünde kullanılır. Dofollow kullanarak link çıkılan sitenin güvenilirliğine katkı sağlarsınız. Arama motorlarının gözünde dofollow linkler kullanmanın zararı yoktur ve genel olarak internette siteler ya da blog sahipleri dofollow linkler kullanır.

Not: Genelde çoğu link sitenin sahibi özellikle o linki nofollow olarak belirlemezse dofollowdur. Nofollow linkler nofollow link kodu eklenmesiyle oluşur.

Örnek:

Bir dofollow linki şu şekilde gözükebilir: <a href=”https://www.shopify.com”>Shopify</a>

Bir nofollow linki şu şekilde gözükebilir: <a href=”https://www.shopify.com” rel=”nofollow”>Shopify</a>

Önemli bir nokta ise herkesin yazı paylaşabileceği forumlar sosyal ağlar (Facebook, Twitter ya da Quora) gibi siteler genelde nofollow’dur.

Bonus: İnternette hangi linkin dofollow hangisinin nofollow olduğunu öğrenmek için Firefox tarayıcınız için NoDoFollow Firefox extension Chrome tarayıcınız içinse NoFollow for Chrome indirebilirsiniz. Bu tarayıcı eklentileri bütün linkleri highlightlayacak ve size hangisinin dofollow olduğunu hangisinin olmadığını gösterecektir.

Link Yerleşimi

Link yerleşimi de arama motorlarının backlinkin değerini anlarken göz attığı yollardan biri olduğu düşünülür. Eğer bir link sitenin yazılı içeriğin içerisine yerleştirilmişse arama motorlarının daha çok dikkat ettiği düşünülür çünkü sitenin içeriğiyle daha çok alakalı olması ve sitede footer ya da sidebar gibi başka herhangi bir yere konulmuş linkten daha fazla tık alması muhtemel.

Anchor Text

Anchor text linkin bağlı olduğu kelime topluluğu. Mesela yukarıda kullandığımız NoFollow for Chrome linkinde “NoFollow for Chrome” bir anchor text. Arama motorları için bu kelime toplulukları içerikle alakalı olup olmadığını gösterebilir. Anchor textlerinizi açıklayıcı yazmaya özen gösterin. Arama motorları yazdığınız anchor text ile içeriği ne kadar çok bağlantılı bulursa sizin için getirisi o kadar çok olur.

Link Uygunluğu

Son olarak, link uygunluğu da backlinkin gücünü belirleyen bir unsur. Arama motorları anchor textleri, anahtar kelimeleri ve H etiketleri gibi bir sürü şeye dikkat ederek içeriğin ne ile alakalı olduğunu çıkarıyor. Günün sonunda çıkılan backlinkin konu ile alakası belirleniyor. Çıkılan link konu ile ne kadar uyumluysa getirisi de o kadar çok olur.

Düşük Kalite Linkler & Spam

Arama motorlarınca düşük domain otoritesine sahip olduğu bilinen sitelerden ve sayfalarından link almak size kazanç getirmez. Hatta kalitesiz, uygun olmayan kaynaklardan link çıkmak ya da spam yapmak sitenizi spama sokabilir. Arama motorlarının gözünde nereden geldiği önemli olmadan ne kadar çok backlinke sahip olursanız otoritenizin de o kadar artacağını düşünme tuzağına düşmemek önemli. Backlinklerin sayısından çok kalitesi önemlidir. Sitenizle alakalı otoriter sitelerden link çıkmaya vakit ayırın. Arama motorları zamanla sizin trafiğinizi arttıracaktır.

Backlink Nasıl Alınır?

Backlinkin ne olduğunu, neden önemli olduğunu ve neye göre ölçüldüğünü öğrendiğinize göre siteniz için backlink çıkmanın yollarına bakabiliriz.

