SEO

SEO ve Sosyal Medya İlişkisi

Sosyal Medya ve Seo
Yazar - Editor

İçindekiler

Sosyal Medya Ve Seo İlişkisi

Sosyal medya pazarlaması ve arama motoru optimizasyonu, genellikle bütünsel bir dijital stratejinin iki farklı bileşeni olarak görülüyor. Bazı yönlerden farklıdırlar, ancak genellikle inandığımızdan çok daha fazlasına sahiptir. Bir tarafa diğerinin merceğinden bakmanın her zaman her birinin daha belirsiz yönlerini daha iyi anlamama yardımcı olduğunu görüyorum. Bu yüzden bugün, bu taktiksel alanların markanızın görünürlüğünü ve web üzerindeki etkisini güçlendirmek için nasıl uyumlu bir şekilde çalışabileceğine odaklanarak bu bakış açısını paylaşacağımı düşündüm.

Sosyal ve Arama Arasındaki Benzerlikler

Sosyal medya ve SEO ilişkisi ağları ve sosyal motorlar arasındaki bazı ortak noktaları keşfederek başlayalım. Her ikisi de son derece popüler internet giriş noktalarıdır. Google her gün 3.5 milyar aramayı işliyor. Neredeyse aynı sayıda insan aktif sosyal medya kullanıcısıdır. Bu, gezegenin nüfusunun kabaca yarısıdır. Özetle bu rakamlar, dijital pazarlamacıların neden her yerde hem arama hem de sosyal medyayı hesaba katması gerektiğini gösteriyor. Çoğu insanın çevrimiçi olduklarında ilk gittikleri yerlerdir.

İnsanlar soruları cevaplamak için her ikisini de kullanır. Hepimiz bunun arama motorlarının birincil amacı olduğunu biliyoruz. Kullanıcılar ister kelimenin tam anlamıyla anlamsal bir soru yazıyor, isterse bilgi bulma umuduyla sadece anahtar kelimeler giriyor, cevaplar bulmaya ve sorunları çözmeye çalışıyorlar. Sosyal medya mutlaka aynı doğrudan soru-cevap formatını sunmaz, ancak genellikle bir tür merakı gidermek için oturum açarız. Bir markanın arama sıralamasına, SERP ekranına ve site yapısına göre sağlam bir dijital stratejiye sahip olup olmadığını söylemek oldukça kolaydır. Aynısı, Facebook, Twitter ve LinkedIn hesaplarına hızlı bir bakış için de geçerlidir. Arama veya sosyal medya aracılığıyla şirketinizi bulmak zorsa veya her iki tarafta da kötü bir ilk izlenim bırakıyorsanız, bu anında bir güvenilirlik kırıcıdır.

Anahtar Kelime Araştırması ve Uygulaması

Anahtar kelimeler, en iyi yanıt içerik stratejisinin bel kemiğini oluşturur . Bu çabalardan elde edilen istihbarat, sosyal medya pazarlamasına da uygulanabilir. Yukarıda belirtildiği gibi, insanlar soruları yanıtlamak için bu kanalların her ikisini de kullanır. Hangi arama ifadelerinin ve sorguların hedef kitlemizle ilgili olduğuna dair tanımlanmış bir anlayışla, sağladığımız içeriği daha iyi hizalayabiliriz. Bu sosyalde de geçerli. Gönderilerinizde doğru anahtar kelimeleri daha sık kullandığınızda, konuşmaları ve etkileşimi artırdığınızda, markanızın onlarla ilgilenen kişilerin yayınlarında görünme olasılığı daha yüksek olacaktır. Her iki durumda da, hemen hemen her içerik stratejisinin aynı temel noktasına iner: Müşterileriniz ne bilmek istiyor ve bunu nasıl sunabilirsiniz?

Sosyal Medya ve Seo ilişkisi

Sosyal İçerik Aramada Çıkabilir

Bir Google aramasına şirketinizin adını girmeyi deneyin. İlk sonuç nedir? Umarım web sitenizin ana sayfası. İkinci ve üçüncü, kendi alanınızdaki sayfalar da olabilir. Ancak çok sık olarak, ilk üçüncü taraf bağlantısı LinkedIn Sayfanız olacaktır. LinkedIn* bu açıdan özellikle etkili bir platformdur; arama motorları onu tarar, bu nedenle şirketinizin LinkedIn Sayfasına bilgili SEO taktikleri eklemek , sıralamanıza gerçekten fayda sağlayabilir.

Sosyal medya ve SEO ilişkisi sinyallerin arama sıralamalarını doğrudan etkilediğine inanmasak da, kesinlikle oldukça başarılı sosyal içeriğin yan ürünlerine atfedilen bir korelasyon var. Başka bir deyişle, içeriğinize bir bağlantı sosyal medyada ilgi kazandığında, daha genel bir önem kazanma eğilimindedir: sayfa görüntülemeler, geri bağlantılar, marka otoritesi vb. Bu da sayfanın Google’ın gözünde daha fazla görünürlük kazanmasına yardımcı olur. Anahtar basitçe, insanların bu bağlantılara tıklamasını sağlamaktır, bu da bizi son yakınsama noktasına getirir.

