İnternet Dünyası Nedir ?

Yörelere Göre Pestil Çeşitleri

Yörelere Göre Pestil Çeşitleri

Bazı yörelerde bastık olarak da ifade edilebilen pestil, birçok meyvenin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan bir tatlıdır. Türkiye ve aynı zamanda komşu ülkelerde tercih edilen pestilin temeli meyve özleridir. Meyvelerin özleri baskıya maruz bırakılarak yaprak biçimine getirilmeye çalışılır. Yaprak biçimine getirilen bu meyve özleri kış aylarında saklanarak pestil tatlısı ortaya çıkarılır.

Türkiye’nin en lezzetli yöresel tatlısı olan pestil, pek çok farklı çeşitle karşımıza çıkmaktadır. Pestil çeşitleri yörelere göre değişkenlik göstermektedir. Genellikle o yörede hangi meyve yetişiyorsa pestil tatlısı da o meyveden yapılmaktadır. Dilerseniz maddeler halinde yörelere özgü pesti çeşitlerine değinelim.

İçindekiler

Dut Pestili

En çok tercih edilen pestil çeşidi Gümüşhane yöresine ait olan dut pestilidir. Gümüşhane dut pestilinin içerisinde dut pekmezi, bal, ceviz, süt ve un yer almaktadır. İçeriği son derece zengin olan dut pestili hem tat hem de vitamin ve mineral bakımından üst düzeydedir. Gümüşhane yöresine özgü dut pestili, 2004 yılında Türk Patent Enstitüsü tarafından tescillenmiştir. Dut pestilinin Gümüşhane dışında daha pek çok yerde yapıldığını da görmekteyiz.

Fındıklı Pestil

Bir başka çok tercih edilen pestil çeşidi de fındıklı pestildir. Tüketildiğinde damak tadını yüksek derecede tatmin eden fındıklı pestil hem lezzetli hem de sağlıklı bir tatlıdır. Vitamin ve mineral yönünden zengin fındıklı pestil, kahve ve çay gibi içeceklerin yanında da çok iyi gitmektedir.

Keçiboynuzlu Pestil

Keçiboynuzu özünden yapılan pestiller de çok ilgi görmektedir. Daha çok Akdeniz bölgesinde üretilen keçiboynuzlu pestil, kalsiyum yönünden çok zengindir. Kolestrol ve kafein içermemesi de bu pestili faydalı hale getiren unsurlardandır.

Pestil Çeşitleri Nereden Sipariş Verilir?

Yukarıda bahsettiğimiz pestil çeşitlerini ve daha fazlasını güvenli ve hızlı şekilde sipariş vermek için https://www.yoreselonline.com/pestil adresini ziyaret edebilirsiniz. Yöresel Online, uzun yılların getirdiği tecrübeyle direkt üreticiden doğal ve kaliteli pestilleri sizlere ulaştırmaktadır. Verdiğiniz pestil siparişleri özel ambalajlarla paketlenip adresinize en kısa sürede ulaştırılıyor. Lezzetli ve sağlıklı pestil satın almak için gönül rahatlığıyla https://www.yoreselonline.com adresini kullanabilirsiniz

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

Yorum yap!