İnternet Dünyası

Jel Akü Nedir ? Hangi Alanlarda Kullanılır ? Fiyatları nelerdir?

Jel Akü Fiyatı ve Fiyat listesi

Jel Akü

Jel akü bataryaların değişik bir versiyonudur. Esas amacı diğer akülerde olduğu gibi enerji depolamaktır. Diğer akülere göre dayanıklı ve uzun ömürlüdür.  Jel aküler üretilirken içindeki enerji depolayan kimyasal kısımda silika ve jel kıvamında sülfrik asit bulunur.  Bu kimyasallar akü içerisinde homojen olarak bulunur.  Diğer akü gruplarına göre jel aküler sıcaklığa, soğuğa, titreşime karşı mukavemetlidir. Bu özelliği sayesinde oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir.  Jel akülerin geliştirilme sebeplerinden en önemlileri arasında derin deşarj olan akülerin tekrar zarar görmeden geri doldurulamamalarıdır. Bu teknoloji ile derin deşarj sonrası jel aküler tam anlamı ile geri şarj olabilmektedir.

Trojan Solar AGM 105 A Akü

Trojan Solar AGM 105 A Akü

Jel Akü Kullanım Alanları

Deep cycle denilen derin deşarj olabilme özellikleri Jel akülerin kullanım alanlarının çok geniş olmasını sağlar.  Kısaca aşağıdaki butun alanlarda güvenle kullanılırlar.

 1. Yenilenebilir enerji sistemleri depolaması ( Rüzgar enerjisi Ve Güneş Enerjisi )
 2. Elektrikli bisiklet 
 3.  Engelli araçları
 4. Kesintisiz güç kaynakları
 5. Elektrikli arabalar
 6. Hava alanları aydınlatma sistemleri
 7. Tekneler
 8. Karavanlar
 9. Tekekominikasyon sistemleri
 10. Bilgisayar destekli üretim araçları
 11. Evler sistemleri kombi  yedek sistemi
 12. Kuluçka haneler enerji yedek sistemi
 13. Gezici iş yerleri
 14. Golf arabaları
 15. Eczaneler
 16. Hastahaneler
 17. Askeri radar ve telsiz sistemleri
 18. Elekrikli kapılar
 19. Elektronik terazi ve kantar sistemleri
 20.  Asansör yedekleme sistemi

 

Ve daha birçok alanda jel aküler güvenle kullanılabilir. 

 

Jel Akü Fiyatları

Jel akü fiyatları durumunu belirleyen birkaç kriter vardır. Bunları şu şekilde sıralyabiliriz.

 1. Akülerin amper kapasitesi
 2. Kalitesi
 3. Üretim menşei
 4. Kalite belgeleri
 5. Tüketiciye yakınlık durumu
 6. Garanti süreleri
 7. Özel vergiler
 8. Satıcıların karlılık hedefler

Kabaca bu faktörler fiyatları belirliyor.

Amper kapasitesine göre fiyatlar

Jel aküler amaçlarına göre değişik kapasitelerde üretilmektedir. Amper saat olarak yüksek değerde olanlar,  düşük değerde olanlara göre daha ucuzdur. Örnek vermek gerekirse 50 a olan bir jel akü 500 – 750  TL fiyat aralığında olurken 100 amper saat bir jel akü 1000  – 1500 TL fiyat aralığında olabilmektedir.  

Kaliteye göre jel akü fiyatları

Jel akü üreticileri kendilerine göre ticaret stratejileri belirlemekteler. Bir üretici düşük kalitede ( doldurma ve boşaltma sayısı az ) aküleri üreterek uzuz satma derdindedir. Diğer bir üretici ise orta segment dediğimiz ( doldur boşalt sayısı 750-1200 çevrim  ) hedef alabilir.  Çok çok üst kalite hedefini asla bozmayan  (doldur boşalt sayısı 1500 – 3000 çevrim ) şirketler de bulunmaktadır.  Kaliteye göre jel akü seçerken Akü fiyatını çevrim grafiğine bölmek koşulu ile 1 kez çevrimin maliyetini bulmalıyız.  Böylelikle hangi batarya bize ekonomik olacağı belli olur.

 

Bu yazıda www.gezegensolar.com/jel-akuler  de bulunan bilgi ve resimler kullanılmıştır.

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

Yorum yap!