Buney Nedir ? SEO

Kişisel Blog Nedir, Nasıl Açılır?

screen-05

Kişisel blog, son günlerde en çok araştırılan konuların başında geliyor. Sosyal medyanın artan gücü ile kendini de ön plana çıkarmak ve yeteneklerini diğer insanlarla paylaşmak isteyen kişiler, kişisel blog açarak bu alanda yer alabiliyor. Hobiden ziyade bir iş kolu haline de gelmiş olan kişiler blog, kişilerin uzman olduğu veya uzmanlaşmaya çalıştığı alanlarda fikirlerini, makalelerin ve içeriklerini yayınladığı mecra olarak ifade edilebilir.

Get-Backlinks-from-Product-Reviews-

Kişisel blog açmak için standart bir blog hesabı açmak, çoğu zaman yeterli oluyor. İlk olarak kişisel blog konusunda biraz araştırma yapmak ve blog sahibi başarılı hesapları takip etmek elbette en önemli detayların başında geliyor. Bu gibi detayları okuduktan ve bilgi sahibi olduktan sonra kişisel blogunuzu açabilirsiniz. Kişisel blog açarken öncelikli olarak dikkat etmeniz gereken kaliteli içerik üretimidir. Tema ya da altyapı ne kadar kadar kaliteli olursa olsun, şayet içerikler özgün ya da kaliteli değilse,  blog herhangi bir kazanç sağlamaya elverişli olmayacaktır.

İçindekiler

Kişisel Blog Ne Demek?

Kişisel blog, web ya da internet günlüğü olarak tanımlanan, belirli alanlarda içerikler hazırlayabileceğiniz ve günümüzde oldukça tercih edilen iş kollarından biridir. Uzmanlaştığınız ya da uzmanlaşmak istediğiniz alanlarda insanlara ilham veren ve okunabilir, akıcı içerikler hazırladığınız bu alanda makaleler ya da içerikler hazırlayabilir, teknoloji, siyaset, evcil hayvanlar ya da gezi deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz. Kişisel bloglar, internetin yapı taşları olan ve oldukça ciddi kazanç elde etmeyi sağlayan unsurlardır. Bundan dolayı maddi kazanç elde etme amacında olsanız da olmasınız da bloğu sağlam bir alt yapı ile kurmanız, ilerde sorun yaşamadan bloğunuzun internette kalmasını sağlayacaktır. Blog açmak için detaylı teknik bilgilere ya da ciddi bir bilgisayar kullanım yetisine gerek yok. Biraz araştırarak, profesyonel bir kişisel bloğu oldukça kısa sürede tasarlamanız mümkün. Kişisel blog tamamen sizin kontrolünüzde olan bir alan olduğu için istediğiniz saatlerde içerik girebilir, istediğiniz herhangi bir konsept oluşturabilirsiniz. Yaratıcı blog tema ve tasarımlarını da kişisel blog konseptinize en uygun şekilde tercih edebilirsiniz.

Build-Backlinks-by-Republishing-Old-Content

Kişisel Blog Nasıl Açılır?

Kişisel blog açmadan önce blog konularınızı, bloğunuza ayırabileceğiniz zamanı ve blogu hangi amaçlarla kullanmak istediğinizi belirlemeniz gerekiyor. Kişisel uzmanlık alanlarınız hakkında, yetenekleriniz hakkında ya da deneyimleriniz konusunda insanlara bilgi verebilirsiniz. Her sektör ya da her fikirden alan için kişisel blogunuzu kullanabilirsiniz. Siyaset, teknoloji, makyaj ya da kişisel bakım gibi birçok alanda, okunabilir ve ilham veren paylaşımlar yapabilirsiniz. Bu gibi detayları kararlaştırdıktan sonra en önemli kısım ise elbette blogunuza isim bulmak.

Tavsiye içerik => Blog Nasıl Açılır?