Reddit Kullanıcı Dostu Metodu

Build-Backlinks-Through-Reddit

Zorluk: Yüksek Değeri: Yüksek
İngilizce siteleri için Reddit forumunu kullanmayanlar varsa şimdi bir üyelik elde etmenin tam zamanı. Bir sürü kullanıcısıyla birlikte oldukça yararlı bir forum. Yani content policy ile ilgili bilginiz yoksa ve “subreddits” nedir bilmiyorsanız bu terimlerin ne olduğunu size göstereceğim iki metodla backlink çıkmadan öğrenseniz iyi olur.
Eğer Reddit nedir biliyorsanız, devam edelim.
Bu metodun amacı değer vermek, upvote almak ve ardından onaylanmış içeriğimizi sitemize giden link ile değiştirmek.
Nasıl yapılır:
 1. Bir miktar kayda değer içerik üretin. (Bu mevzuya sonradan geleceğiz.)
 2. Reddit’te hedeflediğiniz niche’ye en çok uyan subreddit’i bulun. (Doğru subredditi bulduğunuzdan emin olun. Çünkü redditçiler spamcıları hoş karşılamaz ve bu method doğru kişilere ulaşmazsa işe yaramaz.)
 3. O sub’ın topluluk kurallarına uyarak bir post paylaşın. (Bu aşama çok önemli. Postunuzu çok dikkatli açmalısınız. İçeriğinize giden bir linkin olduğu bir post paylaşıp subların değer vereceğini düşünmeyin.)
 4. Postu oluştururken oluşturduğunuz içerikle alakalı bütün önemli bilgileri yazınızda bulundurun. Sizin amacınız insanlara içeriğinizin konusundan detayları belirtmek. Neden bu konu ilginç ve onlarla alakalı olduğunu anlatmanız lazım. Ardından eğer topluluk kuralları izin veriyorsa konuyla ilgili birkaç paragraf yazıdan sonra linkinizi yapıştırın ve bütün makaleyi görmek isteyenlerin buradan sitenize gelebileceğini söyleyin.
 5. Postu oluşturduğunuzda subreddit’te paylaşın.
 6. Posttaki linkten çok fazla tık almanız pek muhtemel değil. Ama düşük bir ihtimal de olsa (ki bu sebepten bu metod “yüksek” zorluk seviyesinde) bir tartışma ortamı oluşturabilir ve bir sürü upvote alabilirsiniz. Eğer subredditteki insanlar içeriğin spamsı bir şekilde paylaşılmadığını görürlerse upvote verip diğerlerinin de okumasını isteyebilirler. Bir miktar upvote ve yorum kazanmak oldukça değerli ve amacımız da bu.
 7. Post birkaç saat aktifken ve ciddi miktarda upvote alıp posta yorum yazıldığında orijinal mesajı editleyin ve sadece linkiniz kalacak şekilde düzenleyin. Bu sayede gelen kişiler içeriği görmek istediğinde sitenize gelmek zorunda kalacaklar.
 8. Bu yolda başarılı olmak için bir sürü upvote almanız ve posta bol miktarda yorum yazılması gerekiyor (her sub için gereken miktar sub’ın büyüklüğüne göre farklı olacaktır). Çünkü bu upvote ve yorumlar sizin içeriğinizin kullanıcılar tarafından onaylandığını gösteriyor. Eğer yeteri kadar kullanıcı onayı kazanmazsanız içeriğiniz spam gibi gözükebilir. Etkileşim çok olduğundan moderatörlerin içeriğinizi silme olasılığı oldukça düşük ve Reddit’ten backlink almanın yanında bir çok kişi de sitenize giriş yapacaktır.

