Nedir ?

Guinea Pig Özellikleri ve Bakımı

Guinea Pig Özellikleri ve Bakımı

Guinea Pig Özellikleri ve Bakımı

Guinea pig oldukça sevimli, evcil bir hayvandır. Guinea pig, pet shoplarda ve özel çiftliklerde bulunabilir. Bu hayvanın sahiplenmek, oldukça özen gösterilmesini gerektirir. Oldukça hassas bir bakım yapılmalıdır. Doğru bakılan ve özel davranılan Guinea pig, çok daha hızlı büyür ve herhangi bir sağlık sorunu yaşamaz.

Doğru bir şekilde bakılan Guinea pig, sorunsuz bir şekilde hayatını devam ettirebilir. Özellikleri ele alındığında, diğer evcil hayvanlardan farklı olan Guinea pig, özel kafesler içerisinde bakılır. İlk olarak, Guinea pig yaşam olanı olan kafes için en doğru yer ayarlanmalıdır. Guinea pig özellikleri ve diğer ayrıntılar için, alt başlıklar incelenebilir.

Guinea Pig Kafes Seçimi

Guinea pig sahiplenmenin en önemli noktası, kafes seçimi olacaktır. Kafes ne kadar kaliteliyse, Guinea pig o kadar rahat olacaktır. Kendini özgür hissedebileceği bir kafesin içerisinde yaşayan Guinea pig, yaşamına oldukça mutlu ve sorunsuz devam edecektir. Guinea pig, 12 yıl yaşayabilir. Oldukça uzun ömürlü olan bu hayvanlar, okşanmaya bayılırlar. Zaman içerisinde sahibinin sesini tanıyabilen Guinea pig, ses çıkartarak sahibi ile iletişim de kurabilir.

Guinea Pig Kafes Boyutu Nasıl Olur

Guinea pig kafes seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli husus, hayvanın mevcut halini değil, büyüdükten sonraki halini baz almaktır. Guinea pig, doğru bakıldığında ve sağlıklı bir ortamda beslendiğinde, hızlıca büyüyen bir türdür. Kafes ölçümü, büyüdükten sonraki durumu düşünülerek yapılmalıdır. Guinea pig oynamayı ve rahat etmeyi seven bir hayvandır.

Guinea pig kafes özellikleri denildiğinde öne çıkanlar şöyle listelenebilir;

  • Boy en küçük 1 metre olmalıdır,
  • Hayvanın rahat bir şekilde hareket etmesi ve oynayabilmesi için geniş bir alan olmalıdır,
  • Guinea pig aktif hareket edebileceği bir alan düşünülmelidir,

Aktif olarak hareket edebilen bir Guinea pig, çok daha mutlu ve enerjik olur. Eğer yavru ve anne Guinea pig varsa, emzirme dönemi için uygun genişlikte bir alanın olmasına mutlaka dikkat edilmelidir. Hayvana uygun bir kafes satın alınabilir veya uygun bir kafes yaptırılabilir.

Guinea Pig Kafesinin Tel Aralığı Ne Kadar Olmalı

Kafes tel aralıkları, yetişkin Guinea pigler düşünülerek yapılır. Kafes tel aralıkları asla çok fazla olmamalıdır. Aralık en geniş 3 santimetre olabilir. Guinea pig oldukça hiperaktif bir yapıya sahiptir. Bu sebeple, telleri aşarak dışarıya kaçması olasıdır. Bunun önüne geçebilmek için kafesin uygun derinlikte olmasına dikkat edilmelidir. Yeterli derinlik ile hayvanların tırmanması ve kaçması engellenebilir. Ekstra bir önlem alınmak isteniyorsa, kafes etrafı tellerle de çevrilebilir.

Guinea Pig Kafesinde Suluk Tercihi Nasıl Yapılmalıdır

Kafeste tercih edilecek suluk, olabildiği kadar aşağıda olmalıdır. Hayvanın rahat bir şekilde su içebilmesi için, bu detay önemlidir. Guinea pigler için tasarlanmış özel suluklar vardır. Bu suluklar tercih edilebilir ve satın alınabilir.

Anne Guinea pig için aşağıdan su içmek biraz sorun yaratabilir. Bu sebeple anneler için ekstra bir suluk konulmasında fayda olacaktır. Eğer bir anne varsa, 2 adet suluk kullanmak, çok daha faydalı olacaktır. Hayvanın boyutları ve anne-yavru konusu dikkate alınarak, uygun yükseklikte suluklar kafese yerleştirilebilir.

Guinea Pig Bakımı Ortamı Nasıl Olmalı

Bu hayvanların bakımı zor olduğu kadar zevklidir. Ev içerisinde bu hayvanları beslemek, mutlaka pozitif bir ortam yaratacaktır. Hayvanın barınacağı kafesin, kesinlikle ayrı odada ve sessiz bir ortamda olması gerekir. Eğer anne varsa, yavrularını emzirmesi için sessiz bir ortam ideal olacaktır.

Ayrıca bkz: Guinea Pig Hastalıkları ve Tedavisi

Aşırı sesli ortamlar, yavru Guinea piglerin ürkmesine de sebep olur. Guinea pig, yapısı gereği oldukça ürkek bir hayvandır. Bu sebeple, aşırı ani hareket ve yüksek ses, onu aşırı korkutur. Yüksek ses sonucu, kalbi aniden durabilir ve ölebilir.

Dikkat edilmesi gereken diğer hususlar şöyledir;

  • Ortam ne aşırı soğuk, ne de aşırı sıcak olmalıdır,
  • Kafes yüksekliği, aynı zamana görüş açısında olmalıdır,
  • Kafes temizliğine çok dikkat edilmelidir,
  • Guinea pig’in temizlik ve bakımı ile sürekli meşgul olunmalıdır,
  • Yavrular 1 ay süre ile sessiz bir ortamda bırakılırsa, alışmaları kolaylaşacaktır,

Yavru Guinea pigi gün içerisinde ele almak ve sevmek, insana alışmasını hızlandıracaktır. Aynı zamanda sahibine güvenmesini de hızlandıracaktır. Sahibinin sesine alışması ve benimsemesi, sahibine olan güvenini daha fazla arttıracaktır.

Tedirgin olmayacak, kendisini rahatlıkla sahibinin eline bırakacaktır. Guinea pigin, diğer bazı kemirgen türleri gibi ısırma huyu yoktur. Ve her şeyi de kemirmek istemezler. Beslenmeleri çok kolaydır ve saklanmayı çok fazla severler.

Guinea Pig Nasıl Beslenir ve Neler Yerler

Guinea piglerin yetişkinleri de yavru olanları da aynı şekilde beslenir. Bu sebeple yavrular için ayrı, anne için ayrı yiyecekler almak gerekmez. Yeni doğan yavru hayvanlar, kalsiyum vitaminine ihtiyaç duyar. Kalsiyum Guinea pigin kemik gelişimi için yüksek önem taşır. Kalsiyum, suluk içerisine damlatılarak kullanılabilir. Guinea pig, her çeşit sebze ve meyve ile beslenebilir. C vitamini ihtiyacının yüksek olduğu hayvanlar, meyveler ve sebzeler sayesinde bu ihtiyaçlarımı giderir. Salatalık ve havuç gibi sebzeler ile beslenebilen Guinea pig, kuruyemiş yemekten de hoşlanırlar.

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

Yorum yap!