SEO

Siyah Şapka (Black Hat) SEO Nedir ?

siyah şapka seo
Yazar - Editor

Siyah Şapka SEO Nedir

Aslında birçok kişini hatta web sitesi sahibinin bir kere bile olsa duyduğu Siyah şapka SEO, kitleyi saymadan yalnızca arama motoru sonuçlarını hedefleyen bir teknik olarak ifade edebiliriz. Spam SEO için oldukça kötü bir etkilenme sonucunu doğurur ayrıca tümü arama motorları tarafından belirlenen kuralları ihlal eder. Black Hat SEO, uzun vadeli bir web sitesi oluşturmak için değil, bir web sitesinden hızlı bir şekilde para kazanmak için kullanılır. Son yıllarda, siyah şapka SEO teknolojisi dolandırıcılar tarafından yaygın olarak benimsenmiştir ve kısa zamanda büyük başarılar elde etmek isteyen kullanıcılar tarafından en çok kullanılan tekniklerden bir tanesidir. Bu stratejilerin başarısının hızlı geri dönüşü, onları saygın veya meşru işletmeler kurmak yerine, genellikle mağazalar kurmaya ve hızla para kazanmaya çalışan dolandırıcılar için ideal araçlar haline getirebilir. Dolandırıcılar tarafından en yaygın olarak kullanılan siyah şapka teknikleri arasında anahtar kelime doldurma, alan adı işgal ve giriş sayfalarını yeniden yönlendirme yer alır. Tabii ki bunlara ek olarak bazı teknikler de mevcuttur. Bu yazımızda sizlere bu teknikler neler ve nasıl yollardan yapıyorlar bunu anlatacağız.

Siyah şapka SEO teknikleri nelerdir?

BU tekniği sizlere önermemekle birlikte sadece bilgilendirici amaçla anlatmaktayız. Hepimizin de bildiği gibi arama motoru algoritmalarının tüm amacı, kullanıcılara en iyi sorgu sonuçlarını sağlamaktır. Daha çok Pazarlamacılar, siyah şapka SEO tekniklerini kullanarak, mevcut organik beyaz şapka yöntemlerini kullanmaya kıyasla daha yüksek SERP pozisyonlarını etkili bir şekilde çalabilirler. Aşağıda verdiğimiz bazı teknikler en çok kullanılanlardandır;

Anahtar Kelime Doldurma

Genelde yazdığınız içeriklerde veya kategorilerde anahtar kelimelerinizi sıklıkla geçirirseniz hatta bunu abartarak yaparsanız bir süre sonra işler tersine dönecektir. Kısa zamanda belki büyük bir ivme yakalarsınız fakat düşüşünüz daha hızlı olacaktır. Anahtar kelime doldurma, artık bir anlam ifade etmese bile, web sitenize anahtar kelimeler yerleştirme Google tarafından hala es geçilebilmekte. Sıralamalardaki geçici artış karşılığında, web sitenizin kullanıcı dostu ve bilgi güvenilirliği ve kalitesi büyük ölçüde azalacaktır. Google artık bu sorunu daha hızlı tespit edebilse de, kullanıcılar yine de bu sorunla karşılaşma olasılıkları yüksektir. Anahtar kelimelerin sıralaması önemli olsa da, yazdığınız içeriğin trafikte yalnızca geçici bir artışa neden olacak içeriğin değil, doğal ve yararlı bir şekilde yayınlanmasını sağlamak da önemlidir. Yazdığınız kelimeye oranla anahtar kelimeleri geçirmek sitenizin sağlığı ve uzun ömürlülüğü için oldukça önemlidir.

Metinler ve Bağlantılar

Aslında en çok kullanılan kurnazlıklardan bir tanesi olup görünmez metinleri yazılarda kullanmak, bazı anahtar kelimeleri site ziyaretçilerine görünmez hale getirmek için arka plan renginizle aynı renge ayarlamaktır. İlk bakışta, bu web sayfaları normal sayfalar gibi görünebilir, fakat ctrl a gibi fonksiyonları kullandığınızda bu durumu sizler de fark edeceksiniz. Bu, sıralamaları iyileştirmek için sayfaya daha fazla karakter ve anahtar kelime ekleme girişimidir, ancak aynı zamanda Google’ın algoritmasını kullanmaya yönelik bir stratejidir. Benzer şekilde, gizli bağlantılar da başka bir sorundur. Bazen, tıkladığınız bağlantının açılmadığını düşünerek tekrar tıklamalarda bulunmaktasınız, aslında bu durum ilk tıklamada gerçekliyor fakat size başka bir sayfa açarak aradığınızı ilk etapta bulmanızı istemiyor. Bu negatif bağlantı kurma tekniği yalnızca insanları yanıltmak için tasarlanmamıştır, aynı zamanda trafik çekmeyecek düşük kaliteli web sayfaları da oluşturur. Son zamanlarda bu, Google’ın hemen bulabileceği ve cezalandırabileceği bir unsur fakat Google hala da olsa bu gibi bağlantıları görmezden gelerek black hat seo için zemin hazırlamaktadır.