Bu tarz bir backlink alma yöntemi 2 sebepten dolayı değerli:

 • Reddit’teki linkler ilk başta nofollow link olarak başlarlar. Daha önceden belirttiğimiz gibi bu linkler nofollow olduğu için Reddit’ten diğer sitelere link gücü transferi olmayacaktır. Ancak, burası önemli, belirli miktarda upvote alırsanız bu linkler dofollow’a dönmekte. Dofollow olması için gereken upvote halka açık değil. Ancak denemeler sonucu bu teorinin gerçek olduğu inanılıyor. Reddit’ten dofollow backlink almak sitelerinin sırası ve domain otoritesi çok yüksek olduğu için inanılmaz önemli.
 • Reddit’ten backlink almanın yanı sıra sitenize direkt trafik sağlayacaksınız ki bu elde edebileceğiniz en iyi trafik çeşidi. Gelecek kişiler doğru niche grubundan ilgilerini çeken bir yazıya tıkladıkları için geri çıkma oranınız oldukça düşük olacak. Aynı zamanda sitenizde başka yazılara da zıplayıp daha fazla etkileşimde bulunacaklar.

Bu backlink oluşturma metodunu test ederken Reddit’te spamsı gözükmemeye dikkat edin. Topluluk kurallarına uyun ve ilk olarak kullanıcıların içeriğinizi onaylaması için postunuza vakit tanıdıktan sonra linkinizi ekleyin.

Örnek: Alt tarafta /r/entrepreneur subreddit’inin bir screenshot’u var. Pembe highlightedlanmış olanlar dofollow linklerken kırmızılar nofollow linkler.

Reddit-NoFollow-DoFollow-Links

Kayda Değer İçerik Oluşturmak

Build-Backlinks-by-Creating-Remarkable-Content

Zorluk: Yüksek Değeri: Yüksek
Güvenilir ve sürekli backlinkler kazanmanın en kesin yolu diğer insanların doğal bir şekilde link çıkacağı kaliteli içerikler oluşturmak. Eğer diğer sitelerin link verebileceği başka bir şeyiniz yoksa uzun vadeli, sürdürülebilir ve değerli backlinkler elde etmenin başka bir yol yok.
Eğer ilgi çekici, değerli ve yardım edebilecek içerikler paylaşırsanız yüksek seviye sitelerin size backlink için soru sormadan organik bir şekilde link çıktığını göreceksiniz. Kaliteli içerik üretin ve karşılığını alın.

Bu metod oldukça zor çünkü yardımsever ve değerli bir içerik üretmek ve bunu uzun süre sürdürebilmek çok zaman alıyor. İlk günden çok kaliteli bir içerik yayınlasanız bile diğerlerinin bu içeriği fark etmesi vakit alacağı için fark edilene kadar moraliniz bozulabilir ve yaptığınız işi bırakabilirsiniz. Zor kısım sizin çabalarınızı takdir edip destekleyecek kitle elde edene kadar geçen uzun zamanda sürekliliği bozmamak. Ne zaman ki o kitleyi elde etmeye başladınız, o vakit kaliteli sitelerden size gelen backlinkleri görecek ve ilk günden başlayan kaliteli içeriklerin meyvesini yiyeceksiniz.

O vakte kadar, ilgi çeken kaliteli içerikler yaratmaya ve onları olabilecek her metodla insanlara göstermeye ve başka her yolla backlink kazanmaya devam etmelisiniz.

Örnek: Online platformda içerik üretmenin bir çok yolu var. Bu içerik bir blog yazısı da olabilir podcast de ya da video. Wendy adlı bir kullanıcı tarafından üretilen bir video size güzel bir örnek olacaktır. Bu video 25 adet atkı giymenin yolunu gösteriyor. Youtube üzerinden 40 milyondan fazla izlenmesinin yanında Wendy’nin blog’una ve mağazasına binlerce backlink sağladı.

Daha da ötesi, Wendy atkı videosunun yapılışıyla ilgili bir video daha yayınladı ve o da 100’den fazla backlink sağladı.

Eğer videoya bakacak olursanız 2011 senesi için çok uğraşılmış kaliteli bir içerik olduğunu görürsünüz.