Kişisel blog için domain seçimi oldukça önemli. SEO hususunda etkili olan domain ismi seçerken hem akılda kalıcı, hem kolay okunabilen, hem kolay yazılabilen hem de çok uzun olmayan bir isim seçmeniz gerekiyor. Kişisel blogunuz için konuyu ve içeriği özetleyen, SEO için de uyumlu bir domain bulmak, kişisel blog açarken en önemli unsurlardan biri. Domain isminizi belirledikten sonra mutlaka kişisel blog için hosting seçimi yapmanız gerekiyor. Dosyalarınızın saklanacağı ve bloğun yayın yapacağı sunucuya karar vermeniz gerekiyor. Hosting paketleri arasından sizin için en uygununa karar verip belirli bir paketi satın alabilirsiniz. Kişisel bloglar için genel olarak alt yapı için WordPress tercih edilir. Hem birçok açıdan avantajlı olması hem de oldukça pratik olması sayesinde kısa sürede kendinize bir WordPress altyapısı hazırlayabilirsiniz. Kurulumu kolaylıkla yaptıktan sonra en önemli teknik detaylardan bir diğeri elbette site içi ve site dışı seo işlemlerini de tamamlamak. Bu teknik unsurlardan sonra insanlara ulaşabileceğiniz, SEO uyumlu ilk içeriğinizi yazıp yayınlayabilirsiniz. Kategori ve içerik konusuna karar verdikten sonra bu içeriği anahtar kelimeleri doğru kullanarak, okunabilir, akıcı ve tamamen özgün şekilde hazırlamanız oldukça önemli. Kopya içerikler ya da alıntılar çoğu zaman Google tarafından sitenin yasaklanmasına ya da daha alt sıralara gitmesine yol açabilir. SEO uyumlu içerikleriniz yoksa, kişisel bloğun Google’da üst sıralarda çıkması ya da tıklanma oranlarının artması söz konusu olmayacaktır. Bu noktada bilinmesi gereken en önemli husus; kişisel blog ile klasik bloglar arasında fark olduğudur. Kişisel blog, kesinlikle maddi kazanç elde edilebilen bir iş koludur. Bu sebeple de site altyapınızı güçlü tutmanız, sürekli ve düzenli olarak kaliteli, özgün akıcı ve SEO uyumlu içerik girişleri yapmanız ve sitenizi her zaman kontrol altında tutmanız oldukça önem teşkil eder.

Get-Backlinks-by-Commenting-on-Blogs

Kişisel Blog Para Kazandırır mı?

Kişisel blog ciddi bir kazanç kaynağıdır. Özellikle fazla tık alan ve yoğunluğu fazla kişisel bloglar, ciddi bir reklam kaynağıdır. Kişisel blog sahiplerinin esas gelir kaynağı ise Google Adsense’dir. Adsense esasen bir reklam servisidir. Kişisel bloğunuzu kurduktan sonra Google aracılığı ile adsense sitesi üzerinden gmail ile başvuru yapmanız gerekir. Daha sonra Google kişisel blog hesabınızı değerlendirir ve uygun koşulları sağlamanız durumunda onaylar ardından da adsense hesabınız oluşturulur.  Hesap oluştuktan sonra reklam kodlarını sitenize girmeniz gerekir. Bu sayede kişisel blog adresinizi ziyaret eden kişilerin reklamlara tıklaması ile kazanç sağlarsınız. Bu kazançlar le ilgili tüm istatistiklere adsense hesabınızdan ulaşmanız da mümkün. Tıklamanın yanı sıra reklam görüntülenme oranlarına göre de bir ödeme alırsınız. Bu ödemeler reklam ve diğer detaylara göre her ay hesabınıza yatırılır.

Build-Backlinks-by-Guest-Posting

Google Adsense ile Ne Kadar Para Kazanılır?

Kişisel bloglar için kazanılan para herkes için farklıdır. Sitenin trafiği ve alt yapısı gibi birçok detay, kazanılan para için belirleyici detaylardır. Ancak örnek vermek gerekirse ortalama olarak her gün bin ziyaretçi alan bir blog, aylık 700 ila 1200 TL arası bir kazanç sağlayabilir. Yüksek trafiği olan siteler için kazanç daha da artmaktadır. Kazanç elde etmek için kaliteli, okunabilir ve okuyucu çeken içerikler hazırlamak gerekmektedir. Bunun yanı sıra eğer blog üzerinden kazanç sağlamak istiyorsanız, hosting satın almalı ve ücretsiz blog platformlarından uzak durmalısınız. Düzenli olarak içerik girişleri ile kişisel blogunuzu desteklemelisiniz.

screen-05

Kişisel Blog Hangi Konularda Olmalı?

