Nedir ?

4 Maddede Dedicated Server Nedir? Kimler Dedicated Sunucu Kullanmalı?

dedicated-server-kiralama

Dedicated Server, bilgisayardaki kaynakların tek kişiye ait olduğu sunuculardır. 

Bir web sayfasına sahip olmak için, gerekli olan sistemlerden biridir. Paylaşımsız sunucular olarak tanımlanmaktadır. Marka ya da şirketler özel bilgilerin dışarıya sızmaması ve 3.kişilerin bilgileri ele geçirmemesi için, Dedicated Server tercih ederler. Kullanıcılarına yüksek güvenlikli koruma sağlamaktadır. Sunucular kiralama yöntemi ile temin edilir. Tercih edilen sunuculara göre sistem kurulur ve kullanıcıların uzaktan erişebilmesi sağlanır. Dedicated Server’ın kullanıcılar için özel olarak hazırlanmış IP adresleri bulunmaktadır. 

İçindekiler

Dedicated Server Nedir ? 

Dedicated Server, içerisinde bulunan kaynakların tek bir şirkete ait olan sisteme denir. Bu sistem kişiler arası veri paylaşımına izin vermeyecek şekilde geliştirilmiştir.

RAM, Bandwidth ve disk gibi sistemin içerisinde bulunan kaynaklar kullanıcılara tahsis edilmektedir. Dedicated Server, sadece tek bir donanım sahibi olan kullanıcıya hizmet edebilir. Çünkü sistem planlamasını bu kriterlere göre yapmaktadır.

Dedicated Serverlar birçok web sitesini aynı anda barındırabilme özelliğine sahiptir.

Bunun dışında hepsini hızlı bir şekilde çalıştırmaktadır. Sadece web siteler değil, sistemin içerisindeki resim ve videolar da aynı şekilde depolanmaktadır. İki kanal arasındaki iletişimi uçtan uca şifrelemek için VPN hizmetini etkinleştirerek güvenli bir internet ortamı oluşturmaktadır.

1-Paylaşımsız Güvenli Sunucu 

Paylaşımsız sunucuların güvenlik seviyesi yüksektir. Sunucuda depolanan site sayısını artarsa içerisinde bulunan özel bilgilerin sızdırılması ihtimali de artar. Sunucunun hızlı bir şekilde çalışması ve bilgisayar korsanları tarafından saldırıya uğramaması için Firewall hizmeti devreye girmektedir. Dedicated Server sayesinde özel bilgiler güvenli bir şekilde koruma altındadır.

2-İşlem Hacmi Yüksek Siteler

İşlem hacmi olan yüksek performanslı web siteleri, paylaşımsız sunucularda hızlı bir şekilde çalışırlar. Bu sayede sunucular daha fazla site verisi depolar. Aynı zamanda web siteleri diğer sunucular göre daha hızlı yükleme yapmaktadır. Yüksek hacimli siteler bu yüzden Dedicated Serverı tercih etmektedir.

 

3-E-Ticaret Gibi Ödeme Alan Siteler

E-ticaret gibi siteler kullanıcıların kişisel verilerini barındırmaktadır. Bu sebeple sıkı bir güvenlik önlemi gerektirmektedir. Kullanıcı ve müşteri bilgilerinin açığa çıkmaması için web siteler Dedicated Serverlar üzerine kurulması gerekecektir. Gizlilik kavramı bu sunucuların hassas olarak ele aldığı konuların başında gelmektedir.

4-Tüm Kontrolü Size Ait 

Dedicated Server’ın kontrolü sadece sizin sunucunuza aittir. Çalışma planını bu kritere göre hazırlamaktadır. Sunucudaki tüm veriler 2. ve 3. kişiler tarafından kontrol edilememektedir. 

https://www.aysima.com/

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

Yorum yap!

casino siteleri