Nichenizde Popüler Kişilerle Röportaj Yapın

Build-Backlinks-by-Interviewing-Influencers

Zorluk: Orta Değeri: Yüksek
Sitenizin konusunda popüler kişiler bulun. Bu kişiler blogcular, influencerlar, konuşmacılar, girişimciler ya da youtuberlar olabilir. İçeriğinizi yayınlayın ve her kimle röportaj yaptıysanız içeriğinizle ilgili bilgi verin.
Çok yüksek olasılıkla röportaj yaptığınız kişi sizin paylaşımınızı sosyal medyasında ya da şanslıysanız kendi sitesinde paylaşabilir. Bu sayede adamın sitesinden backlink kazanabilirsiniz. İnsanlar konusunda kendisinden ufak biri tarafından olsa bile fark edilmeye bayılıyorlar. Bu yüzden sizi reddetme olasılıkları çok düşük

Bu yöntemdeki trick inatçı olmak. Influencerlarla röportaj yapmak için yola çıktığınızda onları ikna etmek için elinizden geleni yapın. Bunun yanında içeriklerinizi de onlara göstermeyi ihmal etmeyin. Muhtemelen bir sürü yerden e-postalarına mesaj yağıyordur. Bu yüzden vazgeçmeden yolunuza devam etmelisiniz. Ne kadar istekli gözükürseniz sizle o kadar iletişim haline geçmek isterler. Her zaman kibar olun ve size geri dönüş yapmazlarsa üzülüp sıkılmayın.

En kötü durum sizin postalarınıza cevap vermemeleri. Birisi cevap vermiyorsa sonrakine geçin. Biraz şanslıysanız geri dönüş alabilirsiniz ve bu geri dönüşten güzel bir içerik oluşturabilirsiniz. Eğer sosyal medyalarında paylaşırlarsa direkt trafik elde edebilirsiniz. Biraz daha şansla websitelerinde paylaşmaları sonucu oradaki değerli link suyu size akabilir. Eğer basın sayfaları varsa orada bulunmak isteyin çünkü muhtemelen yüksek otorite seviyesine sahip kalıcı bir backlink elde edeceksiniz.

Röportaj yaptığınız kişiyle iyi bir ilişki kurun ve kaliteli içerikler üretin. Karşılığında da kaliteli backlinkler kazanın.

Eski İçeriklerinizi Paylaşın

Build-Backlinks-by-Republishing-Old-Content

Zorluk: Düşük Değeri: Orta
Geçmişte ürettiğiniz kaliteli içeriğin çöpe gitmesine izin vermeyin. Sitenizde çoktan paylaştığınız yazıları tekrar paylaşabileceğiniz nichenizde muhtemelen daha fazla güce ve etkileşime sahip siteler var. Bu yöntem sayesinde içeriğiniz bir sürü insanın önünde sergilenebilir ve içeriğin orijinal kaynağı (sizin siteniz) bir backlink kazanabilir.

Tekrar paylaşmanıza izin veren yabancı sitelerin listesi:

Genel bir kanı şunu düşünüyor: Aynı içerik başka bir sitede yayınlanırsa içeriğin sahibi site ceza yer. Bu yanlış bir düşünce çünkü içeriğin sonunda içeriğin ilk oluştuğu yere giden bir link olacak. Bazı durumlarda içeriğin sahibi 2. sitede paylaşırken yazının başlığını ve bir iki paragrafını değiştirebilir ama bu tamamen opsiyonel.

Yukarıda bahsettiğim tarzda içeriğinizi paylaşabileceğiniz yüksek kalite sitelere bakın. Bu sayede otoriter bir domainden değerli bir link alabilirsiniz. Bu metod sayesinde aynı zamanda sosyal paylaşım kazanabilir ve nichenizle ilgilenen topluluğun ilgisini çekmeyi sağlayabilirsiniz. Bu sayede direkt trafik de kazanmanız kaçınılmaz.

Bonus: Eski içeriğinizi tekrar paylaşabileceğiniz 46 site öğrenmek istiyorsanız lütfen bu listeye bakın. Listeden kendi türünüze uygun siteleri bulun ve backlinklerinizi kazanın. 

