Nedir ?

Mantıcı Açmak

Mantıcı Açmak

Anadolu’nun en meşhur lezzetlerinden biri olan mantı, ülkemizin her yerinde vazgeçilmez bir tattır. Mantı hiç kimsenin hayır diyemeyeceği bir yemektir. Bu durumu kendiniz için avantaja çevirmek isterseniz, mantı dükkanı açabilirsiniz.

Mantıcı açmak için yapmanız gerekenleri yerine getirdiğinizde artık bu işten para kazanmaya başlayabilirsiniz. Kendinize ait bir iş yeri açarak mantıcı olabilirsiniz. Dükkan seçimi, fiyat aralığı gibi konulara dikkat ettiğiniz de kârınızı gözle görebilirsiniz. Tabi burada dikkat etmeniz gereken diğer bir husussa mantılarınızın lezzetidir. Lezzet konusunda da başarıyı yakalarsanız, dükkanınızda müşterileriniz dolup taşar.

Mantı Evi Açma

Mantı evi açarken dikkat etmeniz gereken en temel kural, dükkanın yeridir. Lokasyon, bu gibi işlerde çok önemlidir. Çünkü kâr etmenizi sağlayan en önemli etken lokasyondur. Genellikle öğrencilerin ya da esnaf kesimin olduğu alanları tercih etmeniz daha doğru olur. Dükkanın büyüklüğü ve temizliğe de önemli bir detaydır. Ferah olan mekanlar daha fazla tercih edilir. Eğer dükkanınız kira olacaksa harcamalarınızı ona göre ayarlayın.

Dükkana vereceğiniz kira bedelini mutlaka inceleyin. Çünkü normal kira seviyelerinin üzerinde bir kira bedeli ödemek zorunda kalmayın. Dükkanınızın içerisinde alacağınız sandalye ve masalara da önem verin. Kullanışlı ve tarz olan masalar müşterilerin daha fazla ilgisini çeker. Bunlar dışında mantı için gerekli olan malzemeler için de belli bir bütçe ayırmanız gerekir.

Mantıcı Açmak İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Mantıcı açmak için bulunduğunuz belediyeden izin almanız gerekir. Belediyenin sizden talep ettiği belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamlamalısınız. Her belediye sizden aynı belgeleri istemeyebilir. Bazı belediyelerde farklı belgeler de talep edilebilmektedir. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız şaşırmanıza gerek yoktur. Mantıcı açmak, 3. sınıf gayrisıhhi kategorisinde yer alır. Belgelerinizi bu müesseseden talep etmeniz gerekir. Belgeler tamamlandıktan sonra işiniz artık yasal olarak kabul edilmiştir.

Mantıcı Olmanın Püf Noktaları

Mantıcı açmak için belli püf noktaları bilmeniz gerekir. Bu noktalar ise şunlardır:

  • Genellikle esnaf kesimin yoğun olduğu bir dükkan yeri bulmalısınız.
  • Mantıyı yapacak olan kişiye önem vermelisiniz. Lezzetli bir mantı olması işinizi kolaylaştırır.
  • Masa, tabak, sandalye, kaşık, masa örtüsü, peçete gibi unsuların temiz olduklarına dikkat etmelisiniz.
  • Mantı için gerekli olan malzemelerin kalitesine de önem vermelisiniz.
  • Mantıların ufak olması, daha lezzetli olmalarını sağlar. Bu nedenle ufak mantılar daha çok tercih edilir. Mantılarınızın ufak olmasına özen göstermelisiniz.
  • Mantı fiyatlarınızı ise yüksek tutmamalısınız.

Anlatılan bu noktalara dikkat etmeniz halinde mantıcı işinden büyük kazançlar elde edebilirsiniz. Özellikle de dükkanınızın adını duyurmayı başarırsanız, daha fazla kâr edersiniz. Bunun için dükkanınızın reklamını yapmayı da ihmal etmemelisiniz.

Mantıcı Açmak İçin Ne Kadarlık Bir Sermaye Gerekir?

Mantıcı açmak için yüksek bir birikime sahip olmanıza gerek yoktur. Bu iş için 20.000 ile 50.000 TL arası birikime sahip olmanız işinizi görür. Ancak harcamalarınızı yaparken bilinçli davranmanız önemlidir. Çünkü dikkatli bir harcama yapmazsanız, paranız mantıcı açmaya yeterli gelmeyebilir.

Ayrıca bkz: Tostçu Açmak

Mantıcı Ne Kadar Kazanır?

Mantıcı açarak para kazanmanız, işinizin ilerlemesine bağlıdır. Eğer dükkanınızı doğru bir yere açarsanız ve popüler olmayı başarırsanız, çok yüksek bir gelir elde edebilirsiniz. Para kazanmak istiyorsanız, yukarıda anlatılan püf noktalara daha fazla özen göstermeniz gerekir. Dükkanız her zaman kalite kokarsa kısa zamanda işinizi büyütebilirsiniz. Mantıcı olarak daha fazla kazanmak isterseniz de iş yerlerine ya da evlere servis hizmeti de sunabilirsiniz. Bunun yanında arada sırada mantı fiyatlarınızda birtakım kampanyalar da yapabilirsiniz.

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

Yorum yap!