SEO

Seo Nasıl Yapılır? Temel Kuralları Nelerdir?

SEO Nasıl yapılır temel seo kuralları nelerdir

Web siteniz arama motorlarında üst sıralarda çıkmasını istiyorsanız yapmanız gereken bazı kurallar vardır. Bu kurallara SEO kuralları denir. Yani hazırladığınız bir içeriğin, makalenizin site içerisinde, arama motorları arasında üst sırada çıkması için bir SEO araştırmasının yapılması gerekmektedir.

SEO’nun makale sayısı ile doğru orantılı artan bir grafiği vardır. Bunlar;

 • Makalenin sayısı
 • Makalenin niteliği
 • Makalenin özgünlüğü
 • Makalenin kullanıcı odaklı sağladığı fayda

En etkili kriterler olarak yer almaktadır.

Ayrıca Google’ın son güncellemesinden önce de en kaliteli backlinkleri alan siteler Google’da en üstte yer almaktadır. Fakat Google Panda güncellemesinin ardından çok daha önemli bir yer aldı.

İçeriğin bile geri planda kaldığı bir güncelleme oldu. Ayrıca bunun dışında bazı önemli özelliklerde ön plana çıkmasına sebep oldu. Örneğin Google artık yaptığı çok kapsamlı araştırmaların sonucunda bir makalenin en az 300 kelime olması gerektiğini hesaplanmıştır.

Yani bir ziyaretçinin site içerisinde 3 dakikadan az kalması durumunda Google’ın o site hakkındaki düşüncesi, ziyaretçi bu siteden keyif almamış ve bir yarar sağlayamamıştır gibi bir algı oluşturmaktadır.

Bu algının daha derinine inebilmek için https://seozon.net/seo adresinden daha doğru bir kaynağı okuyarak bilgilenebilirsiniz.

Bu yüzden öncelikle ilk dikkat edilmesi gereken şey okunabilirliği sağlayacak bir makale yazmak yani makalenin gerçekten yararlı olması gerekmektedir. Ziyaretçiyi memnun etmeniz Google SEO için en önemli önceliktir.

Seo Kuralları Nelerdir?

SEO kuralları genellikle aynı olarak bilinse de bazı önemli detayları vardır. Bu detaylar şu şekilde olmalıdır.

 • Anahtar kelime
 • Başlık
 • Açıklama
 • URL

Bu dört ayarı yapmadan hiçbir sitede SEO kurallarını uyuyamazsın. Ayrıca bu ayarlamayı yapmanız siteniz için çok önemlidir.

Kullanıcıların arama motorundaki yapacağı bir arama sonucunda karşılarına çıkacak tüm içeriklerin öncelikle başlığına bakarlar ve bu başlıkları inceledikten sonra açıklama kısmına bakarlar ve içeriğin kendi işlerine yarayıp yaramadığı en dikkat ettikleri şeyler arasındadır.

Yazacağınız bir makale iyi olsa da kullanıcı bunu açıklama ve başlık kısmında görmüyorsa o içeriği okumaz ve sitenize tıklama. Bu yüzden SEO kurallarına çok dikkat etmeniz gerekmektedir.

SEO kurallarında en önemli şeylerden biri anahtar kelimedir. Arama motorlarına sitenizi tanımanızı sağlayacak bir kodlama vardır. Yani arama motorundaki sayfada anahtar kelimelerle ilgili bir içerik bulunmuyorsa o zaman yine siteniz üst değil alt kısımlarda yer alacaktır.

Başlık ise diğer en önemli şeylerden biridir. Çünkü sitenizin tarayıcı sekmesinde görülecek olan ve arama motoru sonuçlarınızı etkileyecek bir özelliktir.

Kullanıcıların dikkatini çekeceğiniz gibi ayrıca sitenizle alakalı anahtar kelimeleri de içermeniz gerekmektedir ve başlıklarınız mümkün olduğunca kısa olması gerekmektedir.

