Nedir ? SEO

Edu Backlink Nasıl Alınır?

edu backlink

Bir web sitesi için SEO yaparken, SEO stratejisini oluşturan en büyük unsur; şüphesiz ki alınan backlinlerdir. SEO işlerinden biraz anlayan herkes, edu backlink ve gov backlink almanın ne derece önemli olduğunu bilir.

SEO işi ile uğraşan herkes sürekli “edu backlink nasıl alınır?” sorusuna cevap aramakta ve edu uzantılı sitelerden link elde etmek için değişik yöntemler denemektedir. Bu yöntemlerin bir kısmı işe yaramakta ve sonuç vermektedir.

Bu yazımızda edu backlink almanın önemini ve yasal olarak edu link almanın yollarını anlatacağız. Yazı bittiğinde iki farklı edu uzantılı üstelik Türkçe yayın yapan siteden nasıl backlink alacağınızı da öğrenmiş olacaksınız.

Edu Backlink Nedir?

Edu uzantısı; Amerika kontrolünde tarafından dağıtılan ve Educause isimli firma tarafından satılan bir domain uzantısıdır. Edu uzantılı domain sadece yükseköğrenim kurumlarına yani üniversitelere verilmektedir.

Edu uzantılı sitelerin ana domain ve subdomainler üzerinde yayınladığı blog ve sitelerden verdiği backlinlere ise edu backlink adı verilir. Diğer backlink türlerine göre onlarca kat daha faydalı olan bu backlink türünü anlatmaya devam ediyoruz.

Edu Backlink Neden Önemlidir?

“Edu backlink neden önemlidir?” sorusuna yanıt vermeden evvel, “kaliteli edu backlink” kavramını açıklamak gerekir. Zira alınan her backlink kaliteli olmadığı gibi, alınan her edu backlink de kaliteli değildir.

Piyasada “edu backlink paketi” adı altında satılan ve aslında sitenize hiçbir faydası bulunmayan “edu profil backlink” paketleri bulunmaktadır. Bu paketlerdeki backlinkler; yoruma açık edu bloglardan elde edilmektedir. Yani herhangi biri sadece yayınlanan içerikle alakalı mantıklı bir yorum yayınlayarak, bu backlinklerden edinebilir. Bu sebeple profillerden alınan edu backlinklerin neredeyse hiçbir önemi yoktur. Önemli olan alınması zor olan backlinkleri almaktır.

Değerli olan edu backlink çeşidi ise sitedeki herhangi bir yazıdan ya da sitedeki yorum profili haricindeki bir yerden alınandır. Yani herkesin backlink alamadığı yerden siz backlink alırsanız, bu durum önemlidir ve SEO çalışmalarına olumlu etki eder.

Kaliteli edu backlink kavramını açıkladığımıza göre, biraz da edu backlinkin öneminden bahsedebiliriz. Neden SEO uzmanları bu backlinklerden edinmek için kelimenin tam anlamı ile savaşır? Hiç düşündünüz mü?

Aslında bu sorunun cevabı oldukça basittir. Edu uzantılı domaini herhangi bir kurum alamaz. Eğer edu uzantılı bir domain görüyorsanız, arkasında bir üniversite var demektir. Üniversiteler de saygın kurumlardır ve herkese link vermezler. Çünkü bir siteye backlink vermek, aslında o siteyi tavsiye etmek anlamına gelir. Bilim üreten bir kurum olan üniversite tarafından backlink verilerek tavsiye edilen site de Google gözünde özel bir sitedir. Dolayısı ile hedef kelimelerde rakiplerinden daha iyi bir sıralama elde eder.

Edu Backlink Alacağım Sitenin Yayın Dili Önemli midir?