Kişisel blog için sizin sürekli içerik girebileceğiniz ve hakim olduğunuz konular belirlemeniz daha sağlıklı olacaktır. Açabileceğiniz konular:

·         Kişisel deneyimlerinin yazıldığı bloglar oldukça okunmaktadır. İsminiz ve soyadınızdan oluşan kişisel bir blog açabilir, özgün içerikler oluşturabilirsiniz.

·         Bilgi sahibi olduğunuz konular hakkında bir blog açabilirsiniz. Hobileriniz ya da ilgilendiğiniz meslek dallarıyla ilgili bloglar hazırlayabilirsiniz.

·         Merak duyduğunuz ya da ilgilendiğiniz alanlarla ilgili içerikler hazırlayabilir, bu alanda kendinizi geliştirebilirsiniz.

·         Teknoloji alanında yorumlarınız ve deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

·         Moda ve makyaj alanında içerikler hazırlayabilirsiniz.

·         Ürün inceleme ve yorum üzerine bir tavsiye blogu açabilirsiniz.

·         Sınava hazırlanan kişilere yardımcı olabileceğiniz bir blog hazırlayabilirsiniz.

·         Bilgisayar oyunları ve bilgisayar oyun yorumları,

·         Gezi blogları,

·         Magazin,

·         Yazılım ve bilişim,

·         Sağlık,

·         Mobil uygulamalar,

·         Film ve sinema ile ilgili aklınıza gelebilecek her konu için blog açabilirsiniz.

Bu arada size kişisel blog tavsiyesinde bulunmak istiyorum. Gökhan TEKİN kişisel blog sitesinde oldukça başarılı içerikler paylaşıyor, bakmanızı tavsiye ederim.

Blog Açmak Ücretli mi?

Kişisel blog için ücretsiz blog sitelerini ve araçlarını kullanabilirsiniz. Ancak bu alandan para kazanmayı hedefliyorsanız bir noktada ücretsiz olan bu hizmetler yetersiz kalacaktır. Ücretsiz blog sitelerinden blog adresi almanız mümkün değildir. Tasarım ve imaj konusunda ücretsiz hizmetler oldukça yetersiz kalmaktadır. Ücretsiz blog sitelerinde reklam almanız daha zordur. Bunun yanı sıra ücretsiz blog sitesinin kapanması ya da yaşadığınız ülkede engellenmesi durumunda tüm siteniz de silinecektir. Bu gibi riskleri almadan, sağlam bir altyapı ile site kurmanız en mantıklısı olacaktır.

Blog Açarken Hosting Nasıl Alınır?

Hosting satın alırken dikkatli olmak ve güvenilir hosting firmalarından satın almak gerekir. Profesyonel bir blog kurulumu sayesinde 10 dakikada blogunuzu açabilirsiniz. Blog açarken zaman çalan en önemli detaylar domain ve site tasarımına karar vermektir. Blog açmak için ciddi paralar harcamanıza gerek yoktur. Yalnızca domain ve hosting için belirli bir ücret talep edilmektedir. Bu ücretler de ortalama olarak 30 Dolara mal olmaktadır. Blog sayesinden evden para kazanabilirsiniz. Tam zamanlı işe de çevirebileceğiniz bu iş fırsatı sayesinde reklam gelirlerinden düzenli bir gelir elde edebilirsiniz.

Turhost İndirim Kuponu İçin Tıklayın!

Blog Açmak için Teknik Bilgi Gerekir mi?

Blog açmak günümüzde oldukça kolay ve kısa sürede halledilebilen işlerin başında gelmektedir. Site kurulumu oldukça basittir. Özellikle de firmalar bu alanda blog açmak isteyen kişiler için ciddi kolaylıklar sağlamaktadır. WordPress alt yapısı oldukça kolay ve Türkçe hazırlanmış bir platformdur. Bu sayede de internet üzerinden edineceğiniz bilgilerle kolayca blog açabilirsiniz. Sitenin hostunu aldıktan sonra ‘’yazı ekle’’ butonuna bastıktan sonra içeriğiniz yayınlanacaktır.

Blog Açmak için Gerekenler Nelerdir?

