Buney

Tükenmişlik sendromu mu yoksa yüksekten düşüş mü?

mutluluk

Bazen hayat çok zor. Sizin için benim için bizim için. Ne yazsak nasıl ifade etsek de bunu anlamlı kılsak diye düşünüyorsunuz değil mi ? bazen bende düşünüyorum aynı şeyi. Sabahları kalktığınızda lanet ederek mi kalkıyorsunuz yoksa kalkmak için can mı atıyorsunuz ? Aradığınız şey nedir ? Güven ? Sevgi ? Para?

Ne kadar çok soru sordum değil mi ? aslında bu soruları kendinize sık sık soruyorsunuz fakat sizde farkında değilsiniz. Her sabah uyandığınızda küfür ede ede kalkıyorsanız siz hayatınızı 9-5 arasında harcayan tek isteği emekli olayım rahat edeyim diyen bir kitleden olabilir misiniz? Sahi bu kötü bir şey mi ? Aslında değil biliyor musunuz. Ama Türkiye‘de maalesef böyle. Mesela bu Almanya’da yada başka bir ülkede olsa çok rahat olur. Çünkü orada yaşam bizim yaşamamıza göre çok daha üst seviyede. Her gün uyandığınızda zam haberleri ülkenin geçim sıkıntısı yüzlerimize vuruyor. Dikkat ettiniz mi bilmiyorum ama eğer İstanbul’da yaşıyorsanız bir defa metrobüs kullanın ve insanların bir yüzüne bakın. Kaç insanın yüzü gülüyor ? Kaç insan gülerek size bakıyor ? Ha içinizden şöyle geçiriyor olabilirsiniz kardeşim adam işten çıkmış bir de üzerine beni mi güldürecek palyaço mu bu adam vs. diye düşünebilirsiniz. Bazen benim aklıma böyle şeyler geliyor. Ha o anlık artık ne düşünüyorsam bunu bilemiyorum ama bu kadar insan neden bu şekilde ki ? Yani ülkemin insanları bu kadar mutsuzken 9-5 olayına hatta mesai üzerine mesaiye takılı kalmış iken mecburiyetten neden bu haldeyiz diye soruyor musunuz kendinize hiç ?

Ben bazen bunu çok sorguluyorum. Sorgulamak iyi midir kötü müdür bilmiyorum ama geçiveriyor işte aklımdan. Başka ülkelerde insanlar asgari ücretle rahat rahat araba alırken ev alırken bizim bir ev almak için 40 yıl çalışmamız gerektiği beni üzüyor.

mutluluk

İnsanlar yaşam derdinde aslında. Tükenmişlik sendromu da burada başlıyor. İstemediği bir işe gidiyor çoğu insan. Neden ? Çünkü para lazım mecbur bu işleri yapmaya. O kadar fazla insan eziliyor ki Türkiye’de mobbing ile. Ama çıkamıyor işinden. Çünkü çıksa çocuğu var belki bir takside girmiş yapamıyor. Bu durumda bu insandan nasıl mutlu olmasını bekliyorsunuz ki ? Değil mi ? Mutluluk nedir ?

Mutluluk çok para mıdır ? Yoksa hiç oyuncağı olmayan bir çocuğa aldığımız o ufak oyuncak mıdır ? Gözlerine baktığımızda gördüğümüz insanlık mıdır ?

Hayallerine aşık olabilirsin ama, karşılık bulamıyorsan da vazgeçmeyi bilmelisin.

 

Herkesin var değil mi bir hayali? Peki bu hayaller için ne yaptın ? Evet evet sana soruyorum SEEN! Ne yaptın ? Eğer koca bir hiç ise neden şimdi böyle sızlanıyorsun ki ? Çok düşünüyorsun bazen tek yapman gereken yapmak istediğin o şeyi yapmak. Git ve seni mutlu eden şeyi yap. Borçları düşünme, hayatı düşünme ve başkalarını düşünme. Kendine müslüman ol biraz. Mutluluk her zaman gözünün önündedir görmeyi bilirsen eğer.

 

 

işte bitti. peki bunu değilde diğerini seçseydi hayatı çok mu farklı olurdu ? bunu herkes için soruyorum gerçekten farklı mı olur hayat ? +evet farklı olurdu ama sadece öyküsü. bunu yaşayacağına öbürünü yaşamış olurdu. -yani? +yani sonuç seçimlerde aynıdır. acı. her neyi seçersen seç seçemediğin hep üzüntü kaynağı olacaktır. aklın hep o seçemediğinde kalacaktır. o seçemediğini seçmiş olsaydı gene bana bu soruyu soracaktı. hayatta herşey %50 dir. aklınla davransan yüreğin, yüreğinin sesini dinlesen aklın sana  bu soruyu hep soracaktır. seçemediğin hep acı verecek. bu sabit. acı hep olacak. -bu kadar mı umutsuz yani ? güzel bi yanı yok mu bu seçimlerin? +olmaz olur mu var. acını seçmekte özgürsün…

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

2 Yorum

Yorum yap!