Herhangi bir backlinkin kalitesini ölçen unsurların, Google’ın son algoritması BERT ile tamamen değiştiğini söyleyebiliriz. Artık backlink aldığınız sitede, linkinize tıklayan kullanıcının sayfanızda ne kadar süre geçirdiği de Google tarafından analiz edilmektedir. Eğer bu süre gereğinden daha az ise, aldığınız backlinkin faydası olmadığı gibi sitenize zararı da dokunmaktadır.

Bu durumu bir örnekle açıklayalım. Diyelim ki PA/DA değerleri yüksek diye Çin’ce yayın yapan bir siteden Türkçe sitenize, hatta tanıtım yazısı içinden backlink aldınız. Herhangi bir nedenle linkinize tıklayan kişi Türkçe bilmiyor ise sayfadaki geçireceği süre yalnızca birkaç saniye olacaktır. Bu durumda Google yapılan çalışmayı spam olarak algılayacak ve bu durum sıralamalardan düşmenize, belki de sıralama kaybetmenize neden olacaktır.

Bu sebeple link alınan sitenin yayın dili ile link verilen sitenin yayın dilinin aynı olması son derece önemlidir.

Edu Backlink Aldığımda Google Sıralamalarım Olumlu Etkilenir mi?

Kaliteli edu backlinklerin tamamı, Google sıralamalarında pozitif etki yaratır. Zira edu siteler üniversitelere ait olduğu için, burada yayınlanan kaliteli backlinkler Google tarafından önemsenir. Hatta normal sitelerden yüzlerce backlink alınacağına, kaliteli bir –iki edu uzantılı blogda linkli tanıtım yazısı yayınlatmak daha faydalıdır.

Özetle her isteyen kaliteli edu backlink sahibi olamaz. Çok az sayıda site kaliteli edu backlink sahibi olabilir. Arama motorlarında yüksek rekabet gerektiren kelimelerde ilk üçte olan sitelerin aldıkları backlinkleri incelerseniz, ne demek istediğimizi daha net anlayabilirsiniz.

Türkçe Yayın Yapan Edu Site Var mı? Edu Uzantılı Sitelerde Nasıl Tanıtım Yazısı Yayınlarım?

Kaliteli edu backlinkin tanıtım yazısı içerisinden ve sitenizle aynı dilde yayın yapan bir sayfadan alınması gerektiğini daha evvel vurgulamıştık. Peki ,neredeyse tamamı İngilizce yayın yapan edu siteler arasında Türkçe yayın yapan edu uzantılı site var mı? Türkçe edu sitelerde linkli tanıtım yazısı yayınlanabilir mi?

Hepinizin yakından tanıdığı YKB WEB ile Amerika ve Avustralya merkezli World.edu arasında 5 yıllığına imzalanan ve 5 yıl uzatılma opsiyonu olan anlaşma ile turkey.world.edu ve tr.world.edu siteleri Türkçe olarak yayın hayatına başladı.

Söz konusu Türkçe Edu Blog ve Türkçe Edu Site; yayın hayatı boyunca Türkçe yayın yapan web sitelerine dair linkli tanıtım yazıları yayınlayacak ve SEO işi ile uğraşan Türklere kaliteli edu backlink alma fırsatı sağlayacak.

YKB WEB sitesinden yaptığı açıklamada; “firmamıza başvuran tüm site sahiplerinin tanıtım yazısı talepleri değerlendirilecek, uygun görünenlerin hizmetlerini anlatan tanıtım yazıları oluşturularak bu iki sitede yayınlanması sağlanacak. Bu iş için YKB WEB’in herhangi bir maddi beklentisi olmamakla beraber, domain işletmecisi kuruluşun 2 sitede linkli tanıtım yazısı için belirlediği fiyat 30 USD + K.D.V. şeklinde olacaktır” cümlelerine yer veriliyor.

Saçma sapan backlink paketlerine harcayacağınız yüzlerce Lira yerine, neredeyse 200 Lira para ödeyerek kaliteli edu backlink sahibi olabilirsiniz.

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

15 Yorum

Yorum yap!