Nedir ? SEO

SEO Nedir? SEO Analizi Nasıl Yapılmalı?

Bulut interaktif SEO

İnternet sitelerinin en temel ihtiyacı olarak adlandırabileceğimiz SEO arama motorlarının sayfanızı keşfetme ve yapılan aramalarda size ihtiyaç duyulup duyulmadığını analiz etmenin yöntemidir. Türkçe açılımı arama motoru optimizasyonu olarak bilinir. Google ve Yandex gibi arama motorları çeşitli etkenlere göre yapılan sorguları sıralamaktadır. Örneğin Google arama motorundan “Youtube” diye arama yaptırdığınızı düşünelim. Bu durumda Google fonksiyonları hemen devreye girerek sizin neyi bulmak istediğinizi analiz ediyor. Bu analiz çok sayıda farklı etken üzerinden yapılan bir işlem olduğu için net bir tarifi bilinmiyor.

Örneğin böyle bir aramada web sitenizin görüntülenmesi için web sitenizin title kısmının youtube olması sizin arama sonuçlarında daha önlerde çıkmasına neden olacak bir etkendir. Bunun yanı sıra daha önce bu aramayı yapmış çok sayıda kişinin sizin sayfanıza giriş yapmış olması da sizin “youtube” diye yapılan aramalarda daha önde olmanızı sağlayabilir.

Bulut interaktif SEO Hizmeti

SEO’nun Önemi

Bu örneğe göre düşünüldüğünde web sitenizin ne amaç için kurulduğu ve yaptığı iş oldukça önemlidir. Sitenizin daha ön sıralarda çıkması da sayfanızın daha çok kişi tarafından ziyaret edilmesi anlamına gelir. Yani ilk olarak SEO’nun neden önemli olduğunu kavramanız adına bu örnekleri verdim.

Siteniz SEO’da ne kadar iyi ise işlevselliği de o kadar artacaktır. Mesela siz bir bilgisayar tamircisisiniz diyelim. Bu durumda size iş imkanı sağlayacak müşterileriniz genel arama motorlarında “bilgisayar tamircisi” diye arama yaptıracaktır. Bu müşterinin size ulaşması için sizin bu arama kelimesinde ön sayfalarda çıkmanız oldukça önemlidir. Potansiyel müşterilerinize ulaşmanın ilk adımı kesinlikle kaliteli bir SEO çalışmasından geçer.

SEO’da Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu çalışmayı yapacak bir firma ya da kişi bilgi ve tecrübe sahibi olmalıdır. Çünkü bu işten anlamayan bireyler aldıkları hizmetin ne kadar yeterli olduğunu takip edebilecek bilgiye sahip değillerdir.

Genel de SEO uzun vadeli bir iş olarak görülmektedir. Yani her verinin düzgün bir şekilde optimize edilmesi sonucunda sitenizin arama motorlarında üst sıralarda çıkmasını sağlayacaktır. Fonksiyonel olarak bir çok karmaşık işlemin yer almasından kaynaklı olarak tecrübe ve bilginin rekabeti ortadan kaldırması gayet normaldir.

SEO’nun Analizi ve Sonuçları

Peki SEO hizmeti alacağınız firmayı neye göre seçebilirsiniz? Öncelikle bu hizmeti sağladığını iddia eden bir firmanın kesinlikle arama motorlarında “SEO” olarak aratıldığında üst sıralarda çıkıp çıkmaması dikkat edilmesi gereken bir husustur. Sonuçta aynı sektörün içinde olduğunuz diğer firmalar potansiyel müşterilere ulaşabiliyorsa bu onların sizden bu konuda daha iyi olduğunu göstermektedir.

Ayrıca yapılan çalışmanın size detaylı bir döküm halinde sunulması da oldukça önemlidir. Çünkü etik olmayan yöntemler ile yapılan SEO çalışmaları kısa sürede arama motorlarında çıkmamaya başlayabilir. Bu nedenle aldığınız hizmetin kaliteli olması oldukça önemli. Bu çalışma sizi ortalama 6 ay boyunca üst sıralarda tutmaya yönelik yapılmalıdır. Aksi takdirde verim almaya başlamadan her şey gidebilir.

SEO hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için hemen sayfamızı inceleyebilirsiniz : https://www.bulutinteraktif.com.tr/seo/

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

13 Yorum

Yorum yap!