Domain kişisel blog için en önemli unsurlardan biridir. Domain, alan adı anlamında gelir ve sitenizin ismidir. Blog açmaya karar verdiğinizde ilk önce domain seçimini yapmanız gerekir. Örnek olarak blog isminiz, ‘’gezegenler’’ ise, site isminiz için de isim ve uzantı seçmeniz gerekir. Alan adının kısa ve akılca kalıcı olması seo açısından olumlu etkiler sağlar. Bunun yanı sıra kullanıcı ve takipçilerin sitenizi bu isimle bulacağını unutmamalı ve buna uygun de bir logo tercih etmelisiniz. Örnek vermek gerekirse ‘’www.apple.com’’ kısmındaki Apple, domain ismidir. Com bölümü ise uzantı anlamı taşır. Bazı sitelerde uzantılar org, net ya da farklı ülkelere göre eu gibi olabilmektedir.

Bloguma nasıl ziyaretçi kazandırabilirim ?

Domainin Önemi Nedir?

Domain bir sitenin tüm karakterini ve ruhunu yansıtan, en önemli ilk izlenimdir. İnsanların yüzü gibi domain ismi de blog içeriği hakkında bilgi vermektedir. Doğru seçilmiş bir domain, Google sıralamasında yükselmenizi de sağlar. Markalaşmak için uygun domainler seçmek bu noktada en önemli unsurların başında gelir. Jenerik domain seçmeniz bu noktada önemlidir. Jenerik domain tek bir kelimeyi ifade eder. Örnek olarak ‘’paten’’ kelimesine alınmış bir domain seo açısından olumlu olacaktır. Ancak günümüzde birçok kişisel blog olduğu için isim konusunda yaratıcı olmak gerekebilmektedir.

Adım Adım Kişisel Blog Açmak

1.       Kişisel blog açmak için ilk adım, blogun içerik stratejisini belirlemektir. Blogunuzun amacının ne olduğunu bulduktan sonra içerik üretmeniz en sağlıklısı olacaktır. Okuyucuların dikkatini çeken ve ilham verici paylaşımlar reklam alabilir. Ancak herhangi bir şekilde özenli ya da titiz yazılmamış içerikler, okuyucunun sayfadan çıkmasına yol açacaktır. Bundan dolayı da ilk olarak blogunuzun içerik stratejisini belirlemeniz önem teşkil eder.

2.       Kişisel blog için ikinci adım ise blog ismidir. Akılda kalıcı olmayan ya da zor kelimelerden seçilmiş isimler kullanıcıların siteyi ikinci defa bulmasını zorlaştıracaktır. Dolayısıyla anlaşılır, basit ve akılda kalıcı bir site ismi bulmanız gerekir.

3.       Kişisel blog için önemli olan 3. Adım ise siteniz için alt yapı seçmek. Kişisel blog oluşturabileceğiniz birçok platform ve servis bulunmaktadır. WordPress altyapısı ile dakikalar içinde kendi kişisel blog adresinizi alabilirsiniz. Profesyonel olarak bir blog oluşturmak istiyorsanız, mutlaka kendi hosting ve alan adınızı satın almalı ve wordpress blog kurarak bu yolda devam etmelisiniz.

4.       Kişisel blog için dördüncü adım ise logo tasarlamak. Profesyonel anlamda bir logo olmasına gerek olmasa da basit ve akılda kalıcı logolar, blogunuzun daha kolay bulunmasını sağlayacaktır.

5.       Kişisel blog için 5. Adım ise temanızdır. Her blog için özgün temaların olması gerekir. Okuyucu blogunuzda tutacak, göz hoş gelen bir tema seçmek seo açısından da faydalıdır. Ücretsiz ya da ücretli tema çeşitleri oldukça fazladır.

6.       Blogunuz bu adımlardan sonra yayına hazır olacaktır. İlk giriş yazınızı hazırladıktan sonra blogunuzu tüm dünya ile paylaşabilirsiniz.

Turhost İndirim Kuponu İçin Tıklayın!

Kişisel Blog için Hangi Konularda İçerik Hazırlanmalı?

Kişisel blog konusunda hangi içerikleri hazırlayacağınız tamamen size kalmış bir konudur. Örnek vermek gerekirse eğer teknoloji ile ilgili içerikler hazırlamayı planlıyorsanız her teknolojik gelişim ve yenilik hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Kişisel bloglar için makyaj, moda ya da farklı konular da tercih edebilirsiniz. Birçok farklı konuyu ele alabilir ya da tek bir konu üzerine yoğunlaşabilirsiniz. Bu noktada en önemli detay, okuyucu sıkmayacak içerikler hazırlamaktır.

Kişisel Blog Teması Nasıl Olmalı?