Gizleme

Aslında üst kısımda bahsettiğimizin farklı bir versiyonu diyebiliriz. Maskeleme, en eski siyah şapka SEO tekniklerinden biridir ve kullanıcıları istemedikleri içeriğe yönlendiren bir davranıştır. Resim gibi anahtar kelimeleri aramak istediğinizi ve ilgili bir web sitesinin bağlantısını tıklayarak bunu tamamen farklı bir içeriğe yönlendirebileceğinizi düşünürsek hem kullanıcı için hemde Google için bu durum büyük problem şeklinde görülmektedir. Bu genellikle web sitesi trafiğini oluşturmak için gerçekleştirilen bir işlem olup daha çok insanın tıklamasının sağlama da önemli bir unsurdur. Hem kullanıcı deneyimi açısından hemde Google botlarının sitenizi zararlı olarak görmesine neden olabilir. Bir web sitesinin kalitesi ve otoritesi, kitlelere sağladığınız Bilgilerin doğruluğu ve kanıtlanabilirliği olduğu sürece artar. Bir müşteriyseniz ya da web sitesindeki bilgilere ihtiyacınız varsa, bağlantıya tıkladığınızda doğru siteye gittiğinizden emin olmak zorundasınız.

black hat

 

Bağlantı Çokluğu

Anahtar kelimelerle doldurmadan farklı olarak bağlantılar, herhangi bir web sitesine trafik oluşturmak ve kullanıcıların yeni içeriği keşfetmesine ve onunla bağlantı kurmasına izin vermek için gerekli olup bu şekilde sitelerin kalitesinin de arttığını bilmekteyiz. Bu, bağlantı oluşturma stratejisi aslında web sitenize gelen trafiğin artmasında oldukça önemli bir paya sahiptir. Misafir blogları ve giden bağlantılar gibi stratejiler trafik oluşturmanın en iyi yollarından bazılarıdır. Black hat SEO için değerlendirme yapacak olursak, bazı kişiler bu sistemi kötüye kullanmak için yöntemler oluşturmuş ve bu da web sayfasının amacının yalnızca herhangi bilgilendirici içerik olmadan çok sayıda bağlantı yerleştirmekle değerlendirebiliriz. Google’ın katı standartları nedeniyle birçok web sitesi giderek bunu yapmaktan vazgeçse de kısa vadeli artış yaşamak isteyenler için hala bu durum devam etmektedir. Düşük kaliteli içeriğe sahip olmanın yanı sıra, bu bağlantılardan bazıları kötü amaçlı yazılımlara ve bilgisayarınıza zarar verebilecek diğer benzer yazılım türlerine de yol açabilir.

Gizli Yönlendirmeler

Belki de daha önce duymadığınız gizli metin ve bağlantılara ek olarak, bazı durumlarda web sayfaları da ilk bakışta göremeyebileceğiniz farklı türde bağlantılar içerir. Bu bağlantılardan bazıları, trafiği elde etmek için önceki bağlantının bağlantının akışını kullanmış ya da değiştirilmiş süresi dolmuş bağlantılardır. 301 yönlendirmeleri standart SEO uygulamaları olsa da, sistemin kötüye kullanılması, olmasını istemediğiniz cezalara neden olabilir. Bu siyah şapka SEO uygulaması genellikle reklamlarla dolu sitelerde bulunur, bu da kullanıcıların istemeden bunları tıklama olasılığının yüksek olduğu anlamına gelir. Böyle bir web sitesinin dikkate değer bir örneği, yasadışı indirmeler sunan bir web sitesidir, çünkü üzerine tıklasanız da tıklamasanız da neredeyse her tür şüpheli ve kötü amaçlı bağlantı kullanılabilir olacaktır. İnsanlar bu gibi sitelere sadece ihtiyacı olduğu zaman girecek fakat çok fazla olduğu için daha önce hangi sitelerde bu gibi sorunlara rastladığını hatırlamayacaktır. Tıkladığınız her yer reklam olabilir ya da farklı web sayfası açarak bilgisayarınıza zarar verecek araçları kurabilir. Bütün bunları sizin haberiniz olmadan yapar çünkü farklı web sayfalarını arkada açtığı için size göstermez. Bahsettiğimiz gibi reklamlar aracılığıyla para kazanan web site sahiplerinin yaptığı bir taktik olup Google botlarının fark edebileceği bir durumdur.