Bloglara Yorum Yazmak

Get-Backlinks-by-Commenting-on-Blogs

Zorluk: Düşük Değeri: Düşük

Bu yöntem muhtemelen yapılabilecek en kolayı. Sebebiyse konunuzla alakalı yorum yazabileceğiniz binlerce blog olması ve ne kadar yazabileceğinizi belirleyebilmeniz.

Bu yöntemin amacı başka insanların bloglarına içten yorumlar bırakırken sonuna sizin sitenize giden bir link eklemeyi ihmal etmemek. Bu sayede yorum yazdığınız blogdaki link gücü sizin sitenize geçebilir.

Bu yöntemin değerinin düşük olmasının sebebi çoğu blog sahibi yorum köşesindeki linkleri nofollow yapıyor. Yukarıda bahsettiğimiz gibi bıraktığınız link nofollow olacağı için sitedeki hiçbir link gücü sizin siteye geçmeyecektir. Ancak bu yöntem oldukça popüler çünkü yapması çok kolay ve bir sürü teori hala arama motorlarının yorum kısmını önemsediğini ve sıralama faktörlerine dolaylı etkisi olduğuna inanıyor.

Spamsı olmayan ve sitenize değer kazandırmak için sonunda sitenizin linki olan yorumlar yazmak için konunuzla alakalı otoriter bloglar bulun. Hiç kimse spam yorumları sevmez o yüzden yorum yazacağınız içeriği dikkatli okuyun ve onla ilgili yorum yazdıktan sonra o konu hakkında başka fikirlerin sitenizde bulunduğunu belirtin.

Aynı zamanda dofollow link çıkan blog yorum kısımları bulun. Onlar da internetin bir köşesindeler sonuçta o yüzden arama yapmaya şimdiden başlayın.

Misafir İçerik

Build-Backlinks-by-Guest-Posting

Zorluk: Yüksek Değeri: Yüksek

Backlink kazanmanın en doğru yöntemlerinden biri de başka birisinin blogunda bir içerik üretmek ve o kişinin sitesinden sitenize yazı içerisinden link çıkmak. Başka birinin sitesinde misafir bir yazı paylaştığınızda o sitenin kullanıcılarına konu hakkındaki bilginizi gösterebilir ve hangi belirli konuya link çıkacağınızı kontrol edebilirsiniz. Bu yöntem hem site sahibi hem de sizin için yararlı. Çünkü siz kaliteli bir link elde etmekle kalmıyorsunuz aynı zaman da site sahibi kayda değer bir içeriğe hiç zaman ve para harcamadan kavuşmuş oluyor.

Daha büyük bloglarda misafir içerik üretmeden önce bir portfolyo oluşturmalısınız. Misafir içerik üretmek çantada keklik değil bu yüzden dikkatli olmalısınız. En iyi strateji bu konuda inatçı, kibar ve istekli olmalısınız. Bir de site sahiplerine ne kadar kaliteli içerik sunabileceğinizi kanıtlamalısınız. Her zaman ne sunabileceğinizi düşünün ne sunmayı umut ettiğinizi değil. Eğer gerçekten de değerli bir içeriğe sahip olduğunuzu ve onların ziyaretçileriyle paylaşmak istediğinizi anlarlarsa size karşı çok daha cana yakın olurlar.

Başka birisinin sitesinde yazı paylaşırken bunun site sahibiyle ilişkileri ilerletmek için de bir şans olduğunu unutmayın. Eğer onlara sunabileceğiniz çok değerli içerikleriniz varsa sizin devamlı misafir içerikçi olmanızı isteyebilirler. Bu çok iyi bir şey çünkü sürekli farklı bir sitede yazılarınızın paylaşılması hem yeni ziyaretçilerin sürekli gözüne girmenizi hem de her seferinde değerli backlinkler kazanmanızı sağlar.