Dikkat çekmek için sitenizle alakasız bir başlık kullanmanız durumunda Google bunu algılayacak ve sitenizi zararlı bir site olarak gösterip alt kısımdaki başlığın nasıl olması gerektiği, başlıkta dikkat etmeniz gereken bazı kuralları vardır. Bunlar;

 • Yazdığınız içerikle alakalı olması gerekmektedir.
 • İçeriğinizin içinde anahtar kelime en az bir kere geçirmeniz gerekmektedir.
 • Cümleye anahtar kelime ile başlamalıdır.
 • En fazla 60 karakter olması gerekmektedir.
 • En az 3 kelimeden oluşması gerekmektedir, en fazla 5 kelimeden oluşmalıdır.
 • H1 etiketi yalnızca bir defa anahtar kelime ile başlamalıdır.
 • Alt başlıklar H3, H4 şeklinde belirlenmesi gerekmektedir.

Açıklama nasıl olmalıdır diye baktığımızda ise açıklama için gerekli olan bazı özellikler vardır. Bu özellikler şunlardır.

 • Anahtar kelimeyi içeren bir açıklama olması gerekmektedir.
 • Anahtar kelime ile başlayan bir açıklama olması gerekmektedir.
 • En fazla açıklama 160 karakter olmalıdır.
 • Her iki etiket yalnızca açıklama kısmında kullanılmalıdır.
 • Ayrıca makalenin yazım olarak sadece SEO için uygun olmadığını unutmamak gerekiyor.

Makalenizin yazım biçimi anahtar kelimenize uygun olması gerekir. Anahtar kelimenin ne olduğu, açıklamanın ne olduğu ve URL yapınızın uygun olup olmadığı SEO için çok önemli özelliklerden biridir.

SEO Nedir?

Ayrıca bunun dışında içeriğin ne olduğu da çok önemlidir. İçerik Google sıralama faktöründeki en temel SEO örnekleri ve kurallarından biridir. Son yıllarda anahtar kelime içeren, doğal dilde yazılan ve içeriklerle doğru orantılı olan bir anlatım söz konusuydu.

Fakat yapılan araştırmalar sonucunda ilk 20 sorgu içerisinde sadece %53 lük bir kısmın başlıktan etkilendiği ve açılış sayfalarında da %40’nın H1 ile ilgilendiği tespit edilmiştir. Yani anahtar kelimeler artık daha az önem taşımaktadır.

SEO nasıl yapılır diye baktığımızda Google’ın sizden istedi aslında anahtar kelimeleri kullanırken içeriğiniz alakalı olup olmadığıdır. Eğer ki siz içeriğinizle alakalı bir anahtar kelime kullanmazsanız Google bunu fark edecek ve sizi alt sıralar itecektir.

İçerik yazımında dikkat edeceğiniz en önemli konulardan biri de özgün olması gerekmektedir. Bol anahtar kelime içermesi en önemli özellikler arasında yer alır. Özgün olmayan bir metin, orijinal bir içerikte olsa yine de sitede güven vermeyeceğiniz gibi bunu algoritma anlayacak ve alt sıralara atacaktır.

Bunların dışında arama motorlarında sürekli tarama yapmanız ve kopya içerikleri tespit etmeniz gerekmektedir. Eğer ki içeriğinizde, yazdığınız metinlerdeki cümleler çalıntı ise arama motorundaki üst sıralamada yer almanız imkânsızdır.

Yazar hakkında

Oğuzhan İsa Temiz

Güncel SEO ve Marketing içeriklerini derleyip yazmayı seven yazar aynı zamanda kişisel bir blog edası içerisinde içerik üretiyor. Farklılaşan kişisel psikolojiler insanları başka bir insan haline bürünmeye zorlayabiliyor. Tabii bir filmde de geçtiği gibi " Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor.
Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı…" bana destek olmak isterseniz yazılarımı paylaşabilirsiniz.

Yorum yap!

casino siteleri