SEO

En Çok Yapılan SEO Hataları ve Çözümleri

Seo hataları
Yazar - Editor

En Çok Yapılan SEO Hataları

Arama Motoru Optimizasyonu yani diğer anlamıyla Seo hataları gidermek için kurallara uymak gereken ve belli başlı yöntemleri olan bir sistemdir. Kuruluşların daha çok dijital dünyada ziyaretçiyi çekmek için ihtiyaç duydukları görünürlüğü organik olarak çekmelerine izin verdiği için her şirket ve bireysel kullanıcılar için büyük önem taşır. Güçlü bir SEO stratejisi, işletmenizin Google gibi arama motorlarında daha yüksek bir sıralama elde etmesine yardımcı olabilir ve içeriğinizin kullanıcılar tarafından kullanılan tüm alakalı anahtar kelimeler için arama motoru sonuç sayfasında  görünmesine yardımcı olabilir, eğer bunu başarırsanız gelirlerinizdeki artışları fark edeceksiniz. Tabii ki bunu sıfır bütçeyle yapmak mümkün olmayacaktır. Bu nedenle SEO, web sitenizi kullanımı kolay, gezinmesi kolay, anlaşılması kolay hale getirerek web sitenizin kalitesini iyileştirmenin harika bir yoludur ve sayfa yükleme hızını daha hızlı artırabilir. Kısacası kullanıcı için yazdığınızda doğru yerlerde doğru kelimeleri, resimleri ya da bağlantıları kullandığınızda aslında iç SEO’ya dair birkaç adımı tamamlamış olursunuz.

Arama motorları gün içinde sadece belirli bir kitleye değil her gün binlerce müşteriye hizmet vermektedir. Bir web siteniz, bloğunuz veya çevrimiçi mağazanız varsa, arama motoru optimizasyonu işletmenizin gelişmesine ve istenen hedeflere ulaşmasına büyük katkıda bulunur. Sitenize fazla trafik geldiğinizi düşünün ne hissederseniz? Sadece tek tıklama ile değil kullanıcıların uzun vadede dönüşüm sağlamasına veya katılmasına olanak tanır. Markanın güveni ve itibarı sayesinde, tüketici deneyimi aramalarda kolayca keşfedilebilir. Arama motoru optimizasyonu sizi rekabette öne çıkarabilir. Her iki site de aynı ürünü tanıtıyorsa, “arama motoru optimizasyonu” sayfasının daha fazla müşteriye sahip olma ve SEO için hiç uygun şekilde optimize edilmemiş sayfada daha fazla gelir sağlama olasılığı daha yüksektir. Pazardaki artan SEO talebini karşılamak için mücadele etme sürecinde, şirketler bazen doğal arama sıralamalarını etkileyen bazı ciddi hatalar yaparlar. Bu hatalar nelerdir gelin yakından bakalım.

Anahtar Kelimelerin Seçilmesi

SEO hataları için püf noktalardan bir tanesi anahtar kelimeleri doğru girmekti. Arama motoru optimizasyonu, web sitenizin arama motorlarında sıralanmasını istediğiniz doğru anahtar kelimeleri seçmekle ilgilidir. Ancak, web siteniz için doğru anahtar kelimeleri seçtiğinizden emin misiniz? Doğru anahtar kelimeler sizi ön plana atacaktır, eğer atmadıysa bilin ki doğru gitmeyen adımlardan geçmişsiniz.

Burada daha çok kişisel web siteleri değil de şirketler gözünden bakmaya çalışalım. Şirket tarafından sağlanan ürün ve hizmetleri açıklarken, sunduğunuz ürün veya hizmetleri ararken müşterilerin hangi kelimeleri kullanacağını anlamak ve bu kelimeleri içeriklerinizde ya da ürünlerinizde geçirmeye çalışmak oldukça önemlidir. En yaygın hatalardan biri, arama motoru tercihlerini ve anahtar kelime seçiminde uzun kuyruklu anahtar kelimelerin kullanılmasını görmezden gelmektir. Doğru olduğunu düşündüğünüz anahtar kelimelerin diğerlerinden tamamen farklı veya kullanıcılarınız için fazla genel olabileceğini anlamanız gerekir.

