İnternet Dünyası Nedir ?

Sinema ve Dizi Dublajı Nedir?

atonpro-turkish-dubbing

Günümüzde gelişmeye devam eden sinema sektörü farklı dizilerdeki dizi ve filmleri başka ülkelerdeki insanlarında izleyebilmeleri için bazı yöntemler deniyorlar. Bu yöntemler dublaj ve alt yazı. Her insanın okuma hızı ve kapasitesi aynı olmadığı için dublaj daha çok tercih edilen türler arasında. Bu nedenle birçok kişinin aklına gelen bir soru var: Sinema ve dizi dublajı nedir?

Dublaj Nedir?

Sinema sektöründe yayınlanan her türlü yapıtın, dizi, film, belgesel vb. karakterlerinin konuştuklarını farklı dillerde tekrar konuşmadır. Yani dublaj yapıttaki bir konuşmayı alır ve hangi dilde çevirmek istiyorsa o dile çevirerek aynı duygu ve tonlamayı yapmaya dikkat ederek tekrar konuşur. Daha sonra bu konuşmalar toplanır ve yapıta uygulanarak sanki yapıtın kendi diliymiş gibi kullanılarak yayımlanır.

Dublaj Nasıl Yapılır?

Dublaj yapmak için öncelikle orijinal metin istenilen dile çevrilir. Dublaj sanatçısı seslendirmeyi yapmaya başlamadan önce orijinal kaydı 4-5 defa dinleyerek tonlamaları ve duyguya anlamaya çalışır. Dublaj sanatçısının işini kolaylaştırmak için seslendirme yapılırken genellikle sesler ve müzikli efektler kullanılır, bu sayede dublaj sanatçısı daha çok role girebilir. Seslendirme yapılırken bazı kelimeler eş anlamları ile değiştirilebilir çünkü orijinal kayıttaki dudak hareketlerine uyum sağlanması önemlidir. Burada en büyük iş dublaj sanatçısına düşüyor çünkü oyuncunun verdiği asıl duyguyu istenilen dilde de yaşatması gerekiyor.

Dublaj Sanatçısı Kimdir?

Film, dizi, belgesel vb. daha birçok yapıttaki sözcükleri istenilen dilde seslendiren kişidir. Dublaj sanatçılarının ses özellikleri ve oyunculuk yetenekleri önemlidir. Kamera karşısında rol almazlar ancak sanki alıyormuş ve o anı yaşıyormuş gibi konuşmak zorundalar. Dublaj sanatçıları için sesleri çok önemlidir ancak aynı ölçüde diksiyonları da bir o kadar önemlidir. Bu nedenle bazı şeylere dikkat etmelidir.

Dublaj Sanatçısında Olması Gereken Nitelikler

Her meslek grubunda iş yaparken nitelik aranır. Dublaj sanatçıları her ne kadar sadece konuşuyor diye küçümsense bile onlarında işlerinde bazı niteliklere sahip olmaları gerekir.

Bu nitelikler;

  • En az bir yabancı dili bilmek ve akıcı bir biçimde konuşmak
  • İletişim becerilerin yüksek tutmak
  • Ses tonunu değiştirebilmek (kalın, ince, kadın, erkek vb.)
  • Oyunculuk alanında bilgi sahibi olmak şeklinde verilebilir.

Bu nitelikleri sağlayabilen kişiler dublaj sanatçısı olabilmek için uygun kişiler olabilirler. Eğer dublaj sanatçısı seslendireceği karakter hakkında bilgi sahibi olursa seslendirme yapması kolay olur. Sesini korumaya dikkat etmelidir. Bu nedenle ses tonunda değişikliklere neden olabilecek gıdalar tüketmemeli ve hastalıklara karşı önlem almalıdır.

Dublaj Sanatçısı Olmanın Zorlukları

Her meslek grubunda olduğu gibi bu meslek grubunda da bazı zorluklar vardır. Örneğin sürekli mikrofona bağlı bir şekilde yaşarsınız. Artık bir süre sonra vücudunuzun bir parçası haline geldiğini hissedersiniz.

Çok sık farklı metinler okuduğunuz için bir süre sonra kendi kendinize konuşmaya başlayabilirsiniz. İş deneyiminiz arttıkça bu süre de artabilir. İnsanlar size kolay para kazanıyormuşsunuz gibi davranır. Bu meslek için belli bir yeteneğe sahip olmanız gerektiğini düşünmezler. Bazı işler size garip gelebilir, örneğin sizden bir böceğin sesini çıkarmanızı isteyebilirler. Hasta olduğunuz an meslek hayatınıza ara vermeniz gerekebilir. İnsanlar seslendirmeyi hep aynı kişinin yaptığını düşünür.

Bir diğer zorluğu ise eğer bu işi yapmaya yeni başladıysanız çok zor iş bulursunuz. Çünkü genellikle yetenekli ve deneyimli kişileri işe almak isterler. Yetenekli olabilirsiniz ancak deneyim sahibi değilseniz iş bulmanız oldukça zor olabilir. Ancak bir de iyi yönü vardır yaptığınız çeviriler sayesinde yeni bilgiler öğrenebilirsiniz.

Turkish Dubbing Firm click here!

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

Yorum yap!

casino siteleri