İnternet Dünyası

Siber Covid-19 Pandemisi ve Siber Güvenlik

siber-vpn

Aniden iş akışlarını çevrimiçi yürütmek zorunda kalan işletmeler; evden çalışmaya başlayan bireyler ve dolayısıyla internet kullanımının artması siber pandemi endişelerini de beraberinde getirdi. 

Siber saldırı jenerasyonlarında 5. Jenerasyonda bulunulmasına rağmen, 5G sonrası Nesnelerin İnterneti üzerinden 6. Jenerasyon saldırıların başlaması beklenmektedir. Bu da akıllı evler, akıllı arabalar, akıllı ev eşyaları gibi çevrimiçi olan her nesnenin siber saldırılara maruz kalabileceği anlamına gelmektedir. 

 

Çok yönlü siber saldırı jenerasyonu sırasında Covid-19 pandemisi sebebiyle internet kullanımın küresel olarak artması dijitalde güvenlik ve gizlilik her zamankinden daha önemli bir hale geldi. Ağ güvenliği, şifreli iletişim araçlarının kullanılması, tarayıcı güvenliği, e-posta güvenliği Covid-19 üzerinden saldırı gerçekleştiren siber saldırganlara karşı sağlanması gereken önlemler arasında. Siber güvenlik, mikro seviyede sağlanmadığı sürece siber saldırılar makro etkilere sahip olmaya devam edecektir. 

 

VPN (Sanal Özel Ağ)

 

VPN ile neler yapılabilir? VPN, işletmelerin home-office çalışmaya geçtiğinde kurumsal veri ve bilgilerin güvenliğini sağlaması ve bireylerin kişisel veri ve bilgilerinin güvenliğiniz ve gizliliğini sağlamak için kullandığı bir teknolojidir. 

 

VPN ile ağ üzerinde seyahat eden veri paketlerinin gizliliği ve güvenliği sağlanır; fiziki konum internetten gizlenir ve istenmeyen partilerin cihaz veri akışına erişmesi kimlik doğrulama ile engellenir. 

 

VPN programları hem bireylerin hem işletmelerin siber güvenlik aracı olarak kullandıkları bir teknolojidir. VPN programları ile bireyler fiziki konumlarını IP adreslerini değiştirerek gizlerler. Havaalanı, otel, kafe gibi ortak alanlarda sunulan şifresiz Wi-Fi ağlarında VPN ile veri paketlerinin güvenliği sağlanır. İnternet servis sağlayıcıları, ağ operatörleri normal koşullarda çevrimiçi aktiviteleri görebilirler fakat VPN veri paketlerini şifrelediği için çevrimiçi aktivitelerin gizliliğini sağlar. 

 

Şifreli İletişim Uygulamaları

Çevrimiçi kişisel veri ve bilgileri siber saldırganlardan korumak adına anlık iletişimler uçtan uca şifreleme ile gerçekleştirilmelidir. Uçtan uca şifreleme olmadığında iletişimler olduğu gibi üçüncü partiler tarafından okunabilir. 

Facebook Messenger, Snapchat, Instagram veya Skype uygulamaları uçtan uca şifreleme sağlamamaktadır. Facebook Messenger’ın şifreleme özelliği varsayılan bir özellik değildir.

WhatsApp

 

WhatsApp’ın 1.5 milyardan fazla kullanıcı vardır. Facebook tarafından satın alınmıştır. Uçtan uca şifreleme sağlamaktadır. Ücretsizdir. 

 

Viber

Viber birçok kullanışlı özellik sunmaktadır. 900 milyondan fazla kullanıcısı vardır. Ücretsizdir. Uçtan uca şifreleme sağlar.

 

Telegram

Anonim mesajlaşma hizmeti sunar. Telegram üzerinde gerçekleştirilen bütün konuşmalar cihazda saklanır, cihaz güvende olduğu sürece konuşmalar da güvendedir. Ücretsizdir. Uçtan uca şifreleme sağlar. 

 

Signal

En güçlü şifreleme protokolüne sahip olan Signal ücretsizdir. Her mobil platformda çalışır. Açık kaynak koduna sahiptir. 2011 yılında Twitter tarafından satın alınmıştır. 

 

Threema

Threema uygulamasında iletilen mesajlar sunuculardan silinir. ‘’Gizli Konuşmalar’’ özelliği sunar. Ücretli bir uygulamadır.

 

Wickr

Açık kaynak koduna sahiptir. Kayıt olurken telefon numarası veya e-posta gerektirmez. Kullanıcı verisi toplamaz. Uçtan uca şifreleme sağlar. Ücretsizdir. 

 

Güvenli Tarayıcılar

Son on yılda veri kaydetme ve takip etme dijital bir pandemiye dönüştü. Tarayıcılar üzerinden çevrimiçi aktiviteler çerezler aracılığıyla takip ediliyor, kaydediliyor ve analiz ediliyor. Güvenilir tarayıcı kullanarak çevrimiçi takip engellenebilir.

 

Firefox

Firefox, kar-amacı gütmeyen Mozilla’nın bir ürünüdür. Açık kaynak koduna sahiptir. Canvas fingerprinting (tuval parmak izi) takibine karşı varsayılan olarak koruma sağlar. 

 

Tor

Tor üzerinden internette anonim olarak gezilebilir fakat yavaş bir tarayıcıdır. HTTPS Everywhere ve NoScript eklentileri vardır. Flash, RealPlayer gibi eklentileri engeller. Varsayılan arama motoru DuckDuckGo’dur. 

 

Brave

Varsayılan olarak reklam engelleyici eklenti, takip engelleme, script engelleme, HTTPS Everywhere eklentisi vardır. 

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

Yorum yap!