Ekonomi

25 bin TL Pandemi Temel İhtiyaç Kredisi

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın girişimleriyle gerçekleştirilen Temel İhtiyaç Kredisi, milyonlarca kişi tarafından talep edildi ve kullanıldı.

Vakıfbank; bireysel temel ihtiyaç kredisi başvurularının 29 Mayıs’ta sona erdiğini açıkladı. 5 bin TL ve 10 bin TL kredi çekmek isteyen vatandaşlar 6 ay geri ödeme yapmıyor, faiz oranı ise %0.49 olarak ifade ediliyor. Ayrıca 36 aya kadar vadeli çekilecek kredinin taksitleri de aylık eşit olarak ödenecek. Kredinizi almak için isterseniz internet bankacılığını kullanabilir dilerseniz de ATM’den paranızı çekebilirsiniz. Halkbank temel ihtiyaç kredisi sonuçları ne zaman belli olacak?

Ziraat bankası Pandemi Temel İhtiyaç Kredisi

Findeks kredi notu ile ilgili daha detaylı bilgi için ilgili haberimizi okuyabilirsiniz: “Findeks Nedir, Ne İşe Yarar”
Findeks kredi puanı 0 olan kimseler hiçbir koşulda kredi imkânlarından yararlanamazlar. Kredi puanı düşük olan kimseler ise kredi tipine göre bazı düşük limitli kredileri kullanabilirler. Findeks kredi puanı kriterine ek olarak kredi başvurusunda bulunan kişilerin maddi gelirleri, taşınmaz mal varlıkları, borçları vb. durumları incelenir. Bu durumlarda kredi alımını engelleyebilecek bir durum yoksa o kişiye banka tarafından kredi verilebilir.

Tüm bunların yanı sıra kredi kullanmak isteyen bir kişinin kredi kullanımına dair yasal bir kısıtlama da bulunmamalıdır. Yasal kısıtlamadan kasıt bankaların kara listesidir. Şu konuyu okumanız faydanıza olacaktır: “Bankacılıkta Kara Liste

Halk bankası Pandemi Temel İhtiyaç Kredisi

Kredi Başvurusu Nerelere Yapılır?
Kredi almak için kredi başvurusu yapmak isteyen kişiler, bir bankanın herhangi bir şubesine giderek kredi başvuru masasından kredi başvurularını yapabilirler. Ayrıca internet bankacılığı ve mobil bankacılık aracılığı ile yalnızca TC kimlik numarasının girilmesi ile de kredi başvurusu gerçekleştirilebilir. Bazı bankalar kredileri için kendi internet sitelerinde ön başvuru formu bulundurmaktadırlar. Bu başvuru formunun doldurulması ile de kredi başvurusu gerçekleştirilebilir.

Kimlere Kredi Verilir?
Bir kişiye kredi verilebilmesi için öncelikle o kişinin findeks kredi puanının yüksek olması gerekmektedir. Bunun dışında kişinin kredi kullanabilmesi için bankaya krediyi ödeyebileceğine dair teminat göstermesi gerekir. Bu teminat ise kişiye ait taşınmaz bir varlık veya kişinin maddi geliridir. Kişi bunları teminat olarak sunarken belgelemek zorundadır.
Şu konu başlığımızı mutlaka incelemelisiniz: “Kredi Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler”

Kredi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler
Bir bankaya kredi başvurusu yapmak için üzerinde TC kimlik numarasının yer aldığı bir nüfus kimliği dışında herhangi bir belgeye ihtiyaç yoktur. Günümüzde yalnızca kimlik kartı ile bankalara kolayca kredi başvurusu yapılabilir. Talep ettiğiniz kredi miktarına ön onay çıktıktan sonra banka sizden bazı gerekli belgeleri isteyecektir.
Çekilen kredinin türüne göre genel olarak kredi kullandırımı için şu belgeler talep edilmektedir:

İhtiyaç Kredisi Çekerken Gerekli Belgeler

1-) Ücretli çalışanlar: maaş bordrosu veya maaş aldıkları kurumdan gelir yazısı belgelenmelidir. Maaş bordrosu 2 aydan eski olmamalıdır. Bu belgeler yerine SGK sicil no, iş yeri sicil no, alınan net maaş ve maaşta bir kesinti dair bilgiler içeren bir gelir yazısı ve imza sirküleri. Bu gelir yazısı son 1 ay olmadığına içerisinde alınmış olmalıdır.

2-) Emekliler: Emekli maaşını belirten banka hesap cüzdanı veya emekli aylığı tahsis belgesi ve emekli tanıtım kartı

3-) Şahıs şirketi sahipleri: Güncel işletme hesap özeti veya güncel vergi levhası ve yıllık gelir vergisi beyannamesi

4-) Sermaye şirketi ortakları: Yıllık kurumlar vergi beyannamesi ve güncel vergi levhası

5-) Faiz geliri sahipleri: hesap cüzdanı

6-) Kira geliri sahipleri: en geç 2 yıl içinde alınmış kira kontratı, son 2 ay içerisinde alınmış kira tahsilatına ilişkin belge ve ilgili gayrimenkulün tapusu

7-) Çiftçiler: Çiftçilik belgesi ve zirai kazancı gösteren bir belge
Yukarıda sayılan belgeler kredi tipine ve bankaya göre değişiklik gösterebilmektedir. İhtiyaç kredisi çekerken dikkat edilmesi gereken en önemli husus uygun krediyi bulabilmektir. Lütfen
inceleyiniz: “Uygun Kredi Nasıl Bulunur”

Vakıfbank Pandemi Temel İhtiyaç Kredisi

Konut Kredisi Çekerken Gerekli Belgeler

Konut kredisi çekiminde gereken belgeler ihtiyaç kredisi kullanımında gereken belgeler ile aynıdır. Yalnızca konuta ilişkin birkaç ek belge daha talep edilmektedir.
1-) Kat mülkiyeti tapusu

2-) Kat irtifakı tapusu ve yapı kullanım izin belgesi

3-) Kat irtifakı tapusu ve inşaat ruhsatının fotokopileri
Bu belgelerden herhangi birisi ile konut kredisi için başvuru yapılabilir. Konut kredisi çekerken dikkat etmemiz gereken birçok ayrıntı mevcuttur. Detaylı bilgi için şu konu başlığımızı
inceleyebilirsiniz: “Konut Kredisi Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler”

Taşıt Kredisi Çekerken Gerekli Evraklar

İhtiyaç kredisi kullanımında banka tarafından talep edilen belgeler, taşıt kredisi kullanımında da talep edilmektedir. Bunlara ek olarak satın alınacak araca dair birkaç belge daha banka tarafından istenir.

1-) Satın alınacak araç 0 km ise: aracın proforma faturası

2-) Satın alınacak araç 2. el ise: aracın ruhsatı
Taşıt kredisi hakkında daha detaylı bilgi için lütfen inceleyiniz: “Taşıt Kredisi Nasıl Çekilir, Gerekli Belgeler Nelerdir”

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

1 Yorum

Yorum yap!