Nedir ?

İpek ve İpekli Ürünlerin Yapım Aşamaları

İpek ve İpekli Ürünlerin Yapım Aşamaları

İpek böceği, bir çeşit kelebektir. Dut yaprağı ile beslenen bu böcekler, tombul gövdeli, soluk beyaz renkli bir yapıya sahiptir. Kanat açıklıkları 4-5 cm olmaktadır. Ömrü 3 gündür ve bu sürede ipek örer. Her bir ipek böceği 3 günlük ömründe 500 kadar yumurta bırakır. İpek böceği belirli bir olgunluğa eriştiğinde koza örmeye başlar. Bu işlemi yapabilmesi için de kehribar sarısı bir renge sahip olması ve belirli bir olgunluğa erişmesi gerekmektedir. İpek böcekleri 19 günlük kuluçka süresinin bitmesinin ardından yumurtalarından çıkmaktadır. Kendi ağırlıkları kadar dut yaprakları yiyen ipekböceği tırtılları, ipek salgılamaya başladıklarında iştahtan kesilerek ömrünü tamamlamaktadır.

Mutlaka göz atın => 25 bin TL Pandemi Temel İhtiyaç Kredisi

İpek Böceği Kozasından Nasıl İp Yapılır?

İpek böceği kozasından ip oluşturabilmek için kozalardan kelebeklerin çıkması ve bu kozaların yumurta vermesi gerekmektedir. Bazı kozalar ipek böceklerini öldürmektedir. Bu işleme ise boğma ismi verilir. Bunun sebebi ise ipek böceğinin kozayı delmesi halinde ipeğe zarar verme riskidir.  Genel olarak 80 derecelik bir buharda ipek böceklerinin ölmesi işlemleri gerçekleştirilmektedir. Boğma işlemlerinin tamamlanmasının ardından ise ipek ipliğinin liflerinin yapışmasını sağlayan ipek zamkı yumuşak bir hale getirilir. 70 ile 80 derece arası bir sıcaklıktaki suyun içerisine atarak bu yumuşatma uygulamaları da tamamlanır. Dıştaki ipekler elenirken, içteki ipekler çıkrıklara çekilmektedir ve çile formuna ulaştırılır. İpek ve ipekli ürünlerin yapımı da bu durumda başlamaktadır.

İpek Böceği Kozasından Elde Edilen İp Ne Kadardır?

İpek böceğinin kozasından çıkan ip yaklaşık olarak bin metre uzunluğundadır. 20 bin ipek böceğinden yaklaşık olarak 600 kilo dut yaprağı üretilmesi söz konusudur. Bu dut yaprakları da yaklaşık olarak 40 ağaçtan elde edilmektedir. 

İpek Böceği İpliğinin Kıymetli midir?

İpek böceği ipliği her şeyden önce doğaldır. Bundan dolayı da cilt için en dost ürünlerin başında gelir. Bunun ötesinde ipek ipliğinin özelliklerine bakıldığında oldukça sağlam bir lif yapısına da sahip olduğu görülmektedir. Bu özelliği ile ipek ve ipekli ürünlerin yapımında sıkça kullanılmaktadır. Özellikle paraşüt ipi ya da ameliyat ipi yapımında sıkça tercih edilir. Bunun yanı sıra oldukça hafiftir. Bu sayede de astronot kıyafetlerinde de ipek böceği ipleri kullanılır.

 

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

Yorum yap!