SEO

Ücretsiz SEO Araçları 2023

Ücretsiz SEO Analiz Araçları
Yazar - Enes Sivri

SEO alanında başarılı olmak için ne yapmalıyız? Tabi ki bu sorunun cevabı en kapsamlı konulardan birisidir. Fakat cevabımızın başında gelen konularından birisi SEO analizi yapmaktır. Bildiğiniz gibi bir web sitesi ya da blog adresine SEO çalışması yapmak için, kapsamlı bir analiz gerekmektedir.

Peki SEO analizi nedir? Bu içeriğimizde SEO analizi ile ilgili merak edilen soruları ve cevaplarını paylaşmaktayız. Zaman kaybetmeden konu başlıklarımıza geçiş yapabiliriz.

İçindekiler

SEO Nedir?

Search Engine Optimization (SEO), web sitelerini Google gibi arama motorlarında iyi sıralamalar kazanabilmesi için uygulanan bir çalışma türüdür. Web sitelerinin teknik hatalarını gidermek ve uygun anahtar kelimeler ile birlikte üst sıralamalara çıkabilmek için kesinlik SEO çalışması gerekmektedir.

Web sitelerinin kazandığı sıralamaları daha iyi konumlara getirebilmek, tıklama oranlarını arttırmak, sitenin ziyaretçi sayısını artırmak ve yer alan tüm teknik hataları gidermek gibi birçok çalışma türü yer almaktadır. Bu çalışmaların düzenli bir şekilde yapılması ve Google’ın istediği bir yapıda siteyi inşa etmek gerekmektedir.

SEO Analizi Nedir?

Sitede yer alan; teknik hataları, backlinkleri, ziyaretçi sayısını ve kaynaklarını, rakip siteleri, anahtar kelimelerini ve daha birçok bilgi için mutlaka SEO analizi yapılması gerekmektedir. SEO analizi için de günümüzde birçok farklı araç bulunmaktadır. Bunların başlıca isimlerinden bazıları da; Semrush, Ahrefs, MOZ gibi araçlardır. Bu tür araçlarda aylık ya da yıllık ödeme ile birlikte satın alınabilmektedir. Peki ücretsiz SEO analiz araçları hangileridir? Gelin bu içeriğimizde sizler için hazırlamış olduğum listeye hızlıca göz atalım.

Ücretsiz SEO Analiz Araçları 2023

Listede yer alan araçları Google arama motoru ile birlikte arayabilir ve hızlıca siteler hakkında detaylı bilgilere ulaşım sağlayabilirsiniz. Burada yer alan araçlar, genel olarak çok aşırıya kaçmadan basit düzeyde bilgileri sizlere aktarmaktadır. Eğer detaylı bir analiz raporu istiyorsanız, mutlaka ücretli araçlara bakmanızı tavsiye etmekteyim.

SEO Sitecheckup

SEO Sitecheckup

SEO Sitecheckup

İnternette en iyi SEO analiz araçları araştırmasında akla gelen ilk isimlerden birisidir. Bu noktada siteye herhangi kayıt gerekmeden, hızlıca web sitenizin SEO analizini yapabilirsiniz.

Sitenin sağlık alanından tutunda anahtar kelimelerine kadar birçok farklı içeriğe kolayca ulaşabilmekteyiz. Eğer para vermeden hızlı bir analiz yapmak isterseniz, mutlaka SEO Sitecheckup aracını kullanmanızı tavsiye etmekteyim.

Sitechecher

Sitechecher

Sitechecher

Rakiplerinin sağladığı birçok özelliğe sahip olan Sitechecker, son dönemlerde bir hayli popülerliğini artırmaktadır. Ücretsiz SEO analizi yapabilmenizi sağlayan bu araç, online olarak hizmet sağlamaktadır.

Sitede yer alan analiz alanında, hesap oluşturarak site eklemesi yapabilirsiniz. Fakat burada 7 günlük bir deneme süreci yer almaktadır. Kredi kartı vs eklemeden 7 günlük denemeniz başlamaktadır. Eğer araç hoşunuza giderse, farklı hesaplar ile kayıt olabilir ve kolaylıkla buradan analizlerinizi yapabilirsiniz. Diğer araçlara göre biraz daha kapsamlı olduğunu söyleyebilmek mümkündür.

Ayrıca bkz: Sitenizin domain otoritesini arttırmak istemez misiniz? Hemen tıklayın ve tüm bilgilere detaylı olarak ulaşın.

Screaming Frog

Screaming Frog

Screaming Frog

SEO ile uğraşanların mutlaka kullanması gereken araçlardan birisidir. Bilgisayarınıza indirerek program olarak kullanabilmektesiniz. Ücretsiz olarak kullanım sağlanan bu araçta, site ile ilgili birçok konuya en detaylı şekilde ulaşabilmekteyiz.

Bir web sitesinde yer alan; görsellerle ilgili sorunları, 404 hata kodlarını, yönlendirmeleri, index alan ve almayan sayfalar, parametreli URL’ler gibi birçok farklı araca erişebilmekteyiz. Özellikle online araçlar yerine bu araca öncelik vermenizi tavsiye etmekteyim. Çünkü detayları, diğer ücretsiz araçlara göre biraz daha kapsamlı durumdadır.

SEOptimer

SEOptimer

SEOptimer

Forum gibi alanlarda bir kaç defa duyduğum isimlerden birisi SEOptimer oldu. Bu sebepten dolayı listeye eklemek istedim. Web sitelerinizi ücretsiz olarak analiz yapmanızı ve detaylı olarak rapor alabilmenizi sağlamaktadır.

Burada sadece 1 web sitesini analiz edebilme hakkınız bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı bu noktada biraz kafanızda şüphe oluşturabilir. Fakat kapsamlı bir analiz yapması nedeniyle, listeye eklemek istedim. Link yapısı, backlink profili, site sağlığı gibi birçok farklı araç sizleri beklemektedir. Hemen siteye giriş yapın ve en detaylı bilgilere hızlıca ulaşın.

Bu içeriğimizde sizler için SEO analiz aracı ile ilgili paylaşımda bulunmaktayız. Umarım faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur. Sitemizde yer alan diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın.

Yazar hakkında

Enes Sivri

1 Yorum

Yorum yap!

casino siteleri