Her iki durumda da, web sitenizi tüm yanlış anahtar kelimeler için optimize edebilirsiniz. Optimizasyon sürecine doğru anahtar kelime yapılandırmasıyla başlamadan önce, doğru araştırmayı yapmak önemlidir. Google AdWords Anahtar Kelime Planlayıcı, Google Trendler ve SEMrush gibi yeterli sayıda anahtar kelime bulmanızda size yardımcı olacak birkaç araç vardır. Eğer verim alamazsanız keyword.io gibi önemli anahtar kelime planlayıcısını tercih edebilir yeterli bilgiye bu araçlar sayesinde ulaşabilirsiniz. Daha çok kısa anahtar kelimeler yerine uzun anahtar kelimelerine odaklanmanız daha kısa zamanda verim alabileceğiniz bir yoldur.

Yinelenen İçerik

Günümüzde daha çok haber sitelerinde ve blog sitelerinde gördüğümüz bu durum hakkında açıklama yapalım. Yinelenen içeriğin tam olarak ne olduğunu açıklayacak olursak; SEO bağlamında, yinelenen içerik, aynı içeriğin aynı veya farklı alanlardaki birden çok web sayfasında bulunduğu anlamına gelir. Yinelenen içerikle ilgili sorun, arama motorlarının dizine eklenecek içeriği belirleyememesidir, bu da içeriğin arama sonuçlarında görünmemesine neden olur. Aynı zamanda yinelenen içerik olarak da adlandırılırlar. Genel olarak, arama motorları dizine eklenecek yazıyı bulmada sorun yaşadıkları bir durumu yayınlamak istemezler.

Ardından, arama motorlarında karışıklığa yol açan, URL’nin kalitesini düşüren veya web sitenizin arama sıralamasını etkileyen tekrarlanan URL’lerin tutarsızlığı vardır. Siz veya ekip üyeleriniz başka bir web sitesinin içerik materyalini kopyalayıp web sitenize yapıştırdığında veya web sitesinin her sayfasında aynı içerik materyalini kullandığında, içerik materyalinin kopyası oluşur. Web sitenizde yazılan yazılar hakkında edtaylı bilgi alın ve iyi bir yazar olduğuna SEO kurallarına uyarak hareket ettiğine inanmadan sitenizi emanet etmemelisiniz. Yinelenen içerik durumu yüzünden sitenizin puanı düşebilir ve kötü etkilenebilir.

seo hataları çözümleri

Yükleme Süresi

İnsanların yaptıkları yanlışlardan bazıları önemli gibi görünmese de siteyi yavaş yapan önemli hatalara sebebiyet vermektedir. Web sitenizdeki tüm fotoğraflar, videolar, afişler ve diğer birçok grafik türü, web sitesinin genel görünümünü artırarak tüketiciler için daha çekici hale getirir. Ancak tüm bu özellikler web sitesinin yükleme süresi ile dengelenmelidir. Web sitenizin yüklenmesi uzun sürerse, müşteriler web sitesinden hızlı bir şekilde ayrılır. Bu, özellikle güçlü bir İnternet bağlantısına ve büyük miktarda belleğe sahip olmayan mobil kullanıcılar için geçerlidir. İnsanlar aradıkları sorunun sizde olduğuna inansa bile beklemek yerine bir alta satırdaki siteye gideceklerdir. Trafik alamama sebeplerinden en etkili olanlardan biridir.

Günümüzde bu duruma daha fazla dikkat eden kullanıcılar, herhangi bir web sayfasını doğrudan arama sonuçlarından ziyaret ettiklerinde, arama motorları o sayfada ne kadar kaldıklarına ve web sayfasında yaptıkları işlemlere çok dikkat ederler. Kullanıcı sayfadan hızlı bir şekilde ayrılırsa sayfanın müşterinin istediği içeriğe uygun olmadığı anlamına gelir. Önbellek programları kullanmak ve eklenti sayısını sınırlamak da dahil olmak üzere bir web sitesinin yükleme süresini azaltmanın birkaç yolu vardır. Bu kodlardan oluşabilir ya da sunucu ile de alakalı olabilir veya kullandığınız görsellerin boyutları yüzünden bu durumla karşılaşabilirsiniz. Bunları anlamak için GTmetrix gibi siteleri ziyaret etmenizi öneririz.

Mutlaka göz atın => SEO Uyumlu Makale En İyi Nasıl Yazılır?