Zorlayıcı Tıklamalar Çok Önemlidir

Günümüzde arama motoru optimizasyonu, anahtar kelime doldurma ile ilgili değil; Google, onunla oynanamayacak kadar akıllıdır. Motorun tek görevi, belirli bir sorgu için en tatmin edici sonuçları sunmaktır, yani tıklamaları ve sayfadaki zamanı metin düzenlemesinden daha fazla tartacaktır. Bu nedenle karşı konulmaz bir başlık ve meta açıklama SERP başarısı için çok önemlidir. Bu aynı zamanda sosyal medya pazarlamasının da kalbidir. Birbiriyle rekabet halindeki geçici içerik denizinde, birinin dikkatini çekmek ve bir tıklamayı zorlamak için gerçekten öne çıkmalısınız. Belirli bir açının veya mesajın özellikle sosyal platformlarda yankı uyandırdığını fark ederseniz, TO’ları iyileştirip iyileştirmediğini görmek için meta açıklamalarınız için kullanmayı düşünebilirsiniz.

Mutlaka göz atın => SEO Uyumlu Makale En İyi Nasıl Yazılır?

Sosyal Medya Ve SEO’nun Durumu

Sosyal medya ve SEO ilişkisi iş dünyasında en popüler pazarlama biçimlerinden biri haline geldiğini artık hepimiz biliyoruz. Firmanızın fark edilmesini istiyorsanız, onun için farklı sosyal medya hesapları oluşturacak ve mümkün olduğunca çok takipçi kazanmaya çalışacaksınız ve bu sadece bir pazarlama hilesi değil, gerçek sonuçlar doğuruyor. Ancak bu, SEO’yu unutmanız gerektiği anlamına gelmez. Sonuçta, çevrimiçi deneyimlerin %68’i bir arama motoruyla başlar. Gerçek şu ki, birisi bir şey satın almak istediğinde, örneğin özel bir kolye, orada ne bulabileceklerini görmek için Facebook’a gitmeyecek. Büyük olasılıkla Google’a dönecek ve en iyi sonuçlara göre bir satın alma işlemi yapacaklardır.

Diyelim ki harika bir SEO’nuz var ve önce web siteniz açılıyor. Potansiyel bir müşteri tıklar, her şey harika görünür, ancak bazı şüpheleri olduğu için satın almaya hazır değildir. Böylece gönderilerinizi, takipçi sayınızı ve şirketinizin potansiyel müşteriler ve müşterilerle nasıl etkileşime girdiğini görmek için sosyal medyanıza dönecekler. Hem SEO hem de sosyal medya, şirketinizin hak ettiği nüfuzu elde etmesine yardımcı olabilir, ancak çoğu girişimcinin yaptığı hata, birini veya diğerini seçmektir. İşletme sahiplerinin de yaptığını gördüğümüz bir şey, bu pazarlama tekniklerinin her ikisine de gönülsüzce yatırım yapmaktır. Çoğu işletme sahibinin anlamadığı şey, SEO ve sosyal medyanın farklı olmasıdır, bu da onlara farklı zihniyet ve taktiklerle yaklaşmanız gerektiği anlamına gelir.

Şimdi bunları birlikte nasıl çalıştırabileceğimizi ve sosyal medyayı SEO amaçları için nasıl kullanabileceğinizi görelim.

Social Media ve Seo

SEO Ve Sosyal Medya Birlikte Nasıl Çalışır?

Önceki örneği ele alalım. Doğru yapılırsa, SEO’nun potansiyel müşterilerin web sitenizi bulmasına yardımcı olacağını, sosyal medyanın ise onları eğiterek ve eğlendirerek güvenlerini kazanacağını görebiliriz – eğer sayfanızı takip etmeyi seçerlerse. Ancak sosyal medya ve SEO arasındaki işbirliği bundan daha fazlasıdır. Pek çok insanın bilmek istediği şey, sosyal medya paylaşımları ile arama sıralaması arasında bir ilişki olup olmadığıdır. Bu konuda çok sayıda araştırma yapıldı ve cevap pek kolay değil. Sosyal medya ve SEO ilişkisi sayfaları arama sıralamanızı doğrudan iyileştirmese de, web sitenizin farklı platformlarda paylaşılan bağlantıları markanızın görünürlüğünü artırır. Bu, diğer web sitelerini web sitenizi paylaşmaya yönlendirir, bu da sonunda bağlantı oluşturmaya ve daha yüksek bir sıralama elde etmeye yol açar.

Sosyal Medya SEO’ya Yardımcı Olur mu?

Sosyal medya ve SEO ilişkisi, sıralamanızı ve kalite puanınızı doğrudan etkilemeyebilir, ancak sunacağı birçok avantaj vardır. Yani sosyal medya platformlarınızda başarılı olursanız puanınız da istikrarlı bir şekilde artacaktır. Peki, sosyal medya ve SEO ilişkisi nasıl yardımcı olabilir? Yeni başlayanlar için sosyal medya, işletmenizi tanıtmak için kullanabileceğiniz mükemmel bir araçtır. Daha geniş kitlelere ulaşmak için tanıtım gönderileri oluşturabilir ve aktif olduğunuz tüm farklı platformlarda paylaşabilirsiniz.

Yazar hakkında

Editor

1 Yorum

Yorum yap!

casino siteleri