Eğer misafir içerik üretmek için başka sitelerle iletişim haline geçmek istiyorsanız kendi sitenizin hali hazırda güzel içeriklere sahip olduğundan emin olun. Bu sayede konuda ne kadar uzman olup olmadığınızı anlayabilirler ve tereddüt etmezler. Siteniz profesyonel gözüksün ve onların konusuyla alakalı olsun. Sitelerinde misafir içerik paylaşırken uyulması gereken belli kelime sayısını geçme ya da yazı düzeni gibi kurallar var mı diye bakmayı ihmal etmeyin. Onlara eveti dedirtmek için her şeyinizi hazırlamayı unutmayın. Kaliteli içeriğiniz ve konularıyla alakalı profesyonel gözüken bir siteniz varsa bu iş tamamdır.

Ürün İnceletmeleri

Get-Backlinks-from-Product-Reviews-

Zorluk: Yüksek Değeri: Yüksek
Eğer belirli bir kitleye promote etmek istediğiniz bir ürününüz varsa bir blogcu, influencer ya da site sahibine ürününüzle ilgili bir inceleme yayınlatmak sizin ürününüzle ilgilenebilecek kitle tarafından ürünün bilinirliğini arttırmanın yanı sıra backlink kazanmanın da bir yolu.
Her arama motoru için geçerli olan bir şey var: Urün incelemeleri yüksek backlink otoritesine sahipler. Çünkü bu incelemeler backlinkin değerini arttıran uygun link yerleşimine (sidebara ya da footera değil postun içerisine koyulan link) ve link uyumuna (uygun konu uygun site) özelliklere sahipler. Eğer sponsorlu ürün incelemesiyse, ki bu çalıştığınız siteye göre değişebilir çünkü bazıları sadece sponsorlu ürünleri kabul ediyor olabilir, Google kurallarına göre link nofollow olmak zorunda. Ki bu durum backlink kazanmak isteyen bizler için iyi değil. Ama gene de sıralama gücü kazanmak için iyi bir yöntem.

Ürününüzü inceleyecek sitelerin otoritesi yüksek olsun. Ancak ilk etapta daha az popüler olanlarla işe başlayıp yavaş yavaş yükselebilirsiniz. Potansiyel ürün inceleyenlere ürününüzün ne kadar sattığını ya da ne tarz tüketicilerin satın aldığını belirten ürününüzle alakalı bilgiler sağlayın. Bu sayede inceleyenler hangi tip kullanıcının ürününüzle ilgilenebileceğini anlayabilir. Misafir içerikte bahsettiğimiz gibi inceleyene ne katabileceğinizi belirtin. Hırslı, istekli ve inatçı olmayı unutmayın.

Aşağıda bazı ürün inceleyen İngilizce siteler var. Bu sitelerle yetinmeyip yenileri için araştırmalar yapın. Bu sitelerin hepsi ingilizce’dir. İçerisinde bir kaç tane de Türkçe site verelim.

Linkinizi Listelere Yazdırın

Build-Backlinks-by-Requesting-a-Link

Zorluk: Orta Değeri: Yüksek
ürünlerle, işletmelerle ya da belli bir konuyla ilgili liste hazırlamış bloglar ve siteler bulun ve listeye eklenmek isteyin.
Mesela bir örnek verecek olursam, en iyi kişisel blog siteleri tıklaBu içeriğin sahibine birçok kişisel blog sitesi mesaj atıp listeye eklenmeyi talep ediyor. Sitenin sahibinin açısından bakacak olursak, bu kendisi için iyi bir şey çünkü listesi güncel kalıyor. İşletme de dofollow link alarak backlink kazanmış oluyor. Ne misafir içerik yazmakla uğraşıyor ne başka bloglarda tatlı tatlı yorumlar yazmakla ne de bir ürün incelemesi için para vermek ya da kendi içeriğini tekrar farklı bir yerde yayınlamakla. Link uyumu da aynı zamanda mükemmel oturuyor. Tek yapması gereken basit bir rica. Zaten var olan içeriğin sonuna sitesinin eklenmesi.
Bu yöntemin tek kötü yanı içeriğin yayınlandığı vakit. Eğer 1 yıl önce yayınlanmışsa o içeriğe giden trafik zamanla düşmüştür ve o içerikten sitenize çok da direkt trafik elde edemezsiniz. Ancak saygın bir siteden backlink kazanmış olacaksınız ki bizim burada amacımız bu. Direkt trafik kazanmak ek bir görev.