Yorum Spam Yapma

Yorumlar sadece kullanıcıların bilgi alması amacıyla ya da teşekkür etmesi amacıyla değil tartışma alanı olarak da kullanılmaktadır. Bu aynı zamanda içeriğinizin sürekli bir okuyucu ve izleyici kitlesine sahip olduğunu gösterir. Bu, zararlı yorumların taranmasını ve silinmesini ve yalnızca geçerli ve bilgilendirici yorumların tutulmasını sağlamak için yorum incelemesini önemli bir görev haline getirir. Black hat SEO kapsamında bu daha çok spam yorumlardan oluşmaktadır. Yorum bölümünün spam göndermek için de kullanılabileceği anlamına gelir. Yorum bağlantısı eklemek tamamen olumsuz bir uygulama olmasa da, yalnızca trafik çekmeye çalışmak amacıyla yorum oluşturmaktan kaçının. Tabii ki sitelerin bağlantılarını koymak için gelen misafirleriniz olacaktır bunlardan bahsetmiyoruz. Bunları onaylayıp onaylamamak size bağlı fakat spam yorum tespit ederseniz onaylamaktan kesinlikle kaçının. Bazen bu yorumlar çok sayıda görünecek ve yorum bölümünün saçma bir şekilde doldurulmasına neden olacaktır. Bu soruna en iyi çözüm, yorumları daha etkili bir şekilde filtrelemenize ve spam olmamasını sağlamanıza yardımcı olacakları için yorum denetleme araçlarını kullanmaktır.

Mutlaka göz atın => SEO Uyumlu Makale En İyi Nasıl Yazılır?

Otomatik olarak oluşturulan içerik

Black hat SEO için en çok kullanılan durumlardan bir tanesi de otomatik oluşturulan içeriklerdir. Otomatik olarak oluşturulan içerik, programlama kullanılarak oluşturulan bir içerik türüdür. Otomatik olarak içerik oluşturmak için programlamayı kullanmanın temel amacı, sitenin arama sıralamasını değiştirmek için daha az çaba harcamaktır. İnsanların her gün içerik yazmaya ya da bunun öncesinde yapması gereken araştırmalara vakit ayıramamaktadır. Bu gibi otomatik oluşturulan içeriklerin hiçbir faydası olmayacağı gibi web sitelerinin içeriğinin kalitesinin çok düşük olduğu ve onları ziyaret eden kullanıcılara herhangi bir yararlı bilgi sağlayamayacağı anlamına gelir. Google bu stratejiye tolerans göstermez ve otomatik olarak oluşturulan içeriği kullanan siteleri derhal cezalandırır. Sadece bu durum değil kopya içerik durumları için de geçerlidir.

Kötü niyetli davranışa sahip sayfalar oluşturma

Aslında gizemli bağlantılarda ve farklı bağlantılara yönlendirme de bahsettiğimiz durumla aynı diyebiliriz. Yasadışı indirme sitelerine ek olarak, sizin için önemli ve özel bilgileri elde etmeye yönelik kimlik avı girişimleri, bilgisayarınıza girmeye çalışan Truva atı yazılımları ve Deneyiminize zarar vereceği kesin olan daha yıkıcı bilgisayar virüsleri gibi birçok başka zararlı içerik vardır. Tüm bunları yönetmenin tek yolu, uygun içerik yönetimine uymak ve kullanıcılarınızı etkileyebilecek herhangi bir zararlı yazılıma neden olmayacak veya yasal sonuçlara neden olabilecek herhangi bir içeriği yasadışı olarak dağıtmayacak yüksek kaliteli içerik oluşturmaktır. İllegal yoldan para kazanmak sadece kısa dönem için geçerli olacağı gibi cezalandırmalarının da olacağı bir durum olup black hat SEO tekniklerini önermemekteyiz. Uzun süreli sağlıklı sonuçlar almak için kullanıcı deneyimi güçlü ve Google kurallarına uygun teknikler kullanmalısınız.

Yazar hakkında

Editor

Yorum yap!