Siyah Şapka Yöntemlerini Kullanma

SEO hataları için kurallarını doğru bir şekilde yaptınız fakat hiçbir yükselme görmediğiniz zaman hemen black hat SEO gibi yollara başvurmaya çalışmayın. SEO hemen olsun bitsin gibi bir durum değil uzun soluklu bir süreçtir. Google sizin içeriklerinizi tanıyıp anlayıp diğerleri ile karşılaştırıp öyle ön sıralara çıkartır. Bunun için de zaman gerekir. Özellikle birçok şirket daha hızlı sonuç almak için siyah şapka yöntemlerini kullanır. Bu uygulamalar, arama motoru yönergelerini ihlal eder ve arama sonuçlarını etkiler. Bir web sitesini optimize ederken bu stratejileri kullanmak daha risklidir çünkü Google yönergeleri ihlal etmeye çalışan web sitelerini aktif olarak izleyecek ve ardından cezalandıracak hatta yasaklayacaktır. Yaygın siyah şapka stratejileri arasında bağlantı değişimi, anahtar kelime doldurma, blog yorumu spamı, satın alınan bağlantılar ve gizli metin bulunur.

İsteğe Bağlı Bağlantı Oluşturmayı Düşünme

Geri bağlantılar SEO hataları için büyük önem taşısa da kaliteli olanları almak daha önemlidir. Web siteniz ne kadar çok geri bağlantı alırsa, o kadar ünlü olur. Google da dahil olmak üzere çeşitli arama motorları çok sayıda geri bağlantı içeren arama motorlarına daha fazla övgüde bulunduğundan, geri bağlantıların arama motoru optimizasyonu için gerekli olduğu düşünülmektedir.

Bu nedenle, bağlantı kurma, arama motoru optimizasyonu hizmetlerinin başarısında önemli bir rol oynar ve Google’ın, bir Google aramasının ilk sayfasında hangi sitelerin dikkate alınması gerektiğini nasıl belirlediğini açıkça tanımlar.

Mobil Kullanıcıları Unutmak

Günümüzde çoğu izleyici bilgisayar başında vakit geçirmektense ya da dışarıda kolayca erişim imkanı sağlamak için mobil cihazları tercih etmektedir. Web siteniz mobil cihazlara uygun değilse kullanıcı deneyimi olumsuz etkilenecek ve çok sayıda kullanıcı kaybedeceksiniz. Bu günümüz itibari ile daha da çok önem kazanmış olup kullanıcıların sık kullandığı bir araç haline gelmiştir. Bu yüzden optimizasyon yaparken mobil içinde uğraşmalısınız.

Eksik Kaliteli Bağlantılar

Kullanıcıların yaptığı hatalardan bir tanesi de ne kadar çok link çıkışı yaparsam o kadar iyidir düşüncesine kapılması. Burada nicelikten çok nitelik ön plana çıkmaktadır. Bu yüzden kaliteli sitelere dış bağlantı vermek sitenizin sağlığı için oldukça önemlidir. Yazınız veya içeriğiniz ile ilgili olan dış bağlantılar vermeye özen gösterin.

Analitik Araçlarını Unutmak

Seo hataları için Google Analytics, web sitenizin performansını değerlendirmenize yardımcı olmak için arama motoru optimizasyonu sürecinde kullanılan önemli bir araçtır. Sitede bulunan çeşitli içerik türlerini nasıl optimize edeceğinizi ve sizin için en uygun stratejiyi görebilirsiniz. İnsanların yaptığı hata ise bir kere girip bıraktığında tekrar kontrol etmemesi veya güncellemelerden haberinin olmamasıdır. Web siteniz için analiz araçları kurmak ve performansı düzenli olarak kontrol etmek, sonuçları optimize etmek için çok önemlidir.

Sosyal Medya Etkileşimi Yok

Sosyal medyada içerik paylaştığınızda, yüksek çevrimiçi etkiye sahip müşteriler tarafından fark edileceksiniz. Bu, hedef pazarınızın ve Google içeriklerini fark ettiğini gösterir. Bu nedenle, bu tür kullanıcılarla ilişkiler kurmak ve itibarlarını içeriğinizi tanıtmak için kullanmak önemlidir. Sadece sosyal medyaya da bağlı kalmak Google için yeterli değildir. Son dönemdeki güncellemelerde organik bağlantılara daha çok önem verildiği gözlemlenmiştir.

Yazar hakkında

Editor

Yorum yap!