Kişisel blog için en önemli detayların başında elbette tema gelir. Blog kısmına ilk kez gelen bir ziyaretçi, tema ve görsellikle etkilenmektedir. Okuyucu girdiğinde sitede kalmasını sağlayan güzellikte bir tema sayesinde reklam kazançları elde etme şansı artar. Görünüm açısından zayıf bir temaya sahipseniz, okuyucu bu noktada aradığını hemen bulamayacak ve derhal uzaklaşacaktır. Temanın göz yormamasına, okuyucu odaklı olmasına özen göstermeniz gerekir. İçerikler ne kadar kaliteli olursa olsun şayet göz yoran bir tema tercih etmişseniz, ziyaretçiler fazla zaman geçirmeden blogunuzdan çıkacaktır.

Kişisel Blog için Dil Nasıl Kullanılmalı?

Kişisel blog açarken en önemli özellik, özgünlüktür. Okuyucularınıza nasıl sesleneceğiniz bu noktada oldukça önemlidir. Siz ve sen dili arasında karar verdikten sonra düşünce ve içeriklerinizin üslubuna da karar vermeli ve tüm içerikleriniz için aynı üslubu kullanmaya dikkat etmelisiniz. 

SEO Çalışmalarınız İçin Yararlı Olacak Olan Ücretsiz Yerel SEO Araçları

Kişisel Bloglardan Nasıl Para Kazanılır?

Kar amacı güden ve gütmeyen kişisel bloglar vardır. Bu noktada eğer kazanç elde etmek istiyorsanız tamamen buna uygun şekilde kişisel blogunuzu açmalı ve okuyucularınıza seslenmelisiniz. Tamamen kişisel deneyimlerinizden bahsettiğiniz bir blog açtıktan sonra bundan kar amacı gütmeniz okuyucuları uzaklaştıracaktır. Kazanç elde etmek istiyorsanız teknoloji, magazin ya da farklı alanlarda tek bir konu üzerine yoğunlaşmalı ve bu konu ile ilgili çalışmalar yapmalısınız.

Kişisel Blog Nasıl Açılır? Videolu Anlatım

 

Kişisel Blog için Gerekli Özellikler Nelerdir?

·         Kişisel bloga girilen tüm içerikler özgün olmalıdır. SEO için çok önemli.

·         Okunabilir ve etkileyici içerikler oluşturmanız gerekmektedir.

·         İçerikler okuyucuya fayda sağlayabilen kalibrede olmalıdır.

·         İlgi alanları ile hazırlanan içerikler detaylı şekilde anlatılmalıdır.

·         Kişisel düşünceler ve deneyimler doğru bir üslup ile aktarılmalıdır.

·         Saygılı ve samimi bir anlatım tarzı benimsenmelidir.

·         Blog yazarını tanıtan ve kullanıcıların görebileceği bir hakkımda sayfası olmalıdır.

·         Okuyucular iletişim bilgilerine ulaşabilmeli sizinle iletişime geçebilmelidir.

 

Peki siz kişisel blog tutarken nelere dikkat ediyorsunuz ? Benimle hemen paylaşın!

Hangi Hosting Firmasını Tercih etmeliyim?

Size önerim öncelikle Turhost firmasıdır. Eğer daha fazla hosting firması araştırmak ve deneyimlerimi öğrenmek isterseniz 2021 Tavsiye Ettiğim Hosting Firmaları yazıma mutlaka göz atın!

Sıkça Sorulan Sorular

Kişisel Blog tam olarak nedir?

Blog'un tanımı Bir blog (“weblog” kısaltması), kronolojik sırayla bilgileri görüntüleyen ve en son mesajların ilk sırada yer aldığı çevrimiçi bir dergi veya bilgilendirme sitesidir. Bir yazarın veya bir grup yazarın bireysel bir konu hakkındaki görüşlerini paylaştığı bir platformdur.

Blog nedir ve nasıl çalışır?

Bloglar, insanların fikirlerini, hikayelerini, diğer yazılarını ve ayrıca fotoğraf ve videolarını kaydetmek için kullandıkları kişisel mini siteler olarak başladı. Web büyüdükçe ve değiştikçe, bloglar daha fazla tanınır ve değer kazanır.

2019 Yılında blog tutarak para kazanma?

Evet! Ama bu çok meşakkatli bir yol. Bu yol hakkında bilgi almak istersen yazıma tıklayabilirsin.

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

89 Yorum

Yorum yap!

casino siteleri