Bu yöntemi kullanarak backlink kazanmanın en iyi yolu linkinizi eklemenin uygun olacağı konunuzla alakalı içerikler aramak ve yayıncıya ulaşmak. Cidden sitenizin postun içinde küçük bir yerde geçebileceği içerikler arayın. Liste olan içerikleri bulmakta zorlanıyorsanız başlığında sayı var mı ona bakın.

Subreddit Oluşturma Yöntemi

Get-Backlinks-From-Your-Own-Subreddit

Zorluk: Düşük Değeri: Yüksek
Bu, Reddit’ten backlink kazanmada işe yarayan çok az bilinen bir yöntem. Son Reddit yönteminden de daha kolay çünkü kullanıcı topluluğunun ilk başta sizin postunuzu upvote etmesiyle ve yorum yazmasıyla uğraşmayacaksınız. Reddit’te daha önceden hiç tecrübeniz olmasa bile bu yöntemi subreddit topluluklarıyla uğraşmadan backlink kazanmak için kullanabilirsiniz

İşte şu 3 aşamayla Reddit’ten sitenize dofollow link üretebilirsiniz:

 1. Kendi subreddit’inizi oluşturun. (Reddit hesabınızın en az 30 günlük olması gerekiyor ve bir miktar pozitif karmaya sahip olmalısınız.)
 2. Sub’ınızı oluşturduğunuzda herhangi bir post paylaşmanıza gerek yok. İçeriğinizi sidebara link olarak ekleyerek backlink kazanacağız. Bir subreddit moderatörü olarak subreddit sidebar’ına sub’la alakalı linkler ve bilgiler ekleme yeteneğine sahipsiniz.
 3. Ne zaman ki konuyla alakalı ekleyebileceğiniz bir link varsa onu kendi subredit’deki sidebara ekleyin ve Reddit’ten dofollow link kazanın.

Daha önceden dediğim gibi, Reddit çok yüksek backlink değerine sahip bir site. Yani Reddit’ten aldığımız bir dofollow link acayip önemli ve bunu almanın en kolay yolu da yukarıda yazılı. Ancak, unutmamanız gereken bir şey var ki: Subreddit sayfanız Reddit’in domain otoritesinden daha düşük otoriteye sahip olacak. Gene de güçlü bir backlink edinmiş olacaksınız.

Sonuç

Artık siteniz için backlink almanın 50 yönteminden 10’unu biliyorsunuz. Her metodu denemenizi ve elde ettiğiniz sonuçları görmenizi tavsiye ederiz. Diğer site sahiplerine ulaşırken her zamanki gibi inatçı, kibar ve istekli olmayı unutmayın. Backlink almak bir maratondur 100 metre koşusu değil. Bu yüzden link oluşturma konusunda gayretli olun ve zamanla artmasına tanıklık edin. Her şeyden önemlisi, kaliteli içerik üretin ve güzel görünümlü bir siteniz olsun.

Son olarak unutmamanız gereken bir şey varsa: Önemli olan backlinklerin sayısı değil gücü. Peki siz backlink alırken nelere dikkat ediyorsunuz ? Hangi kaynaklardan link ediniyorsunuz ? Yorumlarda paylaşın bizimle!

Not: yazı farklı kaynaklarla beraber harmanlanarak Türkçeleştirilmiştir.

 

Bu içeriğimizi okuyan kullanıcılarımız;

Trafiğinizi 700 kat arttıracak 21 SEO Tekniği içeriğimize bayıldılar!

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

21 Yorum

Yorum yap!

casino siteleri