Buney

Motivasyon düşüklüğü üzerine..

Motivation concept

Bazen motivasyonunuz çok düşük olabiliyor. İster istemez bu motivasyonu yükseltmek gerekiyor. Özellikle de benim gibi yoğun çalışıyorsanız. Herkesin motivasyon kaynağı tabi ki de farklı olabiliyor. Bazılarının ailesi bazılarının çevresi veyahut bir şarkı bile motivasyon kaynağı olabiliyor. Benim için ise bir sürü motivasyon kaynağı var. Sanırım bu ikizler burcu olmamdan kaynaklanıyor. İkizler burcunu çoğu insan sevmiyor nedense :D. Yeni biriyle tanışırken biraz kolay oluyor ama benim için hemen en nefret edilen burç hangisi diyorum ıyyy ikizler misin yoksa diyorlar :D. Yav ne yaptı kardeşim ikizler size :D. Tabii her insan bir değil. Neyse konudan uzaklaşmadan devam edelim şu motivasyon şeysine.

İlk adım kendini keşfet

Sizi en iyi yine siz tanırsınız. Nelerden hoşlanırsınız neleri seversiniz bunları keşfedin ve bir kenara yazın. Mesela ben 101 oynamayı , Counter-Strike 1.6 oynamayı çok severim. Motivasyonum düştüğü zaman ilk iş kendimi bunlara atıyorum sanırım :D.

Sevdiğiniz kenarda duran hoş şarkılar

Mesela benim en çok sevdiğim ve dinlerken kendimi çok iyi hissettiğim örnek bir şarkım;

 

Dinlerken gözünüzü kapatın ve biraz hayal edin. Şu an belki zor bir andasınız. Hatta çıkmazda bile olabilirsiniz. Kafayı yemiş ve sona gelmiş. Ama gözünü kapattığında sen hayal ettiğin kişisin. Hayal ettiğin yerdesin. İşte bu olay seni bam başka bir yere götürüyor. Ben dünyaya gelmemizin bir amacı olduğuna inanıyorum humanist olarak. Eğer yaşıyorsanız ve şu anda bunu okuyorsanız belkide binlerce insanın hayatını değiştirmişsinizdir. Bunu para kazanmak olarak algılamayın. Yeni biriyle tanışmak ve hayatınıza değer kazandırmak olarakta görebilirsiniz.

Aile ve dostlar önemlidir

Her nerede olursanız olun , kiminle olursanız olun aile önemli bir parçadır. Biliyorum çünkü çok zor zamanlardan geçtiğimde ailem hep yanımdaydı. Ben eskiden genel muhasebeci olarak çalışıyor ve sabit bir maaş alıyordum. Yani şu kafadaydı ailem ve ben sabit işi olsun geliri alt seviye de olsa zamanla düzenli bir hayatın olur gibi. Ama ben bu hayatı istemiyordum. Bir gün ailemi karşıma aldım ve ben bu hayattan memnun değilim ben başarılı olduğum ve aynı zamanda mutlu olduğum işi yapmak istiyorum dedim. Tabii başta karşı çıktılar hatta babam bana bu senin hobin olsun demişti :D. Zamanla hobi olmaktan çıktı kendi işim haline geldi. Ne zaman canım sıkılsa annemi ararım ve nasılsın diye sorarım. Bunu büyüdükçe daha çok hissediyorsunuz. Ben aile konusunda biraz şanslıyım. Annem çok espritüel bir kadındır. Ne zaman arasam neşelendirir beni sağ olsun :D.

Sevdiğiniz işi yapın ki hiç iş yapmış olmayın

Bu aslında bir pazarlamacının söylemiş olduğu bir sözdü sanırsam. Bu ne kadar doğru bilemem ama ben işimde başarılı oldukça özgüven ve moral motivasyonum o derece katlanıyor. O nedenle her zaman motivasyonum üst derecede oluyor. Bazen işler ağır gelebiliyor tabii fazla zamanda alabiliyor ama sağ olsun arkadaşlarımla bir yerlere gittiğimiz zaman go kart gibi cafeler gibi yada yeni şehir turları gibi hem çok güzel vakit geçiriyorum hemde motivasyonum iyi derecede yükseliyor. Bazen de kişisel SEO eğitimi veyahut Dijital Pazarlama Eğitimi almak isteyenler oluyor. Haftalık şehir turları ve yeni şehirleri tanımak yeni insanlar eğitmek inanılmaz hoşuma gidiyor.

Diziler ve Filmler

Takip ettiğiniz güncel diziler ve filmleri izlemek sizi hem normal hayatınızdan uzaklaştıracaktır hemde motivasyon kaynağı olacaktır.

Benim tavsiyelerim;

Fi dizisi: Özellikle kadrosunda Ozan Güven’in olması ve rolüne cuk diye oturması istediğini elde etme arzusunun vücut bulmuş hali.

Hızlı ve öfkeli serisi : Özellikle izlemediyseniz bu seriye bir günde başlayıp bitirebilirsiniz. Çok sevdiğim bir seri özellikle Roman beni öldürüyor gülmekten :D.

Sıfır 1 : Adana’ya has güzel bir dizi. Dizi tamamen hayatın içerisinden alınmış gerçek hikayeyi yansıtan bir dizi.

Lucifer : Konusu şeytan cehennemdeki görevlerinden sıkıldığı için istifa eder. Dünyada kendine bir gece kulübü açıyor. Cinsel hayatı gereğinden fazla iyi alkol tüketimi normal bir insandan çok çok daha fazla. Hayatı böyle geçerken bir polise aşık olur ve hikaye burada başlar.

Söz : Ülkenin bilinmeyen kahramanlarının çektiği çile , aşk ve kurtarma hikayelerini anlatan söz dizisi insanların vatanları için ne fedakarlıklar yapabileceğini gösteriyor.

Görüşmek üzere esen kalın..

 

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

2 Yorum

  • Merhaba gerçekten çok güzel bir yazı olmuş hemen denicem çok işime yarıcak teşekkürler
    Saygılar

  • Motivasyon düşüklüğü konusunda güzel bir yazı olmuş başarılarınızın devamını dilerim.
    Ayrıca sevdiğiniz işi yapın demişsin 🙂 kim iş yapmayı sever ki ?

Yorum yap!