SEO

SEO İçin En İyi Hız Testi Araçları

hız testi araçları
Yazar - Editor

Günümüzde artık insanların bekleme sürelerine karşı tavırlarını göz önünde bulundurursak hız testi oldukça önemli hale geldi. Bir web sitesinin hızı genellikle orada kalma olasılığımızı belirler. Bazı web site sahipleri için hız, web sitesinin görünümünden daha önemlidir. Sayfanın yüklenmesini beklemek çok can sıkıcı, çoğu zaman ilgimizi çabucak kaybediyor ve diğer sitelere atlamamızı, aradığımız konuyu farklı sitelerde araştırmamızı sağlamaktadır. Bu sadece işletmeler için bireysel sitesi olan kullanıcılar için de olumsuz bir durumdur. Müşterilerinizin üründe daha uzun süre kalmasını, SEO sıralamanızı rekabetçi tutmanızı ve genellikle site ziyaretçileri için daha iyi bir deneyim sunmasını istiyorsanız, hız öncelik listesinin en üstünde olmalıdır.

İnternette bir çok araç bulunmaktadır bu araçlar sizin yerinize hız testini analiz eder ve gibi sorunlar olduğunu sizlere açıklar. Bu toollar içerisinde ücretsiz araçlar var. Bu hizmetler, optimizasyonu daha iyi sağlamak için bir web sitesinin veya uygulamanın hızını ölçer. Bu hedefe ulaşmak için programın birçok farklı ölçümden geçmesi gerekiyor. Sayfa yükleme süreleri her zamankinden daha önemlidir. İnsanlar her şeye anında erişmek istediği için örneğin faturaları ödemek, alışveriş yapmak, makaleleri okumak, videoları izlemek, vb. artık bu tarafa sizler de daha çok önem vermeniz gerekmektedir.

İçindekiler

Hız Testi Araçları

Google Pagespeed

Hız testi araçları içinden ilk olarak Pagespeed aracını ele alacağız. Genelde listenin en başında gelen ve en çok tercih edilen araçlardan bir tanesi olan Google’ın PageSpeed, web sitesi performansını test etmek için en iyi araçlardan biridir. Diğer tollardan çoğu Pagespeed aracılığı ile verileri çekmektedir. Diğer araçların çoğu yalnızca PageSpeed ​​bilgisi sağladığı bilinse de ek özellikleri sayesinde tercih edilenlenler de fazladır. Site optimizasyonu için alacağınız hizmet analizi, web sitenizi 1 ila 100 arasında derecelendirecektir. 85’in üzerindeki herhangi bir içerik iyi kabul edilir. Aracın masaüstü ve mobil sürümleri vardır. Web sitenizin performansıyla ilgili raporlarıyla, önerilerde de bulunmakla birlikte bu hataların nasıl düzeltileceğine dair ufak bilgiler de yer alır.

PageSpeed ​​mantığı iki şeyi ölçer, sayfanın üst yarısının yüklenmesinin ne kadar sürdüğü ve tüm sayfa yükleme süresi. Mobil raporda, görüntü alanı yapılandırması, uygun yazı tipi boyutu, tıklama hedefi ve boyutu ile ilgili ana noktaları edinebileceğiniz bir “Kullanıcı Deneyimi” aracı da bulunmaktadır. Bu hız testi aracı, sizlere en doğru şekilde verileri aktarmayı sağlamasıyla bilinir. PageSpeed, alan URL’sini masaüstü ve mobil aracıdan iki kez alarak çalışır. Sonuç olarak, site iyi, çalışılması gerekiyor ve kötü gibi değerlendirmelere rastlarsınız. Sitelere göre 100 site arasında en üst sırada yer alıyor. PageSpeed, masaüstü ve mobil sürümlere ek olarak size izin veren bir Chrome uzantısına sahiptir. Kullanmak isterseniz de eklentiler kısmından aratarak bulabilirsiniz.

GTmetrix

Bir diğer en çok kullanılan hız testi araçlarından bir tanesi olan GTmetrix ile siteyi günlük, haftalık, aylık ve hatta saatlik olarak izlemeyi seçebilirsiniz fakat bu durum sadece pro kullanan kullanıcıları kapsamaktadır. örneğin, sayfa hızı puanı belirli bir eşiğin altında veya sayfa yükleme süresi belirli bir değere ulaştı vb. değerleri görmektesiniz.

Mutlaka göz atın => SEO Uyumlu Makale En İyi Nasıl Yazılır?

GTmetrix kullandığı ve topladığı veriler ile 7 konumda 12 sunucusuyla listedeki en güçlü araçlardan biridir. Web sitesinin nasıl yüklendiğine kaydı sizlere aktardığı gibi Android telefonunuzda performansı görüntülemenize bile olanak tanır. Bu, gecikmenin nerede meydana geldiğini belirlemenize yardımcı olabilir. GTmetrix, piyasadaki en iyi web performans araçlarından biridir. PageSpeed ​​ve YSlow ölçümlerine dayalı çok detaylı bir değerlendirme sağlar. Verdiği derece F’den A’ya göre değişkenlik gösterir. Web sitenizi yedi farklı konumdan test etmek için ücretsiz olarak kaydolabilir ve ardından Chrome ve Firefox arasında seçim yapabilirsiniz. GTmetrix aracı ayrıca farklı bağlantı türlerini test etmenize olanak tanır ve video oynatma ve Adblock desteği gibi gelişmiş özellikler sunar.

Pingdom

Belki de ilk defa duyacağınız Pingdom hız testi, bu listedeki en iyi bilinen araçlardan biridir. Sağladığı rapor üç bölüme ayrılmıştır: Performans derecelendirmesi, sayfa analizi ve geçmiş kayıt gibi önemli verileri test etmenize ve bunları görmenize olanak sağlar. Sayfa analizi ayrıca boyutsal analiz, her bir alanın boyutu, her bir alanın istekleri ve en çok talep edilen içerik türleri olarak ikiye ayrılır. Sayfa boyutunu ve isteği içerik türüne ve etki alanına göre ayırır. Hizmet ücretsizdir ve her sayfa öğesi için yükleme süresinin sizlere göstermesi için detaylı bir görsel hazırlar.

Sayfa analizi işlevi çok ayrıntılı olduğu için yeterli veriye ulaşma imkanına sahip olursunuz. Sunucu yanıt kodunun derinliklerine iner ve site hızı ve sağlık durumu gibi bilgileri size söyler. Farklı konumlar nedeniyle neredeyse hiç yönlendirme sorunu yoktur. Benzer şekilde, erişilebilirlik de bir sorun değildir. Bilgileri istediğiniz şekilde sıralayabilir ve filtreleyebilirsiniz. Yalnızca performans göstergelerini ve önerileri görmekle kalmaz, aynı zamanda performans geçmişindeki verileri görebilir ve sonuçlarınızı paylaşabilirsiniz. Hız testi araçları listemizin sonunda Pingdom’a yer vermiş olduk. Yazımızı beğendiyseniz yorumlarda bahsetmeyi unutmayın.

Yazar hakkında

Editor

Yorum yap!